حفره امنیتی Spectre به یکی از داغ‌ترین مباحث چند وقت اخیر در دنیای فناوری تبدیل گشته است. سازندگان چیپ‌های پردازشی پس از کشف این مشکل وصله‎‌های امنیتی را برای کاربران منتشر کرده‌اند. انتشار این وصله امنیتی باعث حفاظت دستگاه کاربران در مقابل مهاجمان احتمالی می‌گردد، اما از طرف دیگر باعث کاهش عملکرد پردازنده می‌گردد.

هفته گذشته مایکروسافت گزارشی را در مورد تاثیر این وصله امنیتی منتشر کرد، برطبق گزارش این شرکت تاثیر وصله امنیتی Spectre در کامپیوترهای ویندوزی دارای چیپ‌های جدید اینتل (نسل ششم یا Skylake به بعد) بسیار ناچیز است و میزان درصد کاهش توان پردازنده پس از دریافت این وصله به اندازه یک عدد تک رقمی خواهد بود. در ادامه اینتل نیز پس از انجام آزمایشات و بررسی‌های مختلف گزارش خود را انتشار داد که نتایج گزارش این شرکت مشابه با نتایجی بود که مایکروسافت کسب کرده بود.

امروز اینتل گزارش جدیدی را منتشر کرده که در آن اطلاعات تکمیلی در مورد میزان تاثیر این وصله امنیتی بر کارکرد کامپیوترها اعلام شده است. اینتل طی چند وقت اخیر توانسته برای بیش از 90 درصد پردازنده‌هایی که در پنج سال اخیر تولید شده‌اند، به‌روزرسانی فریور عرضه کند تا مشکل امنیتی مرتفع گردد، اما در این میان گزارشات متعددی در مورد تاثیر منفی این به‌روزرسانی بر کارکرد کامپیوتر گزارش شده است، برخی از کاربران گزارش داده‌اند که پس از دریافت این به‌روزرسانی با ریبوت‌های متعدد کامپیوتر خود مواجه شده‌اند.اینتل در گزارش امروز خود به این مشکل کاربران نیز اشاره کرده و عنوان داشته که در حال کارکردن روی این مسئله است تا مشکل را برطرف کند. در گزارش جدید اینتل اشاره شده که میزان درصد تاثیر این به‌روزرسانی بر عملکرد کامپیوترها تقریبا همان درصد تک رقمی گذشته است، اما این میزان در کامپیوترهای سرورها به‌مراتب بیشتر بوده و حتی تا 25 درصد نیز ممکن است برسد. در ادامه می‌توانید جزییات مربوط به میزان تاثیر منفی این به‌روز رسانی امنیتی را مشاهده کنید:

  • میزان تاثیر این وصله امنیتی با توجه به استانداردهای صنعت فناوری ممکن است چیزی بین 0 – 2 درصد متفاوت با اعداد کسب شده توسط ما باشد. ما در آزمایشات خود از بنچمارک‌های Linkpack, SREAM , سرور جانبی جاوا استفاده کرده‌ایم. این بنچمارک‌ها بیانگر جنبه‌های مختلفی هستند که برای مشتریان سازمانی و تجارت‌های ابری اهمیت دارد.
  • طی آزمایش OLTP میزان کاهش 4 درصدی پس از دریافت به‌روزرسانی مشاهده شده است. ما در این زمینه همچنان در حال انجام آزمایشات تکمیلی هستیم و البته نتایج کسب شده می‌تواند برحسب پیکربندی سیستم، تنظیمات آزمایش و بنچمارک‌های استفاده شده متفاوت باشد.
  • بنچمارک‌های مربوط به فضای ذخیره‌سازی نیز برحسب نوع بنچمارک، تنظیمات آزمایش و پیکربندی سیستم ممکن است به نتایج متفاوتی ختم شوند:
  • در بنچمارک FlexibleIO که شبیه‌سازی پردازش‌های متفاوتی را انجام می‌دهد، نتایج کسب شده به متغییرهای مختلفی بستگی دارند، برای مثال سرعت خواندن، نوشتن، سرعت ترکیب خواندن/نوشتن، حجم درایو و البته پردازنده دستگاه. هنگامی که ما پردازنده را تحت فشار 100 درصد جهت ثبت اطلاعات روی فضای ذخیره‌سازی قرار دادیم شاهد کاهش 18 درصدی عملکرد دستگاه در مقایسه با قبل از دریافت به‌روزرسانی بودیم. زمانی که از مدل 70/30 خواندن/نوشتن استفاده کردیم کاهش بازده پردازنده بسیار کمتر بود و تنها 2 درصد کاهش را در عملکرد خروجی دستگاه مشاهده کردیم. اما در زمانیکه میزان درگیری پردازنده کم بود (حالت 100 درصدی خواندن اطلاعات) میزان عملکرد پردازنده اندکی کاهش داشت اما هیچ عملکرد نهایی دستگاه کاهشی را از خود نشان نداد.
  • در آزمایش کیت توسعه عملکرد ذخیره‌سازی یا SPDK که ابزارهای و کتابخانه‌هایی در جهت شبیه‌سازی حالت ثبت اطلاعات با عملکرد بالا را روی فضای ذخیره‌سازی ایجاد می‌کند، چندین آزمایش متفاوت انجام شد که میزان کاهش عملکرد پردازنده در حالت تک هسته تا 25 درصد نیز رسید.

آنچه که تاکنون مسلم است پس از دریافت این به‌روزرسانی عملکرد پردازنده‌ها با کاهش مواجه خواهد شد، که البته این مسئله در مورد کامپیوترهای جدیدتر مثلا کامپیوترهای دارای پردازنده‌های اسکای لیک به بعد ناچیز خواهد بود، اما در همین دسته از کامپیوترهای با توجه به نوع کارکرد دستگاه ممکن است افت عملکرد پردازنده تا 25 درصد نیز برسد. البته کاربران معمولی از بابت این افت عملکرد پردازنده نباید نگران باشند چرا که این کاهش شدید در کامپیوترهای سرور خواهد بود.

 

منبع :

MSPU

1246 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,