delete

اگر تا کنون واژه‌ ی bloatware به گوشتان نخورده باید بدانید که معنای لغوی این واژه “پف افزار” است و به برنامه‌ هایی گفته می شود که اکثرا شرکت های سازنده به صورت پیش‌فرض بر روی دستگاه ی خود نصب می کنند. Bloatware ها همواره یک مشکل در دستگاه های ما بوده اند و بسیاری به دنبال راهی برای خلاص شدن از شر آن ها در کامپیوتر و گوشی هوشمد خود هستند. در ادامه با وینفون همراه باشید.

اخیرا، حضور junkware ها به گوشی های هوشمند نیز سرایت کرده و  بسیاری از گوشی هایی که در چند سال گذشته عرضه شده اند، به صورت پیش فرض و بدون رضایت کاربر برنامه هایی در آن ها نصب شده است که آن ها را بدون استفاده از روش های پیشرفته تر مانند روت و یا جیلبریک نمی توان حذف کرد. خوشبختانه، شرکت های تکنولوژی در نهایت در برابر Bloatware ها موضع خود را اتخاذ کردند و هر دو شرکت مایکروسافت و اپل با انجام به روز رسانی هایی در آخرین نسخه ی پلتفرم خود، قابلیت پیشگیری از دستیابی برنامه های ناخواسته در دستگاه های کاربران را فراهم کرده اند.

مایکروسافت

از آن جا که سیستم عامل شرکت مایکروسافت به وسیله ی شرکت های سازنده ی دستگاه های دیجیتال بسیاری در سراسر جهان استفاده می شود و آن ها از این سیستم عامل بر روی دستگاه های تولیدی خود استفاده می کنند، ویندوز با طیف گسترده ای از برنامه های ناخواسته همراه شده و از بین بردن آن ها برای کاربرانی که مهارت های کامپیوتری متوسطی دارند، به یک چالش جدی تبدیل شده است. بسیار پیش آمده که به دلیل حذف این برنامه ها سرعت کامپیوتر افت کرده و یا حتی پایداری سیستم تحت تاثیر قرار گرفته باشد. بنابراین بهترین راه حل در بسیاری از موارد، پاک کردن سیستم عامل و نصب یک نسخه ی تمیز از آن می باشد.

حالا برای حل این مشکل مایکروسافت به میدان می آید. یک راه حل که به تازگی توسط مایکروسافت توسعه یافته و منتشر شده، به کاربران اجازه می دهد به یک باره تمام Bloatware ها را حذف کنند و یک نسخه ی تمیز از ویندوز ۱۰ را نصب کنند، بدون این که نیاز به صرف زمان زیادی برای پاک کردن تمام برنامه ها به صورت یک به یک باشد.

البته این ابزار هنوز در مرحله ی پیش نمایش و آزمایشی به سر می برد و با انتشار به روز رسانی سالگرد برای ویندوز ۱۰، در دسترس همگان قرار خواهد گرفت. این ابزار را می توان یک جادوگر دانست، زیرا شما فقط با دنبال کردن چند مرحله ی ساده، می توانید نسخه ی تمیزی از ویندوز ۱۰ را نصب کنید و حتی از فایل های شخصی خود در طول عملیات نصب، نگه داری کنید. اما Bloatware ها به هر حال حذف خواهند شد.

اپل

در توسعه ی نسخه ی جدید سیستم عامل شرکت اپل، یعنی iOS 10، یک گام بزرگ برای مبارزه با برنامه های ناخواسته برداشته شده است و این نسخه به کاربران اجازه می دهد آیتم هایی را که نمی خواهند بر روی صفحه ی خانگی دستگاه خود مشاهده کنند را پنهان کنند.

در صورتی که تعجب زده هستید که چرا ما از واژه ی “پنهان” به جای حذف” استفاده کرده ایم، دلیل آن، این است که دقیقا iOS این اجازه را می دهد که شما آیتم ها را فقط پنهان کنید. اگر چه همه در ابتدا فکر می کنند که در iOS 10 امکان حذف برنامه های پیش فرض وجود دارد، اما این طور نیست، تنها چیزی که این نسخه به ارمغان می آورد، گزینه ای جدید برای مخفی کردن آیکون نرم افزار ها از روی صفحه ی خانگی است.

بنابراین، هنگامی که شما روی یک آیکون در iOS بر روی دکمه X کلیک می کنید، آیکون آن نرم افزار از روی صفحه، داده های کاربر که بر روی دستگاه ذخیره شده اند و سایر فایل های مرتبط حذف می شوند ولی هسته ی نرم افزار بر روی دستگاه باقی می ماند.

اگر شما دوباره بخواهید آن نرم افزار را در آینده نصب کنید، با کلیک بر روی دکمه یدریافتدر فروشگاه نرم افزاری iOS، فورا آن نرم افزار بر روی صفحه ی خانگی دستگاه شما نشان داده  خواهد شد. علاوه بر این، اگر شما بخواهید کاری انجام دهید که قبلا با برنامه ی حذف شده در ارتباط بوده، از شما خواسته می شود که آن را برگردانید، به همین دلیل است که فایل های هسته هنوز هم مورد نیاز هستند.

به طور کلی، مبارزه علیه Bloatware ها که توسط غول های تکنولوژی آغاز شده خوشحال کننده است، اما تلاش ها در این زمینه باید ادامه دار باشد و باید تمام شرکت ها این مبارزه را شروع کنند و این موضوع فقط به شرکت های اپل و مایکروسافت ختم نگردد. از جمله ی این شرکت ها که باید این مبارزه را آغاز کند، گوگل است که سیستم عامل اندروید این شرکت، به بهشت نرم افزار های بیخودی و بی مصرف تبدیل گشته است.

آیا شما نیز از آغاز چنین مبارزه ای خوشحال شده اید؟ نظر خود را با ما در میان بگذارید.

منبع :

SOFT PEDIA

1995 پست
امیر زمانی
Only Windows
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,