مایکروسافت چندین دهه است که به عنوان غول نرم افزاری دنیا شناخته می شود، اما پس از حضور نادلا و تقویت تیم سرفس و عملکرد درخشان پانوس پانای به نظر می رسد، این شرکت دیگر صرفا یک غول نرم افزاری نیست، باید سلام بگوییم به غول سخت افزاری جدید دنیای فناوری.

برای بررسی شروع این روند باید به سه سال قبل برگردیم، زمانی که رییس بخش سخت افزار مایکروسافت یعنی Terry Myerson در جلسه ای که همراه با تیم سخت افزاری خود با هیئت مدیره مایکروسافت داشت، تصاویری از یک کلاس درس پر از بچه هایی که در مشغول کار با محصولات اپل بودند را نشان داد. پیام مایرسون واضح بود: کمپانی باید ریسک کند و تغییراتی را در زمینه مدیریت و تولید سخت افزار خود اعمال کند و یا اینکه در صورت تداوم این روند مشتریان نسل بعد که کودکان امروزی هستند را از دست خواهد داد.

در رویداد روز سه شنبه مایکروسافت لپ تاپی را رونمایی کرد کیفیت ساخت خارق العاده آن یک سر و گردن از هر آنچه در بازار موجود است، بالاتر بود، به طور واضح مایکروسافت چیزی را عرضه کرد که اپل را نیز تحت شعاع قرار داد. این لپ تاپ در اندک زمانی بوت می شود و مجهز به نسخه جدید ویندوز یعنی ویندوز ۱۰ اس می باشد، سرفس لپ تاپ جدیدترین دست پخت تیم تحت رهبری پانوس پانای است.

تری مایرسون شرط بسته است که سرفس لپ تاپ باعث خواهد شد تا طرفداران وفادار مک نیز تحت تاثیر کیفیت این محصول قرار گرفته و به مرور جذب این محصول خارق العاده خواهند شد، محصولی که در پایین ترین مدل برچسب قیمتی ۱۰۰۰ دلاری به خود می بیند و به طور خاص محصلین را هدف قرار داده است، و کیفیت بالای آن می تواند باعث شود تا زمان فارغ التحصیلی دانش آموز و یا دانشجو را همراهی کند.

پیش فروش سرفس لپ تاپ شروع شده، و هنوز نمی توان با قاطعیت در مورد میزان فروش دقیق آن پیش بینی کرد، اما با قاطعیت می توان سرفس لپ تاپ را ماحصل تلاش پنج ساله مایکروسافت در زمینه سخت افزار دانست. موفقیت فعلی نتیجه ساعت ها تلاش، استخدام نیروهای متخصص و البته شکست های نسل های ابتدایی سرفس است، تلاشی که بالمر و گیتس انجام دادند اما با موفقت زیادی همراه نشد، اما در نهایت مداومت ردموندی ها باعث شد تا این محصول با مدیریت نادلا به نتیجه برسد.

 

تحت مدیریت مایرسون و نادلا مایکروسافت هوشمندانه بر روی بخش های کمتر دیده شده بازار سخت افزار تمرکز کرده است، و از سوی دیگر توانسته دسته بندی های جدیدی را به دنیای سخت افزار دیکته کند. نمونه عینی این مسئله هالولنز است، هدستی که واقعیت ترکیبی را به سطح جدیدی رسانده و راهی را باز کرده تا شرکا سخت افزاری مایکروسافت نظیر دل، ایسر، ایسوس و … بتوانند ویندوز واقعیت ترکیبی را رواج دهند. برند سرفس مصداق دیگری از این مسئله است، تبلت های هیبریدی محصولاتی هستند که برای اولین بار توسط مایکروسافت به بازار عرضه شدند، و مایکروسافت در سال گذشته توانست درآمد  ۴ میلیارد دلاری را از این بخش به دست آورد، موفقیت مایکروسافت در این عرصه باعث شد تا دیگر بازیگران بازار دست به کار شوند و از پتانسیلی که ردموندی ها ایجاد کرده اند بیش ترین بهره را ببرند، یوسف مهدی مدیر بخش بازاریابی سخت افزارهای مایکروسافت در این زمینه عنوان کرده: ما در عرصه سخت افزار در دو سال اخیر بسیار قدرتمند شده ایم و حسابی رشد کرده ایم.

هنوز در سبد درآمدی مایکروسافت سخت افزار حرف اول را نمی زند، چرا که همچنان آفیس و ویندوز گاوهای شیرده ای هستند که بخش اعظم این سبد را پوشش می دهند، اما به نظر می رسد ردموندی ها کم کم مزه شیرین درآمد برند سرفس را می چشند، و این امر در طی زمان باعث خواهد شد تا حضور پر رنگ تری در دنیای سخت افزار داشته باشند، البته این مسئله نیاز به توجه بیش تر به اصول بازاریابی و زمان بندی دقیق عرضه محصولات دارد، اما با توجه به روندی که ردموندی ها در پیش گرفته اند به نظر می رسد، با قلق بازاریابی و فروش محصولات سخت افزاری دارند آشنا می شوند.

جهش و رشد روزافزون مایکروسافت در دنیای سخت افزار همزمان شده است با ضعف و افول اپل در این عرصه، تمرکز بیش از حد اپل بر روی آیفون باعث شده تا سایر بخش های این شرکت از جمله مک متروکه شوند، برای مثال اکنون هفت سال است که در طراحی مک بوک ایر اپل تغییر خاصی اعمال نشده است. جدیدترین مک بوک پرو نیز حدودا ۵۰۰ روز بعد از نسخه قبلی خود وارد بازار شد، که البته مشکلات آن و عدم وجود نوآوری انتقاد و حتی تمسخر اهالی دنیای فناوری، منتقدان و برخی از طرفداران را نیز در پی داشت. مجموعه این عوامل در کنار هم باعث شده اند تا زمان فعلی به بهترین زمان برای قرار گیری مایکروسافت بر تخت سلطنت دنیای سخت افزار بدل گردد.

زمانی که نادلا در فوریه سال ۲۰۱۴ بر مسند ریاست این شرکت قرار گرفت، مشخص نبود که آیا مایکروسافت می تواند در تجارت سخت افزار به موفقیت برسد یا خیر. چرا که ۱۴ ماه قبل سرفس آر تی با شکست سنگینی مواجه شده بود. از طرفی دیگر مایکروسافت مجبور بود تا از حالت تک محصولی خارج شود، چرا که تبلت ها و گوشی های هوشمند در بین کاربران معمولی جایگزین کامپیوترها شده بودند، و مایکروسافت مجبور بود برای حفظ موقعیت ویندوز رویه جدیدی را در پی گیرد. فشار هایی که در نهایت باعث شد تا نادلا تغییرات خاص خود را اعمال کند.

در این زمان تیم سخت افزاری در حال آماده شدن برای عرضه دو محصول جدید در فصل بهار بودند: سرفس مینی و نسخه به روز شده سرفس پرو، که از کیبورد جدا شدنی بهره می برد. نادلا در این زمان به تیم سخت افزاری صریحا اعلام کرد: مصحولات جدید باید عالی باشند. پانوس پانای اشاره جالبی به آن زمان دارد، وی عنوان می کند که نادلا به تیم سخت افزاری گفته بود: این نمایش باید عالی باشد، چرا که در صورت عدم موفقیت خروج ما از عرصه سخت افزار را در پی خواهد داشت.

با توجه به دستور صریح نادلا، تیم سخت افزاری تصمیم گرفتند تا توسعه و تولید سرفس مینی را کنار بگذارند چرا که این محصول به حد مطلوبی که نادلا انتظار داشت، با محصولات موجود در بازار تفاوت نداشت. در نتیجه تمام وقت و توان خود را برای توسعه تبلت دیگر یعنی سرفس پرو ۳ گذاشتند، محصولی که به فروش خارق العاده ای دست یافت، بد نیست اشاره کنیم که ظاهرا در همین زمان نادلا به تیم سخت افزاری فرمان داده تا توسعه محصول فوق سری یعنی هالولنز را شدت بخشند.

مدیر عامل جدید تغییرات ساختاری مهم دیگری را نیز رقم زد. وی خرید نوکیا در سال ۲۰۱۴ را به فهرست ضررهای مالی این شرکت اضافه کرد، و طی برنامه تعدیل نیرو خود ۱۵۰۰۰ نفر از کارمندان شرکت را اخراج نمود، بخش عمده ای از این نفرات در طی خرید شرکت نوکیا به مایکروسافت اضافه شده بودند. سپس تمامی نفراتی را که در بخش های مختلف سخت افزاری مشغول به کار بودند، به صورت یکپارچه در تیم سخت افزار و به رهبری تری مایرسون قرار داد، و البته علاوه بر این مسئولیت تیم ویندوز را نیز به وی منتقل کرد. بدین صور مهندسان و طراحانی که به صورت جداگانه در بخش های سخت افزاری و نرم افزاری فعالیت می کردند، در زیر یک مجموعه قرار گرفتند، و از این طریق تجربه به مراتب هماهنگ تری بین سخت افزار و نرم افزار فراهم شد.

طراحان صنعتی که پیش از این در اتاق های کوچکی در گاراژ پارکینگ مشغول به کار بودند، اینک صاحب ساختمان مخصوص به خود در کمپ مایکروسافت شدند. با این تغییرات آن ها صاحب آزمایشگاهی به وسعت ۱۰۰.۰۰۰ فوت مربع شدند که در آن امکانات کاملی برای تولید دستگاه ها در نظر گرفته شده بود، امکاناتی از قبیل پرینترهای سه بعدی حرفه ای، دستگاه های CNC و دیگر مواردی که برای ساخت سریع نمونه های اولیه مورد نیاز است در اختیار آن ها قرار گرفت. یکی از جالب ترین تجهیزاتی که برای این تیم ساخته شد، محفظه نقشه برداری سه بعدی از اشیا بود، همان طور که در شکل بالا مشاهده می کنید این محفظه از ۳۶ دوربین تشکیل شده و امکان تهیه نقشه سه بعدی از هر شیئی را به طراحان می دهد. برای مثال هنگام طراحی هالولنز با استفاده از این اتاقک الگو های متعددی از جمجمه انسان های مختلف به دست آمد تا محصول نهایی بهترین ارگونومی را برای سر کاربر داشته باشد. این محفظه تصویربرداری در محصولات متعددی مورد استفاده قرار گرفت، با استفاده از الگوهای به دست آمده از اسکلت انسان، بهینه ترین حالت ارگونومی برای سر، کمر، ستون فقرات، و در  نهایت کل بدن انسان فراهم آورده شد. این یکی از نکات ظریفی است که باعث شده تا در سخت افزارهای جدید مایکروسافت بیش ترین میزان بازدهی و کمترین میزان خستگی برای کاربر ایجاد شود.

یکی دیگر از آزمایشگاه های مایکروسافت که پس از حضور نادلا در این شرکت ساخته شد، ساکت ترین اتاق دنیا است. مایکروسافت برای بررسی عملکرد صدای بلندگوهای دستگاه هایی نظیر سرفس ها، و از سوی دیگر بررسی میزان صدای این دستگاه ها هنگام کار کردن، بهترین Dead Room دنیا را کمپ خود ساختند. عایق بندی خارق العاده این اتاق به حدی است که تمامی صداهای تولید شده در آن جذب می شوند و فردی که در این اتاق قرار می گیرد حتی صدای قلب خود را نیز خواهد شنید.

این اتاق را باید یکی از نکات کلیدی در طراحی سرفس ها دانست، چرا که با توجه به ضخامت کم سرفس ها صدای خنک کردن آن ها نیاز به طراحی خاصی داشت، تا از یک سو دستگاه به خوبی خنک شود و از سوی دیگر صدای زیادی توسط دستگاه ایجاد نشود. کاربردی بودن این اتاق در طراحی آخرین و جدیدترین محصول از خانواده سرفس یعنی سرفس لپ تاپ نیز دوباره هویدا گشت، چرا که تیم طراحی پانوس پانای بلندگوهای این لپ تاپ را در زیر کیبورد تعبیه کرده اند، و طی آزمایشات انجام شده در این آزمایشگاه، کیفیت صدای خروجی به دقت مورد بررسی قرار گرفت، و نتیجه کار کیفیت بسیار مناسب بلندگوهای Omnisonic با کیفیت صدای Dolby Audio Premium در سرفس لپ تاپ شد.

یکی از اتفاقاتی که در سال های اخیر الهام بخش تری مایرسون و به تبع آن بخش سخت افزاری مایکروسافت شد، یکی از قسمت های برنامه Ted Talk بود که مایرسون به توصیه یکی از دوستان نزدیک خود دید. در یکی از قسمت های این برنامه که در سال ۲۰۰۹ توسط نویسنده و سخنران حاذق Simon Sinek انجام گرفت، ویژگی هایی که باعث می شود تا رهبران بزرگ و الهام بخش شوند مورد بررسی قرار گرفت. در قسمتی از این سخنرانی Sinek عنوان می کند که شرکت های خوب می دانند که چه کاری را انجام می دهند و چگونه آن کار را انجام دهند، اما شرکت های عالی یک نکته بیش تر را می دانند، این که چرا کاری را انجام می دهند.

با مشاهده این ویدیو مایرسون درگیر سوالی کلیدی شد، چرا مایکروسافت ویندوز را می سازد؟ این سوال مایرسون را در جهنمی از فکر فرو برد، برای فردی که مدیر بخش سخت افزار و ویندوز مایکروسافت است، بخشی که به مدت بیش از دو دهه بیش ترین آورده مالی را برای شرکت داشته، و اکنون به لحاظ میزان فروش و سهم از بازار در حال فرسایش بود، درگیری فکری زیادی ایجاد شد. اما نقطه تحول همین جا بود، مایرسون مصمم شد تا راهی پیدا کند تا دستگاه های ویندوزی را منحصر به فرد سازد.

در این مدت تیم تحت رهبری مایرسون به خوبی یادگرفتند که چگونه نحوه تعامل و استفاده کاربران از محصولات را زیر نظر گرفته و بررسی کنند، به صورت عمیق خواسته های آن ها و نیازهایی که از یک دستگاه دارند را لمس کنند و از سوی دیگر آن ها را تشویق کنند تا از برنامه های طراحی و قلم سرفس استفاده کنند (نوآوری که بعدها توسط اپل مورد کپی برداری قرار گرفت). سالیان طولانی لوگوی اپل همراه طراحان گرافیکی در برخی مناطق به خصوص آمریکا بود، اما با عرضه سرفس استودیو مایکروسافت در حال جذب این طیف از مخاطبان و ساخت پیوند عاطفی با هنرمندان، طراحان و گرافیست ها است. در همین زمینه مایرسون اظهار کرده: تعداد زیادی از هنرمندان در حال ورود به اکوسیستم ویندوز هستند. تمرکز ما بر خواسته ها و نیازهای کاربران کمک شایانی به طراحی محصولات ما کرد، از دید سازندگان و طراحان سخت افزار ما این اطلاعات و شرایط عالی هستند، این اطلاعات الهام بخش ایده های نوین و کارهای آتی ما بوده و خواهد بود.

برای شرکتی که بخش سخت افزاری آن سال ها محدود به تولید کیبورد و موس و بوده، عرضه غافلگیر کننده سخت افزارهایی با بدنه فلزی صیقل خورده و بسیار با کیفیت اگر یک انقلاب نباشد، فعالیتی در جهت نزدیکی بیش تر به مشتریان و جلب مخاطبان معمولی خواهد بود.

سرفس بوک با آن لولای انقلابی و منحسر به فرد خود که شبیه به بند ساعت است، می تواند نیاز هر کاربری را مرتفع سازد، جدا شدن صفحه نمایش و تبدیل شدن آن به یک تبلت پدیده ای بود که برای اولین بار در صنعت سخت افزار دیده شد. سرفس دایل ۱۰۰ دلاری نوع جدیدی از تعامل با کامپیوتر را تعریف کرد، که می تواند طیف گسترده ای از وظایف نظیر تغییر ولوم صدا، تغییر طیف رنگی، زوم کردن بر روی عکس و … را انجام دهد و به صورت پیوسته نرم افزارهای جدیدی پشتیبانی از آن را به خود اضافه می کنند. سرفس استودیو یک AIO پرچمدار است که اصلا جای حرف ندارد، طراحی خاص آن باعث شده تا به آرزوی هر گرافیستی تبدیل گردد. با استفاده از هالولنز ۳۰۰۰ دلاری مایکروسافت در رقابت با دیگر شرکت های بزرگ در عرصه واقعیت ترکیبی، یک گام جلوتر قرار گرفته است، این محصول با قیمت بالای خود در حال حاضر فقط در اختیار توسعه دهندگان قرار گرفته است، اما راهی را باز کرده تا شرکا سخت افزاری مایکروسافت بتوانند هدست های ارزان قیمت خود را بسازند و به مشتریان نهایی برسانند، و سرانجام اینکه مایکروسافت با نوآوری که در زمینه تبلت های هیبریدی داشته توانسته افق جدیدی تعریف کند و مسیر راه را به شرکت هایی نظیر لنوو، اچ پی و … به خوبی نشان دهد و در نهایت سهم ویندوز ۱۰ را افزایش دهد.

در خط تولید سخت افزارهای این شرکت یک جای خالی وجود دارد: گوشی هوشمند. بر طبق بررسی ها و گمانه زنی ها در سال جاری بیش از ۱.۵ میلیارد گوشی هوشمند وارد بازار خواهند شد، و در حال حاضر مایکروسافت بزرگ ترین غایب این عرصه به شمار می رود، در همین زمینه مدیرعامل مایکروسافت ساتیا نادلا عنوان داشته: ما تا زمانی که محصولی انقلابی و کاملا متفاوت با آنچه در بازار هست در چنته نداشته باشیم، حضور پر رنگی نمی توانیم داشته باشیم. یوسف مهدی رییس بخش بازاریابی این شرکت نیز بیان کرده که ما با دستگاهی که کسی مشابه آن را ساخته وارد بازار نخواهیم شد. از سوی دیگر Alex Kipman خالق هالولنز و کینکت می گوید: گوشی های هوشمند اخبار بیات شده دیروز هستند، گوشی های هوشمند منقرض شده اند، و مردم عادی هنوز متوجه ایم مسئله نیستند. وی اعتقاد دارد محصولی بر پایه واقعیت ترکیبی جایگزین گوشی های هوشمند خواهد شد.

مایکروسافت با عرضه سرفس پرو به طور پیوسته سهم آیپدها را در بازار بلعیده است، آینده را نیز با هالولنز به زمان ما آورده، مشکلاتی نیز در برخی از زمینه ها وجود داشته، اما همان طور که پانوس پانای می گوید و من نیز متواضعانه تایید می کنم: سخت افزار های جدید این شرکت مورد عشق و علاقه کاربران هستند. مایکروسافت در حال قرار گیری بر تخت سلطنت سخت افزار سازان دنیا است.

 

منبع :

BLOOMBERG

1270 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
محمد
پاسخ دهید یکشنبه 17 اردیبهشت 1396

بسیار بسیار عالی

  محسن توکلی
  پاسخ دهید دوشنبه 18 اردیبهشت 1396

  ممنون که همراه وینفون هستید محمد جان، مداوم باشه همراهی شما

علی
پاسخ دهید یکشنبه 17 اردیبهشت 1396

یک کلمه هم درباره Xbox نگفتید در حالی که سالهای سال از لحاظ درامد زایی بالاتر از سرفیس قرار داشته و احتمالا در اینده هم خواهد داشت

  sajjad
  پاسخ دهید یکشنبه 17 اردیبهشت 1396

  درآمد سرفیس بیشتره
  در ضمن درآمد اصلی ایکس باکس روی سرویس ها و نرم افزاری هست

  محسن توکلی
  پاسخ دهید دوشنبه 18 اردیبهشت 1396

  درسته علی جان، نوشته تمرکزش بیشتری روی سخت افزار کامپیوتر بوده، به نوعی قیاس مایکروسافت با اپل، تو بخش کنسول مطمئنا بخش قدرتمندی هست اکس باکس، و با عرضه اسکورپیو شاهد قدرت نمایی بیشتر این برند محبوب خواهیم بود

نیم
پاسخ دهید دوشنبه 18 اردیبهشت 1396

ممنون از ترجمه زیباتون

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,