مایکروسافت و اپل دو رقیب و گاهی دو همکار هستند که امروزه در عرصه ها و بازارهای متعددی با هم در حال مبارزه هستند. یکی از این حوزه ها، سیستم عامل های دسکتاپ است. عرصه ای که غول نرم افزاری همواره در آن پیروز و فاتح بلامنازع بوده و در بین سیستم عامل های دسکتاپ، محصول ردموندی ها گزینه اول بیشتر مشتریان در نقاط مختلف دنیا بوده است.

طبق آمار منتشر شده از سوی موسسه NetMarketShare در ماه ژوئن ویندوز همچنان در دنیای دسکتاپ در حال سلطنت است، این سیستم عامل ۹۱.۵۱ درصد از بازار را در اختیار دارد، در حالی که اپل با سهم بسیار ناچیز ۶.۱۲ در رده دوم قرار دارد و لینوکس نیز توانسته صرفا ۲.۳۶ از کاربران را جذب خود کند.

برطبق بررسی های این موسسه در ۱۲ ماه اخیر، جایگاه ویندوز در مجموع بیشتر تثبیت شده و توانسته سهم بیشتری را در اختیار بگیرد، البته در این مدت این روند گاهی کاهش اندکی را نیز تجربه کرده اما در مجموع ویندوز توانسته سلطه خود را بر بازار افزایش دهد. بد نیست اشاره کنیم که سهم ردموندی ها در عرصه دسکتاپ هیچگاه کمتر از ۹۱ درصد نشده که در نوع خود آمار جالبی به‌نظر می‌آید.

شرایط رقیب یعنی مک او اس نیز به لحاظ رشد مشابه رقیب بوده است، چرا که سهم این سیستم عامل از میزان ۷.۳۷ درصد در ماه آگوست سال گذشته در ماه دسامبر به ۶.۰۱ درصد رسیده که کاهش زیادی را نشان می‌دهد، اما در ادامه توانسته تا ماه ژوئن سال جاری میلادی سهم خود را به ۶.۱۲ درصد برساند.

در عرصه گیمینگ نیز ویندوز پیشتاز است

پیشتازی ردموندی ها صرفا به بازار کامپیوترهای شخصی ختم نمی‌شود، ویندوز نه تنها گزینه اول کاربران کامپیوترهای شخصی است، بلکه در عرصه گیمینگ نیز این غول نرم افزاری رهبری بازار را در دست دارد، چرا که اطلاعات و آمارهای Valve نشان می‌دهد که بیشتر کاربران استیم ویندوز را  گزینه ایده‌آل برای بازی می‌دانند.

ویندوز سیستم عامل بیش از ۹۵ درصد کامپیوترهایی است که نرم‌افزار استیم را نصب دارند، نکته جالب تر سهم بسیار بالای ویندوز ۱۰ از این بخش است. بیش از نیمی از کامپیوترهای ویندوزی گیمرها مجهز به آخرین سیستم عامل ردموندی ها است.

بدون شک رشد مداوم کامپیوترهای شخصی ویندوزی به حفظ برتری مطلق این شرکت در عرصه سیستم های عامل دسکتاپ کمک شایانی خواهد کرد و سال ها طول خواهد کشید تا اپل حتی بتواند رویای قرارگیری مک اوس درصدر سیستم های عامل دسکتاپ را ببنید.

حقیقت این است که اپل در این عرصه هیچ حرفی برای گفتن نداشته و نخواهد داشت و شاید بزرگترین و مهمترین تلاش اهالی کوپرتینو حفظ کاربران در اکوسیستم این شرکت و ترغیب آنها به خرید سخت افزار جدید است.

منبع :

SOFTPEDIA

953 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
نوشزاد
پاسخ دهید سه شنبه 13 تیر 1396

انتظار داشتین تو این بخش هم عقب بمونه؟ 😐 مگه بخش گوشیه که عقب باشه:)))))))))))

ss
پاسخ دهید سه شنبه 13 تیر 1396

یک سوال دارم
چند روز پیش یه خبر گذاشتین و امار ویندوز ۱۰ رو گفتین
که تو همون خبر امار سیستم عامل اپل ۳-۴ درصد بو و از لینوکس کمتر بود
اینچا از لینوکس بیشتره
چطور ؟

    hamed
    پاسخ دهید سه شنبه 13 تیر 1396

    دوست عزیز
    اونجا اخرین سیستم عامل مک رو در نظر گرفته بودن بقیه تو بخش other بود یعنی مجموع کل همون ۶ درصد گاها هم ۴ درصد، امار هیچ‌وقت دقیق نیست

ss
پاسخ دهید سه شنبه 13 تیر 1396

مثل همیشه رو خیلی ریز اومدی :دی

Red death
پاسخ دهید چهارشنبه 14 تیر 1396

نرم افزار های طراحی توی مکینتاش خیلی عالی تر از ویندوز عمل میکنه ! اکثر طراحان از مکینتاش استفاده میکنن . و قرار نیست کل جهان هم طراح باشن پس طبیعیه که سهمش کمتره .

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , ,