در یک سال اخیر بسیاری از سازندگان گوشی‌های هوشمند جک هدفون 3.5 میلیمتری محبوب را از محصولات خود حذف کرده‌اند، این مسئله از یک‌سو به کاهش ضخامت دستگاه کمک می‌کند و از سوی دیگر فضای بیشتری برای دیگر تجهیزات سخت‌افزاری فراهم می‌آورد. مایکروسافت اما ظاهرا توانسته راهی برای حفظ این جک محبوب پیدا کند.

جک هدفون 3.5 میلیمتری سالها است که مهمان تجهیزات صوتی و تصویری ما شده است، خواه کاربر یک گوشی هوشمند باشید، خواه لپ‌تاپ یا تلویزیون، این جک بهترین کیفیت صدای ممکن را در اختیار شما قرار می‌دهد.

جنگی که در میان شرکت‌های سازنده گوشی‌های هوشمند بر سر کاهش ضخامت این دستگاه‌ها به‌ راه افتاده، باعث شده تا در یک‌سال اخیر برخی از شرکت‌های سازنده گوشی‌های هوشمند این جک دوست‌داشتنی را از دستگاه خود حذف کنند. توجیه این شرکت‌ها برای این اقدام بیشتری شدن فضای داخلی دستگاه برای دیگر تجهیزات سخت‌افزاری است.

این اقدام در ظاهر باعث کاهش ضخامت گوشی‌های هوشمند شده، اما از سوی دیگر کاربران را مجبور کرده تا از هدفون‌های بلوتوث یا دانگل‌های عجیب و غریب برای اتصال هدفون قدیمی خود به گوشی هوشمند خود استفاده کنند. نتیجه این اقدام البته نارضایتی کاربران در بیشتر موارد بوده است.

موجی که در دنیای فناوری به‌راه افتاده باعث شده تا بسیاری از شرکت‌ها جک هدفون را از دستگاه خود حذف کنند، اما مایکروسافت ظاهرا دیدگاه کاملا متفاوتی با این شرکت‌ها دارد و مایل است تا جک هدفون را همچنان حفظ کند. این میل و اراده البته به پیدا شدن یک راه حل نیز منجر شده است.پتنت جدید مایکروسافت که “محفظه مجتمع برای یک دستگاه الکترونیک” نام دارد، طرح را توصیف می‌کند که به‌موجب آن محفظه ورودی جک هدفون به‌گونه‌ای طراحی شده که هنگام ورود جک به داخل دستگاه، محفظه ورودی گسترش پیدا می‌کند و پس از خروج جک هدفون به حالت صاف قبلی باز می‌گردد.

مایکروسافت برای پیاده شدن این طرح سه راه‌کار را پیشنهاد داده است، مورد اول استفاده از مواد انعطاف‌پذیر، راه دوم استفاده از مواد سخت که با مکانیزم ویژه‌ای در یک جهت گسترش پیدا می‌کنند و راه دیگر که در دستگاه‌های بسیار نازک کاربرد دارد استفاده از مکانیزمی است که باعث گسترش اتصال دهنده هدفون در دو جهت می‌شود.ایده جدید مایکروسافت در مجموع ایده بسیار جالبی به‌نظر می‌رسد، اما مشکل عمده در این میان موجی است که اکنون برای حذف کامل جک هدفون در دنیا به‌راه افتاده و بعید است تلاش‌های این‌چنینی این روند را متوقف کند. آیا شما هم مخالف حذف جک هدفون در گوشی‌های هوشمند هستید؟ به‌نظر شما دلیل اصلی این اقدام شرکت‌های سازنده گوشی‌های هوشمند چیست؟

منبع :

SOFTPEDIA

1206 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
amirhossein
پاسخ دهید سه شنبه 9 آبان 1396

مخالف صد در صد هستم
چون بهترین اتصال آنالوگ با ایزولیشن ممکن رو داره… اتصالات بالانس تی آر اس و مشابه آن مثل XLR در تجهیزات فوق حرفه ای صوتی استفاده میشه و هنوز تکنولوژی بالاتر از این نیومده و تمام تبدیل ها و کانکتور های موجود باعث افت کیفیت میشن. کاملا مخالفم . بحث کاملا تجاری تبلیغاتی هستش.
اسمش روشه … جک ۳.۵ میلیمتری. در حالی که گوشی های الان بیش از ۵ میلیمتر ضخامت دارن. خود جک ۵ میلیمتر هست سوکتش. همه اینها بهانه س

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,