فناوری بر تمامی جنبه های زندگی امروزه ما تاثیر گذاشته است. روابط اجتماعی، شیوه خرید، مطالعه، رانندگی، کشاورزی و اصولا هر چیزی که در پیرامون خود می‌بینید تاثیرات شگرفی از فناوری گرفته اند. تسلیحات نظامی و ارتش ها را باید پیشگامان استفاده از فناوری های نو دانست، حتی بسیاری از فناوری های تجاری ابتدا در جهت مقاصد نظامی ایجاد شده اند. در این نوشتار قصد داریم تاثیر اینترنت اشیا و پردازش ابری را بر تسلیحات آینده به تصویر بکشیم.

هنگامی که با بسیاری از پرسنل نظامی در مورد فناوری اطلاعات صحبت می شود، تصور آن‌ها از کارکرد و نقش فناوری اطلاعات در امور نظامی مسایلی از قبیل چک کردن ایمیل در سنگر و در مجموع استفاده هایی است که در دنیای تجارت کاملا بدان خو گرفته ایم. بیشتر نظامیان فکر می‌کنند که فناوری اطلاعات در سیر تکاملی پیشرفت ارتش ها نقش دارد و در حقیقت از انقلابی که به زودی در عرصه نظامی به لطف فناوری اطلاعات رخ خواهد داد بی خبر هستند.

فناوری در سال های اخیر دگرگون شده است و در نتیجه قادر است تا سازمان ها را متحول سازد. بگذارید دقیق تر بگویم؛ فناوری صرفا باعث نمی‌شود که تا کارهایی را که پیش‌تر انجام می‌دادیم بهتر به انجام رسانیم، بلکه باعث می‌شود تا آن کارها را با شیوه های کاملا جدیدی انجام دهیم.

برای مثال پلتفرم اینترنت اشیا شرکت مایکروسافت باعث شده تا شرکت هایی نظیر رولز رویس به صورت کامل شیوه تجارت خود را تغییر دهند و از سوی دیگر، کشاورزان قادر شده اند تا میزان بهره وری را در مزارع خود بهبود دهند.

کمپانی AccuWeather نیز که نام آشنایی برای بسیاری از کاربران گوشی های هوشمند است و به لطف اپلیکیشن هواشناسی خود کاملا در میان مردم شناخته شده است، از دیگر مشتریان خدمات ابری و پلتفرم اینترنت اشیا مایکروسافت است. این شرکت با حجم بسیار بالایی از اطلاعات سروکار داشته و فناوری های ابری به کمک این شرکت آمده تا با رصد و پیش بینی دقیق وضعیت آب و هوا جان بسیاری را نجات دهد و یا به بسیاری از تجارت های بزرگ دنیا کمک کند.

شرکت ها از سرویس های شناختی نظیر ترجمه همزمان برای حضور بهتر در سراسر دنیا و درک بهتر خواسته ها و احساسات مشتری استفاده می‌کنند. سازمان های بهداشتی و سلامت از یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی برای بهبود سلامت عموم استفاده می‌کنند. یکی از مصادیق استفاده از یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی بررسی وضعیت تغذیه و سبک زندگی کودک در منزل است، تا به این ترتیب احتمال ابتلا به دیابت و یا دیگر آسیب های ناشی از سبک بد زندگی به حداقل برسد.

استفاده از این قابلیت ها در عرصه نظامی

شما قادر خواهید بود به لطف پلتفرم اینترنت اشیا، اطلاعات امنیتی را به صورت خودکار از زمین، دریا و هوا دریافت کنید. کاربران نظامی در ضمن قادر خواهند بود از پشتیبانی اینترنت اشیا جهت نظارت دقیق وضعیت و کارکرد تجهیزات نظامی خود استفاده کنند. برای مثال، اینترنت اشیا قادر است وضعیت دقیق یک خودرو نظامی را در لحظه نمایش دهد و در نتیجه احتمال بروز مشکلات فنی در حین ماموریت به صفر نزدیک می‌شود. یا اینکه در زمینه آماد و پشتیبانی می‌تواند جهت اتوماسیون زنجیره تامین تدارکات مورد استفاده قرار گیرد.

به لطف سرویس های شناختی، کاربران نظامی می‌توانند از دوربین به جای نفرات انسانی برای زیر نظر گرفتن یک منطقه استفاده کنند و به محض بروز هر گونه تحرک در منطقه، سرویس شناختی قادر است این مسئله را شناسایی کرده و به صورت خودکار پیام اخطاری را برای نیروها مخابره کند. برای مثال به لطف سرویس شناختی می‌توان تلاش یک تروریست برای قرار دادن یک خودرو بمب گذاری شده در نزدیکی یک جاده را به سادگی شناسایی کرد. یا اینکه در تاسیسات نظامی-امنیتی، این سرویس می‌تواند جایگزین سربازان گردد و به محض تلاش یک فرد بیگانه برای نزدیک شدن به این محل مسئله را شناسایی و اطلاع رسانی کند.

به عنوان یک فرمانده نظامی در نظر بگیرید چه استفاده های بیشتری با این وضعیت می‌توانید از نیروهای خود ببرید. دیگر لازم نیست نیروها ساعات و روزها در جایی کشیک بدهند و یا لحظات خود را پشت نمایشگر جهت رویت ویدیوهای امنیتی اتلاف کنند.

شما می‌توانید از پلتفرم های هوشمند متصل جهت مکان یابی آنی استفاده کنید. این مسئله از نیازمندی های هر ماموریت نظامی است؛ خواه نیروهای خود را برای نجات مردم هنگام وقوع یک فاجعه طبیعی فرستاده باشید، یا اینکه مشغول انجام ماموریتی امنیتی باشند. در تمامی این موارد این پلتفرم کارها را ساده تر و دقیق تر می‌کند. در حقیقت مایکروسافت مفتخر است که اولین و تنها شرکت ارایه دهنده خدمات ابری تجاری است که خدمات ابری را برای مدیریت اطلاعات نظامی تا سطح ۵ به وزارت دفاع ایالات متحده ارایه می‌دهد.

شما قادر خواهید بود به لطف سرویس ترجمه همزمان در سراسر دنیا به تعامل پرداخته و تلاش های گروهی خود را صرف نظر از زبانی که مردم یک منطقه صحبت می‌کنند، پیش ببرید.

این موارد دیگر یک داستان علمی تخیلی نیست. از این پس ارتش دیگر نیازی به خرج میلیاردها دلار و ساخت مراکز داده پر از ابرکامپیوترها ندارد. چرا که شما می‌توانید از مزیت ها و توان و هوش پردازش ابری جهت رسیدن به اهداف و انجام ماموریت های خود به صورتی که تاکنون ممکن نبوده استفاده کنید. این را به خاطر داشته باشید که امروزه حتی کشاورزان نیز از این فناوری بهره مند شده اند.

نظر شما چیست؟ آینده ارتش های دنیا را چگونه می‎‌بینید؟ چه نقشی برای مایکروسافت در این عرصه متصور هستید؟

منبع :

MICROSOFT

1192 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,