controller

مدت زمان زیادی از معرفی ویژگی Xbox Play Anywhere نگذشته است. این ویژگی به کاربران امکان می دهد که بازی خاصی را در اکس باکس یا رایانه خریداری کنند ولی بدون پرداخت مبلغ اضافی آن را در هر دو دستگاه بازی نمایند. Play Anywhere یک حرکت رو به جلوی خارق العاده است اما امکان دارد که باعث واگذاری فروش سخت افزار این نسل از کنسول ها به سونی شود. همچنین فعلا عناوین انحصاری زیادی از این ویژگی پشتیبانی نمی کنند.

بیایید اول چندین مسئله را بررسی نماییم. قابلیت Play Anywhere تنها با عناوینی کار می کند که توسط Microsoft Studios منتشر شده باشند، به این معنی که بازی های منتشر شده توسط شخص ثالث را نمی توانید به صورت چند پلتفرمی در اختیار داشته باشید. بحثی که پیش می آید این است که حقیقتاً چند بازی ساز در این برنامه مشارکت خواهند کرد؟ مایکروسافت پیش تر توضیحات خود در مورد این قابلیت را در وبلاگ شرکت تغییر داده است. آن ها عبارتی که به پشتیبانی تمام بازی های منتشر شده توسط استودیو مایکروسافت از Play Anywhere اشاره داشت را طوری تغییر دادند که تنها بازی های معرفی شده در E3 امسال را شامل شود. یعنی در سال جاری تنها بازی های معرفی شده در E3 از این قابلیت پشتیبانی خواهند کرد و بازی جدید در کار نخواهد بود. فیل اسپنسر، رئیس بخش اکس باکس و سرگرمی ها، پیش تر گفته بود که برخی از عناوین خاص ممکن است که هرگز از هر دو پلتفرم پشتیبانی نکنند اما هدف کلی ما این است که تجربه این دو پلتفرم را به هم نزدیک نماییم.

xbox app

 جدا از تمامی مسائل مطرح شده در بالا باید به این پرسش پاسخ داد که اجرای چنین برنامه ای چه تاثیری بر اکس باکس خواهد گذاشت و آیا مانع از فروش کنسول نخواهد شد؟ حقیقت این است که گاهی اوقات اقداماتی که باید به عنوان یک تولید کننده محتوا و خدمات انجام شود در تضاد با اقدامات مناسب برای یک تولید کننده سخت افزار است و مایکروسافت قصد دارد که هر دوی این ها باشد. زمانی که برای خرید یک سخت افزار جدید بازی اقدام می کنید، سوال مطرح شده این است که این کنسول چه عناوین انحصاری را دارد؟ و اما اگر تمامی عناوین خوب و انحصاری اکس باکس مانند Forza Horizon 3 ،Gears of War 4 و Halo Wars 2 برای رایانه نیز در دسترس باشند، چنین سوالی اصولا بی ربط می نماید!

بازی های بزرگ و سه ستاره به نوعی عامل فروش سخت افزار هستند و علاوه بر این ها مایکروسافت هر از چند گاه یکبار، با تولید نسخه های کنسول خاص مانند اکس باکس وان اس، نسخه اختصاصی Gears of War دست به درآمدزایی می زند. اما اگر شما در حال حاضر رایانه ای دارید که در اجرای بازی تواناست، آنگاه چه دلیلی برای خرید کنسول باقی خواهد ماند؟

gears-of-war-4-xbox-one-s-limite-800x445بازی کردن در رایانه البته کماکان محبوب است اما هستند بسیاری که بازی در رایانه را مساوی با قوز کردن بر روی صفحه کلید و نگاه کردن از فاصله نزدیک در صفحه رایانه می دانند و اعتقاد دارند که اگر به بازی کردن با رایانه روی بیاورند، بایستی تمام زمان خود را این گونه سر کنند. البته که دسته های بازی مدتی است بین بازی کنندگان رایانه ای در حال افزایش محبوبیت است. آمدن دسته های هم خوان با رایانه اولین قدم برای پیشرفت صنعت بازی خارج از کنسول ها است.

دیگر مسئله، مربوط به نمایشگر است. شرکت استیم تلاش های زیادی برای انتقال تجربه بازی در رایانه به مقابل تلویزیون های بزرگ واقع شده در نشیمن نموده است. شرکت استیم بازی ها را در حالتی به نام Big Picture مناسب سازی می کند تا قابل اجرا در تلویزیون و قابل کنترل توسط دسته باشند. البته در این زمان شما نیاز به پهنای باند زیاد برای استریم بازی دارید. مورد بعدی این است که برای تهیه یک رایانه مناسب بازی، باید حساب بانکی شما پر باشد. اما به خاطر داشته باشید که تهیه سیستم قدرتمند برای شما تنها یک ماشین بازی را به همراه نخواهد آورد و شما بعد از آن یک رایانه قوی در خانه خواهید داشت. رایانه ای که البته می توان آن را به روز کرد. پس روی آن بیش از توانایی های یک کنسول حساب باز کنید.

تعداد زیادی شرکت رایانه های رومیزی و قابل حمل مخصوص بازی تولید می کنند ولی تهیه یک نسخه ابتدایی مخصوص بازی چیزی در حدود ۵۰۰ یورو هزینه دارد که البته می تواند همه بازی های حال حاضر را با بالاترین نرخ فریم و جزییات گرافیکی اجرا کند. گرچه این مبلغ هنوز ۱۵۰ یورو از کنسول های نسل هشتم گرانتر است اما به خاطر داشته باشید که شما محصولی به مراتب توانا تر از کنسول تهیه کرده اید که قابلیت ارتقای سخت افزار دارد. می دانیم که پلی استیشن نئو و اکس باکس اسکرپیو نیز قرار است با قابلیت ارتقای سخت افزار به بازار عرضه شوند.

Gaming PCتفاوتی که اینجا به وجود می آید، اگر شما خواهان انجام یکی از عناوین انحصاری سونی مانند Uncharted  یا بازی Horizon Zero که قرار است به زودی عرضه شود، هستید راهی جز تهیه یک نسخه پلی استیشن ۴ نخواهید داشت. در حالی که قضیه برای عناوین انحصاری مایکروسافت اندکی متفاوت خواهد بود، بسیاری از مردم ترجیح می دهند بازی را بر روی رایانه ای که در حال حاضر در اختیار دارند، انجام داده تا با پرداخت مبلغی اضافه یک دستگاه اکس باکس خریداری نمایند.

سونی یک اکوسیستم بسیار بسته دارد که شما را وادار به خرید سخت افزار برای استفاده از محتوای نرم افزاری می کند. مایکروسافت ولی در حال حرکت در مسیر دیگری است. آنها خود را به عنوان یک تولید کننده نرم افزار و محتوا مطرح کرده اند و کنسول اکس باکس نیز یکی از گزینه های در دسترس برای استفاده از این محتوا خواهد بود. هیچ شکی وجود ندارد که بعد از این مایکروسافت با رشد فزاینده در فروش بازی و محتوای سرگرمی مواجه خواهد شد ولی از این پس، چه جایگاهی را برای پروژه آینده آن ها یعنی اسکرپیو می توان متصور شد؟

Gears of war

مایکروسافت از زمان عرضه اکس باکس وان در حال مبارزه برای دسترسی به جایگاه حقیقی این کنسول در کنار PS4 است. گمان می رود که غول نرم افزاری برنامه های قبلی خود را رها کرده و قصد دارد بخشی از فروش کنسول خود را قربانی فروش بیشتر بازی و محتوای سرگرمی بر روی پلتفرم اکس باکس و رایانه نماید. ارزش واقعی یک سخت افزار بازی بستگی زیادی به بازی های اختصاصی دارد که می توان بر روی آن ها اجرا نمود. اگر مایکروسافت به ارائه عناوین انحصاری اکس باکس بر روی رایانه ادامه دهد، جایگاه واقعی کنسول در برنامه های شرکت زیر سوال خواهد رفت. این تغییر جهت از فروش سخت افزار به درآمدزایی موقت در نرم افزار در طولانی مدت به بدنه سخت افزاری شرکت آسیب وارد خواهد نمود.

شما ترجیح می دهید از رایانه برای بازی استفاده کنید یا کنسول ها را می پسندید؟ اجازه بدهید از نظرات شما در بخش دیدگاه ها مطلع شویم.

منبع :

T3

306 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. (تکنولوژی دوست داشتنی ترین چیز در دنیا است)
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
محسن
پاسخ دهید جمعه 7 مرداد 1395

من خودم خیلی به این فکر میکردم تا اینکه یه مقاله یجا خوندم که متوجه شدم این سیاست ماکروسافت برای چیه.
نمیدونم تا چه حد اخبار گیم رو دنبال نیکنید ولی قرار بود چند سال پیش ماکرپسافت به کلی برند ایکس باکس رو واگذار کنه و حتی حمایت بیل گیتس از این واگذاری خیلی ترکوند.ولی یهو پشیمون شدن.
بعد از اون جریان تمام تمرکز ماکروسافت رفت روی ویندوز ده.خودتون میبینید برای ویندوز ده خیلی چیزا رو فدا کرد.از ویندوز موبایل گرفته تا همین یکسال اپگرید مجانی که حتی ویندوز های کرک شده هم میتونستن به ویندوز ده آپگرید کنن.
این مسئله ایکس باکس هم دقیقن همینه.ماکروسافت میخواد اون محبوبیت ایکس باکس رو به ویندوز ۱۰ بیاره و به عنوان یک کمکی برای افزایش سهم ویندوز ده بشه.
اگه از دید یه گینر به بازی نگاه کنی باید بگی ماکروسافت دیوانه شده ولی اگه از این دید نگاش کنی شاید برند ایکس باکس ضرر کنه ولی احتمالا کل ماکروسافت به دلیل رشد ویندوز سود بیشتری کسب میکنه.

    Hesam77
    پاسخ دهید شنبه 8 مرداد 1395

    سلام
    اول از همه قابلیت Xbox anywhere زمانی به درد میخوره که هم پی سی هم اکس باکس داشته باشید.بعد از اون به نظر من سیاست خیلی خوبیه.کسی که بازی وایش مهمه میره کنسول میخره نه پی سی چون با یک سیستم معمولی هم جوابگوی کارها هست.قیمت سیستم خوب واسه بازی هم خیلی بالاست و هر سال باید ارتقء بدید اما کنسول یکبار واسه چندسال راحت.انحصاری مهمه در خرید کنسول و مهم نیست که انحصاری های وان توی پی سی هم میان چون جفتش یک سیستم عامله و خیلی قابلیت ها هست که توی وانه و فور ازش محرومه.بازی کردن با دسته هم که یک چیز دیگست اونم دسته ی وان.درکل به نظرم سیاست خوبی رو پیش گرفته

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , ,