در دنیای امروزی که بخش عمده ای از پردازش های هر کاربر توسط اپلیکیشن ها صورت می‌گیرد، مایکروسافت با یک مشکل عمده مواجه است، پلتفرم ویندوز چندین میلیون اپلیکیشن وین 32 را در اختیار دارد که البته از این نظر رکورددار است، اما حقیقت این است که اپلیکیشن های وین 32 چندان مناسب دنیای امروز و نیازهای کاربران امروزی نیستند. ظهور اپلیکیشن های یونیورسال تا حدی توانست این مشکل را برطرف سازد، اما باید توجه داشت که مایکروسافت استور هنوز راه زیادی برای پرکردن این خلا نرم افزاری درپیش دارد.روزی روزگاری پردازش های کاربران معادل ویندوز بود، در دوران طلایی کامپیوترهای شخصی مایکروسافت و ویندوز فاتحان بلامنازع پردازش های شخصی کاربران بودند، اکنون سالها از آن دوران گذشته و بیش از 16 میلیون اپلیکیشن وین 32 که گنجینه ای غنی به‌شمار می‌آیند، میراث آن دوران به‌حساب می‌آیند. به هر شکل آن دوران گذشته و زمانه شکل دیگری شده است.

مبارزه مایکروسافت برای رشد پلتفرم یونیورسال تلاشی برای بقا در بازار موبایل و مدرن کردن پلتفرم دسکتاپ به‌شمار می‌آید. دیدگاه “یک ویندوز” برای همه دستگاه ها، پلتفرمی واحد را برای توسعه دهندگان فراهم آورده که بتوانند با یک بار کدنویسی اپلیکیشن خود را برای طیف گسترده ای از دستگاه های ویندوزی مهیا سازند.

کمبود توسعه دهندگان پلتفرم مایکروسافت نه تنها گوشی های هوشمند بلکه تمامی اکوسیستم ویندوز را تحت تاثیر قرار داده است. موفقیت یا شکست در زمینه ایجاد ارتباط موثر و قدرتمند با توسعه دهندگان تاثیر بسیار زیادی بر آینده پردازش های شخصی مایکروسافت دارد. آنطور که به‌نظر می‌رسد مایکروسافت تاکنون نتوانسته از تمامی ظرفیت ابزارهایی که در اختیار دارد برای برطرف کردن این مشکل استفاده کند.

نگاهی به زامارین

تصاحب زامارین در سال 2016 توسط مایکروسافت این باور را تقویت ساخت که احتمالا ردموندی ها قصد دارند ابزارهای زامارین را با ابزارهای توسعه اپلیکیشن های یونیورسال با شیوه ای کاملا جدید ادغام کنند.

زامارین به توسعه دهندگان اپلیکیشن های موبایل این امکان را می‌دهد که با استفاده از زبان برنامه نویسی #C با یکبار کدنویسی برای چند پلتفرم مختلف خروجی بگیرند. با استفاده از ویژوال استودیو و پلتفرم یونیورسال، ردموندی ها این امکان را داشتند تا با استفاده از ابزارهای زامارین، مایکروسافت را به‌عنوان پلتفرمی واحد برای توسعه اپلیکشین های موبایل در سیستم عامل های مختلف مطرح سازند. توانایی استفاده از یک ابزار واحد برای هدف قراردادن چندین پلتفرم موبایل، این امکان را برای مایکروسافت فراهم ساخته تا نحوه تفکر توسعه دهندگان در مورد موبایل را تغییر دهد.

با استفاده از زامارین مایکروسافت این امکان را دارد تا درک توسعه دهندگان را از توسعه اپلیکیشن موبایل دگرگون سازد، سالها است که توسعه دهندگان برای هر سیستم عامل کدنویسی جداگانه ای را انجام می‌دهند، اما زامارین این پتانسیل را دارد که ویندوز، اندروید و ios را به یک پلتفرم واحد جهت توسعه اپلیکیشن بدل سازد.

جادوی Wand

شرکت Wand Labs که در سال 2016 به تصاحب مایکروسافت درآمد، فناوری برای ارایه اپلیکیشن ها بر مبنای یک پیام رسان دراختیار دارد. موسس این شرکت ویشال شارما یکی از کارمندان اسبق گوگل است، فناوری مبتنی بر پیام رسان Wand همخوانی زیادی با استراتژی “مکالمات به‌عنوان یک پلتفرم” مایکروسافت دارد.

هدف Wand دور زدن نیاز به نصب اپلیکیشن ها است و در نتیجه راه حل بسیار خوبی برای مشکلات به‌اشتراک گذاری اطلاعات ذخیره شده در اپلیکیشن ها فراهم آورده است. این فناوری قادر است اپلیکیشن ها را به اجزایی که اتم نامیده می‌شود تجزیه کرده و با تبدیل کردن اطلاعات اپلیکیشن ها به اپلیکیشن های مجازی آنها را در ورودی های Wand مستقر سازد. بنابراین کاربران به کمک این فناوری قادر هستند بدون نیاز به نصب اپلیکیشن جدید محتوای مورد نیاز خود را دریافت کنند، برای مثال فرض کنید که کاربری یک اتم آواز را با کاربر دیگری که اپلیکیشن آن را در اختیار ندارد به‌اشتراک بگذارد، دریافت کننده پیام قادر است علی‌رغم دراختیار نداشتن اپلیکیشن آن آواز، اتم مربوط به آن را را روی اپلیکیشن دیگری که روی دستگاه خود نصب شده دارد، اجرا کند.

راه حل مبتنی بر پیام رسان Wand هماهنگی زیادی با استراتژی مایکروسافت برای استفاده از پلتفرم های پیام رسان جهت انجام کارها از طریق بات ها و هوش مصنوعی دارد و قادر است تا حدی زیادی مشکل کمبود اپلیکیشن ها را برطرف سازد.

پل نرم‌افزاری و اپلیکیشن های PWA

مایکروسافت برای اولین بار در سال 2015 پل نرم‌افزاری خود را معرفی کرد. پل نرم‌افزاری اندروید که Astoria نام گرفته بود در نهایت لغو شد. رابط های نرم افزاری باقی مانده این امکان را می‌دهند که تا توسعه‌دهندگان بتوانند اپلیکیشن های ios، وین 32 و اپلیکیشن های تحت وب را به اپلیکیشن یونیورسال بدل سازند.پروژه سنتنیال که پل ارتباطی اپلیکیشن های وین 32 به یونیورسال محسوب می‌شود در این مدت بیشترین میزان استفاده را داشته است. با عرضه ویندوز 10 اس و رونمایی از کامپیوترهای مبتنی بر پردازنده های آرم در پاییز سال جاری اهمیت ارایه یک تجربه دسکتاپ مدرن از طریق پروژه سنتنیال دوچندان می‌شود.

اعلام پشتیبانی از پلتفرم PWA گوگل که اخیرا اعلام شده باعث خواهد شد تا استفاده از پل نرم‌افزاری Westminster افزایش یابد. پل نرم‌افزاری Westminster این امکان را به توسعه‌دهندگان می‌دهد که تا یک صفحه PWA را به اپلیکیشن یونیورسال بدل سازند و امکاناتی نظیر اعلانات، ادغام با کرتانا، کاشی زنده و مواردی نظیر این را به اپلیکیشن تحت وب خود اضافه کنند.

با روند پیشرو در دنیای فناوری به‌نظر می‎‌آید که دو پل نرم‌افزاری سنتنیال و Westminster بیشترین نقش را در جذب توسعه دهندگان و برطرف کردن کمبود نرم‌افزاری مایکروسافت استور، ایفا خواهند کرد.

 

منبع :

WINDOWS CENTRAL

1193 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
Sadegh
پاسخ دهید پنجشنبه 13 مهر 1396

اگه هنوزم میخواد اپ های یونیورسال زیاد بشن (منظورم اپهایی هست که یونیورسال نوشته میشن نه اپهایی که از طریق استور دانلود میشن) به نظرم هیچ کدوم از این پل ها و راه حل ها بدرد نمیخوره
اگه هنوزم میخواد اپ های یونیورسال زیاد بشن باید پل تبدیل اپ یونیورسال به اپ win32 رو بسازه… تا توسعه دهنده ها اپ هاشون رو برای ویندوز ۱۰ آماده کنن بعدش برای اینکه کاربراشون رو روی ویندوز ۷ از دست ندن تبدیلش کنن به win32 (اینجوری دیگه اپهایی مثل تلگرام و اسلک و غیره با رابط کاربری کاملا غیربهنیه برای تاچ ارائه نمیشن)
ولی فکر نکنم دیگه اهمیتی بده به یونیورسال و فقط میخواد استورش پر بشه…
کلا هر چیزی از دوران بالمر وجود داشته احتمال نابودیش هست! مثل گروو که اولین بار با اسم زون، زمان بالمر ارائه شده بود که متوقف شد یا اخباری که از احتمال توقف تولید سرفس
میگن یا شاید اکس باکسی که بالمر نجاتش داد یا بینگ یا حتی هالولنز!! بعید نیست از مایکروسافت

alireza
پاسخ دهید پنجشنبه 13 مهر 1396

به زامارین اصلا خوش بین نیستم.

javad
پاسخ دهید پنجشنبه 13 مهر 1396

خیلی آدم ساده لوح باشه به این آسمون ریسمون بافتن مایکروسافت اعتماد کنه

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,