ویندوز XP از سال ۲۰۱۴ به روز رسانی جدیدی دریافت نکرده و پشتیبانی آن نیز به صورت کامل از سوی مایکروسافت قطع شده است؛ اما این مسائل ظاهراً دلایل قانع کننده ای برای پلیس لندن جهت مهاجرت از این سیستم عامل منسوخ شده نیستند. این مسئله البته با توجه به حملات سایبری که اخیراً پیش آمده اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.ویندوز XP حدود دو دهه است که مهمان کامپیوترهای بیشماری بوده است. این ویندوز قدیمی و دوست داشتنی ظاهرا به این آسانی قصد بازنشسته شدن ندارد. دیروز در خبری به اطلاع شما رساندیم که کامپیوترهای ناو هواپیمابر کویین الیزابت همچنان از ویندوز XP استفاده می‌کنند.

امروز خبر دیگری منتشر شده که نشان می‌دهد حدوداً ۱۸۰۰۰ کامپیوتر پلیس لندن در حال اجرای ویندوز XP هستند. این نکته زمانی نگران کننده می‌شود که به تعداد کل کامپیوترهای پلیس این شهر نگاه می‌کنیم. پلیس لندن در مجموع ۳۲۷۵۱ دستگاه کامپیوتر دارد و تعداد ۱۸۰۰۰ کامپیوتر با ویندوز XP مطمئنا آمار نگران کننده ای است.

با توجه به این شرایط، صادق خان شهردار لندن اعلام کرده که ارتقا به نسخه های جدیدتر ویندوز در دستور کار قرار گرفته است؛ اما زمان شروع این ارتقا هنوز مشخص نیست. البته این دفعه اول نیست که مسئولین پلیس این شهر در مورد ارتقا ویندوز کامپیوترهای خود قول هایی می‌دهند. پیش از این، پلیس لندن برنامه داشت تا تمامی کامپیوترهای خود را تا ماه مارس ۲۰۱۶ به ویندوز ۸ ارتقا دهد و مایکروسافت هم اعلام کرده بود که حاضر است پشتیبانی ویژه ای برای کامپیوترهای پلیس این شهر با نصف قیمت معمول فراهم آورد. البته این ارتقا هیچ گاه رخ نداد.

۸ کامپیوتر به ویندوز ۱۰ مجهز شده‌اند

بدقولی مسئولین پلیس این شهر باعث شد تا ارتقا کامپیوترهای قدیمی آن عملیاتی نشود. با این حال پلیس لندن اکنون تصمیم دارد تا به صورت کامل به نسخه جدیدتر ویندوز مهاجرت کند.

نکته عجیب در مورد برنامه جدید ارتقا ویندوز نسخه انتخابی برای مهاجرت است؛ زیرا آن‌ها ویندوز ۸.۱ را به عنوان سیستم عامل بعدی دستگاه های قدیمی خود در نظر گرفته اند و در حقیقت به آخرین نسخه از ویندوز یعنی ویندوز ۱۰ ارتقا نخواهند یافت.

با وجود مشکلاتی که در سر راه ارتقا کامپیوترهای پلیس این شهر وجود دارد، استیو او کونل سخنگوی شورای شهر لندن در امور پلیس و جرایم ابراز امیدوار است که نیروهای پلیس بتوانند کامپیوترهای خود را پیش از تکرار حملات مخربی نظیر وانا کرای و پتیا که به علت نقص امنیتی در نسخه های قدیمی ویندوز رخ داد، به روز رسانی کنند.

در همین زمینه این سخنگوی شورای شهر لندن عنوان کرده:

فرماندهی پلیس در حال برنامه ریزی برای ارتقا نرم افزاری است و وضعیت فعلی این نیرو شبیه شنای یک ماهی در استخری پر از کوسه است. اختصاص منابع مالی لازم برای این ارتقا و تعیین بازه زمانی برای آن پیش از وقوع حملات سایبری امری حیاتی است.

در حال حاضر تنها ۸ کامپیوتر پلیس این شهر در حال اجرای ویندوز ۱۰ که آخرین و امن ترین سیستم عامل مایکروسافت بشمار می‌رود، هستند که البته آمار بسیار ناامید کننده ای است. در نهایت باید اشاره کنیم که ویندوز ۸.۱ که به عنوان سیستم عامل بعدی پلیس این شهر در نظر گرفته شده، تنها تا سال ۲۰۲۳ وصله های امنیتی را دریافت خواهد کرد.

منبع :

SOFTPEDIA

1192 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , ,