مایکروسافت یکی از بزرگان عرصه هوش مصنوعی است، تمرکز بالای این شرکت در این حوزه امری کاملا آشکار و واضح است و در کنفرانس بیلد ۲۰۱۷ نمونه های مختلفی از قابلیت های هوش مصنوعی این شرکت به معرض دید حضار درآمد. ردموندی ها ظاهرا سقفی برای پیشرفت و حضور خود در عرصه هوش مصنوعی قائل نیستند، چرا که هوش مصنوعی این شرکت راه خود را به آسمان نیز باز کرده است.

مایکروسافت مشغول آزمایش هوش مصنوعی است که قادر به کنترل یک گلایدر درست مانند یک شاهین است، این هوش مصنوعی گلایدر را قادر می‌سازد تا با استفاده از تخمین جهت و شکل وزش باد مسیر حرکت خود را شناسایی کرده و با جستجوی ستون های هوای گرم در آسمان مدت زمان زیادی را در آسمان شناور بماند.

اشیش کاپور یکی از محققان این شرکت عنوان کرده:

پرندگان بدون وقفه و مشکل این کار را انجام می‌دهند، در حقیقت آنها قادر هستند تا طبیعت را رام خود سازند. تمام این کار توسط مغزی به اندازه یک بادام زمینی انجام می‌گیرد.

محققان مایکروسافت این فناوری را با استفاده از سنسورها و کامپیوترهای همراهی که روی گلایدر سوار شده بود آزمایش کردند و توانستند حرکتی مشابه شیرجه و سر خوردن پرندگان را انجام دهند. این اقدام بخشی از پروژه ای است که هدف آن هوشمند کردن ماشین ها در جهت اتخاذ بهترین تصمیم هنگام مواجه با شرایط ناخواسته و غیر مترقبه است. این آزمایش پژوهشگران را امیدوار کرده که بتوانند در نهایت پهپادهایی با مصرف انرژی بسیار کم و برد عملیاتی بالا بسازند، در صورت موفقیت نهایی این پروژه دیدن پهپادهایی که نیاز به هدایت توسط انسان ندارند و از سوی دیگر قادر به پرواز مداوم در آسمان باشند، امری دست یافتنی خواهد بود. چنین پهپادهایی می‌توانند به‌صورت گسترده در بررسی الگوهای هواشناسی، مشاهده از راه دور زمین های کشاورزی و حتی رساندن اینترنت به نقاط دور افتاده مورد استفاده قرار گیرند.

این گلایدر از یک تکنیک ریاضی با نام پردازش های تصمیم گیرنده مارکو جهت شناسایی و پاسخ دهی به شرایط محیطی غیر مترقبه بهره می‌گیرد. البته این تکنیک همه فناوری نیست که در این آزمایش استفاده شده است، چرا که تیم تحقیقاتی مایکروسافت این روش را با دیگر دستاورد خود در عرصه هوش مصنوعی که یادگیری پشتیبانی بایژن نامیده می‌شود ادغام کرده اند تا هوش مصنوعی قادر شود هر آنچه را که از محیط نیاز دارد با حداکثر سرعت ممکنه یاد بگیرد و در نهایت قادر به اتخاذ تصمیمات صحیح گردد. یکی دیگر از فناوری هایی که در این هوش مصنوعی استفاده شده فناوری با نام جستجوی شجره ای مونت کارلو است، این روش می‌تواند بهترین عکس العمل ممکنه را برای هوش مصنوعی تشخیص دهد.

پروفسور گن گولدبرگ یکی دیگر از محققان این پروژه که از اساتید دانشگاه برکلی نیز هست، در مورد اهمیت و دشواری های این پروژه عنوان داشته:

مشکل اصلی در استفاده از هوش مصنوعی در ربات ها بحث اعتماد ما است. چنین استفاده ای از هوش مصنوعی به مراتب با استفاده از هوش مصنوعی در بازی شطرنج با Go متفاوت است.

پروفسور کوخندرفر در مورد انتخاب گلایدرها برای انجام این پروژه عنوان داشته: “در چنین آزمایشاتی حفظ ایمنی مردم عادی و کاهش خسارت به دستگاه های آزمایش امری حیاتی است، گلایدرها از این حیث ایده آل هستند. محققان این پروژه اعتقاد دارند که سیستم هوش مصنوعی که در این آزمایش استفاده شده شاید یکی از معدود سیستم های هوش مصنوعی است که در محیط واقعی مورد استفاده قرار گرفته که علاوه بر پیش بینی قادر به انجام تصمیمات اتخاذی خود است.

همانطور که در ابتدا اشاره شده این پروژه در نهایت مسیر ساخت پهپادهایی هوشمند و بدون نیاز به کنترل انسانی را هموار خواهد ساخت که علاوه بر هوشمند بودن قادر به پرواز بسیار طولانی مدت در هوا هستند. چنین پهپادهایی می‌توانند به‌صورت گسترده در هواشناسی، کشاورزی و اصولا هر سیستم نظارتی در فضای باز و حتی ارایه اینترنت در نقاط دورافتاده به‌کار گرفته شوند.

 

منبع :

MSPU

1146 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , ,