Melinda-Gates-Portrait

ضرب المثلی بسیار زیبا در میان ما ایرانیان رواج دارد که می گوید در پشت هر مرد موفق یک زن موفق ایستاده است. شاید برای شما جالب باشد که بدانید پشت سر یکی از موفق ترین مردان تاریخ و کسی که دنیای ما به او دِین دارد، چه کسی بوده است؟ امروز در وینفون می خواهیم زندگی نامه کسی را بررسی کنیم که شاید بدون او جهان بسیار جای بدتری می بود.

((ملیندا فرنچ گیتس، همسر بنیانگذار شرکت مایکروسافت و از روسای بنیاد خیریه بیل و ملیندا گیتس: کسی که برای بهبود وضعیت سلامت و تحصیل در جهان تلاش می کند))

خلاصه زندگی: ملیندا گیتس در نیمه آگوست سال ۱۹۶۴ در شهر دالاس در ایالت تگزاس، متولد شد. وی در سال ۱۹۸۷ موفق شد در شرکت مایکروسافت استخدام شود و همچنین در نهایت در سال ۱۹۹۴ با رئیس خود یعنی بیل گیتس ازدواج کرد. در همان سال او و همسرش موسسه خیریه ای را بنیاد نهادند که بعدا با نام بیل و ملیندا گیتس به شهرت جهانی بسیاری دست یافت. در سال ۲۰۰۶ وی تغییرات زیادی را در بنیاد خیریه ایجاد نمود. در سال ۲۰۱۲ ملیندا مبلغ هنگفت ۵۶۰ ملیون دلار در زمینه دسترسی بانوان به امکانات پیشگیری از بارداری، در کشورهای فقیر، متقبل شد.

melinda-gates-wedding

ابتدای راه: ملیندا اَن فرِنچ گیتس، در ۱۵ آگوست ۱۹۶۴ در شهر دالاس در کشور ایالات متحده متولد شد. در خانواده ی شش نفره آن ها، یک خواهر از او بزرگتر و دو برادر کوچکتر بودند. رِی فرنچ، پدر ملیندا به عنوان یکی از مهندسان شرکت ایروسپِیس (earospace) فعالیت می کرد. در حالی که مادر او، الین فرنچ، زنی خانه دار بود. الین که از تحصیلات دانشگاهی محروم مانده بود، بسیار علاقه داشت که فرزندانش مدارج بالای تحصیلی را کسب کنند. در نهایت خانواده تصمیم گرفت که هزینه اجاره ی خانه ای ییلاقی که برای گذراندن تعطیلات آخر هفته از آن استفاده می کردند را برای پرداخت شهریه تحصیلی فرزندان ذخیره کند. ملیندا که در مدرسه ی اورسولاین (مدرسه ای کاتولیک مخصوص دختران) تحصیل می کرد، اولین بار در حین درس ریاضیات پیشرفته، متوجه علاقه اش به علوم رایانه ای شد. او با هدف پیگیری رشته ی مورد علاقه اش وارد دانشگاه دوک شده و در سال ۱۹۸۶ موفق شد مدرک لیسانس کامپیوتر را اخذ نماید. وی در ادامه توانست مدرک فوق لیسانس مدیریت کسب و کار، با گرایش اقتصادی را از دانشکده بازرگانی همان دانشگاه، دریافت نماید.

warren-buffett-with-bill-and-melinda-gates

در استخدام مایکروسافت: ملیندا در سال ۱۹۸۷ به استخدام شرکت مایکروسافت در آمد. وی در ابتدا با سمت مدیر محصول، مسئول ارشد تولیدات چند رسانه ای و محصولات تعاملی در شرکت مشغول به کار شد. او در مدت نه سال فعالیت در مایکروسافت، تا سمت مدیریت اطلاعات محصولات ارتقا پیدا نمود. از جمله مهمترین وب سایت هایی که وی بر روی توسعه آن ها نظارت داشته است، می توان به وب سایت معروف اکسپدیا (budget trip-planning)  اشاره کرد.

Melinda gates family

زندگی شخصی: بیل و ملیندا برای اولین بار در یک نمایشگاه تجاری رایانه ای واقع در منهتن، یکدیگر را ملاقات کردند. در نظر اول ملیندا از شوخ طبعی مخلوط با روحیه سازمانی، که در بیل می دید بسیار متعجب شد. حدود شش سال از آشنایی آن ها گذشت تا اینکه بیل گیتس از ملیندا رسما خواستگاری کرد.سال ۱۹۹۴ عروسی در جزیره زیبای لانای واقع در هاوایی برگزار شد و ملیندا دو سال بعد اولین فرزنداشان را که یک دختر بود، به دنیا آورد. آنها اسم او را جنیفر گذاشتند. در همان زمان ملیندا تصمیم گرفت از شغل اش در مایکروسافت استفا داده تا تمام وقت و انرژی خودش را برای بزرگ کردن کودک تازه متولد شده اش به کار گیرد. این زوج جوان دارای یک فرزند پسر به نام روری جان و یک دختر دیگر به نام فیبی نیز شدند.

melinda-Philanthropy

بشر دوستی: در سال ۱۹۹۴ ملیندا به همراه بیل و پدر شوهرش اقدام به پایه گذاری بنیاد خیریه ویلیام اچ گیتس نمودند. در سال ۱۹۹۹ این زوج تصمیم گرفتند که بنیاد مذکور را با دو موسسه ی دیگر با نام های موسسه پژوهش های گیتس و موسسه آموزش گیتس، که صاحب آن دو نیز بودند، ادغام کنند. آنها موسسه جدید را بنیاد بیل و ملیندا گیتس نام گذاری کردند. گرچه هدف ابتدایی آنها این بود که امکان استفاده از تجهیزات رایانه ای را برای کتابخانه های سراسر ایالات متحده فراهم کنند ولی در ادامه تصمیم بر این شد که فعالیت بنیاد مطبوعشان را در سراسر دنیا بسط بدهند. اکنون بنیاد بیل و ملیندا گیتس، در زمینه های بهبود سطح تحصیلات، بهداشت و همچنین محیط زیست تلاش های گسترده ای را انجام داده است. در سال ۲۰۰۶ یکی از دوستان سرمایه گذار و ثروتمند بیل، به نام وارن بوفه، مبلغ قابل تقدیر و درخشان سی میلیارد دلار را به بنیاد اهدا کرد. ملیندا تصمیم گرفت که دارایی ها و نقدینگی بنیاد خیریه را بر اساس اولویت های آن روز تقسیم بندی کند. بر همین اساس ساختار کلی بنیاد خیریه در سه قسمت جدا گردید: سلامت جهانی، توسعه جهانی و جامعه و تحصیلات ایالات متحده آمریکا. در این میان بخش سلامت جهانی به عنوان یکی از قسمت های اصلی این بنیاد برنامه های بسیاری را برای مقابله با بیماری های ایدز، مالاریا و سل در سراسر دنیا به اجرا گذاشته است.

Bill_Melinda_Gates-Africa

در سال ۲۰۱۱ بنیاد بیل و ملیندا گیتس رسما اعلام کرد که ماموریت های خود را بهبود کیفیت در چهار زمینه می انگارد: بهداشت و سلامت جهانی، تحصیلات، دسترسی همگانی به اطلاعات دیجیتالی توسط کتابخانه های عمومی و  حمایت از خانواده هایی که در ایالت های واشنگتن و اورگان نیاز به کمک دارند. در سال ۲۰۱۲ ملیندا مبلغ ۵۶۰ ملیون دلار دیگر در را در زمینه کمک به بهبود امکانات پیشگیری از بارداری در کشورهای جهان سوم، اهدا کرد. ملیندا و همسرش همچنین خود را متعهد می دانند تا به بهبود سطح تحصیلات در ایالات متحده کمک کنند. آنها در برنامه تحصیلی هزاره ی بیل به دانش آموزان کمک می کنند تا بر روی مطالعات خود سرمایه گذاری کنند. روزی ملیندا در فیسبوک خود نوشت :

من و بیل معتقد هستیم، کلید برابری در تحصیلات است

در سال ۲۰۱۵ بیل و ملیندا نشان دادند که دارای یک سیاست مترقی در مورد کارمندان هستند. آنها اعلام کردند که کارمندان بنیاد خیریه بعد از دارا شدن فرزند یا به سرپرستی گرفتن یک کودک، برای مدت یک سال به اندازه ی کل حقوقشان، دریافتی اضافی خواهند داشت.

منبع :

BIOGRAPHY

306 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. (تکنولوژی دوست داشتنی ترین چیز در دنیا است)
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
mohsen
پاسخ دهید پنجشنبه 29 اردیبهشت 1395

سلام و خسته نباشید لاین آپدیت شد

alireza
پاسخ دهید پنجشنبه 29 اردیبهشت 1395

عجب…

محمد
پاسخ دهید پنجشنبه 29 اردیبهشت 1395

البته قبل از اینکه ازدواج کنه موفق شده بود خخخخ خانمشم کارمندش بود

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,