همه‌ی ما تا حدودی با مشخصات سخت افزاری سرفیس گو آشنایی داریم و می‌دانیم که این تبلت به هیچ عنوان قدرت کافی برای اجرای بازی‌های سنگین را ندارد. این تبلت به گونه‌ای طراحی شده است تا همه بتوانند از عهده‌ی قیمت آن بر بیایند و در عین حال شارژدهی باتری طولانی مدتی را به کاربران ارائه دهد و درست مانند یک نت بوک واقعی، این تبلت برای استفاده‌های معمولی روزانه بسیار مناسب است.

مایکروسافت گفته است که می‌توان ده‌ها هزار از بازی‌های قدیمی و کلاسیک را به راحتی روی این تبلت نصب و بازی کرد که آن را به دستگاهی مناسب برای اجرای این گونه بازی‌ها تبدیل می‌کند. در فروشگاه‌هایی مانند استیم یا GOG نیز بی نهایت بازی‌های کلاسیک دو بعدی وجود دارد که سرفیس گو قادر است به صورت کاملاً روان اجرایشان کند. نه تنها عناوین کلاسیک، بلکه عناوین مدرن با گرافیک دو بعدی یا کارتونی به راحتی روی این دستگاه اجرا می‌شود. ولی انتظار این را نداشته باشید که بازی‌های سنگین‌تر این گونه بازی‌ها روی این تبلت اجرا شوند.

ما در این تبلت بازی‌هایی مانند Civilization V و Hearthstone که برای صفحه‌های لمسی بهینه سازی شده‌اند را تست کردیم و هر دو عنوان بسیار خوب در آن اجرا شدند. البته پردازش‌های پس زمینه‌ای ویندوز 10 گاهی اوقات باعث می‌شد که اجرای آن‌ها کندتر شوند ولی به گونه‌ای نبود که آن‌ها را غیر قابل اجرا کند. اشکال اصلی در این جا بالا رفتن مصرف باتری است و این مورد مخصوصاً می‌تواند در هنگام سفر مشکل برانگیز باشد. هر دو بازی‌های Civilization V و Hearthstone با این که جلوه‌های گرافیکی در آن‌ها ساده است، ولی همچنان با اجرای آن‌ها دمای دستگاه بسیار بالاتر می‌رود و در نتیجه‌ی آن، شارژ دهی باتری کاهش می‌یابد. اگر که قصد دارید از این تبلت برای بازی کردن استفاده کنید، توصیه می‌کنیم که یک باتری اکسترنال USB-C برای این گونه مصارف خریداری کنید.

وقتی که صحبت از بازی‌های سنگین و با جلوه‌های گرافیکی پیچیده می‌شود، دیگر سرفیس گو دستگاه مناسب شما نیست. بازی‌هایی مانند فورتنایت با این که ظاهر کارتونی و ساده‌ای دارند، به علت این که چیزهای زیادی در واحد زمان باید پردازش شوند قابل اجرا روی سرفیس گو نیستند. البته فشار آوردن به سرفیس گو و اجرا کردن چنین بازی‌هایی در آن ممکن است، ولی این که خواهید توانست در آن شرایط به بازی کردن ادامه دهید یا نه به خودتان بستگی دارد، ولی به شما می‌گویم که تجربه‌ی دلپذیری نخواهد بود. بازی‌های ساده‌تر که نیازمند پردازش کمتری هستند، مانند Heroes of The Storm در مقایسه با فورتنایت روی سرفیس گو بسیار بهتر اجرا شدند، ولی برای اجرای آن باید تنظیمات گرافیکی را تا پایین‌ترین سطح یعنی Low پایین می‌آوردیم و ظاهر بازی دیگر به دل نمی‌نشست. البته همانند فورتنایت، هر موقع که به قدرت پردازشی بیشتری نیاز بود، بازی کند می‌شد و بسیار آزار دهنده بود. بازی‌های مدرنی مانند Overwatch که مخصوصاً برای اجرا روی دستگاه‌های کم قدرت بهینه سازی شده‌اند کلاً روی سرفیس گو اجرا نمی‌شدند.

به طور خلاصه می‌گوییم که در سرفیس گو بهتر است تنها عنوان‌های قدیمی و کلاسیک، یا عنوان‌های موبایل در مایکروسافت استور را بازی کنید. تنها این دسته بازی‌ها به راحتی روی سرفیس گو اجرا می‌شوند و باید بازی‌های سنگین‌تر با جلوه‌های گرافیکی پیچیده‌تر را کنار بگذارید.

نتیجه گیری

با این که نمی‌توان بازی‌های پیچیده و سنگین را روی سرفیس گو بازی کرد، ولی هم چنان این تبلت انتخابی عالی برای بازی کردن عنوان‌های قدیمی و کلاسیک یا بازی‌های سبک مانند Hearthstone است.

اگر برای اجرای بازی‌هایتان به قدرت بیشتری نیازمند هستید ولی در عین حال به دستگاهی با قابلیت جا به جایی سرفیس گو نیاز دارید، بهتر است به فکر خرید یک سرفیس پرو باشید. سرفیس پرو همانند سرفیس گو تبلتی قوی است ولی در اجرای بازی‌ها و پردازش‌های پیچیده‌تر قدرت بیش‌تری دارد چرا که در این تبلت پردازنده‌ی Core i7 شرکت اینتل تعبیه شده است. عنوان‌های مدرنی که به هیچ عنوان نمی‌توان در سرفیس گو بازی کرد را می‌توان روی سرفیس پرو بدون هیچ مشکلی اجرا کرد، عنوان‌هایی مانند فورتنایت، Overwatch یا وارکرفت.

ولی با این که این تبلت مجهز به پردازنده‌ای قدرت‌مند است، عنوان‌های بسیار سنگین به سختی روی آن اجرا می‌شوند و برای اجرای آن‌ها بهتر است به فکر خرید یک لپ تاپ مخصوص گیمینگ مجهز به گرافیک اختصاصی باشید.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , ,