مایکروسافت و اپل همیشه با یک دیگر در زمینه های مختلف در حال رقابت بوده اند و در سال های اخیر این رقابت به اوج خودش رسیده چرا که زمینه های مشابه بیشتری بین این دو کمپانی ایجاد شده است. در ابتدا رقابت این دو شرکت با محصولاتی نظیر ویندوز و مک او اس در کنار زمینه های اختصاصیشان شروع شد که زمینه اختصاصی مایکروسافت نرم افزار و زمینه اختصاصی اپل سخت افزار بود. در ادامه با وینفون همراه باشید تا نگاهی به تاریخچه رقابت این دو شرکت و آینده آن بپردازیم.

نگاهی به گذشته

اپل از ابتدا سیستم عاملش را با کامپیوتر های ساخت خودش معرفی و به فروش رساند و همزمان هم بر سخت افزار و هم بر نرم افزار تمرکز داشت اما مایکروسافت تنها تمرکز بر نرم افزار را در دستور کار خود قرار داده بود که نتیجه آن محصولات موفقی مثل مجموعه نرم افزاری مایکروسافت آفیس بود که سیستم عامل اپل هم به آن محتاج شد.

در سال های بعد زمینه های اختصاصی برای هر دو کمپانی بیشتر شد. مایکروسافت به طور جدی برای اولین بار در سال 2001 با تولید ایکس باکس پا به عرصه سخت افزار و ساخت کنسول های بازی گذاشت. در نقطه مقابل اپل به تولید کامپیوترهای شخصی خود ادامه می داد و محصولی مثل آیپاد را به زنجیره محصولاتش اضافه کرد. در سال 2006 اپل اولین لپ تاپ خودش را با نام مک بوک و در سال 2007 اولین گوشی خود را با نام آیفون معرفی کرد و در عرصه سخت افزار گام های بیشتری بر داشت. مایکروسافت هم در طول این سال ها بعضا به تولید محصولاتی سخت افزاری می پرداخت که یا این محصولات مثل ساعت هوشمندی که با همکاری کمپانی Timex ساخته بود اجرایی نمی شدند و یا بعد از مدتی مثل موزیک پلیر Zune که رقیب آیپاد بود شکست می خوردند. حتی مایکروسافت در برخی زمینه های نرم افزاری مثل سیستم عامل موبایل هم در مقابل اپل ناکام بود که تاکنون هم نتوانسته به موفقیت بزرگی در مقابل اپل در این زمینه دست یابد.

اما در سال 2012 با معرفی اولین عضو خانواده جدید سرفیس مایکروسافت رسما پا به عرصه ساخت سخت افزار های مبتنی بر سیستم عامل ویندوز دسکتاپ خودش گذاشت. چرا که ظاهر تمام لپ تاپ های ویندوزی تکراری شده بود و آنان را به دستگاه های سنگین و کم قدرتی در مقابل مک بوک های اپل که قدرت و ظرافت را باهم داشتند بدل کرده بود. سرفیس آمد تا به این تکرار پایان دهد و گامی نو در عرصه سخت افزار باشد. مایکروسافت برای اولین بار ایده دستگاه های هیبریدی را با سرفیس ارائه کرد که در ابتدا اپل واکنش خوبی به آن نشان نداد و مدیرعامل اپل عنوان کرد:

ایده این دستگاه ها مثل ترکیب تستر و یخچال است که شاید بتوانید آن را ترکیب کنید اما مردم از آن استقبال نخواهند کرد.

مایکروسافت به تولید محصولات سرفیس ادامه داد و سرفیس پرو 3 توجه زیادی به خود جلب کرد و توانست عده زیادی را به سمت تبلت های هیبریدی بکشاند. در سال 2015 سرفیس پرو 4 معرفی شد که امروز هم پرفروش ترین محصول سرفیس است و سال 2015 سالی بود که اپل هم مجبور شد برای اینکه از مایکروسافت عقب نماند دست به کار معرفی آیپد پرو شود. محصولی با برخی ویژگی های سرفیس اما با طعم سیب که خیلی هم در مقابل سرفیس حرفی برای گفتن ندارد و این روزها به عنوان یک تبلت مناسب برای انجام بازی های iOS و همچنین دیدن فیلم کاربرد دارد.

اما کار مایکروسافت به همینجا ختم نشد و پس از موفقیت سرفیس در بازار دستگاه های هیبریدی در سال 2016 علاوه بر قوی تر کردن عضو تازه وارد سرفیس در آن زمان یعنی سرفیس بوک در کنار آن از یک عضو جدید دیگر پرده برداشت که تعریفی جدید از نگاه مایکروسافت این بار در دنیای آل این وان ها بود. سرفیس استودیو محصولی نو در بازار آل این وان ها بود و طراحی قدیمی و تکراری آی مک های اپل با ضخامت زیادشان را تغییر داد و در عین حال در آن زمان قدرت دوچندانی نسبت به آل این وان های اپل داشت. البته اکنون اپل به لحاظ سخت افزاری دوباره با آی مک پرو پیشتاز این عرصه است و مایکروسافت هنوز در سکوت درباره به روز رسانی سخت افزاری سرفیس استودیو است و تاکنون که حدود 1 سال از عمر این آل این وان می گذرد شاهد به روز رسانی سخت افزاری برای آن نبوده ایم اما قطعا مایکروسافت در مقابل اپل دست به سینه نخواهد نشست و به زودی باید انتظار یک به روز رسانی سخت افزاری بسیار قوی در سرفیس استودیو را شاهد باشیم.

مایکروسافت در ادامه راه این بار به سراغ بازار لپ تاپ های کلاسیک رفت تا با معرفی سرفیس لپ تاپ در سال 2017 خانواده سرفیس در همه ی کلاس های کامپیوترها محصولات زیبا و قدرتمندی داشته باشد. در سمت مقابل اپل تمرکز اصلی خود را روی درامد اصلی اش یعنی آیفون گذاشته و با معرفی آیفون X باعث شده تا پیش بینی ها درباره ارزش بازار مایکروسافت و اپل که در سال گذشته منتشر شده بود و کارشناسان معتقد بودند مایکروسافت به جهت تعدد محصولات و پیشتازی در عرصه نرم افزار اولین شرکتی خواهد بود که به ارزش بازار 1 تریلیون دلاری دست خواهد یافت کم رنگ شود و اپل را به ارزش بازار 900 میلیارد دلاری برساند.

اپل در سال 2017 با توجه به استقبال نشدن از مدل 12.3 اینچی آیپد پرو که قرار بود رقیبی برای سرفیس پرو باشد نسخه ای 10.5 اینچی از آن را معرفی کرد که سعی کرده بسیاری از قابلیت های سرفیس پرو را به آن ببرد اما باز هم موفق نبود چرا که سیستم عامل iOS ذاتا یک سیستم عامل برای محیط موبایل است و بسیاری از توانایی های سیستم عامل ویندوز را دارا نیست و این موضوع آیپد پرو را بسیار عقب تر از سرفیس پرو قرار می دهد طوری که این دو محصول اصلا هم رده و قابل مقایسه با یک دیگر نباشند. اپل همچنین علاوه بر معرفی آیفون های 2017 یک محصول جدید هم به نام هوم پاد (Home Pod) به محصولاتش اضافه کرد که یک اسپیکر هوشمند مبتنی بر دستیار صوتی سیری است که مایکروسافت پیش از این یک اسپیکر هوشمند مبتنی بر کورتانا با همکاری کمپانی بسیار مطرح هارمن کاردن (Harman/Kardon) به نام Invoke تولید کرده بود اما با نام اختصاصی مایکروسافت و برند سرفیس محصولی در این رده ندارد.

در دو زمینه اپل در برابر مایکروسافت پیشتازی می کند که یکی گروه گوشی های هوشمند است که مایکروسافت در آن پیش از این شکست خورده بود و دیگری ساعت های هوشمند است که مایکروسافت قبلا به صورت غیرمستقیم و با دستبند ورزشی هوشمند مایکروسافت بند (Microsoft Band) به رقابت در این عرصه پرداخته بود اما تقریبا استقبال زیادی از دستبند هوشمند نشد چرا که یک ساعت هوشمند می تواند در عین زیبایی و کارایی بیشتر امکانات یک دستبند ورزشی را نیز داشته باشد. مایکروسافت از سال 2015 که به همراه سرفیس پرو 4 و سرفیس بوک، مایکروسافت بند 2 را معرفی کرده بود تاکنون به روز رسانی برای این سری از محصولاتش ارائه نکرده است.

نگاهی به آینده

زمینه های کاری مایکروسافت نسبت به اپل بسیار بیشتر است. چرا که اپل در زمینه نرم افزار تنها روی سیستم عامل های خودش و همچنین برخی نرم افزار های جانبی برای آن ها کار می کند اما مایکروسافت در این زمینه علاوه بر توسعه سیستم عامل هایش نرم افزارهای جانبی زیادی از جمله مایکروسافت آفیس برای تمامی پلتفرم ها ارائه می کند. از دیگر محصولات نرم افزاری مایکروسافت که استقبال خوبی نیز دارند می توان به اپلیکیشن اسکایپ، اوت لوک، سرویس ابری وان درایو و همچنین در وب، موتور جست و جوی بینگ یا وب سایت MSN را نام برد. در عرصه سخت افزار تقریبا توازن بین این دو کمپانی برقرار است. اپل همانند مایکروسافت به تولید کامپیوترهای آل این وان، لپ تاپ ها، تبلت ها مشغول است و زمینه های اختصاصی ساعت های هوشمند، اسپیکر هوشمند و دانگل TV را در اختیار دارد و البته چیپست محصولاتی نظیر آیفون و آیپد یا اپل تی وی نیز توسط خود کمپانی تولید می شود. در سمت مقابل مایکروسافت هم در سخت افزار به تولید عینک واقعیت افزوده (هالولنز)، تخته های بزرگ هوشمند (سرفیس هاب) و کنسول های بازی (ایکس باکس) می پردازد.

علاوه بر این فعالیت مایکروسافت تنها محدود به این زمینه ها نیست و مایکروسافت در زمینه های محصولات سازمانی مثل مایکروسافت آژور و پلتفرم ابری اختصاصی سازمان ها یا آفیس 365 و همچنین زمینه های تحقیقاتی (Microsoft Research) و هوش مصنوعی فعالیت دارد. اپل هم بر اساس شایعات به توسعه عینک واقعیت افزوده خود و نیز توسعه یک ماشین هوشمند به نام اپل کار است. اما به هر حال مایکروسافت نیروهای بیشتر و زمینه های کاری بیشتری نسبت به اپل دارد.

بر اساس شایعات باید به زودی منتظر معرفی سرفیس فون هم باشیم که طبق گفته های مدیران ارشد مایکروسافت با تمام گوشی های هوشمند در معنای امروزی تفاوت خواهد داشت و از قدرت و امکانات بسیار بالایی برخوردار خواهد بود. شاید سرفیس فون بتواند سد محکمی در برابر اپل در زمینه گوشی های هوشمند باشد چرا که در عین زیبایی قدرت هم خواهد داشت و فراتر از یک گوشی هوشمند خواهد بود و قطعا مناسب ترین گزینه برای حرفه ای ها خواهد بود. همچنین جای خالی یک ساعت هوشمند و همچنین یک تلویزیون به خوبی کیفیت نمایشگر سرفیس استودیو نیز در خانواده سرفیس احساس می شود تا این خانواده را به بهترین خانواده محصولات تکنولوژی جهان بدل کند. باید دید مایکروسافت در این زمینه چه اقداماتی انجام خواهد داد.

قطعا مایکروسافت و اپل از مهم ترین کمپانی ها در آینده دنیای تکنولوژی خواهند بود و هر کدام نوآوری های خاصی را در زمینه های خاص خود دارند و مثل همیشه در زمینه های مشترک به رقابت می پردازند. برنده کسی خواهد بود که نوآوری های بیشتری را به دنیای تکنولوژی ارائه کند و نقش مهم تری در آینده تکنولوژی داشته باشد.


نظر شما درباره محصولات این دو شرکت و رویکرد تجاری آن ها چیست؟

منبع :

وینفون

147 پست
امیرحسین شعبانی نژاد
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
khes
پاسخ دهید یکشنبه 28 آبان 1396

“مایکروسافت به تولید محصولات سرفیس ارائه داد”
* ادامه

    امیرحسین شعبانی نژاد
    پاسخ دهید دوشنبه 29 آبان 1396

    سلام دوست عزیز ممنون اصلاح شد.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , ,