_مایکروسافت پنل جدید

مایکروسافت یا آمازون، یکی برنده قرارداد پنتاگون برنده قرارداد ابری پنتاگون با نام JEDI در زودترین حالت در همین تابستان معرفی خواهد شد

مقامات وزارت دفاع ایالات متحده در این هفته تصمیم گرفته‌اند که تنها دو فروشنده ابری قادر به برآورده ساختن نیازهایشان برای یک پروژه بزرگ آمازون و مایکروسافت هستند و برنده صاحب تمام مزایا می‌شود. این تصمیم Oracle و IBM را از قرارداد 10 میلیارد دلاری JEDI بیرون می‌اندازد.مایکروسافت دومین شرکت قدرتمند ارائه دهنده فناوری و خدمات ابری جهان است و تنها رقیب آن نیز آمازون است. گوگل با اختلاف زیاد در مقام سوم قرار دارد و مایکروسافت با سرعت بسیار زیادی به جلو پیش می‌رود. همین مقام دوم که به سرعت به مقام اول نزدیک می‌شود برای مایکروسافت موفقیتی بسیار بزرگ است. این موفقیت بسیار ارزشمندتر از مقام دومی است که اپل با اختلاف نجومی آی او اس با اندروید یا ویندوز با مکینتاش در دست دارد.

مایکروسافت به احتمال زیاد و به هر صورت به مقام اول خواهد رسید. اما مدتی است که رقابت بین دو شرکت بر سر یک قرارداد بزرگ وجود دارد. و این قرارداد می‌تواند سرعت مایکروسافت را بسیار کم کند یا اینکه به آن یک قدرت افزون بدهد تا به سرعت رشد کند. این قرارداد که JEDI نام دارد از طرف پنتاگون برای جدال و برنده شدن قرار داده شده. و ارزش آن 10 میلیارد دلار است.

پنتاگون قصد دارد سیستم‌های قدیمی خود را ارتقا دهد. در بین شرکت‌های بزرگی مانند مایکروسافت و آمازون و گوگل و IBM و Oracle فقط دو شرکت توان به دست گرفتن این پروژه را داشتند. مایکروسافت و آمازون. حالا باید ببینیم رقابت به نفع چه کسی تمام می‌شود.

مایکروسافت نسبت به آمازون برگ‌های برنده‌ای دارد که در اینجا به برخی از آنها اشاره می‌کنیم. یک اینکه پنتاگون و مایکروسافت از قدیم با هم همکاری‌های عمیقی داشته‌اند و سابقا ویندوز 10 در پنتاگون به عنوان بهترین گزینه معرفی شده بود. همچنین مسائل سیاسی اخیرا در اخبار دیده می‌شود که نشان می‌دهد آمازون در حال تقلب بوده و قصد داشته با یک سری رانت و لابی‌گری این قرارداد را ببرد.

قرارداد JEDI وزارت دفاع (Joint Infrastructure Protection Enterprise) برای ارتقاء سیستم‌های قدیمی با خدمات ابر جدیدتر طراحی شده است. با توجه به پیشنهاد اصلی، “ابر JEDI به IaaS تجاری (زیرساخت‌ها به عنوان یک سرویس) و PaaS (پلتفرم به عنوان یک سرویس) به بخش اداری و شرکای مأموریت برای تمام عملیات ماموریتی و عملیاتی گروه ارائه خواهد شد.”

گوگل در سال گذشته از مزایده JEDI خارج شد و اذعان کرد که نمی‌تواند الزامات را برآورده کند (با اشاره به اصول هوش مصنوعی خود). مقامات اوراکل به روند مناقصه اعتراض کردند. و ادعا علیه یک کارمند نظامی سابق که در AWS آمازون کار می‌کرد نیز کردند. وی متهم شده است. اوراکل در اواخر سال گذشته شکایت کرد. در ماه فوریه سال، به نظر می‌رسید که وزارت دفاع آمریکا مجبور است قرارداد را برای بررسی بیشتر نتیجه مورد نیاز به تعویق اندازد.

انتظار می‌رفت وزارت دفاع آمریکا در ماه آوریل برنده دریافت جایزه را اعلام کند اما اکنون به نظر می‌رسد طبق گفته بلومبرگ برنده JEDI در ماه جولای معرفی شود.

در طول سال گذشته مایکروسافت تلاش کرده تا تمام گواهینامه‌های مورد نیاز خود را به گونه‌ای طراحی کند تا بتواند نیازهای JEDI را برآورده کند.

رقابت بزرگ به ابرها منتقل شده است. آمازون در مقابل مایکروسافت. دو غول شکست ناپذیر. هردو قوی در زمینه تگنولوژی ابری. برنده این نبرد چه کسی خواهد بود؟

منبع :

ZDNET

140 پست
سید علی جعفری
مهندس نرم‌افزار و شبکه. گرافیست، انیماتور و موشن گرافیست، سخنران و ارائه دهنده، 22 ساله از مشهد. علاقه‌مند به بازی‌های رایانه‌ای، زبان‌های خارجی و تکنولوژی‌های روز جهان. عاشق مایکروسافت.
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,