کنسول‌ها در اکثر مواقع به شکل یک مکعب مستطیل هستند و طراحی آن‌ها به گونه‌ای است که باید آن‌ها را افقی قرار داد و دلایل مختلفی برای این گونه طراحی وجود دارد. برای مثال، طراحی و ساخت درایوهای نوری برای استفاده در حالت افقی راحت‌تر است و با این گونه طراحی دیگر نیازی نیست که به راه حل‌های پیچیده‌تر روی بیاوریم تا دیسک درون درایو نوری در حالت عمودی نیز قابل استفاده شود. اگر شما ایکس باکس وانتان را در حالت عمودی قرار دهید، ممکن است دستگاهتان دچار مشکلات جدی شود.

در این جا یک سوال مطرح می‌شود: آیا همیشه قرار دادن عمودی ایکس باکس وان مشکل ساز است؟ جواب این سوال به نوع استفاده شما از کنسول وابسته است.

در این مطلب به شما نشان خواهیم داد که در چه مواقعی عمودی قرار دادن ایکس باکس وان مشکلی ندارد.

سری اول ایکس باکس وان

اولین مدل ایکس باکس وان تنها برای استفاده در حالت افقی طراحی شده است و به گفته‌ی مایکروسافت، به هیچ عنوان نباید آن را در حالت عمودی قرار داد. وزن ایکس باکس وان و پراکندگی وزن در این دستگاه به گونه‌ای نیست که پایداری دستگاه را در حالت عمودی حفظ کند و از طرفی دیگر، در کناره‌های ایکس باکس وان دریچه‌های تهویه‌ی هوا قرار دارند و عمودی قرار دادن ایکس باکس وان جریان هوا به کنسول را مختل می‌کند. عمودی قرار دادن ایکس باکس وان نه تنها تهویه‌ی هوا در این دستگاه را مختل می‌کند، بلکه باعث می‌شود دیسک‌های بازی در دستگاه از جای خود در بیایند که می‌تواند باعث خرابی کل دستگاه شود.

با این توضحیات، آیا عمودی قرار دادن سری اول ایکس باکس وان کلاً قدغن است حتی اگر ناچار به قرار دادن آن در حالت عمودی باشیم؟

در صورتی که جریان هوا در ایکس باکس وان مختل نشود و تنها از عنوان‌های دیجیتال به جای دیسک بازی استفاده شود، عمودی قرار دادن ایکس باکس وان مشکلی ندارد. همچنین در حالت عمودی باید حتما تعادل آن را حفظ کنید چرا پراکندگی وزن در این دستگاه برای حالت عمودی مناسب نیست. بهتر است که ایکس باکس وان در همه‌ی حال در حالت افقی استفاده شود ولی در مواقعی که قرار دادن افقی دستگاه ممکن نیست، با توجه به شرایط بالا می‌توانید دستگاه را در حالت عمودی قرار دهید و بدون مشکل از آن استفاده کنید.

ایکس باکس وان S

در ایکس باکس وان S ماجرا کاملاً متفاوت است. این کنسول برای موقعیت عمودی طراحی شده است و ربطی ندارد که بازی‌هایتان به صورت دیجیتال هستند یا دیسک فیزیکی. تنها مشکل این است که برای این کنسول باید یک نگه دارنده‌ی عمودی به صورت جدا بخرید. این پایه‌ی نگه دارنده تنها یک قطعه‌ی پلاستیکی است که پهنای کناره‌های باریک ایکس باکس وان S را بیشتر کند تا این کنسول قادر به حفظ تعادلش در حالت عمودی باشد. قیمت پایه‌های نگه دارنده‌ی مایکروسافت 15 دلار است ولی از دیگر فروشندگان نیز می‌توان با قیمت ارزان‌تر یک پایه‌ی نگه دارنده تهیه کرد.

بعضی شرکت‌ها مانند HideIt نگه دارنده‌هایی برای نصب ایکس باکس وان S روی دیوار تولید می‌کنند و با استفاده از آن‌ها می‌توانید ایکس باکس وان S را روی دیوار نصب کنید و همچنان جریان هوای مناسب به داخل کنسول را حفظ کنید. همچنین با نصب این کنسول روی دیوار، می‌توانید در میز یا هر جای دیگر که قبلاً کنسول را قرار می‌دادید کمی فضا باز کنید، ولی برای نصب این نگه دارنده باید دیوار سوراخ شود، پس حتما قبل از خرید یکی از این نگه دارنده‌ها این مورد را در نظر بگیرید.

ایکس باکس وان X

ایکس باکس وان X نیز برای موقعیت عمودی طراحی شده است ولی مایکروسافت هرگز هیچ گونه پایه‌ی نگه دارنده‌ای برای این کنسول عرضه نکرد. ولی خوشبختانه برای رفع این نیاز، دیگر شرکت‌ها دست به کار شدند و پایه‌های نگه دارنده‌ی خودشان را برای ایکس باکس وان X تولید کردند.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,