ابزار خط فرمان Command Prompt که حتی با نام cmd نیز شناخته شده است یکی از محبوب ترین ابزار های ویندوز مایکروسافت از سال های دور به شمار می رود. با دریافت بروز رسانی کریتورز تغییراتی در میانبر های دسترسی به این ابزار محبوب ایجاد شده است در ادامه با وینفون همراه شوید تا نحوه بازگردانی میانبر های دسترسی به این ابزار را به شما آمورش دهیم.

با دریافت بروزرسانی کریتورز تغییرات کوچک و بزرگ بسیاری در ویندوز ۱۰ شما ایجاد می گردد یکی از این تغییرات، تغییراتی است که در منو پاور یوزر ایجاد شده است. اگر دقیقاً با منو پاور یوزر آشنایی ندارید، این قسمت از ویندوز که از طریق راست کلیک بر روی دکمه منو استارت یا کلید های ترکیبی “Windiws + X” در دسترس قرار می گیرد و مجموعه ای از میانبر های کاربردی که عمدتاً مورد استفاده کاربران حرفه ای تر ویندوز مایکروسافت هستند را ارائه می کند.

بعد از دریافت بروزرسانی کریتورز، Command Prompt جای خود را در این منو به PowerShell می دهد. برای شروع ابتدا در این مطلب تفاوت های PowerShell و Command Prompt را باهم مرور می کنیم و سپس به شما بازگرداندن میانبر Command Prompt به منو پاور یوزر را آموزش می دهیم.

تفاوت Command Prompt و PowerShell چیست ؟

همان طور که پیش تر ذکر شد Command Prompt ابزار خط فرمانی محبوبی است که برای بسیاری از کاربران ویندوز آشناست، Command Prompt بر اساس  سیستم خط فرمان داس توسعه یافته و همین باعث می گردد که این ابزار محدودیت هایی در زمینه های مختلف داشته باشد، مخصوصا برای مدیریت سیستم و کاربران حرفه ای تر. به هر حال Command Prompt توانایی رفع نیازمندی های معمول بسیاری از کاربران را دارد و از این جهت هنوز هم مورد علاقه بسیاری از کاربران ویندوز می باشد.

از طرفی PowerShell برای کاربران حرفه ای تر ویندوز، مثل ویرایشگران رجیستری ویندوز، طراحی گشته است. PowerShell از “cmdlets” بهره می برد که توانایی مرتبط سازی خروجی یک فرمان به عنوان ورودی فرمان دیگر را دارد و اساساً به کاربران اجازه اجرای مجموعه ای از دستوران بر روی داده های مشابه را می دهد. در نتیجه PowerShell می تواند هم یک خط فرمان و هم یک زبان اسکریپت نویسی باشد.

چگونه PowerShell را با Command Prompt در منو پاور یوزر تعویض کنیم؟

اگر استفاده از Command Prompt را به PowerShell ترجیح می دهید و این ابزار خط فرمان را برای نیاز های روزمره خود مانند بررسی کردن آدرس های آی پی یا دیگر موارد از این دست مناسب تر می دانید شما می توانید مانند گذشته Command Prompt را به منو پاور یوزر باز گردانید برای این منظور کافی است مراحلی که در ادامه ذکر شده است را در پیش بگیرید.

  1. بری منوی استارت راست کلیک کنید.
  2. روی Settings کلیک کنید.
  3. روی Personalization کیک کنید.
  4. روی Taskbar کلیک کنید.
  5. سویچ زیر گزینه “Replace Command Prompt with Windows PowerShell…” را روشن کنید.

بعد از انجام مراحل بالا اگر روی منو استارت راست کلیک کنید یا کلید های ترکیبی “Windiws + X” را بزنید در منو پاور یوزر به جای PowerShell با Command Prompt به عنوان ابزار خط فرمان روبه رو خواهید شد، یعنی دقیقاً مشابه چیزی که قبل از بروز رسانی کریتورز به کاربران ارائه می کرد.

نظر شما در رابطه با این تغییر صورت گرفته در بروز رسانی کریتورز چیست؟ آیا مانند گذشته خود را محدود به Command Prompt می دانید یا PowerShell را به عنوان ابزار خط فرمان جدید خود انتخاب کرده و با تغییرات مایکروسافت همگام می شوید؟

94 پست
عرفان الهامی
مهندس فناوری اطلاعات، علاقه مند به دنیای تکنولوژی و کمپانی مایکروسافت! ، "آینده را تصور کن "
مطالب مرتبط
مطالب نویسنده
بررسی تخصصی سرفس آرک ماوس یکشنبه 8 مرداد 1396
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
حمیدرضا
پاسخ دهید جمعه 30 تیر 1396

سلام بسیار مفید بود ممنون

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,