Microsoft--Surface-Phone-Rumors-The-Biggest-Flagship-Yet

موجودیت سرفس فون، تلفن هوشمند افسانه ای مایکروسافت هنوز هم پس از چند سال، در هاله ای از ابهام است. گه گداری در فضای وب اطلاعاتی از این گوشی قدرتمند منتشر می شود که همگی به قوی ترین سخت افزار موجود در آن برهه زمانی اشاره می کند که تصور چنین سخت افزاری برای چنین دستگاهی ناگزیر است! چرا که ما با یک دستگاه معمولی رو به رو نیستیم و مطمئنا این دستگاه نیز قرار است دسته بندی جدیدی در محصولات همراه ایجاد کند و این مهم نیازمند سخت افزاری بسیار قدرتمند است. امروز نیز تصاویری از سرفس فون منتشر شده است که ادعا می کند تصاویر واقعی این دستگاه است. با وینفون همراه باشید تا با هم به بررسی تصاویر یاد شده بپردازیم.

تمامی بزرگان مایکروسافت به این اشاره کرده اند که سرفس فون وجود دارد و آنها با دستگاه قدرتمندی به عرصه تلفن های هوشمند باز خواهند گشت. البته این بازگشت دیر هنگام  برای ردموندی ها بهایی به بزرگی از دست دادن بیش از ۱۰ درصد این بازار آب خورد. ترک لومیا و پشتیبانی نکردن از دستگاه های قدیمی تر، بیش از پیش خریداران را به مایکروسافت بدبین کرد. اکنون مایکروسافت برای بازگشت علاوه بر دستگاهی قدرتمند، باید با پشتیبانی ای غنی تر و منسجم تر باز گردد؛ عرضه آپدیت های منظم نرم افزاری و سفت افزاری می تواند مثال هایی در این رابطه باشد. تصاویر دستگاهی که در ادامه خواهید دید امروز در فضای وب منتشر شده و ادعا می کند که تصاویر واقعی این گوشی است که در چین گرفته شده است.

surface_phone_images_01

از بخش دوربین و صفحه نمایش شروع می کنیم. آنطور که به نظر می رسد دوربین برآمدگی ای همچون آیفون ۶ دارد و فریم دور آن نیز مانند لومیا ۹۵۰ فلزی است؛ البته بسیار کمتر. اطلاعات مربوط به دوربین نشان می دهد که لنز این دستگاه توسط شرکت مشهور زایس ساخته شده است. همچنین نوع لنز نیز Vario-Tessar ذکر شده است. همچنین به نظر می رسد که این دوربین شامل یک فلاش زنون و یک (یا دو) عدد فلاش LED باشد (همانند لومیا ۱۰۲۰). میکروفون های دالبی هم در بالای دوربین به چشم می خورد که درست همانند لومیا ۹۵۰ طراحی شده است. اما ابهامات از همین بخش دوربین شروع می شوند. شرکت زایس چن سالی است که نام خود را از کارل زایس به زایس تغییر داده است و پس از لومیا ۱۰۲۰ پشت تمامی گوشی های پرچمدار نوکیا و مایکروسافت عبارت Zeiss نقش بسته است. همچنین حک شدن نام مایکروسافت درحالی که لوگوی عظیمی زیر دوربین نقش بسته است، کمی عجیب به نظر می رسد. گفتنی است که عبارت های نوشته شده دور دوربین هم به دلیل متقارن نبودن، شکل و شمایل دوربین را کمی درهم ریخته کرده است و این نیز به نظر نمی رسد که کار مهندسان تیم سرفس باشد 🙂

نکته مثبت دیگر طراحی این دستگاه، حاشیه بسیار کم صفحه نمایش در بالا و کناره های آن است. به نظر می رسد که این صفحه نمایش از نوع LED و همچنین با رزولوشن ۲K و یا ۴K (هر چند که ۴K به دلیل مصرف باتری بسیار زیاد کمی دور از ذهن است) باشد. همچنین استفاده از فناوری های بکار رفته در صفحه نمایش سرفس پرو ۴ و سرفس بوک در صفحه نمایش سرفس فون مورد انتظار است.

surface_phone_images_02

عکس بعدی مربوط به نمای کامل پشت و روی این گوشی است. نکاتی که در این نما به چشم میخورد عبارت Surface Phone در پایین دستگاه و لوگوهای مربوط به لایسنس های سخت افزاری و نرم افزاری دستگاه و دو بلندگو در دو طرف نوشته ها است. بلندگو ها بسیار هوشمندانه جا گذاری شده اند که البته گفتنی است که قرار دادن بلندگو در پشت دستگاه چند وقتی است که دیگر کاربرد ندارد و حتی تیم سرفس هم بلندگو های سرفس بوک را در کنار صفحه نمایش جایگذاری کرده است. مواردی که باید درمورد نوشته ها بگویم این است که از حدود ۲ سال پیش دیگر از این حجم از نوشته در پشت گوشی های هوشمند استفاده نمی شود. چرا که با تصویب فانونی در کنگره آمریکا دیگر نیازی به حک کردن این اطلاعات در پشت گوشی ها نیست (کافیست نگاهی به پشت آیفون ۶ و آیفون ۷ بیاندازید). همچنین درمورد نام سرفس فون هم تحلیل گران استفاده از این نام برای سرفس (فون) را بعید می دانستند. به این دلیل که نام Phone مخاطب را یاد گوشی های ساده گذشته می اندازد و این چیزی نیست که مایکروسافت در سر داشته باشد.

surface_phone_images_03

از این نما هم همان المان های بررسی شده قبلی به چشم می خورد. علاوه بر این ها، درگاه USB-C در پایین دستگاه به چشم میخورد که نوید بخش فناوری شارژ سریع نسخه ۴ می باشد (البته اگر این دستگاه از پردازنده اسنپدراگون ۸۳۵ بهره ببرد). دو خط نیز در دو طرف درگاه تعبیه شده است که بعید بنظر می رسد خطوط آنتن دستگاه باشد. همچنین گفتنی است که بنا به زبان طراحی تیم سرفس، بدنه این گوشی باید از آلیاژ منیزیم باشد؛ اما در طراحی بدنه دستگاه هیچ خطی مبنی بر خطوط آنتن مشاهده نمی کنیم!

surface_phone_images_04
در آخر عکسی از رابط کاربری دوربین این دستگاه نیز منتشر شده است. در این تصویر هم مانند تصاویر قبلی جزییاتی رعایت نشده وجود دارد تا ذهن ما را بیش از پیش به تقلبی بودن این تصاویر سوق دهد. ابتدا اولین چیزی که نظر من را جلب کرد، تاری تلفن هوشمند در قسمت میانی تصویر است. گویی که شخص طراح می خواسته با این کار عمق میدان را نمایش دهد اما می بینیم که گوشی بسیار غیر عادی تار شده است. همچنین قسمت پایینی گوشی هیچ اتصالی با زمین ندارد و علاوه بر این هیچ سایه ای هم وجود ندارد. اگر گوشی روی سطح چوبی نیست، پس کجاست؟ آیا روی هوا معلق است!!! اگر نگاهی به تنظیمات دستی دوربین هم بیاندازید میبینید که با آنچنان فاصله ای که سوژه از دوربین دارد، تنظیمات فوکوس دستی کاملا  تصویر را تار خواهد کرد و برای اینکه با این تنظیمات تصویر آنقدر واضح باشد، باید گوشی بسیار نزدیک تر به سوژه باشد.

نتیجه گیری

به نمی رسد که این تصاویر واقعی باشند. اما می تواند رندر هایی از طرح های واقعی گذشته باشند. در دست گرفتن این دستگاه با چنین ضخامتی و چنین ابعادی بسیار سخت خواهد بود. به همین دلیل به نظر من اینها تماما ساخته ی ذهن یک طرفدار خوش ذوق است که خواسته است تنشی در فضای وب درمورد سرفس فون ایجاد کند.

microsoft-surface-phone-concept-looks-good-and-bad-at-the-same-time-508649-4

هرآنچه که از سرفس فون می دانیم

تاکنون اطلاعات متعددی از سرفس فون منتشر شده است. اما جدید ترین اطلاعات منتشر شده به شرح زیر است: (توجه: هیچکدارم از اطلاعات توسط هیچ یک از منابع داخلی مایکروسافت تایید نشده است اما همه می دانیم که طبق گفته ساتیا نادلا با یک سوپر فون طرف هستیم)

 • پردازنده اسنپدراگون ۸۳۵ به همراه ۶ یا ۸ گیگابایت رم
 • حافظه داخلی ۱۲۸ یا ۲۵۶ گیگ
 • صفحه نمایش ۵.۵ اینچی به رزولوشن ۲K
 • امکان اجرای نرم افزارهای X86 در حالت کانتینیوم
 • امکان اجرای ویندوز ۱۰ پرو در حالت کانتینیوم
 • باتری حجیم به همراه شارژ سریع نسخه ۴.۰ کوالکام
 • سنسور اثر انگشت یکپارچه با صفحه نمایش
 • پشتیبانی از سرفس پن (Surface Pen)
 • نامی به غیر از سرفس فون برای این دستگاه برگزیده خواهد شد

نظر شما در رابطه با تصاویر و اطلاعات منتشر شده از سرفس فون چیست؟ آیا در صورت عرضه چنین دستگاهی، بار دیگر به مایکروسافت اعتماد خواهید کرد؟

منبع : وینفون
88 پست
شادان غمگسار
*از طرفداران قدیمی Nokia*
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
vito
پاسخ دهید چهارشنبه 8 دی 1395

بررسی خوبی بود. مخصوصا که مدیر بازاریابی مایکروسافت گفت که انقد نوآوری و تکنولوژی جدید داره دیگه بهش فون نمیگن و یه کتگوری جدیدی خواهد داشت که این عکسا اصلا این ویژگی رو ندارن

  Reverend
  پاسخ دهید چهارشنبه 8 دی 1395

  دقیقا درسته! پیش بینی شده که با یک کتگوری جدید رو به رو خواهیم شد. ولی فانکشن این محصول چی میشه؟

hossein
پاسخ دهید چهارشنبه 8 دی 1395

واقعا مسخره ست ، تابلوعه ساخته ذهن متوهم یک طرفداره

طراحی جای لنز و فلش ها واقعا مزخرفه
چرا برنامه دوربینش اپدیت نیست؟ خیلی وقته ویجت عکس بزرگ و سفید شده

بیشتر ترکیبی از ۹۳۰ و ۹۵۰ ایکس لارج هست
دکمه های پاور و دوربین برگرفته از ۹۵۰ ایکس لارج ، طراحی بدنه و از نمای جلو واقعا همون ۹۳۰ تولید چهار سال پیش ، یه نگاه به فرم بندازید ، حتی مثل ۹۳۰ قاب بالای صفحه بسیار کم هست ، و کلید های برگشت و هوم و سرچ روی صفحه نیست

طراحیش این باشه ، محکوم به شکسته
عقل مردم توو چششونه مایکی جان
خواهشا اینو بترکون

  amin
  پاسخ دهید چهارشنبه 8 دی 1395

  سلام اقا ارزش داره لومیا ۷۳۰ خودمو بدم ۲۸۰ هم سر بدم ۹۳۰ در حد نو بخرم از یکی؟

  amin
  پاسخ دهید پنجشنبه 9 دی 1395

  خوب چرا نه؟ تا چقدر بدم ارزش داره

petro
پاسخ دهید چهارشنبه 8 دی 1395

سلام شادان جان خسته نباشی
این آموزش تغییر فونته گوشی رو لطف میکنی برامون تو سایت بذاری؟
اگه امکانش هست با تصویر و مرحله به مرحله.ممنون میشم

saeed
پاسخ دهید چهارشنبه 8 دی 1395

عرضه آپدیت های منظم نرم افزاری و سفت افزاری می تواند .واقعا سفت افزاری یا اشتباه تایپیه؟

  ایمان
  پاسخ دهید چهارشنبه 8 دی 1395

  Firmware یا سفت افزار !
  میان سخت افزار و نرم افزار میگن.

حمید
پاسخ دهید چهارشنبه 8 دی 1395

۹۵۰ ارزش خرید داره؟

alireza
پاسخ دهید چهارشنبه 8 دی 1395

یارو خیلی ناشی بوده!!! یقینا این عکس های سرفیس فون نیست.

amirhossein
پاسخ دهید چهارشنبه 8 دی 1395

رفقا پروژه وصل کردن هارد اکسترنال ۲ ترابایت با او تی جی به لومیا ۹۵۰ ایکس ال با موفقیت انجام شد
خخخخخخ
امروز وصل کردم اورد بالا خیلی لذت بردم…
میخوام ببینم جواب میده همه چی وصل کنی بهش یا نه
همون MIDI Device رو میخوام چک کنم

فربد
پاسخ دهید چهارشنبه 8 دی 1395

پریروز یه گوشی سامسونگ خریدم خدایا از شر lumia 640XL اشغالم راخحت شدم الان دو روزه که دارم از کار با گوشی لذت میبرم ماکروسافت بدترین تجربه زندگیم بود شمام گوشیتونو عوض کنید راحت میشین …

  برنامه نويس اهواز
  پاسخ دهید چهارشنبه 8 دی 1395

  با سلام
  اقا فرید این سلیقه شخصی شماست، و ممکنه شما یک پرچمدار سامسونگ خریدید با اینکه لومیا ۶۴٠ایکس ال میان رده هستش، در ضمن امیدوارم بعد از استفاده چند ماه از این سامسونگ رو نظرتو بگی، ببین برادر سامسونگ روز اولش سرعتش خوبه ولی بعد از استفاده مدتی به هنگ و کرش میفته، من پیشبینی میکنم که در اینده نه چندان دور به ویندوز برمیگردی، و شما حتما اینسایدر بودی، اینسایدر بودن دردسرهای خودشو داره که شما بایستی فقط اپدیتهای رسمی رو نصب میکردید، من فقط یک چیزی رو قبول دارم که برنامه های کافی برای ویندوز موبایل نیست، باضافه یه سری بازی، البته همه که اهل بازی نیستند.
  بهرحال با سامسونگ خوش بگذره برادر

   حمید
   پاسخ دهید چهارشنبه 8 دی 1395

   سلام دوست عزیز نظر شمارو قبول ندارم اولا اون گوشی های ساده قدیمی سامسونگ بود دلیل نمیشه همشون خراب باشن دوم اینکه شاید تو هر مدلی جندتاش خراب باشه نمیشه بسط داد به همه همین الان برادر خودم هواوی هانر ۳ داره تا حالا یکبار نه هنگ کرده نه کرش سرعتش هم از گوشی خودم ۸۳۰ بالاتره. در مورد اینکه گفتی بعد یه مدت هنگ میکنه مگه لومیا اینجوری نیست وایل خریدن سرعتش خوب بود بعد ویندوز ده هنگ کرش کندی خیلی چیزای دیگه داره سرعت تو بازی تلگرام عکس گرفتنش بعضی وقتا اعصاب خوردی داره توی بازی ساده سبک بعضی وقتا هنگ میکنه با تأخیر همه کار هم کردم ریستوری … فقط عاشقشم که ردش نکردم

    برنامه نویس اهواز
    پاسخ دهید چهارشنبه 8 دی 1395

    سلام حمید جان
    من اشارم به بقیه محصولات اندرویدی نبود اتفاقا من دید خیلی خوبی به محصولات اندرویدی سونی / اچ تی سی / ال جی بخصوص سری V/هواویی سری میت ، پی و هانر(هواوی اینده خیلی خوبی در زمینه موبایل دارد) دارم، بنده دقیقا منظورم خود برند سامسونگ هست من به سخت افزار سامسونگ ایمان دارم اما از نظر نرمافزاری مشکل داره انهم سنگین شدن و هنگ سیستم عامله، در ضمن در مورد لومیا ۸۳۰ که اشاره کردی من قبول دارم ویندوز ۱۰ در اوایل خیلی باگ داشت ، اما الان خیلی از دوستان اپدیت کردند و هیچ مشکلی ندارند ، خودم لومیا ۹۳۰ دارم و به اخرین اپدیت رسمی اپدیتش کردم تازه بدون هارد ریست و مثل ساعت داره کار میکنه انهم بدون هنگ.
    بنده بدلیل موقعیت کاریم سه تا چهارتا گوشی همیشه در محیط کارم دارم ، در حال حاضر ایفون ۶اس ، ایفون ۵اس، لومیا ۹۳۰ و سامسونگ اس ۶ اج اما واقعا از نظر روانی و سرعت لومیا ۹۳۰ و ایفون ۶اس رو قبول دارم ، سامسونگ رو من ریست فاکتوری کردم و به اندروید ۶ اپدیتش کردم اما باز بعد از استفاده چند ماهه به لگ و هنگ کردن شروع کرد ولی نسبت به اندروید ۵ کمتر شده، با اینکه من فقط از گوگل پلی برنامه نصب میکنم و بازی اصلا نصب نکردم اهل انتقال عکس و فیلم وداده نیستم و برنامه خیلی محدود نصب کردم اما باز هنگ و کرش داره.
    در نهایت انتخاب برند و سیستم عامل کاملا سلیقه ایی هست و من بشخصه به سلیقه همه احترام میذارم، نباید به سلیقه کسی بی احترامی کرد.
    برادر نظر و سلیقه شما محترم
    شاد باشی

     حمید
     پاسخ دهید پنجشنبه 9 دی 1395

     سلام وقتون بخیر ممنون از اینکه وقت گذاشتید درسته سیستم عامل حتی گوشی سلیقه ای هست من مثل شما چندتا گوشی مختلف استفاده کردم ولی تو گوشی اندرویدی من هنگ و باگ ندیدم گاهی واسه همه البته پیش میاد نه اینکه نباشه قبول دارم اما باور کنید تو ویندوزفون هم زیاده کاری به کمبود و عقب موندن بعضی برنامه هاش ندارم مثلا بخام کلش بازی کنم ولی همین الانم مشکلات زیادی داره دوربین باز میکنی گاهی کرش میکنه یا عکس میگیری میری میبینی تو گالری نیست تو بازی خیلی سبک که رم ۵۱۲ میخاد گاهی تاخیر داره سرعت اجرای برنامه های اونو کنار گوشی اندرویدی هم قیمت میزازی به مراتب پایین تره. به طور مثال شما تلگرام نصب کردید خارج میشید و با یه شماره دیگه وارد میشید بعضی وقتا میبینید هنوز پیام های شماره قبل نشون میده ولی امیدوارم پیشرفت کنه

محسن
پاسخ دهید چهارشنبه 8 دی 1395

طراحیش عالیه.کلید باید سخت افزاری باشه بدم میاد از این نرم افزاریا.ضخامتش زیاده.صفحه باید ۶اینچ باشه

JaNiBeyG
پاسخ دهید چهارشنبه 8 دی 1395

امیدوارم این صحبت ها و تبلیغات در مورد این گوشی افسانه ای درست باشه
بی صبرانه منتظرم تولید بشه و بازار بیاد بلکه یه مقدار تو بازار ایران هم ویندوزفون تکون بخوره و نگاه ها نسبت ب این گوشی تغییر کنه و طرفداراش بیشتر بشه.
باید قبول کرد ک محدود افرادی هستن از ویندوزفون استفاده میکنن و قیمت دست دوم و کارکرده گوشی های ویندوزی خیلی خراب و به نرخ های خیلی پایین فروشگاه ها می خرن.
و از همه این احوالات گذشته منتظرم بیاد ک بگیرم و ی کامپیوتر شخصی تو جیبم داشته باشم.

javad
پاسخ دهید چهارشنبه 8 دی 1395

تا زمانی که لودینگ رزومینگ کرش و گیج زدن توی این سیستم عامل حل نشده اشتباه محض است مایکروسافت این مدل گوشی رو عرضه کنه گوشی ویندوزی هم در موقعیت فعلی ماجراجویانی که وارد این سیستم عامل می شوند اولش شاید یه کم زوق کنند ولی بعدش دق می کنند

برنامه نویس اهواز
پاسخ دهید پنجشنبه 9 دی 1395

بنظر بنده تا ان زمان تمام مشکلات ویندوز موبایل حل میشه ، و در حقیقت بخشی از ویندوز موبایل را روی نمونه های سرفس موبایل اولیه تست میکنن و برای سرفس موبایل بهینه سازی میشه، خود مایکروسافت این موضوع رو خوب میدونه که در زمینه موبایل قابلیت ریسک کردن نداره ، و دلیل این همه تاخیر همینه ، البته بعید نیست هم به سال ۲۰۱۸ کشیده بشه ، ولی مایکروسافت این همه مدت روی سرفس موبایل کار کرده و باز یک سال وقت دارن ، و بنظرم زمان کافی دارن که یک چیز قوی ارائه بدند ، اما سال ۲۰۱۷ سال ویندوز موبایل باید باشه و سال اینده رو باید شدیدا روی ویندوز موبایل تمرکز کنن و بنظرم همین کارو خواهند کرد.
شاد باشید

فریدون
پاسخ دهید پنجشنبه 9 دی 1395

تو سیستم عامل موفق میشه ولی گوشی نه.طراحی فقط نوکیا

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,