موسسه گارتنر که به رصد و بررسی وضعیت بازار کامپیوترهای شخصی و گوشی‌های هوشمند در نقاط مختلف دنیا می‌پردازد، در جدیدترین گزارش خود اطلاعات جالبی از میزان فروش سرفیس‌های مایکروسافت در بازار ایالات متحده منتشر کرده است. برطبق گزارش این موسسه آماری غول نرم‌افزاری دنیا برای اولین بار در تاریخ خود به یکی از 5 تولیدکننده برتر کامپیوترهای شخصی در کشور آمریکا بدل گشته است. با این حساب مایکروسافت علاوه بر یک غول نرم‌افزاری، اکنون به یک غول سخت‌افزاری نیز بدل گشته است.

شش سال پیش مایکروسافت با معرفی سرفیس آر تی عملا به‌صورت جدی وارد حوزه تولید کامپیوترهای شخصی شد. طی این سال‌ها تیم تحت رهبری پانوس پانای با معرفی محصولاتی نوآورانه بار دیگر هیجان را به بازار کامپیوترهای شخصی آوردند و عملا این محصولات را مجددا در مرکز توجه رسانه‌ها و کاربران قرار دادند. سرفیس پرو اولیه چیزی بیشتر از یک تبلت بود، سرفیس بوک نیز با همین فلسفه خلق شد و چیزی بیشتر از یک لپ‌تاپ را در دنیای فناوری تعریف کرد. در نهایت سرفیس استودیو نیز مفهوم جدیدی به کامپیوترهای همه کاره یا AIO بخشید و برای همیشه انتظار ما را از یک کامپیوتر تغییر داد.طی این سال‌ها پانوس‌ پانای نشان داده که خلاقیت تیم سرفیس نقطه پایانی ندارد و هر زمان که فکر می‌کنیم که مایکروسافت چیز جدید دیگری برای عرضه ندارد، با هنرمندی تیم سرفیس غافلگیر شده‌ایم. این نوآوری البته با پاسخ بسیار خوب مشتریان مواجه شده است. طی این چند سال کامپیوترهای سرفیس روندی کاملا متفاوت با بازار کامپیوترهای شخصی را دنبال کرده‌اند. در حالی که عملا بازار کامپیوترهای شخصی یا در حال سقوط بوده یا شناور مانده، میزان فروش سرفیس‌ها سالانه افزایش داشته و اکنون به یکی از منابع درآمدی مهم مایکروسافت بدل گشته است.

مایکروسافت طی این سالها تمام قد پشت کسب‌وکار تولید دستگاه‌های سرفیس خود ایستاد و اثبات کرد که بهترین سازنده کامپیوترهای شخصی، خالق ویندوز خواهد بود. اکنون پس از گذشت شش سال، آمار و ارقام حکایت از موفقیت بسیار چشمگیر مایکروسافت و برند سرفیس در بازار کامپیوترهای شخصی دارد. برطبق جدیدترین گزارش موسسه گارتنر مایکروسافت اکنون با در اختیار داشتن 4% از بازار کامپیوترهای شخصی کشور آمریکا، در جایگاه پنجمین تولیدکننده بزرگ کامپیوترهای شخصی در این کشور بدل گشته است. این آمار با توجه به بالارده بودن تمامی محصولات سرفیس و قیمت بالای آنها اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.برطبق آمار موسسه گارتنر در سه ماهه سوم سال 2018 شرکت لنوو با در اختیار گرفتن 23% از بازار کامپیوترهای شخصی کشور آمریکا بار دیگر جایگاه اول را از شرکت اچ پی پس گرفته است. با وجود رشد مناسب میزان فروش محصولات سرفیس، مایکروسافت برای کسب رتبه‌های بالاتر در نیاز به کار بیشتر دارد، یکی دیگر از موارد جالب در آمار فروش این موسسه سقوط چشمگیر میزان فروش کامپیوترهای اپل طی این مدت بوده است. ظاهرا جذابیت ویندوز 10 باعث شده تا کاربران استقبال بهتری از کامپیوترهای ویندوزی در کشور آمریکا داشته باشند.

بخش دیگری از گزارش موسسه گارتنر به میزان فروش شرکت‌های مختلف در بازار جهانی اختصاص یافته است. همان‌طور که در جدول فوق مشاهده می‌کنید، لنوو بار دیگر بر صدر لیست بزرگترین تولیدکنندگان کامپیوترهای شخصی دنیا تکیه زده است. مقام دوم نیز به اچ پی رسیده و شرکت دل نیز در رتبه سوم قرار دارد. افزایش میزان فروش کامپیوترهای سرفیس خبر خوبی برای مدیران مایکروسافت است، اما نباید از یاد برد مایکروسافت هنوز راه زیادی برای حضور در پنج تولیدکننده بزرگ کامپیوترهای شخصی در جهان دارد.

قیمت بالای محصولات سرفیس و در عین حال عدم تکمیل شبکه توزیع در سطح دنیا از مهم‌ترین چالش‌های مایکروسافت برای فروش بیشتر کامپیوترهای سرفیس هستند. در ادامه باید ببینیم آیا مایکروسافت قادر خواهد بود بالاخره در جمع پنج تولیدکننده بزرگ کامپیوترهای شخصی جهان نیز قرار بگیرد یا خیر؟

 

منبع :

MSPU

1345 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , ,