_متفرقه پنل جدید

کیسی لمسون خالق گربه نینجای محبوب با ایده‌پرداز و خالق نینجا کت ویندوز 10 آشنا شوید

نینجا کت یا همان گربه نینجای معروف که به نوعی تبدیل به سمبل پروژه ویندوز اینسایدر مایکروسافت شده است را همه می‌شناسیم. چه کسی ایده این گربه نینجا را مطرح کرده؟ طراح این گربه کیست؟

ویندوز 10 را باید یک استثنا در میان همه سیستم‌های عامل موجود در دنیا دانست. آخرین نسخه از ویندوز تماما بر پایه نظرات و بازخوردهای جامعه کاربران آن شکل گرفته و البته در حال رشد است. مایکروسافت با رونمایی از پروژه ویندوز اینسایدر در حقیقت بستری را فراهم کرد تا خود کاربران بتوانند روند توسعه سیستم عامل محبوب خود را در دست گیرند. پروژه ویندوز اینسایدر در کنار تمامی نکات فنی که همراه خود دارد یک سمبل کارتونی و هنری را نیز همراه خود معرفی کرده است. گربه نینجا یا نینجا کت اکنون دیگر تنها یک پوستر یا سمبل برای طرفداران ویندوز نیست، چرا که نه تنها کاربران ویندوز 10 عادت کرده‌اند تا همزمان با تغییر فصل تم‌های مربوط به این گربه ماجراجو را دانلود کنند، بلکه حتی کارمندان مایکروسافت و به خصوص تیم ویندوز اینسایدر در بسیاری از عکس‌های خود ژست این گربه نینجا را گرفته‌اند. در حقیقت گربه نینجا نه تنها به نمادی از ویندوز 10 برای کاربران بدل گشته، بلکه اکنون سمبلی از تغییر فرهنگ سازمانی در مایکروسافت است. نمادی از اتحادی است که پس از روی کار آمدن نادلا در این شرکت شکل گرفته است.

در پشت هر اثر هنری خالقی وجود دارد که شناخت وی پرده از بسیاری اسرار پشت آن بر می‌دارد. کیسی لمسون مدیر ارشد مدیران برنامه تیم سرفیس زنی است که قریب به 19 سال در مایکروسافت حضور داشته و گربه نینجا را به واقعیت بدل کرده است. وی خود را فردی بی دست و پا در روابط اجتماعی معرفی می‌کند، البته این صحبت به‌معنی گریزان بودن وی از جامعه نیست، بلکه اعتقاد دارد در برقراری روابط اجتماعی چندان خبره نیست. این جملات را وی در اولین ایمیلی که برای تنظیم قرار ملاقات فرستادم در پاسخ برای من فرستاد.

روزی که برای ملاقات به دفتر او مراجعه کرده با سرعت زیاد در حال تایپ کردن بود و همزمان با تایپ کردن رو به من کرد و گفت: “آخرین ایمیل خود را تمام کنم.”

لمسون طی 19 سال حضور خود در مایکروسافت در 10 جایگاه شغلی مختلف قرار گرفته است. وی به‌رغم بی دست و پا بودن در روابط اجتماعی فردی آینده‌نگر، ایده‌پرداز و البته هنرمندی فنی است و توانسته طی مدت حضور خود در این شرکت ردپای درخشانی برجای بگذارد.

لمسون کار خود را به‌عنوان یک آزمایش کننده در تیم اوتلوک آغاز کرد، در ادامه به تیم مدیریت برنامه Microsoft Exchange Server انتقال داده شد. بعدها لمسون به بخش موبایل مایکروسافت، سپس به تیم سیستم‌های عامل نقل مکان کرد. وی اکنون مدیر ارشد مدیران برنامه تیم سرفیس است. لمسون به شکل دیوانه‌واری پرکار است و البته انرژی بسیار زیادی را نیز به اطراف خود پخش می‌کند.

وی هنگام صحبت از خود می‌گوید “من می‌توانم شیفته هر چیزی بشوم”، در این لحظه صورت او پر از هیجان می‌شود “من وسواسی نیستم، من هیجان زده هستم”.

خلق گربه نینجا

کاملا آشکار است که لمسون از قرارگیری در مرکز توجهات بیزار است. این مسئله در مصاحبه ما کاملا آشکار بود، برافروختگی چهره در کنار افتادن پی در پی قلم از دستانش، تغییر پیوسته حالت نشستن به‌خوبی نشان می‌داد که حالت راحتی هنگام مصاحبه ندارد.

او گفت “بگذار آن را جابجا کنم” سپس یک حیوان عروسکی را از روی صندلی دفتر خود در کمپ ردموند برداشت. این عروسک در حقیقت کادویی است که همکاران به وی داده‌اند. این اسباب بازی چیزی بیشتر از دکور دفتر است، این اسباب بازی در حقیقت یک گربه نینجا است که لمسون برای اولین بار در سال 2014 تصویر آن را خلق کرد. گربه نینجا اکنون به سمبل سرزندگی، وحدت و غرور در میان کارمندان مایکروسافت تبدیل شده است.گربه نینجا محبوب از زمان معرفی مرکب‌های زیادی را برای خود داشته است، این گربه با انگیزه برای اولین بار سوار بر یک اسب تک شاخ ظاهر شد، بعدها مرکب‌های دیگر نظیر یک تیرکس تحت هدایت گربه نینجا قرار گرفتند. گربه نینجا در حال حاضر در حالات مختلف به‌صورت عروسک، مجسمه، استیکر و البته تم‌های ویندوز 10 در دسترس قرار گرفته است.

خالق نینجا کت البته گربه نینجا را سوار بر تیرکس بیش از دیگر حالات آن دوست دارد، وی علت علاقه خود به این ترکیب را چنین اظهار می‌کند:

اگر افسرده شده‌اید کافی است تا تیرکسی را در حال آماده کردن تخته خواب تصور کنید (خنده دار است، نه؟) این (طنز) همان الگویی است که ما در پی پیاده‌سازی آن هستیم.

در عین حال زمانی که دست در گردن یک تیرکس بندازید، دیگر چیزی قادر به متوقف کردن شما نخواهد بود.

نکته بسیار جالب در مورد گربه نینجا اتفاقی بودن کل فرآیند خلق آن است. ظاهرا لمسون پس از گرفتن الهام از یک سایت اینترنتی، برای آماده‌سازی نوشته‌های یک جلسه کاری تصویر پاورپوینت گربه‌ای سوار بر یک اسب تک شاخ را ترسیم کرده که در دست آن گربه پرچم مایکروسافت قرار داشته است. به عقیده لمسون این گربه کمک فراوانی در انتقال این پیام که مایکروسافت شرکتی متحد است و تعاون و همکاری در آن موج می‌زند، داشته است.بعدها به درخواست برخی کارمندان مایکروسافت گربه نینجا روی تی شرت‌ نیز چاپ شد و در ادامه راه خود را به استیکرهای لپ‌تاپ باز کرد و البته مورد استقبال بسیار خوب کارمندان مایکروسافت قرار گرفت. در ادامه این گربه نینجا تبدیل به سمبلی از تغییر فرهنگ سازمانی مایکروسافت گردید، به‌گونه‌ای که حتی ساتیا نادلا مدیرعامل مایکروسافت نیز تی شرت گربه نینجا را بر تن کرد. در حال حاضر رواج این گربه در میان کارمندان مایکروسافت به‌حدی زیاد و عادی شده که دیگر کسی کاری به ریشه آن ندارد، گویی این گربه از روز اول همراه مایکروسافت بوده است.

راز موفقیت لمسون و همه‌گیر شدن طرح وی را باید در شناخت بسیار دقیق وی از لحظات تغییر رول در شرکت مایکروسافت دانست. او به‌خوبی تغییر وضعیت را در کمپ ردموند درک کرده و درست در زمان تغییر روال رابطه بین قسمت‌های مختلف این شرکت و حکمفرما شدن روحیه تعاون طرح خود را آشکار کرده است. نکته مهم دیگر در مورد طرح لمسون ذات وی است، او بیش از آنکه به مطرح شدن طرح و کار خود اهمیت بدهد مایل به لذت بردن از آن است. این مسئله باعث شده تا خروجی کار وی بدون نقص باشد.

سرگرم شدن با آنچه که انجام باید داد

لمسون با آنکه استاد ایجاد سرگرمی و پرورش دادن ایده‌های جذاب است، برای تداوم کارهای جالبی که انجام داده با مشکلاتی نیز مواجه شده است. اما شعار همیشگی وی عاملی است که باعث تداوم کارهایش شده است: “هرگز نترس” این جمله کلیدی حتی در لیست کارهای در حال انجام وی در پوشه “تمامی کارهای باحالی که انجام داده‌ام” در وان درایو ذخیره شده است. لمسون طی سالهای فعالیت خود در مایکروسافت طرح‌های باحال و جالب دیگری را نیز کشیده است که یکی از مشهورترین آنها ماگی است که در زمان دوران طلایی ویندوز فون عرضه شد.

چند سال پیش 7000 نفر از کارمندان مایکروسافت با پوشیدن لباس‌هایی متحد عدد 12 را به افتخار تیم فوتبال Seattle Seahawks را در زمین فوتبال تشکیل دادند که تمامی طراحی این پروژه توسط لمسون انجام گرفت، وی با جمله‌ای طنزگونه از آن روز یاد می‌کند:

استفاده زیاد از فتوشاپ خطرناک است.

یکی دیگر از اقدامات ماندگار وی در کمپ ردموند ساخت یک بازی کارتی با نام Bedlam است که با الهام از یک بازی کارتی و یک سایت اینترنتی فعال در زمینه حقوق بشر ساخته شده است. این بازی در حال حاضر در فروشگاه‌های داخل کمپ مایکروسافت به‌فروش می‌رسد و وی تمامی عواید حاصل از این بازی را در به امور خیریه اختصاص می‌دهد. تاکنون 700 نسخه از این بازی را کارمندان مایکروسافت از فروشگاه‌های داخلی این شرکت خریداری کرده‌اند.لمسون پس از ساخت نسخه مقدماتی این بازی کارتی آن را همراه با تعدادی از همکاران خود که همسر وی نیز از جمله این همکاران است، مورد آزمایش قرار داد. اساس این بازی کارتی بر مبنای پرسش‌هایی است که با سوالات طنز همراه است. در این بازی سوالات طنزی نظیر “ساتیا درخواست داده همه ما را به……. بفرستند” را می‌توان با جواب‌های احمقانه‌ای نظیر “ملاقاتی که 10 دقیقه ابتدایی آن صرف درست کردن پروژکتور خراب می‌شود” می‌توان ترکیب کرد.

بی‌اعتنایی به اشتیاق شما

در شرکتی که چند ده هزار نفر آن در کشورهای مختلف در آن مشغول به‌کار هستند، توانایی مایکروسافت در شوخی کردن با خود، امری است که اکنون به یک فرهنگ تبدیل شده و در حقیقت راهی است برای حفظ و به اشتراک گذاری روند درخشان شرکت. آزاد شدن فضا و جو عمومی شرکت یکی دیگر از مواردی است که پس از روی کار آمدن نادلا در دستور کار قرار گرفت.

یکی دیگر از بخش‌های جالب در مصاحبه لمسون زمانی است که وی از استخدام خود در تیم سرفیس یاد می‌کند:

زمانی که من برای وارد شدن به جایگاه فعلی خود در تیم سرفیس مشغول مصاحبه بودم، رییس فعلی من سوال کرد که چه چیزی به من اشتیاق می‌دهد. سپس نفس عمیقی کشید و در صندلی خود جابجا شد. من می‌دانستم وی انتظار داشت که بگویم “تاثیرگذاری چیزی است که به من انگیزه می‌دهد”، اما من در جواب گفتم “سرگرم شدن و خوش گذشتن چیزی است که به من انگیزه می‎‌دهد”.

لمسون طی مصاحبه خود با من عنوان کرد “تاثیرگذاری باید همراه با سرگرم شدن باشد. من کاملا شیفته کارهایی که انجام می‌دهم هستم. لمسون به اعتقاد همکارانش به‌صورت غیر عادی از هر چیزی سررشته و اطلاعات دارد. یکی از دوستان و همکاران قدیمی وی ایوان گولدرینگ در وصف او می‌گوید:

کیسی از آن دسته افرادی است که شما را بابت سر کار آمدن به‌وجد می‌آورد. او تمامی زمان‌ خالی پیش از قرار‌های کاری را با گفتگوهایی جذاب پر می‌کند، گاه این گفتگوها در مورد مشکلات و دشواری‌هایی کاری است که باید انجام بدهیم، گاهی از مسایل طنز حرف می‌زند و گاهی نیز از مسایل فرهنگ عوام صحبت می‌کند. و در تمامی این موارد شما دچار تعجب خواهید شد که چطور شما تاکنون از این مسایل چیزی نمی‌دانستید یا آنکه کیسی چطور از این مسایل آگاه شده است.

به‌نظرم او قادر است به‌طور همزمان به تمامی گفتگوهایی که در اطراف وی در جریان است گوش کند و اطلاعات خود را بیشتر کند.

یاد بگیر خودت را دوست داشته باشی

توجه و تمایل لمسون به پیدا کردن کار باحال بعدی امری است که باعث شده وی به‌طور پیوسته نیاز به تغییر داشته باشد و از آنچه که در حال حاضر وجود دارد به‌سرعت خسته می‌شود. این مسئله البته باعث شده تا روح جستجوگر وی پیوسته در تکاپو باشد تا راهی جدید برای سرگرم شدن پیدا کند.

چند سال پیش یکی از همکاران وی در یک نظرسنجی صحبتی کرده بود که باعث آزردگی لمسون شد. او در نظرسنجی نوشته بود “لمسون در هرج و مرج کارهای خود را پیش می‌برد”. اما لمسون بعدها درک کرد که چقدر این توصیف درست بوده است، چقدر او با سروصدا کارها را پیش می‌برد، چقدر عاشق پیش‌ بردن کارهای مختلف با یکدیگر است.

من به‌عنوان یک مدیر متوجه شدم که به‌خاطر شیوه مدیریت خود باعث فرسوده شدن و خستگی همکاران خود شده‌ام. این بازخورد در 10 سال پیش باعث شد تا من متوجه شوم که بخشی از کار ایراد دارد و شیوه درستی را اتخاذ نکرده‌ام.

لمسون درک کرده بود که مشکل از آنجایی ایجاد می‌شود که وی با صدای بلند فکر می‌کند و لازم است به کارمندان و اطرافیان خود توضیح داد که “ببین من صرفا در حال فکر هستم، لازم نیست هر چیزی را که می‌گویم انجام بدهی”. با آنکه توانایی انجام کارها در شلوغی و هرج و مرج قابلیت خوبی است اما لمسون آگاه شده که توقع داشتن از دیگران برای انجام کارها در چنین شرایطی کار کاملا نادرستی است.

در حالی که لمسون و بسیاری از افرادی که او را می‌شناسند از خصوصیات وی نظیر پیش بردن کارها در هرج و مرج، گاوی در فروشگاه چینی استقبال می‌کنند، اما او به‌خوبی 10 سال پیش را به‌یاد می‌آورد، زمانی که با شنیدن این جملات و توصیفات حسابی شوکه و ناراحت شده بود.

شاید بزرگترین نقطه عطف در زندگی لمسون 19 سالگی وی باشد. او در آن زمان از افسردگی شدید رنج می‌برد، خود او آن دوران را تجربه “تغییر اساسی” می‌داند. وی در توضیح این مسئله می‌گوید که در آن زمان بود که یاد گرفتن که باید در وهله اول خودم را بپذیرم، برای بهبود شرایط روحی خود از دیگران کمک بگیرم و بزرگ منشانه زندگی کنم. آن دوران زمانی بود که وی یاد گرفت تا علاقه خود را دنبال کند: هر کجا هستی، از صمیم قلب لذت ببر و سرگرم شو.

مایکروسافت: خانه مشکلات جذاب

لمسون طی این سالها 40 دفتر کار مختلف را تجربه کرده است، لمسون به‌خوبی می‌داند که چه زمانی لازم است جایگاه شغلی جدیدی در مایکروسافت پیدا کند. از دید وی مایکروسافت به‌خوبی توانسته میل وی تغییر را به‌خوبی پاسخگو باشد. وی در ادامه می‌گوید:

ما مشکلات بسیار جالبی برای رفع کردن داریم… تغییر شغل در مایکروسافت درست مانند تغییر خانه در یک محله ثابت است. بقالی که از آن خرید می‌کردید تغییر نخواهد کرد، اما منظره اتاق نشمین منزل شما مطمئنا تغییر خواهد کرد.

در حال حاضر دغدغه جذاب و دوست‌داشتنی لمسون در تیم سرفیس ساخت محصولاتی است که هماهنگی بسیار بالایی میان سخت‌افزار، نرم‌افزار و انسان برقرار کنند. توجه بیشتر به مشتریان معمولی در مقایسه با مشتریان سازمانی چالشی است که در حال حاضر پیش روی تیم او قرار دارد.

فناوری این پتانسیل را دارد که بسیار جالب و جذاب باشد، اما اگر من مایل به استفاده از آن نباشم، اگر قرار نباشد که عادت‌های مرا تغییر دهد، پس کاملا بی اهمیت خواهد بود… فناوری بایستی منافعی برای بشریت داشته باشد و این شرکت قصد و DNA انجام این کار را دارد.

مایکروسافت یکی از معدود شرکت‌های جهان است که شما می‌توانید در آن چنین تاثیری را بر دنیا داشته باشید… من تمایل ندارم روی چیزی کار کنم که تنها چند نفر از آن استفاده کنند. من مایل هستم روی چیزی کار کنم که افراد بسیار زیادی از آن استفاده کنند. این مسئله باعث می‌شود تا کار کردن سرگرم کننده و جذاب‌تر شود.

در انتها بد نیست اضافه کنیم که تاکنون چندین تم گربه نینجا در مایکروسافت استور عرضه شده که چنانچه آنها را دریافت نکرده‌اید، می‌توانید از مایکروسافت استور آنها را دریافت کنید:

منبع :

MICROSOFT

1268 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,