تبلت تاشو مایکروسافت که با اسم رمز اندورمدا شناخته می‌شود یکی از خبرسازترین شایعاتی است که در حال حاضر رسانه‌های خبری دنیای فناوری بدان می‌پردازند. در این مقاله نگاهی خواهیم داشت به تمامی اطلاعاتی که تاکنون در مورد این پروژه می‌دانیم.

پیشتر در ماه اکتبر در خبری جزییاتی از تبلت تاشو مایکروسافت که با اسم رمز اندرومدا شناخته می‌شد را به اطلاع شما رساندیم. در این خبر اشاره کردیم که تمرکز اصلی این دستگاه بر قابلیت‌های ویندوز اینک است که البته دستگاه توانایی برقراری تماس تلفنی را نیز دارا است. دستگاه اندرومدا برپایه نسخه جدیدی از ویندوز 10 که با نام Windows Core oS در میان مهندسان مایکروسافت شناخته می‌شود، توسعه یافته است. طی ماه‌های اخیر اطلاعات پراکنده و مختلفی در مورد این تبلت تاشو که در حقیقت همان سرفیس فون مورد انتظار برخی از کاربران است، منتشر شده که در ادامه نگاهی به جمیع این اطلاعات خواهیم داشت.

اندرومدا چیست؟

پروژه اندرومدا مایکروسافت برنامه توسعه‌ای است که به‌صورت همزمان در دو جنبه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در حال انجام است. در بخش نرم‌افزاری این پروژه مایکروسافت در حقیقت مشغول توسعه نسخه جدیدی از ویندوز 10 است که به‌صورت ویژه برای دسته جدیدی از دستگاه‌های موبایل و قابل حمل طراحی شده است. این نسخه جدید از ویندوز 10 با اسم رمز سیستم عامل اندرومدا یا Andromeda OS شناخته می‌شود. سیستم عامل اندرومدا خود نیز بخشی از تلاش مایکروسافت برای متحول ساختن کلیت ویندوز 10 است که تحت عنوان پروژه Windows Core OS در کمپ ردموند در جریان است. این پروژه را باید قدم بزرگ مایکروسافت در جهت ماژولار کردن ویندوز و مهیا ساختن آن جهت اجرا روی هر دستگاهی، با هر فرم فکتور و کاربری متفاوتی دانست.

تلاش مایکروسافت در پروژه اندرومدا تنها منحصر به توسعه نرم‌افزاری نمی‌شود، همانطور که در بالا اشاره شد مایکروسافت در بخش سخت‌افزاری نیز با جدیت مشغول به‌کار است تا اولین دستگاه مبتنی بر سیستم عامل اندرومدا را معرفی کند.

بسیاری از کارشناسان باور دارند که مایکروسافت از بازار استراتژیک و با اهمیت گوشی‌‍‌های هوشمند به‌سادگی نخواهد گذاشت و مجددا برای حضور در این بازار خیز بلندی برخواهد داشت. با تمام این تفاسیر باید توجه داشت که دستگاه اندرومدا در ابتدا به‌عنوان یک گوشی‌ هوشمند معرفی نخواهد شد، منابع خبری ما عنوان کرده‌اند که این دستگاه در ابتدا به‌عنوان یک کامپیوتر عرضه خواهد شد که بیش از هر چیز مشتریان سازمانی، مدارس و خالقان محتوا و هنرمندان را هدف قرار خواهد داد. در نتیجه در نسل اول این دستگاه نباید انتظار عرضه گسترده را داشت، در اینجا لازم به اشاره است که این اولین باری نیست که ردموندی‌های برای عرضه یک محصول دست به چنین اقدامی می‌زند. اولین نسخه از سرفیس پرو و البته سرفیس استودیو نیز در ابتدا به همین شکل عرضه شدند، چرا که هر دو دستگاه در حقیقت تعریف کننده دسته جدیدی از کامپیوترها بودند و مایکروسافت برای محک بازار و جا انداختن محصول عرضه محدود را در دستور کار خود قرار داد. ، اما امروزه شاهد هستیم که فرم فکتور سرفیس پرو به محبوب‌ترین شکل برای ساخت و طراحی یک تبلت توانمند تبدیل شده است.

سخت‌افزار اندرومدا

برطبق منابع خبری که ما در اختیار داریم، دستگاه اندرومدا مایکروسافت در حقیقت تبلتی تاشو مبتنی بر پردازنده آرم است، که از دو نمایشگر که توسط لولایی خاص به‎‌یکدیگر متصل شده‌اند تشکیل یافته است. شیوه اصلی تعاملی که برای این دستگاه تعریف شده لمس است، اما این تبلت از قلم استایلوس نیز پشتیبانی کرده و دارای قابلیت‌های ویژه‌ای برای یادداشت برداری و طراحی دیجیتال است. آن‌طور که به من اطلاع داده‌اند طراحی این تبلت شبیه یک مجله جیبی است که پس از تاشدن درست مانند یک دفترچه یادداشت در جیب جا خواهد شد.

این دستگاه از قابلیت تماس تلفنی نیز پشتیبانی می‌کند، بنابراین شما با استفاده از این دستگاه قادر به برقراری تماس تلفنی و فرستادن پیام کوتاه نیز خواهید بود. این منابع خبری مدعی هستند که این دستگاه به یک پردازنده اسنپدراگون 845 و فضای ذخیره‌سازی مرسوم 64 یا 128 گیگابایتی تجهیز خواهد شد. با توجه به آنکه این دستگاه از یک پردازنده مبتنی بر معماری آرم قدرت گرفته است، با یک بار شارژ امکان استفاده در تمام طول روز را فراهم خواهد آورد.

در کنار مصرف پایین پردازنده‌‌های شرکت کوالکام، با توجه به ماهیت Windows Core OS و مصرف بسیار بهینه باتری در این سیستم عامل عمر مناسب باتری امری قابل انتظار در این دستگاه خواهد بود. به احتمال زیاد مایکروسافت قصد دارد دستگاه اندرومدا را با برند سرفیس عرضه کند، برندی که به نوعی تبدیل به ویترینی برای نمایش قابلیت‌های ویندوز 10 شده است و نام آن یادآور بهترین دستگاه‌های ویندوزی موجود در بازار است.

نرم‌افزار اندرومدا

سیستم عامل اندرومدا در حقیقت بخشی از تلاش مایکروسافت در زمینه توسعه شکل جدیدی از ویندوز 10 است که با نام Windows Core OS شناخته می‌شود. این سیستم عامل به CShell یا پوسته تطبیقی جدید ویندوز 10 مجهز خواهد شد. پوسته تطبیقی در حقیقت یک رابط کاربری تطبیق شونده است که ظاهر آن با توجه به وضعیت دستگاه تغییر پیدا می‌کند.

مایکروسافت در حال ساخت رابط کاربری ویژه‌ای است که هنگام استفاده از برخی از اپلیکیشن‌ها نظیر وان نوت یا استفاده از ویندوز اینک هردو صفحه تبلت را به‌شکل هوشمندانه‌ای به خدمت می‌گیرد. برطبق اطلاعاتی که منابع خبری ما در اختیار ما گذاشته‌اند، مایکروسافت همچنین در حال کار روی قابلیتی مشابه با قابلیت فعلی اپلیکیشن مایکروسافت وایت بورد است که امکان کار کردن همزمان چند نفر روی یک دستگاه را حتی از راه دور میسر می‌کند. همچنین ممکن است چنین قابلیتی برای دیگر اپلیکیشن‌ها فراهم شود تا کاربران بتوانند از راه دور اطلاعات خود را روی یک دستگاه به اشتراک گذاشته و حتی باهم مشغول به‌کار شوند.

قابلیت مولتی تسکینگ این دستگاه یکی از مواردی است که می‌تواند به نقطه قوت آن بدل گردد. با توجه به برخورداری دستگاه از دو نمایشگر مجزا، کاربران این امکان را خواهند داشت که به‌طور همزمان از دو بخش نمایشگر جهت انجام دو کار متفاوت استفاده کنند.

علاوه بر این مایکروسافت در حال توسعه قابلیت کانتینیوم برای دستگاه اندرومدا است، تا کاربران بتوانند پس از اتصال دستگاه به یک نمایشگر خارجی تجربه‌ای یکسان با یک کامپیوتر دسکتاپ را داشته باشند. با توجه به تجهیز بودن این سیستم عامل به پوسته تطبیقی، هنگام استفاده از دستگاه در حالت کانتینیوم امکان اجرای اپلیکیشن‌ها در حالت چندین پنجره میسر خواهد بود. علاوه بر این مایکروسافت ظاهرا مشغول اعمال بهبودهایی است که منجر به ارایه تجربه‌ای کاملا مشابه با یک کامپیوتر دسکتاپ خواهد شد. ما چند ماه قبل نسخه پیش نمایشی از پوسته تطبیقی ویندوز را در گوشی اچ پی به شما نشان دادیم. در صورتی که این مطلب را مشاهده نکرده‌اید به اینجا مراجعه کنید.

تاریخ عرضه و قیمت اندرومدا

تا بدین لحظه هیچ خبر موثق یا شایعه‌ای در مورد قیمت‌گذاری این دستگاه منتشر نشده است. البته این بدین معنی نیست که ما هیچ ذهنیتی از قیمت آن نداشته باشیم، چرا که اندرومدا دستگاهی بالارده خواهد بود و این بدین معنی است که انتظار قیمت پایین از آن را نباید داشت. در دنیایی که گوشی‌های هوشمند پرچمدار برچسب قیمتی در حدود 1000 دلار خورده‌اند، نباید توقع قیمت پایین‌تر از این را برای ابر دستگاه موبایل مایکروسافت داشت.

در مورد زمان عرضه دقیق این محصول نیز اطلاعات دقیقی موجود نیست، اما تمامی منابع خبری که ما در اختیار داریم تایید کرده‌اند که مایکروسافت قصد دارد این دستگاه را در سال جاری میلادی عرضه کند. ممکن است تا پیش از تابستان مثلا در فصل بهار شاهد عرضه آن باشیم و البته ممکن است عرضه دستگاه اندرومدا به فصل پاییز نیز موکول شود. آنچه که مسلم است مایکروسافت تا زمانی که کار نرم‌افزاری دستگاه به کمال خود نرسد عرضه آن را نهایی نخواهد کرد، البته نباید از یاد برد با توجه به آنکه مایکروسافت تاکنون موضع‌گیری رسمی در مورد عرضه این محصول نداشته حتی امکان توقف پروژه و عدم عرضه آن نیز غیر ممکن نخواهد بود.

اخبار بیشتری در راه است

با توجه به اهمیت این پروژه برای ما و طرفداران اکوسیستم ویندوز ما هر زمانی که اطلاعات بیشتری در مورد پروژه اندرومدا کسب کنیم حتما شما را در جریان خواهیم گذاشت. پس برای آگاهی از جدیدترین اخبار در مورد پروژه اندرومدا شرکت مایکروسافت به‌طور متناوب به سایت خود سر بزنید. در صورتی که مایکروسافت چنین محصولی را در سال جاری عرضه کند آیا اشتیاق به خرید آن دارید؟ با توجه به اطلاعات موجود، چه چیزی در این پروژه بیش از همه توجه شما را به‌خود جلب کرده است؟

منبع :

WINDOWS CENTRAL

1272 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
حیان
پاسخ دهید دوشنبه 9 بهمن 1396

ینی جدا احتمالش هست که همچین دستگاهی تولید نشه؟

فرهاد
پاسخ دهید دوشنبه 9 بهمن 1396

مایکروسافت چاره ای جز ارائه این دستگاه نداره

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,