هنگام کار در شرکت های بزرگ فناوری نظیر مایکروسافت، اتاق های کنفرانس، سالن های بزرگ، پارتیشن ها و مواردی از این دست تقریبا امری رایج و شاید کسالت آور باشد، مایکروسافت که نام آن با نوآوری گره خورده، ظاهرا برای رفع این تکرار کسالت‌آور راه حل جالبی پیدا کرده است.خستگی در محیط کار علل گوناگونی دارد، ماهیت کار، همکاران، مشتریان و البته یک عامل بسیار مهم دیگر که محیط کار است. در دنیای فناوری عملا بیشتر زمان کارمندان در داخل اتاق ها یا سالن های پارتیشن بندی شده می‌گذرد، نور مصنوعی نیز تامین کننده اصلی روشنایی در چنین محیط هایی است. فرکانس پایین تر نور مصنوعی در مقایسه با نور خورشید یکی از عوامل مهم در ایجاد خستگی ذهنی برای کارمندان است. تجربه ای که شاید شما نیز برای شما ملموس باشد.

مایکروسافت برای تغییر شرایط کاری کارمندان خود، راه حل جالبی را پیدا کرده است، این شرکت تصمیم گرفته برای افزایش نشاط، تمرکز و بهره‌وری کارمندان خود بخشی از محیط کار کارمندان را به دامن طبیعت ببرد، خانه های درختی محل کار جدید قسمتی از کارمندان مایکروسافت خواهد بود.وضعیت خاص و استثنایی کمپ 500 هکتاری مایکروسافت باعث شده تا این شرکت بتواند از بخشی از فضای سبز کمپ بزرگ خود برای ایجاد خانه های درختی بهره گیرد. یکی از کارمندان این شرکت در مورد این اقدام ردموندی ها و شرایط خوب کار در این شرکت عنوان کرده:

ما نیازی به وارد کردن طبیعت به محیط کار خود نداریم، ما در خود طبیعت قرار گرفته‌ایم، درب پشتی اتاق ما در دل طبیعت باز می‌شود.

در حال حاضر مایکروسافت چند خانه درختی بزرگ را در محوطه کمپ خود ساخته است، که دو تا از آنها برای تمامی کارمندان مایکروسافت قابل استفاده است. البته این شرکت کار در پی گسترش این ایده است،  چرا که این شرکت درنظر دارد تا خانه مسقف بزرگ دیگری تا انتهای سال جاری در محوطه کمپ خود ایجاد کند.

کارمندان می‌توانند کارهای خود را در داخل این خانه های درختی انجام دهند و در عین حال ارتباط خود با ساختمان های مرکزی را حفظ کنند، چرا که پوشش بسیار بالای وای فای در این فضاها مهیا شده است. تمامی صندلی های این خانه ها در مقابل شرایط نامساعد محیطی کاملا پایدار و مقاوم هستند، و در هر نیمکت دریچه هایی برای اتصال وسایل برقی قرار گرفته است.  مایکروسافت برای ساعات استراحت کارمندان خود نیز تدارک خوبی دیده است، در محوطه کمپ رستوران، کافه نیز تدارک دیده شده است. در محوطه باز این مجموعه محل اجاق های گازی تعبیه شده تا هنگام سرمای هوا کارمندان بتوانند گرمای مطبوعی را در هوای بارانی سیاتل تجربه کنند، تدارک مایکروسافت برای فصل تابستان نیز ویژه است، سایبان هایی در قسمت های مختلف محوطه تعبیه شده که هنگام تابش نور خورشید به بدنه آنها لوگوی مایکروسافت روی زمین نقش می‌بندد، با این شرایط فکر نکنم که کارمندان مایکروسافت دیگر خسته به خانه برگردند!

در تمامی محوطه سطوح لمسی ویژه ای برای کارمندان نابینا یا دچار مشکلات بینایی تعبیه شده تا آنها بتوانند راحت تر راه خود را هنگام تردد در این خانه های درختی پیدا کنند.

مایکروسافت برای ساخت این خانه ها بیشتر از موادی که در محیط وجود داشته و در دسترس بوده و یا از مواد بازیافتی استفاده کرده است تا از یک سو تاسیسات هماهنگی بیشتری با طبیعت پیرامون خود داشته باشند و از سوی دیگر کمترین میزان آسیب به محیط زیست ایجاد گردد.

بولتر یکی از مدیران و ناظران این پروژه عنوان داشته:

ما می‌خواهیم تا ارتباطات نزدیک و چهره به چهره را به محیط کار بازگردانیم. برای افرادی که قرار است بیشترین میزان بهره‌وری را داشته باشند، و بهترین محصولات را خلق کنند، بایستی بهترین شرایط جهت ارتباط موثر ایجاد گردد. اکنون هر کارمندی می‌تواند دستگاه خود را برداشته، به بیرون رفته و حتی ملاقات های کاری خود را در خانه های درختی انجام دهد و بهره‌وری بیشتری داشته باشد.

اکنون که حال و هوای این خانه های درختی را بررسی کردیم، بد نیست اشاره ای داشته باشیم به خالق این آثار هنری، Pete Nelson خالق این خانه های درختی و تاسیسات، با الهام از برنامه Animal Planet این خانه ها را طراحی و ایجاد کرده است. یکی از این خانه های درختی داخل یک تنومند قرار گرفته، دیگری نیز در حدود 3.5 متر از زمین فاصله دارد که تمامی دیواره های آن از چوب ساخته شده است. در ادامه شما را به تماشای ویدیو این خانه های درختی دعوت می‌کنیم:

هنگام کار در شرکت های بزرگ فناوری نظیر مایکروسافت، اتاق های کنفرانس، سالن های بزرگ، پارتیشن ها و مواردی از این دست تقریبا امری رایج و شاید کسالت آور باشد، مایکروسافت که نام آن با نوآوری گره خورده، ظاهرا برای رفع این تکرار کسالت‌آور راه حل جالبی پیدا کرده است.
منبع :

MICROSOFT

1206 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
Drjackool
پاسخ دهید یکشنبه 23 مهر 1396

همین طوری کاری میکنن که آشغال میدن بیرون!

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , ,