به گفته سازمان بهداشت جهانی، حدود 253 میلیون نفر در جهان مبتلا به نابینایی و کم بینایی هستند. حالا هوش مصنوعی مایکروسافت توانسته محیطی فوق العاده را برای کمک به این بخش از جامعه جهانی فراهم آورد. برای بررسی‌های بیشتر با وینفون همراه باشید.

در حال حاضر بوسیله دامپزشکان و مربی حیوانات این امکان فراهم شده است تا حیوانات با آموزش‌هایی که می‌بینند بتوانند به نابینایان کمک کنند. این حیوانات تعلیم یافته از حواس بیشتری نسبت به سایر حیوانات برخوردارند و با توانایی‌های فوق‌العاده‌ای که دارند از فراموشی و خطر برای صاحبان‌شان جلوگیری می‌کنند. این اتفاق می‌تواند به عنوان معیاری برای تلاش کاهش شکاف بین افراد نابینا با سایر افراد سالم جامعه تلقی شود.

مایکروسافت و سایر توسعه دهندگان نرم افزاری و سخت افزاری علوم رایانه و فناوری اطلاعات، از فرصت پیش آمده استفاده کرده‌اند تا با معرفی تکنولوژی‌هایی، نقشی همانند یک پل بین افراد بینا و نابینا ایفا کنند. از طریق پلتفرم هوش مصنوعی، مایکروسافت توانسته است با افزایش ضریب سایر حواس پنجگانه انسان، همچون حس لامسه، نقیصه حس بینایی را برای افراد نابینا جبران کند.

هوش مصنوعی مایکروسافت و خدمات شناختی

در سال‌های اخیر مایکروسافت یک معامله بزرگ را در زمینه هوش مصنوعی خود انجام داد. ساتیا نادلا مدیرعامل شرکت تاکید کرده است که هوش مصنوعی، در همه چیزهایی که مایکروسافت انجام می‌دهد تزریق شود. این اقدام شامل ابر هوشمند مایکروسافت، محصولات و خدمات مربوط به اج، آفیس، کورتانا و… می‌شود. چشم انداز مایکروسافت این است که محاسبات محیطی هوشمندانه‌تر انجام شده، فعالیت‌های ما را درک کرده و به طور فعال به نیازهایمان پاسخ دهد.

خدمات شناختی که شامل بینایی، گفتار، دانش و شنوایی است برای تحریک حواس با سیستمی همچون هوش مصنوعی بسیار حیاتی هستند.

ترکیب پلتفرم هوش مصنوعی مایکروسافت و خدمات شناختی، توسعه دهندگان را قادر ساخته است تا ابزارهایی را برای فعال کردن حس ((شنوایی)) ناشنوایان و ((دیدن)) نابینایان ایجاد کنند.

توانایی دیدن با هوش مصنوعی چشم‌ها را بازتر می‌کند

ساتیا نادلا مدیرعامل شرکت مایکروسافت در کنفرانس توسعه دهندگان مایکروسافت در سال 2016، سقیب شیخ را به عنوان یکی از مهندسین نرم افزار مایکروسافت معرفی کرد. او به عنوان خالق یک برنامه بی‌نظیر و شگفت‌انگیز معرفی شده است؛ برنامه‌ای که جهان را از طریق چشم‌انداز مایکروسافت می‌بیند. شیخ، با پوشیدن یک جفت عینک تیره، نشان داد که چگونه هوش مصنوعی به راحتی جهان، فعالیت‌های رخ داده در آن، موضوعات جاری بین مردم و حتی احساساتشان را به نابینایان توصیف می‌کند. شیخ، خودش نیز نابیناست.

برنامه کاربردی شیخ در نهایت به برنامه اصلی هوش مصنوعی مایکروسافت برای نابینایان تبدیل شد و هم اکنون برای سیستم عامل آی او اس در دسترس است. این برنامه با استفاده از دوربین گوشی هوشمند برای شناسایی محصولاتی مانند یک کاسه پر از بادام زمینی، ابتدا تصویر آن کاسه را از طریق برنامه‌های دیگر اسکن کرده و سپس با توجه به سن نابینا که پیش از این به برنامه داده شده است احساس وی را در هنگام خوردن بادام زمینی‌ها برایش توصیف می‌کند. قدرت تشخیص این برنامه کاربردی بسیار فوق‌العاده است.

برنامه هوش مصنوعی مایکروسافت برای نابینایان، به افرادی که دارای این نقیصه هستند این امکان را می‌دهد تا جهان را به نحوی که تاکنون امکان تماشای آن به این نحو ممکن نبود فراهم سازد. اقدامی که شیخ آن را با استفاده از پلتفرم هوش مصنوعی مایکروسافت و سرویس‌های شناختی‌اش انجام داد، نشان می‌دهد که استخدام فراگیر متخصصان در یک شرکت می‌تواند به طور قابل توجهی برای بخش‌هایی از جمعیت که تاکنون نادیده گرفته می‌شدند، سودمند باشد.

پروژه صدای فراگیر مایکروسافت اجازه می‌دهد مردم نابینا جهان را کشف کنند

پروژه صدای فراگیر مایکروسافت یک پروژه تحقیقاتی است که از طریق برنامه‌ای که هم اکنون برای سیستم عامل آی او اس در دسترس است، امکان کشف جهان پیرامون را برای نابینایان و افراد دارای کم بینایی ممکن می‌سازد. این برنامه به نحوی طراحی شده است که در پس زمینه تلفن همراه کار می‌کند تا کاربر را با اطلاعاتی که از محیط پیرامونش می‌دهد به فردای توانمند در جامعه تبدیل کند. همچنین این برنامه قابلیت تعامل با سایر برنامه‌های کاربردی داخل یک گوشی هوشمند دارای سیستم عامل آی او اس را دارد.

به طور خلاصه، این برنامه با استفاده از تکنولوژی سه بعدی صوتی، به کاربران اجازه می‌دهد تا با “قراردادن نشانه‌های صوتی و برچسب‌های سه بعدی” بتوانند از صدای ساختمان‌ها، جاده‌ها، نقاط مورد علاقه و به طور کلی محیطی که کاربر در آن قرار دارد استفاده کنند. ویژگی‌های دیگر این برنامه عبارتند از:

  • هنگامی که راه می‌روید، پروژه صدای فراگیر به طور خودکار از نقاط حساس، جاده‌ها و تقاطع‌ها عبور می‌کند.
  • این پروژه دارای یک چراغ صوتی است که می‌توان آن را در نقشه بر روی یک نقطه خاص تعریف کرد تا هنگامی که شما از آن نقطه عبور کردید آن چراغ صوتی فعال شود.
  • بخش “مکان من” موقعیت فعلی شما و جهت شما را نشان می‌دهد.
  • بخش “در اطراف من” موقعیت‌های جالبی را که در نزدیکی شما و در هر چهار طرف قرار دارد را توصیف می‌کند. (این بخش در هنگامی که شما از اتوبوس پیاده می‌شوید و یا هنگام خروج از ایستگاه مترو یا قطار بسیار کاربرد دارد.)
  • بخش “پیش از من” نقاط مورد علاقه پیش‌روی‌تان را به شما نشان می‌دهد، مثلاً هنگام پیاده‌روی در خیابان نقاط مورد پسند و خواست شما را از پیش ذخیره می‌کند تا هنگامی که در حال قدم زدن به آن نقاط رسیدید به شما یادآوری کند.

پروژه صدای فراگیر مایکروسافت همانند توانایی دیدن با هوش مصنوعی برای افرادی که از نابینایی رنج می‌برند طراحی شده است و اختیارات آن به حدی قابل توجه است که برای این دسته از افراد امکان زندگی عادی همانند سایرین را فراهم می‌کند و به کاربر اجازه می‌دهد از محیط پیرامون خود لذت ببرند. (زیرا این برنامه همانطور که یک انسان عادی می‌بیند، به آنها می‌گوید تا در پیرامون آنها چه می‌گذرد.)

عصای سفید بر روی هالولنز؛ یک پروژه جاه طلبانه

مأموریت مایکروسافت این است که به مردم ابزارهای ایجاد تکنولوژی را بدهد.

خاویر داولوس، یک توسعه دهنده هالولنز است و توانسته است آن استفاده ای که نابینایان از عصای سفید می‌کنند را در طراحی هالولنزها نیز ادغام کند.

برنامه داولوس، نقشه یک اتاق را به طور سه بعدی و فضایی ترسیم می‌کند و همانند یک خفاش که از صدا برای تشخیص اشیاء و غذا استفاده می‌کند، از صدا برای کمک به کاربر در حرکت و درک محیط اطرافش استفاده می‌کند.

این برنامه از درجه‌های مختلف صدا برای هشدار به کاربر جهت نزدیک شدن او به یک شی استفاده می‌کند. همچنین در این برنامه صداهای مختلفی طراحی شده است تا کاربر بتواند با استفاده از آن اشیاء مختلف روی دیوار همچون ساعت و یا یک تابلوی نقاشی را متوجه شده و دریابد.

هالولنز راهی طولانی را برای تبدیل شدن از یک پروژه صرفاً تحقیقاتی و علمی به محصولی که بتواند در بازار به فروش خوبی دست یابد، پیش رو دارد . به همین دلیل بعید به نظر می‌رسد برنامه‌ای که داولوس برای هالولنز نوشته است، به این زودی‌ها به عنوان یک ویژگی به این دستگاه اضافه شده و گسترش پیدا کند. برنامه داولوس در حال حاضر توسط تیم‌های تحقیقاتی و علمی مایکروسافت در حال تست نهایی است تا بتواند فاصله بین بینایی و افراد نابینا را کاهش دهد.

دیدن از فاصله‌ای بسته

هوش مصنوعی مایکروسافت، سرویس‌های شناختی و سایر فن‌آوری‌ها برای ایجاد جهانی فراگیر استفاده شده است. همه اینها کمک می کند تا:

  • افراد ناشنوا توانایی شنیدن پیدا کنند
  • افراد مبتلا به ای ال اس از تحرک باز نمانند
  • درمان بیماری پارکینسون از طریق این پروژه‌ها محقق شود
  • بچه‌های نابینا نیز کدها را یاد بگیرند

با تکامل مستمر هوش مصنوعی، توانایی‌های بیشتر برای درک بهتر دنیای پیرامون و احساسات خلاقان و توسعه دهندگان، ما شاهد آن خواهیم بود تا شکاف “دیدن” بین افراد بینا و نابینا کم و کم و کمتر خواهد شد.

 

 

منبع :

Windows Central

41 پست
سینا هنربخش
متخصص شبکه های مایکروسافتی و رفع و عیب یابی سیستم های مایکروسافت هلپ دسک (ادمین) سرور دارای مدرک MCSE2012R2+ علاقمند تخصصی به مباحث مایکروسافت ، به خصوص در زمینه ی ویندوز دسکتاپ و ویندوز فون دارای گوشی 950XL و اینسایدر
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , ,