مایکروسافت به‌لطف پروژه مخفی که با نام “سیستم عامل اندرومدا” شناخته می‌شود، مشغول برداشتن گامی بزرگ در جهت نیل به هدف “یک ویندوز واحد در همه دستگاه ها” است. تاکنون جزییات زیادی از این پروژه منتشر نشده است، اما آنچه که مسلم است این سیستم عامل قرار است تا ویندوز 10 را پلتفرمی مدولار بدل ساخته و بنیان ساختمان آینده ویندوز را بنا سازد. اگر در مورد تغییرات آتی ویندوز 10 و آینده پیش روی آن کنجکاو هستید این مقاله را حتما مطالعه کنید.

ویندوز اکنون وارد دهه سوم زندگی خود شده است، بله ویندوز 10 سیستم عاملی 30 ساله است، شروع فعالیت این سیستم عامل را باید در دوران باستانی دنیای فناوری جستجو کرد، چرا که در دنیای فناوری 30 سال زمان بسیار طولانی به‌شمار می‎‌آید. ویندوز در حال حاضر پذیرای ویژگی ها، عملکردها و اجزایی است که برخی از دستگاه های امروزی دیگر بدان نیاز ندارند. در دنیایی که دستگاه های جدید پیوسته و در تمام طول سال معرفی می‌شوند، ویندوز برای تطابق پذیری با این دستگاه ها که مداوم در حال تحول هستند بیش از اندازه سنگین و کهن سال است.

شاید در نگاه اول بگویید که ویندوز 10 روی کامپیوتر یا تبلت ما عملکرد بسیار خوبی دارد، درست است، اما اکنون ما شاهد ایجاد دسته بندی های جدیدی در دستگاه های هوشمند هستیم. برای مثال ساعت های هوشمند مثال خوبی از این دست هستند، ویندوز 10 با وضعیت فعلی خود کاندیدای خوبی برای تجهیزات پوشیدنی نیست.البته که مایکروسافت نیز از این مسئله آگاه است و به‌شدت مشغول ارایه راه حلی برای این مشکل است. طی چندین ماه اخیر منابع خبری متعددی از داخل کمپ ردموند خبر از سیستم عاملی با اسم رمز اندرومدا داده اند. من با بسیاری از این افراد صحبت کرده ام و برطبق اظهارات آنها سیستم عامل اندرومدا استخوان بندی ویندوز در آینده است و البته جهشی بسیار بزرگ در تبدیل ویندوز 10 به سیستم عاملی حقیقتا یونیورسال است. در کوتاه مدت این سیستم عامل معیاری برای ویندوز خواهد بود که بر روی هر دستگاهی با هر معماری پردازنده ای قابل اجرا است. این سیستم عامل مدولار قادر است به‌واسطه افزونه های ملحق شده بدان قابلیت های بیشتری با توجه به نیاز دستگاه پیدا کند.هدف غایی از این پروژه افزایش انعطاف پذیری ویندوز 10 است، تا این سیستم عامل بتواند روی طیف وسیعی از دستگاه ها بدون نیاز به ایجاد هماهنگی فنی با مایکروسافت قابل نصب گردد. یکی از نتایج مهم این پروژه کوچک شدن ویندوز با توجه به دستگاه موردنظر است، در نتیجه توسعه سیستم عامل سریعتر انجام خواهد گرفت، از سوی دیگر دستگاه ها با اجزا و ویژگی ها اضافی که بدان نیاز ندارند اشغال نخواهند شد. این مسئله باعث خواهد شد تا عملکرد کلی دستگاه ها و سرعت انجام پردازش ها در دستگاه های کوچکتر افزایش چشمگیری پیدا کند.

در حال حاضر هسته واحد و پلتفرم یونیورسال ویندوز تنها اجزا حقیقتا یونیورسال ویندوز 10 هستند، موارد دیگر با توجه به نوع ویندوز کاملا متفاوت است. برای مثال اجزاء وین 32 مختص ویندوز 10 دسکتاپ هستند و روی ویندوز 10 موبایل یافت نمی‌شوند. اما در سیستم عامل اندرومدا مایکروسافت قصد دارد این اجزا خاص که در دستگاه های خاص استفاده می‌شوند را حذف کرده و ویندوز 10 را به سیستم عاملی مدولار متشکل از قطعات مختلف تبدیل سازد.

در نتیجه این تغییر اجزاء مربوط به انواع مختلف ویندوز به‌صورت افزونه در دسترس خواهند بود، برای مثال اجزا مخصوص ویندوز 10 موبایل، اکس باکس همگی به‌صورت افزونه هایی برای سیستم عامل خواهند بود. این مسئله همانطور که پیشتر گفته شد باعث افزایش انعطاف‌پذیری ویندوز 10 و افزایش سرعت توسعه آن توسط مایکروسافت خواهد شد.

این مسئله چه تفاوتی برای کاربران خواهد داشت؟

با توجه به اینکه در حال حاضر انواع مختلفی از ویندوز 10 وجود دارد، در حقیقت ویندوز 10 سیستم عاملی اشتراکی در دستگاه های مختلف محسوب نمی‌شود. برای مثال ویندوز 10 موبایل و ویندوز 10 کامپیوتر دو نوع متفاوت از ویندوز 10 هستند. در حال حاضر این دو نوع مختلف ویندوز در مواردی اشتراکاتی با یکدیگر دارند، برای مثال هسته واحد، اپلیکیشن های یونیورسال وجه اشتراک این دو نوع ویندوز با یکدیگر است، اما سیستم عامل بخشی است که کاملا متفاوت است. سیستم عامل اندرومدا این تفاوت ها را حذف خواهد کرد و پایه ای یونیورسال خواهد ساخت که می‌توان قابلیت های جدیدی را روی آن بنا ساخت. بنابراین اگر شما مایل به استفاده از ویندوز روی یک موبایل هستید، به‌جای استفاده از ویندوز 10 موبایل قادر به استفاده از ویندوز 10 به‌همراه اجزایی که برای گوشی های موبایل ضروری است خواهید بود، چرا که با ویندوزی مدولار مواجه هستید.

در واقع این مسئله شباهت زیادی به نحوه ارایه ویندوز 10 موبایل در حال حاضر دارد. ویندوز 10 موبایل در چندین بخش به شرکت های سخت افزاری ارایه می‌گردد و هر شرکت با توجه به نیاز خود قابلیت های ویندوز 10 موبایل را در گوشی موبایل خود اعمال می‌کند. برای مثال این شرکت سخت افزاری است که تصمیم می‌گیرد قابلیتی خاص از ویندوز 10 برای مثال کانتینیوم در دستگاه وجود داشته باشد یا خیر. اساس ایده سیستم عامل اندرومدا از همین ویژگی گرفته شده است، اما در مقیاسی بسیار بزرگتر که طیف گسترده ای از دستگاه ها را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. این شرکت های سخت افزاری هستند که در مورد انتخاب قسمت های مختلف سیستم عامل تصمیم گیری می‌کنند.

سیستم عامل اندرومدا درها را به سوی پیکربندی های متعدد و جدید ویندوز باز خواهد کرد که پیش از این ممکن نبوده اند. البته باید توجه داشت که SKUs ویندوز 10 کامپیوتر نظیر پرو و اینترپرایز، با تمام قابلیت ها و ویژگی هایی که شما تاکنون تجربه کرده اید وجود خواهند داشت.

تیم ویندوز سنترال گزارش داده که معرفی اولیه سیستم عامل اندرومدا بیشتر متمرکز بر گوشی های هوشمند خواهد بود و اکنون در حال آزمایش است تا در سال 2018 عرضه شود. با این حساب باید توجه داشت که در صورت عملیاتی شدن ایده سرفس فون، این دستگاه ویندوز 10 دسکتاپ یا موبایل را اجرا نخواهد کرد، بلکه سرفس فون به ویندوز 10 به‌همراه اجزایی که مایکروسافت مناسب آن می‌داند تجهیز خواهد شد، این اجزاء ممکن است متعلقات وین 32 را نیز شامل شود، البته این مسایل دیگر به تصمیمات مایکروسافت و انتظارات و تعریفی که از دستگاه خود دارند، بستگی دارد.کاری که مایکروسافت به واسطه سیستم عامل اندرومدا در ویندوز 10 انجام می‌دهد به مدرن شدن ویندوز و هماهنگ شدن آن با قرن بیست و یکم کمک شایانی خواهد کرد. چرا که در عصری هستیم که دستگاه های مختلف با اشکال و اندازه، قابلیت های مختلف به‌صورت پیوسته در حال معرفی هستند. ویندوز با وضعیت فعلی امکان اجرا روی هر دستگاهی را ندارد، چرا که برای چنین کاری سنگین و حجیم است. حتی برخی از کوچکترین انواع ویندوز برای اجرا روی برخی از دستگاه ها نظیر ساعت های هوشمند بسیار بزرگ محسوب می‌شوند، اما سیستم عامل اندرومدا به تغییر این وضعیت کمک شایانی خواهد کرد.

همانطور که در بالا ذکر شد سیستم عامل اندرومدا در ابتدای عرضه دستگاه هایی نظیر محصولات پوشیدنی، گوشی های هوشمند و تبلت ها را هدف قرار داده و در ادامه راه خود را به دسکتاپ و اکس باکس باز خواهد کرد. این سیستم عامل در کنار پوسته تطبیق پذیر، جهشی بزرگ برای نیل به هدف یک ویندوز واحد خواهند بود. هسته مشترک و پلتفرم یونیورسال اجزای ابتدایی تبدیل ویندوز 10 به سیستم عاملی یونیورسال بودند و مایکروسافت اکنون با توسعه سیستم عامل اندرومدا و پوسته تطبیق پذیر گام های بعدی در این مسیر را طی می‌کند.

آینده ویندوز

سیستم عامل اندرومدا و پوسته تطبیق پذیر در حال ایجاد بنیان ویندوز برای دهه آتی و ورای آن هستند. این سیستم عامل باعث خواهد شد تا ویندوز کاملا مدرن شده و برای دستگاه های امروزی نظیر گوشی های هوشمند و البته دستگاه هایی که در آینده معرفی خواهند شد مناسب باشد. مایکروسافت نیاز یک سیستم عامل منعطف، چابک و قابل تنظیم دارد که البته ویندوز امروزی چنین شرایطی را دارا نیست. سیستم عامل اندرومدا این تغییرات را ایجاد خواهد کرد و از این حیث اتفاق بسیار هیجان انگیزی در تاریخ ویندوز خواهد بود.ما اکنون می‌دانیم که مایکروسافت مشغول آزمایش سخت افزار موبایل جدیدی به‌صورت داخلی و پنهان است که در فضای مجازی آن تحت عنوان اندرومدا یاد می‌شود. آیا مایکروسافت مشغول برنامه ریزی برای عرضه یک موبایل جدید مبتنی بر سیستم عامل اندرومدا در سال آتی است؟ دستگاهی که درنهایت راه را به شرکا سخت افزاری این شرکت نشان خواهد داد؟ پاسخ این سوال امری است که ما جویای آن هستیم. فارغ از اینکه چه شرکتی دستگاه قابل حمل جدیدی مبتنی بر ویندوز بسازد، خواه گوشی هوشمند باشد، خواه تبلت یا وسایل پوشیدنی یا حتی دسته ای کاملا جدید در دستگاه های دیجیتال، سیستم عامل اندرومدا صحنه عرضه این محصولات خواهد بود.

البته باید توجه داشت که سیستم عامل اندرومدا هنوز در مراحل توسعه است و تاریخ عرضه دقیق آن به بازار مشخص نیست، از سوی دیگر مهمترین تغییرات ناشی از این سیستم عامل را سازندگان سخت افزار لمس خواهند کرد، چرا که به لطف آن استفاده از ویندوز 10 در دستگاه های مختلف ساده تر خواهد شد و شرکت ها قادر خواهند بود تا از ویندوز در دستگاه هایی کاملا جدید که تاکنون پذیرای ویندوز نبوده اند استفاده کنند و ما در ظاهر با همان ویندوز همیشگی مواجه خواهیم بود، اما به مراتب سبک تر و بهینه تر. شما چه دیدگاهی در مورد سیستم عامل اندرومدا دارید؟ در بخش نظرات مثل همیشه منتظر شما هستیم.

 

منبع : وینفون
1146 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
sohil
پاسخ دهید پنجشنبه 30 شهریور 1396

بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد

فرید
پاسخ دهید پنجشنبه 30 شهریور 1396

همون سیستم عامل متن بازه.. فقط مشکل هسته دارن یا هر چیز دگ

مرتضی عبدی
پاسخ دهید پنجشنبه 30 شهریور 1396

لینوکس همین الان ماژولاره

h
پاسخ دهید پنجشنبه 30 شهریور 1396

سلام خسته نباشید . مقاله های شما همیشه جالب واموزنده است . اما با خلاصه نویسی باعث بالا بردن جذابیت مقاله میشوید . ممنون

    محسن توکلی
    پاسخ دهید جمعه 31 شهریور 1396

    سلام همراه عزیز، خیلی ممنون از اینکه همراه ما هستید و نظرات و پیشنهادات خودتون را اعلام می کنید، این مسئله رو در آینده بیشتر لحاظ خواهیم کرد.

m.j.a
پاسخ دهید پنجشنبه 30 شهریور 1396

جالب بود، ممنون.

javad
پاسخ دهید پنجشنبه 30 شهریور 1396

وقتی مایکروسافت نمیخاد آپدیت فال کریترز رو برای موبایل هاش بده این مقالات چه فایده داره جز اینکه شوالیه های مایکی میان رجز خونی

فرزام
پاسخ دهید جمعه 31 شهریور 1396

چه خیال ها گذر کرد و گذر نکرد خوابی

ahbehnam
پاسخ دهید جمعه 31 شهریور 1396

ای بابا یعنی منی ک رفتم گوشی ویندوزفونی خریدم باز منسوخ میشه باید یکی دیگه بگیرم؟

assemblyos
پاسخ دهید یکشنبه 9 مهر 1396

سلام

خدا کنه این اندرومدا ویندوز 10 را به سرنوشت لینوکس دچار نکنه . لینوکس دقیقا بواسطه ازاد و متن باز و رایگان بودنش کاملا سلیقه ای شده شاید باور نکنید ولی بین کاربران لینوکس بر سر خیلی مسائل جزئی و بی اهمیت همیشه دعوا و جر و بحث وجود داره . همه ی ما می دانیم که همه ی توزیعهای لینوکس از یک هسته ی واحد استفاده می کنند و تنها فرق بین انها در نوع دسکتاپ و کم یا زباد بودن بسته های نرم افزاری است . اما در انجمنهای لینوکسی بر سر موضوعات بی اهمیت بین کاربران دعوا درست میشه . اصلا اینهمه توزیع برای لینوکس خیلی به ضرر لینوکس تمام شد . ضمنا خاصیت مادولار لینوکس برای اجرا روی پردازنده های مختلف در شرایطی که بیش از 90 درصد رایانه های دنیا از پردازنده ی اینتل استفاده می کنند یک چیز زائد و اضافی است . اگر ویندوز بخواهد مثل لینوکس مادولار بشود و روی سخت افزارهای مختلف نصب شود باید خود ماکروسافت شخصا اینکار را انجام دهد که البته خودش هم اینکار را می کند . ماکروسافت از اوضاع درب و داغون توزیعهای لینوکسی باخبر است و می داند که عدم رهبری واحد و متمرکز و وجود سلیقه های شخصی کاربران و توسعه دهندگان ، لینوکس را به خاک سیاه نشانده است . طوریکه تنها توزیع لینوکسی که قصد داشت نسخه ی موبایل با نام اوبونتو تاچ را در دنیا توزیع کند بدلیل اعتراضات کاربران متعصب و بی عقل لینوکسی و نیز عدم حمایت شرکتها از این سیستم عامل ، برای همیشه متوقف شد . هرچند کاربران متعصب لینوکس می گویند نه کی گفته؟؟ مثل اینکه یادت رفته لینوکس یک سیستم عامل ازاده و می تونه مجددا احیا بشه . اما حقیقت اینست که بدون حمایت شرکتهای قدرتمند رایانه ای در دنیا هیچ سیستم عاملی دوام نمی اورد حتی اگر متن باز و رایگان و ازاد باشه . الان همینکه ویندوز 10 موبایل توسط چند شرکت مورد حمایت قرار گرفته یعنی اینکه این سیستم عامل اینده ی خوبی داره و باید امیدوار باشیم . ازاد یا انحصاری بودن سیستم عامل هرگز ربطی به دوام یا نابودی ان سیستم عامل ندارد . الان ویندوز کاملا انحصاری و کدبسته است ولی چرا تا به امروز قدرتمندانه در همه ی رایانه ها حضور دارد چون رهبری واحد و منظم یعنی ماکروسافت و حمایت شرکتهای رایانه ای دنیا باعث بقای این سیستم عامل شده است . اگر ماکروسافت بخواهد از الگوی لینوکس برای مادولار کردن ویندوز استفاده کند عملا ویندوز نیز بدبخت می شود و به سرنوشت لینوکس گرفتار می شود. حتی جدیدترین نسخه های لینوکس هنوز در بسیاری از موارد از ویندوز عقب هستند مثل خاصیت ارزشمند restore point یا بسیاری از موارد دیگر که ویندوز سالها پیش انها را داشته و لینوکس هنوز نداره . یک مطلب دیگه را باید بگم و ان اینکه هر پردازنده ای هم ارزش این را ندارد که نسخه ی خاص ویندوز 10 برایش ساخته شود . حقیقتا شرکت اینتل اجازه نمی دهد سایر پردازنده ها کمر راست کنند . الان حتی برخی ابررایانه های غول پیکر هم از همین پردازنده ی اینتل استفاده می کنند یعنی اینکه لازم نیست حتما پردازنده های مختلف را در نظر بگیریم . مثلا پردازنده ی موتورولا سالهاست که منقرض شده است و پردازنده ی پاور پی سی که در برخی از ابررایانه های امروزی وجود دارد به زور و با همکاری چند شرکت قدرتمند ساخته شد تا بتواند جلوی اینتل بایستد ولی اینتل هنوز هم پادشاه پردازنده های دنیاست و نه فقط رایانه ها بلکه بسیای از دستگاههای دیجیتالی مختلف از پردازنده ی اینتل استفاده می کنند . مثلا گوشیهای موتورولا برخلاف نامشان اصلا از پردازنده ی موتورولا استفاده نمی کنند بلکه از پردازنده ی اینتل استفاده می کنند . من بعنوان برنامه نویس زبان اسمبلی بخوبی از اوضاع افتضاح پردازنده های متفرقه خبر دارم . اینکه لینوکس دبیان روی صدها پردازنده ی مختلف نصب می شود اصلا چیز مهمی نیست . زیرا بسیاری از این پردازنده ها به اخر عمر خود رسیده اند و در اینده کاملا منقرض می شوند خود سایت دبیان نیز رسما اعتراف کرده که اکثر کاربران از پردازنده ی اینتل استفاده می کنند لذا برخی از نسخه های لینوکس دبیان فقط برای پردازنده ی اینتل ساخته شده اند . الان پردازنده ی اینتل هیچ رقیب جدی ندارد و یکی دو پردازنده یی که درحال رقابت با او هستند دارند زورهای اخرشان را می زنند . اینتل این توانایی را دارد که پردازنده های خود را در هر سخت افزاری حتی ساعت هوشمند و دست بند هوشمند و سایر گجتهای پوشیدنی یا روباتها یا سایر دستگاههای توکار وارد کند که اگر اینکار را بکند عملا زحمت شرکت ماکروسافت کم می شود زیرا می تواند از سرو ته ویندوز 10 بزند و انرا روی این دستگاههای ضعیف نصب کند . بهرحال ماکروسافت بازار پردازنده ها را بخوبی می شناسد و می داند که در اینده همه ی گجتها و سخت افزارهای مختلف از پردازنده ی اینتل استفاده می کنند و کافیست فقط هسته ی ویندوز را روی انها نصب کند . اینکه هر بار یگ شرکتی یک پردازنده ی جدید تولید می کند دلیل بر این نیست گه بتواند اینتل را به زیر بکشد . اینتل و ماکروسافت بخوبی هوای همدیگه رو دارند و می دانند چطوری نبض بازار را به دست بگیرند. ورود ویندوز 10 به رایانه ی تخصصی لینوکس یعنی رزپری بای عملا نشان از قدرت این سیستم عامل در ورود به همه ی سخت افزارهای دنیا دارد . الان در سایت ماکروسافت عملا نسخه یی از ویندوز 10 با نام windows 10 iot در دو حالت هسته و اینترپرایز وجود دارد که از طریق اینترنت اشیا می توان ویندوز 10 را روی همه ی سخت افزارهای مختلف اجرا کرد . من در جاهای مختلف سایت وینفون صراحتا نوشته ام که ویندوز 10 اینده ی درخشانی دارد و ماکروسافت در همه ی حوزه ها از جمله حوزه ی موبایل و تبلت حضور خود را تثبیت می کند . بهرحال این پروژه ی اندرومدا و پروژه های مشابه عملا همگی ویندوز 10 را به تنها سیستم عامل استاندارد قابل حمل چند سکویی دنیا تبدیل خواهد کرد . ماکروسافت اصلا نمی خواهد ویندوز 10 به سرنوشت لینوکس دچار شود . توقف توزیعهای لینوکس در طول این چند سال بخوبی ثابت کرد که سیستم عامل باید صاحب داشته باشد و رهبری واحد و منظم و قدرتمندی بالای سرش باشد تا هر ننه قمری یک توزیع احمقانه از سیستم عامل اصلی درست نکنه . اینده ی ویندوز درخشان است زیرا من از دنیای اشفته ی لینوکس امده ام و می دانم که که چه وضع رقت باری در لینوکس وجود دارد . لینوکسیها خیال می کنند می توانند شخصا این همه توزیع متفرقه و متضاد را جمع و جور کرده و مجددا اوبونتو تاچ یا پروژه های مشابه ی لینوکسی را احیا کنند اما خبر ندارند که همین ازادی کامل لینوکس کار دستشان می دهد . بازهم اختلاف نظر و دعوا در بین طراحان توزیعهای مختلف . وقتیکه روی یک سیستم خاص تمرکز کامل باشد و نظم و قاعده ای درکار باشد سیستم خیلی زود پیشرفت میکنه . اما وقتیکه هرکی هرکی باشد و هرکس بخواهد سیستم عامل را دستکاری کند و طبق سلیقه ی شخصی خودش انرا بازنویسی کند اگر حتی انرا روی همه ی سخت افزارها و معماریهای مختلف نصب کند عملا توفیقی بدست نمی اورد زیرا نیاز به حمایت شرکتهای بزرگ دارد که انها نیز هرگز از چنین چیزی حمایت نمی کنند . شرکتهای بزرگ رایانه ای پولشان را بابت این نوع پروزه ها حرام نمی کنند . عملا ویندوز 10 بواسطه نظم شدید موجود در ماکروسافت شانس بسیار بیشتری برای مادولار شدن و البته ماندگار شدن دارد .

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,