_سرفیس پنل جدید

پروژه آندرومدا و سنتاورِس مایکروسافت آیا اندازه دستگاه آینده سرفیس مهم است؟

در چند هفته گذشته، بازار گمانه‌زنی‌ها در مورد یک دستگاه اندرومدا با اندازه‌ای بزرگتر، داغ شده است. اما به نظر می‌رسد این دستگاه بزرگ‌تر به هیچ عنوان در ارتباط با پروژه اندرومدا نبوده بلکه مربوط به دستگاه دیگری با اسم رمز سنتاورِس است.

گویا مایکروسافت با توجه به شرایط حال حاضر بازار، این توسعه این دستگاه را به جای دستگاه اندرومدا، سرعت بخشیده است. دستگاه سنتاورس (Centaurus نام صورت فلکی در قطب جنوب است-مترجم) نیز قرار است مانند دستگاه اندرومدا داری دو صفحه نمایش، اما بزرگتر بوده و البته نقش تلفن‌همراه را نیز نداشته باشد. سوالی که مطرح می‌شود، آیا اندازه صفحه نمایش این اندازه اهمیت دارد؟

در حالی که ما و خیلی از طرفداران مایکروسافت، می‌خواهیم که آن‌ها یک تلفن همراه تولید کنند، احتمالا بدون وجود یک اکوسیستم غنی، چنین کاری عاقلانه نباشد. ویندوزفون به خاطر عدم وجود اپ شکست خورد و این مسأله برای مایکروسافت هنوز تغییر نکرده است. اگر مایکروسافت دست به معرفی تلفن‌همراه جدیدی بزند، فارغ از شکل و قابلیت‌های آن، شکست در انتظارش خواهد بود زیرا بدون اپ‌ها، کاری از یک دستگاه برنمی‌آید.

در عین حال، کاربران در مورد رایانه‌ها اما انتظارات متفاوتی دارند. وقتی در مورد تلفن‌همراه صحبت می‌کنیم، اپ‌ها حرف اول و آخر را می‌زنند زیرا آن‌ها تنها راه استفاده از اینگونه دستگاه‌ها هستند. در مورد رایانه شخصی اما وجود اپ، شاید مهم‌ترین مساله نیست، زیرا بیش‌تر امور کاربران عادی از طریق مرورگر‌ها انجام می‌شود. البته برخی از افراد به اپ‌های خاصی نیاز دارند مخصوصا حرفه‌ای‌ها اما بیش‌تر مردم مثلا بین مک و ویندوز به خاطر اپ‌ها تصمیم نمی‌گیرند.

البته سوال این‌ است که بزرگ‌تر بودن سنتاورس در مقابل دستگاه اندرومدا چه چیزی را تغییر خواهد داد؟ حتی یک تبلت بزرگ‌تر نیز از همان کاستی‌هایی رنج می‌برد که بردار کوچک‌تر آن، با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کرده است. نکته این است که تیم سرفیس، مهارت خوبی در ابداع دستگاه‌های چند کابردی دارند و سنتاورس نیز قرار نیست یک تبلت صرف بوده بلکه به احتمال زیاد نقش لپتاپ را هم بازی خواهد کرد.

در مورد قالب دستگاه

برای بسیاری، این شکل‌های جدید از دستگاه‌ها که به بازار عرضه می‌شود، به نوعی حالت غیرضروری و تبلیغاتی دارد، اما در فعلا بر روی این پاشنه می‌چرخد. اگر سنتاورس یک دستگاه ماژولار باشد، می‌تواند با استفاده از صفحه نمایش دوم و اتصال یک صفحه‌کلید و وجود پشتیبانی از قلم، به دستگاه دیگری تبدیل شود. مایکروسافت با چنین دستگاهی، می‌تواند به راحتی بازار جدید برای خود ایجاد کند و حتی اگر این اتفاق نیفتد، بسیاری از کاربران مدت‌هاست که منتظر دستگاهی با صفحه نمایش تاشونده هستند. یک ژورنال دیجیتال که کاربر بتواند نیازهای دیجیتال خود را با آن مرتفع سازد، هنوز هم ایده منحصر به فردی است.

از آنجا که سنتاورس دستگاه بزرگی خواهد بود، می‌تواند نقش رایانه را بازی کند و البته کاربران از رایانه‌ها توقعات خاصی دارند. البته که سیستم‌عامل آن از نظر ظاهری متفاوت خواهد بود اما کماکان به واسطه استفاده از Windows Core OS‌ باید قادر به اجرای نرم‌افزارهای Win32 باشد. این نکته‌ای است که کاربران را به سمت این دستگاه روانه می‌کند تا زمانی که اکوسیستم UWP به اندازه کافی قدرتمند شود.

مایکروسافت البته دیگر به توسعه دهندگان برای ساخت نرم‌افزارهای یونیورسال فشار نمی‌آورد، دیگر به آن‌ها پول نمی‌دهد و تبلیغات عظیمی برای این پلتفرم انجام نمی‌دهد زیرا این روش جوابگو نیست. آن‌ها رو به بازی بلند مدت آورده‌اند. آیا ۱۰ سال دیگر، توسعه نرم‌افزار Win32‌ توجیه دارد؟ تا آن زمان تمامی نسخه‌های ویندوزی که تنها از این پلتفرم پشتیبانی می‌کنند از دور خارج شده‌اند و مدت زمان پشتیبانی آن‌ها توسط مایکروسافت قطع شده است. احتمالا تا آن زمان، ویندوز ۱۰ سهم اندکی از بازار را در اختیار خواهد داشت.

البته تا آن موقع حتما هنوز نرم‌افزارهای سنتی وجود دارند که ما از آن‌ها استفاده می‌کنیم، اما اپ‌های جدید همگی در پلتفرم یونیورسال توسعه پیدا می‌کنند، زیرا در آن زمان این تنها پلتفرمی در ویندوز است که به روز رسانی دریافت خواهد کرد. حتی اگر اپ‌های پروگرسیو وب (PWA) انقلابی به پا کنند، مایکروسافت برای آن نیز آماده بوده و بستر را برای آن‌ها مانند پلتفرم یونیورسال مهیا کرده است.

بنابراین، ساخت دستگاه سنتاورس، به مایکروسافت زمان می‌دهد تا آماده شدن اکوسیستم قدرتمند جدید برای تلفن‌همراه، دست خالی نباشد. اینجاست که اندازه اهمیت پیدا می‌کند و ما باید به مایکروسافت برای ساخت یک دستگاه جیبی واقعی، اندکی بیش‌تر زمان بدهیم. این بدان معنا نیست که ۱۰ سال صبر کنیم. این بدان معناست که مایکروسافت به وقت بیش‌تری نیاز دارد تا تصمیم خود برای ورود مجدد به دستگاه‌های قابل حمل جیبی را بگیرد.

قسمت خوب داستان

عرضه سنتاورس داستان مایکروسافت در ساخت دستگاه را کامل می‌کند. فرض کنیم یک چنین دستگاهی تولید شده و به محبوبیت رسیده است به طوری که سایر سازندگان سخت‌افزار برای ساختن مدلی مشابه از یکدیگر سبقت می‌گیرند و سازندگان نرم‌افزار نیز شروع به توسعه اپ‌هایی کرده‌اند که از صفحه‌نمایش دوتایی استفاده می‌کنند. اگر این اتفاق بیفتد، مایکروسافت می‌تواند ظرف چند سال با اعتماد به نفس بیش‌تری برای تولید دستگاه اندرومدا، پا پیش بگذارد.

در آن زمان، کاربران به اندرومدا به عنوان اولین رایانه واقعی نگاه می‌کنند که داخل جیب جا می‌شود. دستگاهی که ویندوز را اجرا کرده، از همان قالبی استفاده می‌کند  که سایر دستگاه‌های موفق از آن بهره برده‌اند و اکنون می‌تواند تماس تلفنی انجام دهد. یک چنین سناریویی، اندرومدا را به یک بسته کامل تبدیل می‌کند و اگر تا آن زمان اپ‌های PWA اوج گرفته باشند، که امیدواریم اینگونه شود، این هم بر مزایای آن می‌افزاید.

حتی می‌توان با اندروید هم همکاری کرد به طوری که نرم‌افزارهای آن در یک لایه شبیه‌ساز اجرا شده و نیازهای کاربران را مرتفع سازند. اینگونه اندرومدا یک تلفن سرفیس کامل می‌شود که در جیب جا می‌شود (به شدت قابل حمل است)، تمامی اپ‌هایی که رایانه‌ها اجرا می‌کنند را اجرا می‌کند و حتی می‌تواند در صورت نیاز برخی از اپ‌های اندروید را اجرا کند.

بنابراین، بله، اندازه بسیار مهم است زیرا دیدگاه افراد به کارایی دستگاه‌ها را تعریف می‌کند. عرضه سنتاورس به عنوان یک رایانه اکنون معقول‌تر است تا عرضه اندرومدا به عنوان یک تلفن همراه. روزی که اندرومدا از راه برسد، ابتدا یک تلفن است که به خوبی از عهده برخی از کارهای رایانه نیز بر می‌آید و به شدت قابل حمل است.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

396 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. گیک، برنامه‌نویس پایتون. دوستدار لینوکس و مایکروسافت به صورت هم‌زمان!!
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
محمدرضا
پاسخ دهید یکشنبه 18 آذر 1397

سلام
منم دقیقا موافقم
فعلا سنتاورس رو عرضه کنند بهتره تا بخواهد اندزومدا رو رونمای کنند ✌

ali
پاسخ دهید دوشنبه 19 آذر 1397

در حال حاضر مایکروسافت نرم افزار موبایل نداره که بخواد در اندرومیدا استفاده کنه بهترین کار اینه که مایکروسافت زیر ساخت های اندروید رو وارد سیستمش کنه و از اپ هاش استفاده کنه در غیر این صورت اندرومدا دستگاه خاصی نبوده و کار خاصی انجام نمیده یک 2 در1 که در حالت در حالت اسمارت فون چندتا برنامه ضعیف ویندوز موبایل رو خواهد داشت و یک تبلت ویندوزی که تنها فرقش با بقیه تبلت های ویندوزی دیگه اینه که حملش آسونتره

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , ,