یکی از ویژگی‌های برجسته تبلت‌های سرفیس که آنها را از همان ابتدا از دیگر محصولات موجود در بازار متمایز ساخته بود کیک استند دستگاه بود. طراحی ویژه کیک استند سرفیس پرو باعث شده تا امکان استفاده از آن در دو حالت تبلت و لپ‌تاپ امکان‌پذیر شود. اخیرا اما پتنتی از سوی مایکروسافت به ثبت رسیده که حکایت از طراحی محصولی بدون کیک استند دارد. آیا عرضه سرفیس بدون کیک استند به واقعیت بدل خواهد شد؟

سرفیس آر تی را باید اولین حضور جدی برند سرفیس در بازار سخت‌افزار دانست. محصولی که به‌رغم تمامی بازخوردهای مثبت و منفی که با خود داشت دارای یک ویژگی کاملا خاص بود، این ویژگی منحصر به‌فرد کیک استند تبلت بود که عملا امکان استفاده از آن را در دو حالت تبلت و لپ‌تاپ ممکن کرده بود. در حقیقت با وجود این کیک استند مایکروسافت برای اولین بار مفهومی با نام تبلت 2 در 1 را خلق کرد. از آن زمان تاکنون در تمامی تبلت‌هایی که از سوی تیم سرفیس به بازار عرضه شده نظیر سرفیس پرو، سرفیس پرو 4 و حتی سرفیس گو، کیک استند عضو جدانشدنی دستگاه بوده و لولای خاص آن در هر نسل بهتر و بهتر شده است.

پتنت‌ جدیدی که اخیرا توسط مایکروسافت به ثبت رسیده اما حکایت از آن دارد که ممکن است، روزی مایکروسافت تبلتی بدون کیک استند نیز عرضه کند. مایکروسافت در ماه فوریه سال 2018 پتنتی با عنوان “دستگاه‌های کامپیوتری، دستگاه‌های پشتیبانی قابل جدا شدن، و روش‌های استفاده” به ثبت رسانده که طراحی بسیاری جالبی را در پشت یک تبلت شرح می‌دهد. برطبق این طرح اتصالاتی در پشت یک تبلت تعریف شده که شامل چندین رابط مکانیکی و مغناطیسی مختلف است. با استفاده از این درگاه اتصال می‌توان تبلت را در حالت ایستاده قرار داد که عملا کارکردی مشابه با کیک استند فعلی سرفیس را تداعی می‌کند. نکته مهم در رابطه با این رابط قابلیت جدا کردن آن است، که در این وضعیت پشت دستگاه مانند دیگر تبلت‌های موجود در بازار خواهد شد.همان‌طور که در طرح زیر مشاهده می‌کنید، اتصال مغناطیسی سرفیس به این پایه می‌تواند امکان استفاده از آن را به‌صورت یک کامپیوتر دسکتاپ فراهم آورد. مایکروسافت در مورد کاربرد این اتصال مغناطیسی اضافه کرده که می‌توان از آن جهت اتصال به داخل یک کیس استفاده کرد تا حمل و نقل آن ایمن‌تر و ساده‌تر شود. در اینجا بد نیست اضافه کنیم که مشابه چنین کیس‌هایی برای سرفیس پرو ویژه مسابقات NFL توسعه یافته است. البته مکانیسم ورود سرفیس پرو به درون این کیس کاملا متفاوت و ساده است. اینکه مایکروسافت در نهایت این طرح را در سرفیس‌های آتی عملیاتی خواهد کرد یا خیر، امری است که درگذر زمان پاسخ داده خواهد شد. اما آنچه که مسلم است تغییر مکانیسم اتصال استند سرفیس به بدنه آن می‌تواند جلوه‌ای کاملا متفاوت به طراحی فعلی سرفیس پرو مایکروسافت ببخشد.

منبع : وینفون
1347 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , ,