مایکروسافت و فیسبوک اخیرا وارد یک همکاری استراتژیک شده اند که نتیجه این همکاری برای فعالان عرصه هوش مصنوعی بسیار مهم خواهد بود. در طی همکاری این دو شرکت فرمتی با نام تبادل شبکه عصبی منبع باز که به اختصار ONNX نامیده شود معرفی شده است. ONNX قابلیت همکاری بین اکوسیستم فریمورک هوش مصنوعی را ایجاد می‌کند. ONNX تعریفی مناسب برای پردازش انعطاف پذیر مدل گراف و همچنین اپراتورهای پیش فرض و نوع داده های استاندارد ارایه می‌دهد.

در حال حاضر چندین فریمورک هوش مصنوعی در بازار وجود دارد که یکی از مطرح ترین آنها Cognitive Toolkit مایکروسافت است. تا امروز راهی برای استفاده از مدل های هوش مصنوعی طراحی شده برای یک فریمورک، در فریمورک دیگری وجود نداشت. ONNX که در حقیقت فریمورک منبع باز برای مدل های هوش مصنوعی است، آمده تا این مشکل را برطرف سازد. تاکنون فریمورک های Cognitive Toolkit شرکت مایکروسافت و Caffe 2 و PyTorch از ONNX پشتیبانی می‌کنند.

از مهمترین مزایای ONNX می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قابلیت همکاری فریورک ها: اکنون توسعه دهندگان قادر هستند به سهولت بیشتری بین فریمورک های مختلف جابجا شوند و در نهایت بهترین ابراز را برای کار خود در انتها استفاده کنند. هر فریمورک مزایای خاص خود را دارد، برای مثال برخی از فریمورک ها قابلیت یادگیری سریع، برخی پشتیبانی از معماری شبکه منعطف، برخی دیگر پشتیبانی از مناسب از دستگاه های قابل حمل و … را دارا هستند. در بسیاری از موارد شاهد هستیم که مشخصات مطلوب برای توسعه و ساخت با مهمترین مشخصات برای عرضه نهایی محصول متفاوت است. در چنین شرایطی فریمورک هایی که از فرمت ONNX پشتیبانی می‌کنند، کار توسعه دهنده را بسیار ساده می‌سازند.
  • بهینه سازی اشتراکی: فروشندگان سخت افزار و دیگر بازیگران عرصه هوش مصنوعی همواره در پی ایجاد بهینه سازی هایی برای عملکرد شبکه های عصبی هستند، اکنون به‌لطف فرمت ONNX آنها قادر خواهند بود تا بهینه سازی های مورد نیاز خود را برای چندین فریمورک به‌صورت آنی انجام دهند، که در نتیجه زمان بسیار کمتری از آنها گرفته خواهد شد.

کدها و مدارک مربوط به ONNX به‌صورت منبع باز در گیت هاب قرار گرفته اند و شما در صورت تمایل می‌توانید بازخوردهای خود در مورد این پروژه را از طریق این لینک اعلام کنید.

منبع :

MSPU

1348 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
حسام
پاسخ دهید دوشنبه 20 شهریور 1396

سلام.. اینجا درست نوشتید.. توی کانال تلگرام نوشتید مصنویی !

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , ,