_مایکروسافت پنل جدید

تلاش مایکروسافت و آمازون برای دریافت قرارداد 10 میلیارد دلاری «کلود جنگی» ابرها قدرتمندترین سلاح‌های بشر خواهند بود

مایکروسافت و آمازون تنها بازیگران بزرگ دنیای کلود یا همان ابر هستند. البته رقبایی در فواصل دور دارند اما فقط این دو شرکت سرمایه گذاری درستی در این زمینه داشته‌اند. به همین علت ارتش آمریکا برای یک ماموریت مهم فقط همین دو شرکت را لایق دیده است. و مدت‌ها است یک جنگ بزرگ برای بستن قرارداد با پنتاگون بین این دو شرکت و البته سایرین برقرار شده است.

آمازون دارنده بالاترین میزان کاربر و مایکروسافت دارای قدرتمندترین پلتفرم با راه حل‌های فراوان است. و تعیین شده است که این دو شرکت برای تقویت پلتفرم خود رقابت کنند تا زمانی که بالاخره پنتاگون یک قرارداد 10 میلیارد دلاری با یکی از آنها ببندد. نتیجه آن یک برنده است که کل دنیای ابر جنگی آمریکا را تصاحب می‌کند.

در این دوره و زمانه بیش از همیشه به کم اهمیت شدن سلاح‌های فیزیکی نزدیک شده‌ایم. تکنولوژی در این دوره به برنامه‌ریزی و محاسبه شرایط جنگی کشور کمک می‌کند. و استفاده از سلاح‌های مختلف به مرور زمان با رهبری محاسباتی کامپیوترها اتفاق می‌افتد. صحیح است که کلود یک پلتفرم بسیار قدرتمند برای پردازش و نگهداری اطلاعات از راه دور است. اما قدرتی که شرکت‌ها در این زمینه به کار برده‌اند به حدی زیاد است که می‌توان در صنایع جنگی هم از آنها استفاده کرد.

بله ابرها سلاح‌‌های آینده هستند و از هر سلاح دیگری کارسازتر هم هستند. اما از همه این نکات بگذریم سه مطلب مهم وجود دارد که باید از آنها مطلع باشید. و این مطالب به شرح زیر هستند:

  • مایکروسافت و آمازون برای قرارداد ساخت ابر یا کلود جنگی ارتش آمریکا رقابت می‌کنند.
  • این قرارداد 10 میلیارد دلار ارزش دارد.
  • چالش‌های قانونی فرایند انتخاب را احاطه کرده است.

مایکروسافت و آمازون برای برنده شدن در این فرصت برای ایجاد یک سیستم کامپیوتری “ابر جنگی” برای ارتش ایالات متحده در حال رقابت هستند. این فرصت 10 میلیارد دلار ارزش دارد و قرارداد یک دهه به طول خواهد انجامید (از طریق AP).

این پروژه با نام “طرح توسعه بخش زیربنای دفاعی” (JEDI) شناخته می‌شود. این پروژه اطلاعات طبقه بندی شده سری را ذخیره و پردازش می‌کند و اجازه می‌دهد که پنتاگون از هوش مصنوعی برای بهبود برنامه‌ریزی جنگ استفاده کند. مقدار داده‌های مورد نیاز برای یک پروژه بسیار عظیم است، بنابراین ارتش ایالات متحده در حال انجام مطالعات دقیق است. در این رقابت حذف بازیگران بزرگ بسیاری از دور مشاهده شده است. هر دو کمپانی Oracle و IBM در دوره رقابت حذف شدند. و گوگل هم خودش از بازی کنار کشید.

مسائل حقوقی این رقابت را محاصره می‌کنند، زیرا اوراکل نگرانی‌هایی را در مورد اینکه آیا پنتاگون به طور غیرمنصفانه از آمازون حمایت می‌کند، ابراز کرده است. Oracle و IBM در سال گذشته اعتراضات رسمی را مطرح کردند که توسط Associated Press گزارش شده است. پس از محکومیت اعتراضات، اوراکل ادعاهای خود را به دادگاه فدرال اعلام کرد که در آن می‌گوید باور دارد چه بخش‌هایی از این قرارداد در تعارض منافع بین آمازون و دولت ایالات متحده است. مسائل حقوقی در حال انجام است، با مناظرات شفاهی که برای چهارشنبه، 10 ژوئیه 2019 برنامه ریزی شده بود. بخش اصلی استدلال Oracle، یک مقام وزارت دفاع است که برای آمازون کار می‌کرد. آمازون می‌گوید که اوراکل “نقش  این کارمند را در ماجرا بزرگ جلوه داده است. “

با مشکالت قانونی در حال پیش روی، برنده پروژه ممکن است برای مدتی اعلام نشود. وال استریت ژورنال گزارش می‌دهد که این پروژه “زیر آتش” است. هنگامی که مسائل حل شود، شرکت برنده یک قرارداد طولانی مدت برای ایجاد یک “ابر جنگی” منحصر به فرد دریافت خواهد کرد.

قرارداد JEDI هنوز در جریان است. اما به علت مسائل قانونی مدت‌ها است که از تاریخ اولیه معرفی برنده گذشته است. ظاهرا گرایش مشکوکی به برنده اعلام کردن آمازون وجود دارد. و این در حالی است که پلتفرم مایکروسافت عملا بسیار قوی‌تر است و مایکروسافت چندین سال است با پنتاگون و ارتش آمریکا قراردادهای فراوانی را به ثبت رسانده‌است. ضمن اینکه مایکروسافت در زمینه انتشار پلتفرم و استفاده از آن در شرایط جنگی بسیار با تجربه‌تر از آمازون است.

نظر شما چیست؟ برنده نهایی قرارداد 10 میلیارد دلاری کدام شرکت خواهد بود؟

منبع :

WINDOWS CENTRAL

140 پست
سید علی جعفری
مهندس نرم‌افزار و شبکه. گرافیست، انیماتور و موشن گرافیست، سخنران و ارائه دهنده، 22 ساله از مشهد. علاقه‌مند به بازی‌های رایانه‌ای، زبان‌های خارجی و تکنولوژی‌های روز جهان. عاشق مایکروسافت.
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,