هر کسی که از طرفداران سرسخت یکی از دو سیستم عامل لینوکس و ویندوز است می‌داند که زمانی لینوکس و ویندوز دشمن هم دیگر محسوب می‌شدند و طرفداران سیستم‌های متن باز همیشه از سیستم عامل مایکروسافت نفرت داشتند، که بیشتر به خاطر نوع گرایش و طرز برخورد این شرکت با OSS بوده است.

همه‌ی ما هم می‌دانیم که خیلی‌ها به لینوکس، لقب از بین برنده‌ی ویندوز را داده بودند، و باور داشتند که سیستم عامل‌های متن باز آینده‌ی دنیای بدون مایکروسافت خواهد بود.

ولی همان گونه که همه‌ی ما می‌بینیم، چنین چیزی هیچ وقت رخ نداده است و ویندوز همچنان در صدر سیستم عامل‌ها در دسکتاپ باقی مانده است و به راحتی می‌توان آن را دید. با این که مایکروسافت گاهی اوقات روش‌های اشتباهی را به کار گرفت، ولی باز ویندوز سیستم عامل غالب در دنیای کامپیوترهای دسکتاپ باقی ماند. یکی از این کارهای اشتباه را هنگام عرضه‌ی ویندوز 10 در نیمه‌ی دوم سال 2015 را خودتان دیدید. با عرضه‌ی ویندوز 10، مایکروسافت پی در پی کاربران ویندوز 7 و 8.1 را تحت فشار می‌گذاشت تا به ویندوز 10 به صورت رایگان ارتقا دهند و این کار مایکروسافت توسط بسیاری از کاربران نقد شد.

ولی با گذشت زمان، مایکروسافت تصمیم گرفت که نه تنها با کاربران خود، بلکه با کاربران و طرفداران نرم افزارهای متن باز دوستانه‌تر برخورد کند.

این تغییر برخورد با دنیای نرم افزارهای متن باز را می‌توانید در دو مدیر عاملان اخیر مایکروسافت ببنید. مدیر عامل سابق مایکروسافت، استیو بالمر (Steve Ballmer)، درباره‌ی لینوکس گفته بود که این سیستم عامل به مانند یک سرطان است. ولی مدیر عامل کنونی مایکروسافت، ساتیا نادلا، می‌گوید که لینوکس شایسته‌ی توجه و عشق ورزی است و بر اساس همین گفته‌اش به سیاست‌های مایکروسافت جهت گیری جدیدی داده است و لینوکس را به یکی از بازارها و محصولات کلیدی‌اش در سیاست بلند مدتش تبدیل کرده است.

در 12 ماه اخیر، مایکروسافت به گونه‌ای لینوکس را به دنیای خود وارد کرد که همه را غالفگیر کرده است. اول از همه باید گفت که لینوکس حال دیگر بخشی از ویندوز 10 است. کاربران ویندوز 10 می‌توانند با استفاده از Windows Subsystem for Linux در مایکروسافت استور، به استفاده از لینوکس در ویندوز 10 بپردازند.

با این کار، توسعه دهندگان دیگر مجبور نیستند که دو بوت مختلف هم برای ویندوز و هم برای لینوکس در یک سیستم داشته باشند یا این که از دو کامپیوتر مختلف با دو سیستم عامل مختلف کارهایشان را جلو ببرند، چرا که دیگر می‌توانند لینوکس را درون خود ویندوز 10 اجرا کنند و بدون ترک کردن محیط ویندوز، کارهایشان را ادامه دهند.

علاوه بر این‌ها، مایکروسافت و همکارانش در دنیای لینکوس با همکاری با یک دیگر در حال ایجاد بهبود‌هایی برای این سیستم عامل متن باز هستند، چیزی که هیچکس حتی نمی‌توانست در زمان مدیریت استیو بالمر تصورش را کند، چه برسد که بخواهد تحقق پیدا کند. از جمله‌ی این بهبودها، اضافه شدن قابلیت سفارشی سازی لینوکس در ویندوز و عرضه‌ی اسکایپ به عنوان یک اپلیکیشن Snap برای اوبونتو و لینوکس مینت است. هم زمان با این‌ها، مایکروسافت تلاش بسیار زیادی کرده است تا به اسکایپ در لینوکس بهبود ببخشد و اپلیکیشن Visual Studio Code IDE نیز به عنوان یک اپلیکیشن Snap برای اوبونتو نیز عرضه شد.

مایکروسافت همچنین از اعضای Linux Foundation (بنیان گذاران لینوکس) است و این شرکت حتی استفاده از اوبونتو را برای خدمات ابری لینوکسی توصیه می‌کند.

از این اقدامات مایکروسافت می‌توان قضاوت کرد که لینوکس دیگر رقیب مایکروسافت نیست، بلکه بیشتر شبیه به یک دوست برای مایکروسافت است که به این شرکت در راستای ساخت محصولات بهتر برای کاربران ویندوز 10 کمک می‌کند.

اگر هم به آمار و ارقام در سهم بازار سیستم عامل‌ها نیز نگاهی بی‌اندازیم، به راحتی می‌توان دریافت که لینوکس به هیچ عنوان برای ویندوز تهدید محسوب نمی‌شود. آخرین آماری که توسط NetMarketShare منتشر شد نشان می‌دهد که سیستم عامل مورد استفاده در 88.43 درصد دستگاه‌های دسکتاپ سراسر جهان، ویندوز است و لینوکس بسیار عقب‌تر از ویندوز در این زمینه است و تنها 1.92 درصد کامپیوترهای دسکتاپ از این سیستم عامل استفاده می‌کنند.

این آمار نیز از ژانویه‌ی 2018 نیز تغییر چشمگیری نکرده است. در اولین ماه 2018، ویندوز در صدر دیگر سیستم عامل‌ها با سهم بازار 87.79 درصد بود و لینوکس 1.93 درصد از سهم بازار را داشت. این تفاوت‌ها در سهم بازار سیستم عامل‌ها آنقدری زیاد است که مایکروسافت نیازی نیست که نگران از دست دادن جایگاهش در صدر سیستم عامل‌ها باشد و این گونه که به نظر می‌رسد، سهم بازار ویندوز همچنان در حال افزایش است.

حال برگردیم به سوالی که این مطلب را با آن شروع کردیم: آیا لینوکس همچنان برای ویندوز یک رقیب و تهدید محسوب می‌شود؟ یا این که لینوکس تنها یک جایگزین برای ویندوز است که به هیچ عنوان نمی‌تواند برای ویندوز یک تهدید محسوب شود؟

پاسخ شما به این سوال چیست؟ در بخش نظرات ما را در جربان بگذارید.

منبع :

SOFTPEDIA NEWS

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
hamed
پاسخ دهید پنجشنبه 18 مرداد 1397

لینوكس برای استفاده كاربرخانگی و یه كاربر خیلی معمولی همینكه بخواد بازی كنه یا آهنگ گوش بده بسته به توضیع های مختلف محیط مناسبی نداره و مدرن و زیبا نیست،مدرن ترین لینوكسی كه نصب كردم deepin بود نرم افزاراش قشنگ بود اما كمی باگ داشت،برای وب گردی مرور اسناد و تصاویر در حالت عادی سیستم عامل خوبیه كخصوصا رو سیستم قدیمی
با واین مشكلات نرم افزاری حل میشه
ولی خب باز راحت نیست،یه اندروید پلیر درست و درمون در حد nox نداره، كه حداقل نرم افزار اندرویدی رو درست اجرا كنه
با همه سختی هاش من كه لذت میبردم فعلا كه حوصله ندارم دوباره نصب كنم

حسین زمانی
پاسخ دهید شنبه 20 مرداد 1397

البته من در جواب سوال نویسنده پس میگم که “نه، لینوکس هیچوقت یه تهدید برای ویندوز نبوده و احتمالآ هیچوقت هم نخواد بود” ولی در جواب کامنت شما میگم که بر اساس نیازی که هر فرد بخصوصی داره باید دید که لینوکس کارشو راه میندازه یا نه، مثلآ من شخصآ همین الان دارم از اوبونتو ۱۸.۰۴ این صفحه رو باز میکنم و برای وبگردی، آهنگ گوش کردن ، فیلم دیدن ، مطالعه پی دی اف و epub ِبرای چک کردن ایمیلام ِ برای برنامه برنامه ریزی با simplenote ، پیام دادن با تلگرام و دانلود (با برنامه uGet) کارمو راه انداخته ، ولی از اونجایی که من یه طراحم مجبورم ویندوز رو بخاطر inDesgin و فوتوشاپ کنارش داشته باشم و این هم مشکل سیستم عامل نیست که شرکت ادوب برنامه هاشو براش نساخته…
قبول دارم از سال ۲۰۱۱ که اولین بار لینوکس نصب کردم روی لپ تاپم مشکلات و دردسرای زیادی رو تجربه کردم، ولی توی Ubuntu 18.04.1 انصافآ راحتم و با هیچ مشکل خاصی روبرو نیستم و وقتی میزنم لپ تاپم خاموش بشه برعکس ویندوز۱۰ که ۲۰ ثانیه طول میده سیستم توی کمتر از ۳ ثانیه خاموش میشه… (خوبیای خودشو هم داره)
پیشنهاد میکنم اگه به محیط مدرن و زیبا علاقه داری elementary os رو سرچ کنی و از همون سایت اصلیش یه نگاهی به محیطش بندازی ، اگرچه ظاهرآ‌ آشنایی با دسکتاب Deepin هم داری، الان یه ظاهر خیلی مدرن و جالبی پیدا کرده همونم، به نظر من اکشن سنترش از ویندوز۱۰ خیلی قشنگ تر و در عین حال کاربردی تره توی این پست میتونین اسکرین شات هاشو ببینین :
https://www.omgubuntu.co.uk/2018/06/how-to-install-deepin-desktop-environment-on-ubuntu-18-04

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,