اخیرا نشست تکنولوژی اسنپدراگون (Snapdragon ) کوالکام برگزار شد و اگر شما یکی از طرفداران ویندوز بر روی ARM هستید، باید گفت که این نشست خبرهای هیجان‌انگیزی با خود به‌همراه داشت. این کمپانی از Snapdragon 8cx Compute Platform (پلتفرم محاسبه‌ای اسنپدراگون 8cx) خبر داد، که اولین تراشه‌ی 7 نانو متری رایانه‌ی شخصی به منظور رقابت با 15W Intel Core i5 است. این اولین تراشه‌ی ARM است که توسط ویندوز 10 Enterprise پشتیبانی می‌شود و همچنین کوالکام (Qualcomm) از وجود تعدادی شرکا که بر روی نرم‌افزارهای Enterprise کار می‌کنند، خبر داد.

در حالی که اسنپدراگون 8cx عملکرد سخت‌افزاری را برطرف می‌کند، همچنین از آن به‌عنوان یک نرم‌افزار بومی خبر داد. Asphalt 9 به ARM64 بومی می‌آید، اما مهم‌تر از همه، اینکه ویندوز بر روی ARM از پشتیبانی بومی مرورگرهایی از جمله فایرفاکس و کروم برخوردار خواهد بود.

پس از سخنرانی فرصتی جهت صحبت کردن با Miguel Nunes مدیر ارشد بخش مدیریت محصول پیدا کردم، که او که رهبری تلاش‌های ویندوز کوالکام را بر عهده دارد. Nunes یک اشتیاق مسری نسبت به ویندوز بر روی ARM و ایده‌های سازنده جهت انتقال ویندوز 10 به یک دوره‌ی جدید دارد. صادقانه بگویم، که این یکی از جالب‌ترین و موثرترین مصاحبه‌هایی بوده که تا به حال انجام داده‌ام.

Rich: آیا چیزی در اسنپدراگون 855 وجود دارد که 8cx قادر به انجام آن نباشد؟

Miguel: خیر. خب ما اینجا چیزهای متفاوتی داریم. در واقع می‌توانم بگویم که آن‌ها با هم خیلی فرق دارند، شاید ساده‌ترین راه این باشد بگویم که در 8cx پردازنده‌‌ و حافظه متفاوت است. چون رابط کاربری حافظه متفاوت است، بنابراین کنترل‌کننده‌های حافظه نیز کاملا متفاوت خواهند بود. منابع ذخیره سازی، GPU، بلوک I/O در آن‌ها متفاوت هستند و مواردی مانند ISP ،DSP و مودم LTE در آن‌ها یکسان می‌باشد.

Rich: اما در مورد 5G چطور؟ این یک شگفتی بود. پیش از این رویداد  من در مورد مشخصات هر یک از این چیپ‌ست‌ها مطالعه کردم و به نتیجه رسیدم که تعداد زیادی 5G برای 855 در نظر گرفته شده است، اما برای 8cx خبری از 5G نبود.

Miguel: به این دلیل ما در سخنرانی کم‌تر به موضوع 5G اشاره کردیم، چرا که ما فقط از تلفن‌همراه استفاده می‌کنیم. بنابراین این تکنولوژی از دیدگاه مودم ایجاد می‌شود، پس ما آن‌ها را به‌عنوان یک گزینه در نظر می‌گیریم. علاوه بر این درایور اصلی ما… مانند مودم، برای ما جدید نیست. این به نحوی بالا بردن سرمایه است. چیزهای دیگری جدید و متفاوت هستند. بنابراین اضافه کردن 5G به رایانه‌های شخصی برای ما یک معامله بزرگ محسوب نمی‌شود.

Rich: آیا این یک معامله بزرگ نیست؟

Miguel: خیر. زیرا اگر ما بتوانیم آن را بر روی تلفن همراه قرار دهیم، پس قطعا می‌توانیم آن را در رایانه هم قرار دهیم.

Rich: صحیح. همچنین وقتی اسلاید 5G را نشان دادند، متوجه شدم که مایکروسافت آنجا نبود.

Miguel: آن‌ها شرکای دستگاه بودند.

Rich: خب، این عادلانه است. پس آیا 855 می‌تواند یک مودم X50 یکپارچه را داشته باشد یا خیر؟

Miguel: مودم X50 جداگانه است.

Rich: بسیار خب، پس جداگانه است. به‌ نظر می‌رسد که در آن SKUهای متفاوتی وجود خواهد داشت.

Miguel: مودم یکپارچه در 855، یک مودم LTE است، در واقع شما یک مودم 5G جداگانه را اضافه می‌کنید.

Rich: پس در 8cx  نیز همین روند تکرار می‌شود؟

Miguel: بله، دقیقا همان چیز خواهد بود.

Rich:پس می‌توانید از یک مودم X50 با یک تراشه‌ی اینتل استفاده کنید؟

Miguel: شما به راحتی نمی‌توانید این کار را انجام دهید.

Rich: نه، منظور من به همان شیوه‌ای که با X16 در Surface Pro توانستید کار کنید؟

Miguel: تعدادی از بهینه‌سازی‌ها وجود دارند که با پلتفرم همراه می‌شوند. پس در نهایت راه‌حل‌های 5G برای x86 را همانطور که برای مودم‌های دیگر انجام داده‌ایم، مشاهده خواهید کرد. X24 و X20، ما برای این بازار نیز مودم‌های جداگانه‌ای ایجاد می‌کنیم.

Rich: مورد دیگری که می‌خواستم درباره‌‌ی آن از شما بپرسم، Adobe است. احساس می‌کنم که آخرین قطعه از این پازل باشد. چرا که اکنون دارای مرورگرهایی هستید.

Miguel: آن‌ها هم نوعی از چرخه‌ی خود را دارند، که نسخه‌های جدیدی را منتشر می‌کنند. البته اغلب موارد آن‌ها چیزهای جدیدی را منتشر نمی‌کنند.

Rich: خب…

Miguel: البته به جز موارد ابر آن‌ها

Rich: اما اکنون همه چیز در مورد ابرها درست است؟

Miguel: ما با آن‌ها صحبت کرده‌ایم، آن‌ها مشغول فعالیت هستند. برای آن‌ها همه چیز در مورد… آن‌ها فقط آهسته هستند. این بحث‌ها مثبت است، اما هیچ اهمیتی ندارد.

Rich: همچنین 8cx با Core i5 U-series که دستگاه‌هایی با قدرت پایینی می‌باشند، مقایسه شد.

Miguel: بله درست است و شما به مقدار زیادی حافظه نیاز دارید. اگر شما برای استفاده از Adobe، یک تجربه‌ی خوب را می‌خواهید، نمی‌توانید آن را روی یک دستگاه 4 گیگابایتی قرار دهید.

Rich: این نیز به نرم‌افزارهایی که هر روز استفاده می‌کنید، وابسته است. شما هنوز Premiere Pro را در 8cx اجرا نخواهید کرد.

Miguel: این عادلانه است.

Rich: و این مرا به سمت سوالات بعدی سوق می‌دهد. آیا کوالکام قصد دارد که اینتل را به‌طور کامل در بازار رایانه جایگزین کند؟

Miguel: خیر، من این چنین فکر نمی‌کنم. بسیاری از مردم سوال کرده‌اند ، چرا ما یک i7 می‌سازیم. اکثر مردم به i7 نیاز ندارند. بیایید صادق باشیم. ما به دنبال پویایی و 95٪ بازار هستیم. 95٪ از بازار به کلاس کارایی 850 و 8cx نیاز دارد. ما فکر می‌کنیم که این دو محصول به اکثر نیازهای بازار رایانه برای دستگاه‌های تلفن همراه رسیدگی کند. در این مرحله هرگز نمی‌گوییم که به رفتن بر روی دسکتاپ‌ها، دسکتاپ‌های بزرگ و دستگاه‌های بازی پرطرفدار علاقه‌مند نیستیم. اما نه در توان ما و به‌طور صادقانه نه در جایی که حجم آن است، این جایی نیست که پویایی در حال تغییر باشد. اکثر این دستگاه‌ها ثابت هستند. البته جایی که ما امروز در آن قرار داریم، اوج قدرت ما نیست.

Rich: من می‌توانم تصور کنم که کوالکام در بازار رایانه‌های گیمینگ باعث نوآوری شود، زیرا در حال حاضر لپ‌تاپ‌های گیمینگ ما بسیار ضخیم هستند و وزن آن‌ها حدود هفت پوند می‌باشد و کوالکام می‌تواند آن را تغییر دهد.

Miguel: این تجارت برای اینتل بسیار سودآور خواهد بود. همچنین حجم آن زیاد نیست.

Rich: بدیهی است که سری U بیشترین میزان را در حق بیمه دارد.

Miguel: همچنین ما آمار مربوط به بازی موبایل را مشاهده کردیم – آیا آمار را در روز اول یا روز دو بررسی کرده‌اید؟ – بازی موبایل فقط در حال پرواز است. بازی موبایل یک کسب و کار 76 بیلیون دلاری است. بله بازی موبایل، فکر می‌کنم که شما شاهد این خواهید بود که بازی‌های موبایل شروع به تسلط می‌کنند، چرا که مردم این بازی‌ها را به‌صورت غیر رسمی اجرا می‌کنند.

Rich: بسیاری از این بازهای موبایل غیر رسمی نیستند.

Miguel: آنها دیگر این طور نیستند. بلکه بسیار خوب عمل می‌کنند. هنگامی که ما Asphalt 9 را نشان دادیم، عکس‌العمل برخی از اشخاص این چنین بود “خب آسفالت 9 بر روی گوشی هم اجرا می‌شود”. ولی این دو اجرا مشابه نیستند. درست مثل PUBG، اگر شما یک بازی PUBG را هم بر روی تلفن همراه و هم رایانه اجرا کنید، در واقع متوجه خواهید شد که آن‌ها یکسان نیستند. این موضوع در مورد هر بازی دیگر نیز وجود دارد. در واقع بازی به عملکرد پلتفرم نیز بستگی دارد. بنابراین عملکرد بالاتر باعث می‌شود که رزولوشن بهتر، میزان فریم بالاتر و محتوای بیشتری را در اختیار داشته باشید. پس این بازی‌ها برای مقیاس‌بندی بر روی یک تلفن همراه ساخته می‌شوند. اگر من این بازی را بر روی یک تلفن همراه با قدرت پایین و یک تلفن همراه با قدرت بالا اجرا کنم، قطعا آن‌ها با هم یکسان نیستند. این موضوع مقیاس‌بندی بازی را نشان می‌دهد. تجربه در دستگاهی با کارایی بالاتر بسیار بهتر است. حتی در مسائل مربوط به بازی موبایل نیز به این نوع فاکتورهای فرم بستگی دارد. حق با شماست. آنها دیگر این طور نیستند. آن‌ها اکنون بازی‌های کاملی هستند.

Rich: در واقع آسفالت 9 یک خبر شگفت انگیز بود. چه بازی‌های دیگری ممکن است به ویندوز بر روی ARM بیایند؟

Miguel: بازی کمی پیچیده‌تر از یک مشکل برای ما است. چیزی که در این بازی‌ها وجود دارد، ایجاد یک مشکل اکوسیستمی / زمانی است. ما شریک دیگری داشتیم که با آن کار می‌کردیم، بازی با عنوان بسیار بزرگ، اما آنها هنوز آماده نبودند… ما آنها را به زودی دریافت می‌کنیم.

Rich: بازی با عنوان بسیار بزرگ؟

Miguel: بله موتور بازی بسیار بزرگ. و یکی از مسائل بازی، زمان‌بندی می‌باشد، زیرا گیمرها نمی‌خواهند مدام بازی کنند. شما باید برای بازی بعدی به چرخه خود ضربه بزنید تا آن‌ها بتوانند نسخه بومی را به دریافت کنند. برو پیش یک گیمر و بگو شما قصد دارید به چیزی متصل شوید، آن‌ها حرکت می‌کنند. این کسب و درآمد آن‌هاست. کسب درآمد و به پیش رفتن. بسیاری از آن‌ها دیگر بازی قدیمی را نگه نمی‌دارند.

پس شما باید به چرخه‌ی این بازی‌ها ضربه بزنید و تا زمانی که آن‌ها تازه می‌شوند. بنابراین ما فکر می‌کنیم که تعداد زیادی از این عنوان‌ها را زمانی که موتورها آماده هستند، خواهید دید؛ البته این فقط زمان‌بندی است. پس این موضوع پیچیدگی نیست.

Rich: بر خلاف میل باطنی خودم اما چون مردم می‌خواهند بدانند، باید بپرسم که شبیه‌سازی x64 چگونه است؟

Miguel: شما از x64 آگاه هستید.

Rich: فقط می‌توانید بگویید که هیچ وقت اتفاق نمی‌افتد.

Miguel: بله، هرگز اتفاق نخواهد افتاد. به دلیل اینکه عملکرد آن خوب نخواهد بود. این امکان وجود دارد، اما شما عملکرد آن را دوست نخواهید داشت. و در مورد آن فکر کنید. این برای بیشتر قسمت‌ها، نوعی متناقض است. اگر شما یک برنامه 64 بیتی را می‌خواهید، معمولا عملکرد بهتری را انتظار دارید. به همین دلیل است که شما یک برنامه 64 بیتی را می‌نویسید. اگرچه گاهی اوقات این چنین نیست، زیرا برخی افراد برنامه‌های 64 بیتی را می‌نویسند و هیچ کاری انجام نمی‌دهند. اما دلیل اصلی برای تولید برنامه‌های 64 بیتی مانند Adobe این است که شما حافظه را می‌خواهید، انتظار دارید که به حافظه‌ی بیشتری دسترسی پیدا کنید و در واقع شما آن را به‌طور کامل می‌خواهید. اگر حرکت به سمت کامل شدن تحت شبیه‌سازی بدتر باشد، پس چرا این کار را می‌کنید؟ بنابراین ما روی نرم‌افزارهای 64 بیتی واقعی متمرکز شده‌ایم. ما باید آن‌ها را بومی‌تر کنیم و این واقعا سخت است. مورد دیگری شبیه‌ساز است و من این سوال را پرسیدم، که اگر قرار است از شبیه‌سازی این تاریخچه‌ی بد بدست آید. چرا بسیاری از مردم سعی دارند شبیه‌سازی کنند و اگر چه نتیجه‌ی بیشتر آن‌ها وحشتناک بوده‌ است. اما باید گفت شبیه‌سازی ما واقعا بد نیست. دلیل آن هم این است که فقط CPU شبیه‌سازی شده است. GPU نه، اما بقیه سیستم 100٪ بومی می‌باشد. بنابراین هنگامی که به فضای ذخیره سازی خود دسترسی پیدا می‌کنید، بومی است. این اجرای بومی درایورها است. به همین ترتیب، کم کم نرم‌افزارها با CPU محدود سازگار می‌شوند. وقتی چیزی را اجرا می‌کنید، در واقع از CPU زیاد استفاده نمی‌کنید. امروزه اکثر این موارد در GPU متمرکز شده‌اند و GPUها بومی هستند. پی این مورد شبیه‌سازی نشده است.

Rich: برای من شخصا، این موضوع کروم است.

Miguel: این مشکل با کروم یا هر مرورگر دیگر برای این موضوع، در راه شبه‌سازی کار می‌کند. و مایکروسافت یک سری کامل را در Channel 9 دارد. در واقع شبیه‌سازی از عمل کش برای سرعت بخشیدن به دستگاه استفاده می‌کند. مرورگرها محتوا را در یک زمان لحظه‌ای تولید می‌کنند، بنابراین شما نمی‌توانید یک مرورگر را کش کنید. بنابراین اساسا شما به‌طور پویا تمام مدت محتوای خود را خواهید داشت. با این حال، من می‌خواهم بدانم که آیا شما در این دستگاه، کروم را امتحان کرده‌اید [Lenovo Yoga C630]. کروم روی این دستگاه بسیار مفیدتر از آن چیزی است که در دستگاه‌های نسل اول وجود داشت. برخی از پیشرفت‌هایی که ما در 850 انجام داده‌ایم بیشتر برای بهبود شبیه سازی بوده است.

Rich: در مورد قابلیت‌های پیشرفته چطور؟

Miguel: پیشرفت‌های سخت‌افزاری. این راهی است که فقط معماری رایانه بر روی آن کار می‌کند. معماری GPU. اما در طول زمان ، مردم امیدوارند که این‌ها بومی شوند. یک دسته از نرم‌افزارها وجود دارد، که نرم‌افزارهای قدیمی هستند.

Rich: مرورگر‌های بزرگی هستند.

Miguel: بله، مرورگرهای بزرگ هستند. که اکثر مردم و شما نمی‌توانید آن‌ها را بگویید.

Rich: اما من فکر می‌کنم، که اکثر ما بیشتر وقت خود را در مرورگر صرف می‌کنیم.

Miguel: بله، به همین دلیل داشتن فایرفاکس و کروم بسیار عالی خواهد بود. و با خبر امروز مایکروسافت، این تنها موردی است که باید نگران آن‌ باشیم.

Rich: بنابراین اگر Chromium که در ARM64 اجرا می‌شود، به معنی آن است که در نهایت به‌طور خودکار کروم به ARM64 می‌رود؟

Miguel: بله. منظور من این بود که گوگل کمی کار دارد که بر روی آن انجام دهد، اما آنچنان بزرگ نیست. کروم برخی از موارد را انجام می‌دهد و رنگ آیکون را عوض می‌کند، اما بیشتر آن Chromium است.

Rich: پس چیزهای بعدی برای ویندوز بر روی ARM چگونه خواهند بود؟

Miguel: من فکر می‌کنم شما خواهید دید که ما به شدت در تلاش برای دریافت خروجی از محصولات هستیم. تنوع کانال برای ما مهم است. تنوع OEM برای ما مهم است. ما فعالیت‌های بسیار فعالی را از مشتریان داریم، نه OEMهای رایانه‌ی سنتی، که به راحتی می‌توانند وارد رایانه شوند و دستگاه‌های بسیار جذاب را معرفی کنند. آنها اتصال و محصولات را بسیار خوب درک می‌کنند. ما گستره وسیعی از OEMها و نحوه عملکرد را خواهیم دید، و این چیزی است که ما می‌خواهیم.

Rich: بنابراین در Q3، هنگامی که 8cx شروع به ارسال کالا می‌کند، دستگاه‌های 850 همچنان به تولید خود ادامه می‌دهند. آیا پیش‌بینی می‌کنید که یکی از آن‌ها محبوب‌تر از دیگری باشد؟

Miguel: من فکر می‌کنم شما خواهید دید که آن‌ها با توجه به امتیازات قیمت متفاوت خواهند بود.

Rich: و معمولا محصولات با قیمتی پایین‌تر، کمی محبوب‌تر هستند؟

Miguel: نه این چنین نیست. فکر کنم شما تفاوت امتیازات قیمت را در بازارهای مختلف مشاهده خواهید کرد. اگر به این دستگاه‌ها نگاه کنید، متوجه خواهید شد که اکثر آن‌ها به بازارهای در حال ظهور نفوذ نکرده‌اند، زیرا قیمت‌هایی برای آن‌ها در این بازارها وجود ندارد. یک دستگاه 800 دلاری در بسیاری از این بازارها جواب نخواهد داد. زیرا اکثر آن‌ها به قیمتی زیر 500 دلار نیاز دارند.

Rich: آیا این هدف 850 است، قیمت زیر 500 دلار؟

Miguel: ما امیدواریم که دستگاه‌های با قیمت زیر 500 دلار را در تمامی بوردها فعال کنیم.

Rich: آیا قصد دارید سطوح بیشتری را مشاهده کنیم؟

Miguel: بله، سطوح بیشتری خواهید دید. شما قطعا سطوح بیشتری را مشاهده خواهید کرد.

Rich: من کمی کنجکاو شدم که چرا چنین چیزی مانند 860 نبود. که به جای ادامه دادن با 850، از یک چیپ‌ست مبتنی بر 855 استفاده می‌کنید.

Miguel: این بازار به سرعت حرکت نمی‌کند. بر روی موبایل، عرضه یک تلفن همراه ممکن است شش ماه طول بکشد. آن‌ها نمی‌توانند یک رایانه را در زمانی کمتر از یک سال عرضه کنند. با استفاده از OEM‌های جدید ممکن است سریع‌تر حرکت کنند، شاید سرعت این روند افزایش یابد. اما چون سرعت آن کم است، بنابراین ما نمی‌توانیم خیلی چیزها را معرفی کنیم. و شما می‌دانید که چرخه‌ی حیات رایانه بسیار طولانی است. عمر رایانه‌های شخصی بسیار طولانی‌تر از تلفن همراه است و حدودا 18 ماه است که به صورت SKU زندگی می‌کنند. بنابراین ما باید مراقب باشیم تا به تجارت خودمان ضربه نزنیم.

Rich: آیا به نظر شما مردم چقدر می‌توانند از یک رایانه‌ی شخصی اسنپدراگون استفاده کنند؟ اگر من امروز یکی از آن‌ها را خریداری کنم، آیا می‌توانم این موضوع را برای 5 سال حفظ کنم، که یک رایانه‌ی شخصی اینتل را دارم؟

Miguel: بله، من فکر می‌کنم شما بتوانید. من فکر می‌کنم اگر هر چیزی، که مشاهده می‌کنید بیشتر به سمت ابر حرکت کنند، شما شروع به دیدن نیازهای پردازش خود خواهید کرد، حتی شاید در دستگاه‌های محلی کمی کاهش پیدا کند.

Rich: به این دلیل از شما این سوال را پرسیدم، چون چرخه خرید یک رایانه‌ی جدید طولانی‌تر از یک گوشی است.

Miguel: بله و فکر کنم شما هم چنین به این موضوع نگاه کنید. دلیل اینکه مردم نمی‌خواهند رایانه‌ی شخصی خود را ارتقا دهند – که من نیز یکی از آن‌ها بودم – چیست؟ خب شما این چنین دوست دارید، ولی شاید من به آن اهمیت ندم؟ تصور کنید که اگر این عوامل ایجاد شده، نرم و لغزنده شوند. مردم باز هم آن‌ها را می‌خواهند. نسل جدید می‌خواهد به همه چیز متصل شود، پس باید خوب به نظر برسد. واقعا فکر می‌کنم که ما یک تکامل عاملی را خواهیم دید. فکر کنم زمان می‌برد، اما به نظر من عاملی که شما در مورد رایانه‌ی شخصی فکر می‌کنید، تغییر خواهد کرد.

Rich: این روند طی پنج سال گذشته از زمانی که Surface پرو معرفی شد، تغییر کرده‌ است.

Miguel: بله، و فکر می‌کنم شما تغییرات بیشتری را خواهید دید. فکر می‌کنم بیشتر از این خواهید دید. و بعد شما بگویید، یک رایانه شخصی چیست؟ در این لحظه تقریبا شبیه اپل بودم.

Rich: آیا منظور شما فقط اپل بود؟

Miguel: من گفتم رایانه‌ی شخصی! اما فکر کنم که فاکتورهای فرم تغییر خواهند کرد.

Rich: فکر می‌کنید چه فاکتورهای فرم دیگری را مشاهده خواهیم کرد؟

Miguel: شما می‌دانید، من نمی‌دانم. این موارد با صفحه نمایش دوگانه بسیار جالب هستند. فکر کنم این امکان وجود دارد که این‌ها عملی شوند. می‌دانید، چالش این است که فکر می‌کنم شما دو نوع از محصولات مختلف را خواهید دید. من فکر می‌کنم شما خواهید دید که محصولاتی مانند صفحات دوگانه برای مصرف محتوای زیاد تکامل پیدا می‌کنند. فکر کنم چالش برای این نوع محصولات با صفحه دوگانه، به صورت ورودی خواهد بود. همانطور که صفحه‌کلید‌ها با قدمت 30 سال چگونه هستند؟ و هنوز روش ترجیحی آن‌ها به صورت ورودی است.

Rich: آیا فکر می‌کنید این تغییر چگونه خواهد بود؟

Miguel: من نمی‌دانم. مردم گفته‌اند که جلوی صدا را می‌گیرد. من دیده‌ام که چنین اتفاقی نمی‌افتد. من فکر می‌کنم سطح مشخصی از حریم خصوصی وجود دارد. شما نمی‌خواهید که با دستگاه‌های خود صحبت کنید و همه به آن گوش فرا دهند. نوشتن با دست و قلم‌ها جالب هستند. من فکر می‌کنم که قلم می‌تواند به سطحی برسد که در واقع ورودی دستگاه شماست. اگر آن‌ها به اندازه کافی خوب عمل کنند و احساس یک کاغذ واقعی را به شما انتقال دهند، پس بسیار دقیق و طبیعی می‌باشند. در برخی موارد، اگر این برای شما خیلی طبیعی است، پس چرا به یک صفحه‌کلید نیاز دارید؟ اما لازم است که به این احساس طبیعی دسترسی پیدا کنم، چون فکر می‌کنم، بتوانم همه چیز را با آن راحت انجام دهم. داریم به انجا می‌رویم. قلم می‌تواند به آنجا برسد، اما من فکر می‌کنم چیز دیگری می‌تواند باشد. تا آن زمان، فکر کنم صفحه کلید پادشاهی کند.

Rich: آیا شما Yoga Book لنوو را امتحان کرده‌اید؟

Miguel: یکی از آن‌ها را دارم. خوبه، اما نمی‌دانم. تنها چیز این است که نمی‌توانم بر روی آن تایپ کنم. این فقط برای من کار نمی‌کند. چیزی درباره کلید‌های مکانیکی وجود دارد که نمی‌توانید آن را جایگزین کنید. این‌ها با هم یکسان نیستند. من فکر می‌کنم که گرفتن یک ورودی موجود و تغییر آن کمی سخت‌تر از استفاده‌ی یک روش ورودی جدید باشد، زیرا شما همیشه آن را با چیزی که داشته‌اید مقایسه می‌کنید. و حتی اگر یک روش ورودی جدید داشته باشید، که شما قرار است با آن انطباق پیدا کنید، بنابراین به نظر من، رفتن به یک انتقال آسان‌تر خواهد بود. اما هنوز هم مشکل است، چرا که مردم در مقابل تغییر عادت‌ها سرسخت هستند. من هنوز هم مردم را در حال کار با یکی از این صفحه کلیدها و یک ماوس می‌بینم. این بسیار رایج است و تنها دلیل آن هم این می‌باشد که مردم چیزی را ترجیح می‌دهند که با آن راحت‌تر باشند. و بعد که بهش فکر می‌کنی، انگار که میتونی صفحه را لمس کنی. شما دیگه به ماوس نیاز ندارید، تنها با ضربه زدن به صفحه می‌توانید به جایی که می‌خواهید بروید! زیرا شما برای استفاده از دستگاه خود از صفحه نمایش لمسی استفاده می‌کنید.

Rich: نام چیپ‌ بعدی رایانه‌ی شخصی چه خواهد بود؟

Miguel: ما هنوز در مورد آن نمی‌دانیم.

Rich: کدام 9cx یا 8cy؟

Miguel: احتمالا نه.

Rich: یا 8cx Gen 2؟

Miguel: شاید. مردم می‌پرسند چرا آن را 8cx نامگذاری کردیم.

Rich: بله‌، فکر کنم خودم این را از همه پرسیدم.

Miguel: ما می‌خواهیم مردم بدانند که این متفاوت است.

Rich: بدون اشاره به اینکه بهتر است. 1000 شایعه وجود داشت. بنابراین اگر شما آن را نام گذاری کنید، آیا کاربران گوشی‌های Android دوست دارند، “هی بچه‌ها چی شده؟”

Miguel: این بخشی از آن است. فقط می‌گویم که ما به عنوان یک شرکت که دارای 8 حق بیمه است، مستقر شده‌ایم. این یک تصمیم شرکت است که 8 حق بیمه دارد. در واقع شما می‌خواهید محصولات مختلفی را به دست آورید ، درست است؟ بنابراین 8cx برای ما همان 8 است، دیگر محاسبه‌ی حق بیمه افراطی است. اگر بعد از 850 چیز دیگری را انجام دهیم و یا بر روی 850، احتمالا آن را 8c نام گذاری کنیم. این فوق العاده نیست. من فقط نمی‌دانم که چه کاری انجام خواهیم داد، تا صادق باشیم. ممکن است یک چیز نسبی باشد یا چیزی را بازبینی کنیم، اما ما می‌خواهیم بگوییم که 8 حق بیمه است، و اگر ما یک ردیف پایین برویم، می‌توانید 7c را ببینید. ما می‌خواهیم به انعطاف‌پذیری خودمان اشاره کنیم، که می‌توانیم در ردیف‌های پایین نیز اطمینان حاصل کنیم از اینکه به مردم اجازه می‌دهیم تا بدانند که این یک محصول متمرکز محاسباتی است.

کوالکام در حال حاضر بسیاری از چیزهای هیجان انگیز را انجام می‌دهد و به سرعت حرکت می‌کند. تنها یک سال از زمان معرفی اولین دستگاه Snapdragon 835  می‌گذرد که Snapdragon 850 شش ماه بعد معرفی شد. اکنون ما در شش ماه بعدی آن قرار داریم و Snapdragon 8cx، چیپ‌ست 7nm آن را مشاهده می‌کنیم.

پس از صحبت با Miguel Nunes، واضح است که چیزهای زیادی برای آمدن وجود دارد. کلید رو به جلو حرکت می‌کند تا رایانه‌های شخصی بیشتری را خارج از سیستم ARM و همچنین نرم‌افزارهای بومی زیادی را راه‌اندازی کند تا بر روی پلتفرم اجرا شوند. این شامل یک موتور بازی بزرگ نیز می‌باشد که هنوز مشخص نشده است.

یکی از مواردی که من بیشتر دوست داشتم از او بپرسم این بود، که آیا کوالکام قصد دارد اینتل را کاملا عوض کند. در حال حاضر که یک رقیب واقعی برای تراشه سری U-15W می‌باشد، چه چیزی در مورد یک تراشه 45W سری H وجود دارد؟ چیپ‌‎ست‌های دسکتاپ چیست؟ به نظر می‌رسد کوالکام در حال برنامه ریزی در این بازارها نیست؛ این فقط نقطه قوت آنها نیست. جدا از این‌ها، آیا یک دسکتاپ نیازمند مزایایی مانند عمر باتری بهتر یا 4G LTE نیست.

چندین مرحله وجود دارد. با حرکت به جلو دو سطح در Snapdragon 850 و 8cx وجود دارد. با این حال، ما می‌توانیم انتظار داشته باشیم که بیشتر به جلو برویم. در واقع کوالکام هنوز این کار را انجام نداده است.

نکته‌ی جالب این است که او به OEMهای سنتی رایانه‌ای اشاره کرد، که رایانه‌ی شخصی را می‌سازند. شرکای کوالکام از لحاظ تاریخی، سازندگان گوشی‌های هوشمند را شامل می‌شوند. بنابراین روی آوردن آن‌ها به بازارهای رایانه‌ی شخصی می‌تواند کمی چیزها را تغییر دهد.

زمانی که Nunes بر روی صحنه حاضر شد، یکی از دوستانم به من یک پیام فرستاد و عملکرد او را در مقایسه با Panos Panay رئیس سرفیس مقایسه کرد. چیزی که در هر دوی آن‌ها مشترک بود این است، هنگامی که در مورد چیزی صحبت می‌کنند، به آن چیز اهمیت فراوانی می‌دهند و این یک نوع احساس مسری می‌باشد. همچنین نشستن با Miguel و بحث کردن درباره چیزهایی که در موردش صحبت می‌کند، بسیار سخت است. صحبت با Miguel بسیار لذت بخش بود و من امیدوارم که بتوانم همین کار را در اجلاس بعدی Snapdragon Technology Summit دوباره انجام دهم.

منبع :

NEOWIN

163 پست
شاهین باشوکی
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
hoomanqwerty
پاسخ دهید سه شنبه 27 آذر 1397

كوالكام ميخواد جايي اينتل رو كنار بزنه كه اينتل نتونسته خودشو شكست بده😅
يعني بخش دستگاه هاي قابل حمل و سبك

بازار پي سي يك حداقل توان پردازشي رو لازم ميدونه، كمتر ازون اگر باتريش هزارساعت باشه و وزنشم 1 گرم باز هم بازار بهش بها نميده
تقريبا اينتل با سري اتم خودشو به هر دري زد چون در نهايت با محصولات بالاتر خودش مقايسه ميشد و عملكرد دستگاه رو ويندوز جالب نبود ، ادامه داده نشد

بعدا هم سعي كرد فقط رده هاي بالاتر رو ازنظر مصرف انرژي بهينه كنه و توليد كننده ها رو سمت توليد دستگاه هاي ظريف تر هدايت كنه كه موفق شد

كوالكام هم بنظر من بايد اولين هاي خوبي ارائه بده، حداقل نزديك به معمولي ترين رقباي اينتل…وگرنه اسم ويندوز روي arm اگر به عنوان ضعيف معروف شه تو بازار دگ درست نميشه!!!!😀

RBM
پاسخ دهید چهارشنبه 28 آذر 1397

به نظر من اینتل در شرایط فعلی موقعیت خوبی نسبت به کوالکام، ای ام دی و آی بی ام نداره. از طرفی پردازنده های ای ام دی عملکرد خیلی بهتری در پرداشات معمولی کامپیوتر و سرور نشون دادن، اسنپدراگون از نظر پردازشی خیلی نزدیک به اینتل حرکت میکنه، سبک و سریعه، حجم خیلی کمی اشغال میکنه که یعنی باتری خیلی بهتر و… همچنین سی پی یو های تایگرا 64 کور از طرف دیگه. اینتل با نرخ رشد فعلی قطعا از هر سه این رقبا شکست خواهد خورد. مایکروسافت هم دلش از اینتل خونه. چراکه اگر بد قولی و کار نا بلدی اعضا اینا نبود شاید امروز ویندوز اختصاصا روی موبایل هم حرفی برای گفتن میداشت. از نظر من ورشکست شدن اینتل در یک بازه زمانی دو ساله بعید نیست و امیدوارم این اتفاق بیفته. چون ظاهرا اینتل اصلا علاقه ای به درس گرفتن از اشتباهاتش نشون نمیده.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,