مدت ها پیش مایکروسافت پتنت جدیدی را برای نحوه شارژ کردن سرفس پن به ثبت رسانید، در این پتنت حلقه ای در کنار دستگاه در نظر گرفته شده که پس از قرار گرفتن قلم درون آن، سرفس پن شارژ می‌شد. از زمان ثبت این طرح تاکنون مایکروسافت دستگاه های مختلفی را از خانواده سرفس عرصه کرده که در هیچ یک این ایده عملیاتی نشده است. امروز اسنادی از پتنت جدید مایکروسافت منتشر شده که نشان می‌دهد مایکروسافت ایده ای مدرن تر را در سر دارد.

در پتنتی که یک سال پیش منتشر شد مایکروسافت طرحی را به ثبت رسانده بود که در آن سرفس پن درون حلقه ای که کنار دستگاه تعبیه شده بود قرار می‌گرفت، در این محل درگاه USB طراحی شده بود که پس از قرار دادن سرفس پن درون حلقه شارژ می‌شد. زمان ثبت این پتنت پیش از عرضه سرفس پرو چهار است، مایکروسافت در این مدت دستگاه های مختلفی از خانواده سرفس نظیر سرفس پرو ۴، سرفس بوک، سرفس استودیو و … را معرفی کرده است. یکی از نقاط اشتراک این دستگاه ها امکان اتصال مغناطیسی سرفس پن به بدنه دستگاه است، این اتصال مغناطیسی باعث شده تا عملا وجود این حقه نگه دارنده قلم بی معنا باشد و لذا تیم سرفس هرگز این پتنت را عملیاتی نکردند. در ادامه می‌توانید طرح مربوط به این پتنت قدیمی را ملاحظه کنید.

از آنجایی که خلاقیت تیم سرفس انتهایی ندارد، دو مهندس این تیم یعنی Shiu Ng که مهندس ارشد تیم سرفس به‌شمار می‌آید و Tim Jakoboski رییس بخش مهندسی سخت افزار مایکروسافت پتنت پیشین خود را دستخوش تغییراتی کرده اند و یک طرح جدید برای شارژ سرفس پن معرفی کرده اند. در پتنت جدید القا مغناطیسی برای شارژ سرفس پن درنظر گرفته شده است. بدین معنی که زمانی که قلم به‌صورت مغناطیسی به بدنه دستگاه چسبیده است با القا مغناطیسی شارژ خواهد شد. این فناوری را پیشتر در شارژرهای بی سیم گوشی های هوشمند دیده ایم، اما کاربرد آن برای شارژ یک قلم اکتیو در نوع خود بسیار جالب است.

در طرح مایکروسافت عنوان شده که با توجه به کوچک و تخت بودن کویل های القایی جدید، امکان تعبیه آنها در کناره های تبلت، یا هر قسمت دیگری در پشت دستگاه و یا حتی در پشت نمایشگر دستگاه ممکن شده است. مهندسان ردموندی در توضیحات پتنت خود امکان استفاده از این فناوری برای شارژ سرفس دایل را هم درنظر گرفته اند. عملیاتی شدن این طرح می‌تواند بسیار جالب باشد، چرا که در صورت اجرایی شدن آن حتی زمانی که کاربر سرفس دایل را روی نمایشگر قرار داده و مشغول کار با آن است، فرآیند شارژ ادامه خواهد داشت.یکی دیگر از طرح هایی که در این پتنت بدان اشاره شده، امکان تعبیه شارژر مغناطیسی در لوازم جانبی نظیر تایپ کاور سرفس است. مایکروسافت در پتنت خود به تعامل مستقیم با سرفس پن به واسطه شارژر مغناطیسی و با استفاده از فناوری نظیر پروتکل شارژ بی سیم Alliance for Wireless Power اشاره کرده است. این فناوری این امکان را می‌دهد که امکان تبادل اطلاعات با سرعت ۵۰ کیلو بایت بر ثانیه ممکن شود، بنابراین بر بستر این فناوری می‌توان از وضعیت شارژ قلم آگاه شده و حتی به‌روزرسانی فرمور آن را انجام داد. این پتنت در ۱۲ ماه می سال جاری به ثبت رسیده است، البته باید توجه داشت که همیشه پتنت ها تبدیل به محصول نهایی نخواهند شد، اما از آنجا که این پتنت دارای جزییات بسیار زیادی است احتمال عملیاتی شدن آن زیاد است. شما استفاده از باتری را برای لوازم جانبی بهتر می‌دانید یا اینکه قابل شارژ بودن آنها را یک مزیت می‌دانید.

منبع :

MSPU

1206 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
alireza
پاسخ دهید سه شنبه 14 شهریور 1396

امید وارم تو سرفس پرو بعدی استفاده بشه

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , ,