switch

شرکت ژاپنی نینتندو، به عنوان یکی از قدیمی ترین و معتبرترین شرکت های ساخت کنسول بازی شناخته می شود. همان طور که احتمالا در خبرها خوانده اید این شرکت بالاخره نسل بعدی کنسول خود با نام Switch را معرفی کرد. سال هاست که کنسول های ساخت این شرکت زیر سایه ابرقدرت های کنسول سازی یعنی مایکروسافت و سونی قرار گرفته است. اما آیا آن ها خواهند توانست با محصول جدید خود از زیر این سایه خارج شوند؟

آخرین کنسول این شرکت در سال ۲۰۱۲ تحت عنوان Wii U به بازار معرفی شد، این دستگاه به صورت قابل ملاحظه ای از کنسول های هم نسل خودش ضعیف تر بود و البته هرگز نتوانست حمایت عمده شرکت های بازی سازی را جلب نماید. البته ویژگی بزرگی که آن را از سایر کنسول ها متمایز می نمود قابلیت حمل آن بود. به این ترتیب کاربر می توانست همه جا به انجام بازی مشغول شود. اما در نهایت و با تمام تلاشی که نینتندو انجام داد این دستگاه تنها توانست به فروش ۱۳ میلیون دستگاه از زمان عرضه دست پیدا کند که به هیچ عنوان موفقیت محسوب نمی شود.

کنسول Wii-U که از سال 2012 تنها 13 میلیون واحد فروش کرده است
کنسول Wii-U که از سال ۲۰۱۲ تنها ۱۳ میلیون واحد فروش کرده است

اما نینتندو ثابت کرده است که به کنسول های قابل حمل بسیار علاقه مند است. آن ها این بار نیز دست از ایده های خلاقانه خود نکشیدند و باز هم به نوعی قابلیت جا به جایی کنسول را در اولویت قرار دادند. این بار اما ایده آن ها تفاوت هایی با دستگاه های قبلی قابل حمل عرضه شده به بازار کنسول ها دارد. شرکت نینتندو با کنسول Switch قصد دارد دسته بندی جدید به نام کنسول های Hybrid (تبدیل شونده) را ایجاد کند. در واقع کنسول نینتندو Switch (به معنای جا یه جایی از یک حالت به حالت دیگر) دارای یک داک است که به کاربر این امکان را می دهد به راحتی بین بازی در صفحه نمایش خود کنسول و تلویزیون جا به جا شود.

شما می توانید این کنسول را در خانه و بر روی صفحه بزرگ تلویزیون استفاده کنید یا ماژول اصلی را که دارای صفحه نمایش و دسته کنترلی اختصاصی است، از داک اتصال جدا کرده و کنسول را با خود به بیرون از خانه ببرید. هنوز مشخصات زیادی از این دستگاه به بیرون درز نکرده است اما این را می دانیم که تاریخ عرضه در سال ۲۰۱۷ خواهد بود. نینتندو همچنین یک ویدیو در کانال یوتیوب خود قرار داده است که تا حدود زیادی می توان با تماشای آن به نحوه عملکرد کلی و ایده خلاقانه پشت این دستگاه پی برد.

 و اما با نگاه کردن به این ویدیو متوجه چند نکته درباره کنسول شرکت نینتندو می شویم:

۱- این کنسول به شکل یک تبلت است که به همراه یک داک عرضه شده است، به محض آن که کنسول را در داک قرار دهید تصویر به تلویزیون خانه شما منتقل می شود، و می توانید از آن جا به بازی کردن بپردازید.

۲- در این کنسول چند صحنه از بازی های سنتی و خاطره انگیز نینتندو مانند سوپر ماریو (یا همان قارچ خور) و Zelda را مشاهده کردیم. به نظر می رسد در این نسل نیز نینتندو قصد دارد بر روی بازی های نوستالوژیگ مانور زیادی بدهد.

۳- در یکی از تصاویر مشاهده می کنید که Switch در دست یکی از کاربران است و در کناره های آن کلید های کنترل بازی قرار دارد. مشخصا شما علاوه بر این که می توانید کنسول را با خود حمل کنید، ضرورتی ندارد که دسته های بازی را با خود ببرید.

۴- در یک صحنه متوجه می شویم که چیزی شبیه به کارتریج بازی برای کنسول وجود دارد. درست مانند کنسول قبل تر آن ها یعنی ۳DS که برای هر بازی یک کاتریج داشت. همچنین گفته شده است که نینتندو برای خرید و دریافت بازی ها به صورت دیجیتالی، فروشگاهی در نظر گرفته است اما تا کنون از این فروشگاه رونمایی نشده است. علاوه بر این ها هنوز مشخص نیست این کنسول قابل حمل از چه میزان حافظه داخلی بهره خواهد برد.

۵- در صحنه دیگری نشان داده می شود که چند نفر کنسول های خود را کنار هم قرار داده اند و در حال بازی کردن در حالت شبکه هستند. مشخص نیست که بازی کردن در صفحه نمایش ۷ اینچی و با دسته هایی چنان کوچک، چگونه تجربه لذت بخشی را فراهم خواهد کرد؟

۶- نینتندو در قسمتی از تیزر تبلیغاتی خود آن دسته های کوچک را که در کنار کنسول قرار می گیرند، نشان می دهد. این دسته های کوچک می توانند در کنار کنسول قرار گرفته تا به عنوان کنترل کننده های بازی عمل کنند یا به صورت انفرادی هر کدام به عنوان یک دسته بازی باشند. همچنین می توانند به کنترل اصلی بازی در خانه متصل شده و تجربه ای سنتی از خود به جای بگذارند. نینتندو این دسته های کوچک را “Joy-Con” نام گذاری کرده است.

nintendo-new-console-nintendo-switch

حال بر می گردیم به سوال ابتدای مقاله. آیا کنسول جدید نینتندو که اتفاقا با کوهی از خلاقیت قرار است روانه بازار شود، خواهد توانست دردسری برای کنسول نسل هشتمی مایکروسافت یعنی اکس باکس وان ایجاد کند؟ برای پاسخ دادن به این پرسش بهتر است نگاهی به موارد تاثیر گذار در رقابت دو کنسول داشته باشیم:

۱- پردازنده گرافیکی

همان طور که می دانید اطلاعات زیادی از مشخصات فنی کنسول آینده نینتندو در دست نیست اما این شرکت تایید کرده است که محصول آن ها از کارت گرافیک شخصی سازه شده تگرا ساخت شرکت NVIDIA استفاده خواهد کرد. هنوز مشخص نیست که این پردازنده گرافیکی از چه مشخصاتی بهره می برد اما خبرها حاکی از آن است که نسخه پیش ساخت Switch از پردازنده نسل قبل تگرا یعنی X1 استفاده می کرده و این تنها یک معنا می تواند داشته باشد. پردازنده این کنسول بر پایه معماری ARM توسعه پیدا کرده است. این که یک پردازنده ARM تا چه میزان می تواند به رقابت با پردازنده های مبتنی بر معماری x86 استفاده شده در کنسول های نسل هشتمی مایکروسافت و سونی رقابت نماید، تنها دارای یک پاسخ است: این پردازنده دارای قدرتی نه تنها نزدیک به ۶ ترافلاپ قدرت پردازشی اکس باکس اسکوپیو نخواهد بود بلکه حتی نزدیک قدرت ۴.۲ ترافلاپ پلی استیشن ۴ پرو نیز نمی شود. بنابراین باید انجام بازی های قدرتمند با جزییات گرافیکی فوق العاده در این کنسول را فراموش کرد. شرکت NVIDIA در تبلت سال ۲۰۱۴ خود با نام شیلد از پردازنده تگرا X1 استفاده کرده بود که در آن زمان البته قدرت آن برای راه اندازی یک دستگاه قابل حمل مناسب می نمود اما به هیچ عنوان قابل مقایسه با پردازنده های قدرتمند به کار رفته در کنسول های نه تنها نسل هشتم بلکه نسل هفتم نیز نبوده است. پس می توان نتیجه گرفت که باید توقع بازدهی گرافیکی حتی پایین تر از Xbox 360 بر روی این کنسول باشیم.

۲- بازی های شخص ثالث

بیشتر ما حداقل یکبار بازی های خاطره انگیز ساخته شده توسط شرکت نینتندو همچون ماریو را تجربه کرده ایم، اما آن چیزی که واقعا یک کنسول موفق بدان نیازمند خواهد بود، بازی های شخص ثالث است. می دانیم که نینتندو پیش تر از مجاب کردن توسعه دهندگان بازی های رایانه ای برای ارائه بازی های خود بر روی کنسول Wii-U تا حدود زیادی ناتوان بوده است. اما اکنون مشخص نیست که چگونه می خواهد سازندگان عناوین درجه یک را مجاب به ساخت بازی برای کنسول نه چندان قدرتمند خود نماید؟ و مشخص نیست که کنسولی بدون عناوین AAA قادر به رقابت با غول های صنعت بازی یعنی مایکروسافت و سونی خواهد بود یا خیر؟

۳- کیفیت انجام بازی ها

نینتندو هنوز صحبتی از کیفیت اجرای بازی ها بر روی Switch نکرده است اما منابع، خبر از کیفیت HD برای انجام بازی ها می دهند. به خصوص که صفحه نمایش این کنسول نیز دقت تصویری معادل HD دارد و بعید به نظر می رسد این کنسول، قابلیت اجرای بازی ها را فراتر از دقت تصویر صفحه نمایش خود، داشته باشد. حتی اگر فرض کنیم که این کنسول بازی ها را در صفحه نمایش خود به صورت HD و در تلویزیون به صورت Full HD اجرا خواهد کرد، باز هم فاصله زیادی تا رسیدن به کیفیت ۲K و ۴K دارد. این در حالی است که مایکروسافت و سونی هم اکنون در حال حرکت به چنین کیفیت هایی هستند.

۴- آیا کنسول قابل حمل ایده خوبی است؟

واقعیت این است که آیا خرید یک کنسول جداگانه آن هم فقط به این دلیل که قابل حمل است، توجیه پذیر خواهد بود؟ آن هم در حالی که این کنسول از همان معماری پردازنده ای استفاده می کند که در حال حاضر در تلفن های همراه و تبلت های ما وجود دارد(معماری ARM). آن هم در شرایطی که در مقابل استور های پر و پیمان از بازی های توسعه یافته مبتنی بر معماری ARM، کنسولی را باید تهیه کنید که اصولا استوری برای خرید دیجیتالی بازی ندارد. تنها تعدادی از توسعه دهندگان برای همکاری و ساخت بازی اعلام آمادگی کرده اند و کماکان تنها راه تهیه بازی در این کنسول، خرید کارتریج فیزیکی است.

به علاوه هنوز مشخص نیست که باتری به کار رفته در این دستگاه، تا چه میزان جوابگو خواهد بود. با توجه به پردازنده به کار رفته در این دستگاه و کیفیت صفحه نمایش آن می توان انتظار ۶ تا ۸ ساعت شارژ دهی در هنگام بازی را داشت اما اگر عدد نهایی، مقداری کم تر از این باشد، می توان گفت که نینتندو با مشکل جدی در این زمینه مواجه خواهد شد.

در تصویر Joy-Con ها را می بینید که به عنوان دسته مستقل قابل جداسازی هستند
در تصویر Joy-Con ها را می بینید که به عنوان دسته مستقل قابل جداسازی هستند

در پایان می توان گفت که کنسول Switch دستگاه بسیار بهتری از Wii-U است ولی بسیار بعید است که این شرکت سودای رقابت با کنسولی مانند اکس باکس را با چنین دستگاهی در سر داشته باشد. شاید نینتندو با این دستگاه به دنبال ایجاد بازار جدیدی برای کنسول های بازی است. اگر آن ها بخواهند دسته ای از کاربران، که به کنسول های سنتی علاقه ندارند، اما به بازی هایی با کیفیت بهتر از بازی های موجود برای تلفن های همراه فکر می کنند را به سمت کنسول خود جذب کند، شاید راه درستی را انتخاب کرده اند اما باور این مسئله که گیمرها به جای تهیه کنسول های نسل هشتمی مایکروسافت یا سونی، رو به خرید Switch بیاورند، اندکی دشوار است.

در پایان برای اظهار نظر نهایی باید تا زمان معرفی و عرضه کامل Switch صبر کرد، چرا که نینتندو شاید برگ های برنده بیشتری را در آستین داشته باشد. آن ها همیشه ثابت کرده اند که بسیار خلاق هستند.

منبع : وینفون
306 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. (تکنولوژی دوست داشتنی ترین چیز در دنیا است)
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , ,