نسل کاملی از رایانه های تولید شده در سه تا چهار سال گذشته قادر به دریافت به روز رسانی جدید ویندوز ۱۰ نخواهند بود. مایکروسافت رسماً اعلام کرده دستگاه هایی که طی دو سال گذشته به صورت رایگان به ویندوز ۱۰ ارتقاء یافته اند دیگر به روز رسانی های شامل ویژگی بعدی را دریافت نخواهد کرد.

اگر شما جزء دارندگان بدشانس دستگاه های لپ تاپ و رایانه های شخصی هستید که در سال ۲۰۱۲ معرفی  و سپس در خلال سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ فروخته شدند و در اواسط سال ۲۰۱۵ به رایگان به ویندوز ۱۰ ارتقا یافته و همچنین به روز رسانی سالگرد (نسخه ۱۶۰۷) را در تابستان ۲۰۱۶ دریافت کردند اکنون چنانچه قصد دارید نسخه ۱۷۰۳ را دریافت کنید با پیغام خطای زیر مواجه خواهید شد:

ویندوز ۱۰ بر روی این دستگاه پشتیبانی نمی شود. نسبت به حذف آن اقدام نمایید.

اما فریب این پیغام را نخورید چرا که اصلاً برنامه ای نصب نشده که بخواهید آن را حذف کنید. مشکل صرفاً به دلیل عدم سازگاری سخت افزار دستگاه یعنی پردازنده های سری Clover Trail اینتل اتم که چهار یا پنج سال گذشته عرضه شدند با آخرین نسخه ویندوز ۱۰، به وجود آمده است. کنترل سازگاری دستگاه با سیستم عامل بخشی از فرآیند نصب نسخه کریترز برای اطمینان از کارایی دستگاه می باشد و در صورت عدم سازگاری پس از دانلود ۳ گیگابایت، پیغام خطای فوق ظاهر می شود که راهی برای رفع آن وجود ندارد و بنابراین دستگاه در نسخه ۱۶۰۷ باقی خواهد ماند.

آنطور که خط مشی مایکروسافت می گوید دستگاه هایی که پیش از این در سال ۲۰۱۵ و تابستان ۲۰۱۶ ارتقاء یافته اند تنها ۱۸ ماه پس از آن پشتیبانی خواهند شد و چنانچه شرکت نسبت اجرای این اطلاعیه اصرار داشته باشد نسخه ۱۶۰۷ حداکثر تا اوایل سال ۲۰۱۸ پشتیبانی خواهد شد. البته ممکن است برخی دستگاه ها تا سه سال پس از ارتقاء اولیه پشتیبانی شوند ولی با جستجو در وب سایت مایکروسافت اطلاعات دقیقی در این خصوص پیدا نمی شود.

در یکی از وبلاگ ها و انجمن های اینترنتی از سوی فردی که به عنوان کارمند مایکروسافت معرفی شده در پاسخ به نقطه نظرات کاربران در خصوص مشکل فوق، اشاره شده که:

دستگاه هایی که از پردازنده سری Clover Trail اینتل اتم با مشخصه های Atom Z2760 – Atom Z2520 –  Atom Z2560 –  Atom Z2580 استفاده می کنند قادر به دریافت به روز رسانی کریترز نخواهند بود. ما در حال کار بر روی تهیه راه انداز های سازگار با نسخه جدید برای حل این موضوع هستیم و چنانچه به روز رسانی کریترز را نصب کرده اید ممکن است با مشکلاتی مواجه باشید که برای حل آن بهتر است فعلاً با استفاده از قابلیت بازیابی در بخش تنظیمات ویندوز ۱۰ به نسخه قبلی برگردید.

چنانچه دستگاه شما شامل پردازنده های مورد اشاره باشد در هنگام نصب به روز رسانی کریترز با خطای شماره ۰xC1900209 مواجه خواهید شد و معنی آن این است که قادر به عبور از مرحله اطمینان از سازگاری سخت افزار با نسخه سیستم عامل نیستید و فرآیند به روز رسانی متوقف خواهد شد. این دقیقاً یادآور مشکلاتی است که کابران در ماه های آغازین ارائه ویندوز ۱۰ با آن مواجه بودند.

در ژانویه ۲۰۱۵ زمانی که برای اولین بار در خصوص ویندوز ۱۰ اطلاع رسانی شد، آقای تری میرسون رئیس بخش ویندوز اعلام کرد :

به روز رسانی به این سیستم عامل فراتر از یک ارتقاء خواهد بود و پس از اینکه دستگاهی به این سیستم عامل ارتقاء یابد در طول عمرش و بدون دریافت هیچ هزینه ای پشتیبانی خواهد شد.

اما در ژوئیه همان سال و تنها دو هفته مانده به عرضه نسخه اصلی ویندوز ۱۰، مایکروسافت بیانیه ای مبنی بر تعهد به پشتییانی ده ساله از این سیستم عامل صادر کرد که بخش مرتبط با موضوع بحث به شرح زیر است :

به روز رسانی ها به صورت تجمعی منتشر می شوند و تمامی نسخه های قبلی را در بر می گیرند. بنابراین برای دریافت آنها لازم است دستگاه ها به روز رسانی قبلی را دریافت و نصب کرده باشند. به روز رسانی ها ممکن است شامل ویژگی های جدید، وصله های امنیتی و یا شامل هر دو باشند. همه ویژگی ها ممکن است در تمامی دستگاه ها قابل استفاده نباشند (برخی دستگاه ها ممکن است به دلیل عدم سازگاری سخت افزار با نسخه جدید، فقدان راه اندازهای مورد نیاز و یا پایان پشتیبانی سازنده، قادر به دریافت به روز رسانی ها نباشند). در دسترس بودن به روز رسانی به شرایط مختلفی از جمله کشور و منطقه و در مورد گوشی ها شبکه مورد استفاده و اپراتور مربوطه بستگی خواهد داشت.

در تابستان سال ۲۰۱۲ مایکروسافت و شرکایش  نظیر ایسر، ایسوس، دل، فوجیتسو، اچ پی، لنوو، سامسونگ و زد تی ای توافق گسترده ای برای استفاده از پردازشگرهای مورد اشاره در تبلت ها و دستگاه های هیبریدی مبتنی بر ویندوز ۸ خود را امضاء کردند ولی دستگاه های تولید شده به خاطر رفع مشکلات مربوط به سازگاری با سیستم عامل در اوایل ۲۰۱۳ به بازار آمد. شاخص ترین دستگاهی که در این دسته ارائه شد مدل Envy X2 اچ پی بود که به دلیل نگهداری طولانی مدت شارژ باتری و از نظر وزن و اندازه با آخرین مدل آی پد اپل مقایسه می شد.

هشدار

آمار و ارقام دقیقی از تعداد دستگاه هایی که با این مدل از پردازنده های اینتل فروخته شده اند در دسترس نیست اما با توجه به توافق مذکور می توان حدس زد که میلیون ها دستگاه با این پردازنده وجود دارند که دارندگان آنها پس از دریافت نسخه رایگان اولیه ویندوز ۱۰ با شوک عدم پشتیبانی مواجه شده اند.

احتمال ارائه یک وصله توسط مایکروسافت و اینتل برای رفع این مشکل وجود دارد اما هیچ خبر دقیقی که به توان به آن اطمینان کرد دیده نمی شود. ضمناً این سوال مطرح می شود که آیا امکان اینکه در یک یا دو سال آینده دستگاه های جدیدتر نیز شامل این مشکل شوند وجود دارد؟ نمی دانیم. اما با توجه به روندی که مایکروسافت در پیش گرفته شده محتمل به نظر می رسد. نکته طعنه آمیز اما این است که مایکروسافت که خود به روز رسانی را به صورت رایگان ارائه داده و تعهد کرده بوده که به صورت مادم العمر، دستگاه های دریافت کننده آن را پشتیبانی خواهد نمود اکنون به تاریخ توقف آن نزدیک می شود. بنابراین اگر شما دستگاهی با سیستم عامل پایه ویندوز ۸ و یا ۸.۱ خریداری کرده اید که شرکت سازنده هم پشتیبانی از آن را خاتمه داده است، در معرض خطر عدم پشتیبانی سیستم عامل هستید.

سخن آخر

جای شکر آن باقیست که خط مشی اعلام شده توسط مایکروسافت حداقل شامل دستگاه هایی که با سیستم عامل پایه ویندوز ۱۰ ارائه شده اند  و یا دستگاه های که شرکت های سازنده آنها را پشتیبانی می کنند نمی شود اگر چه خط مشی فعلی هم ممکن است حتی بدون اطلاع قبلی تغییر نماید!

منبع :

ZDNET

31 پست
محسن عطاالهی
کارشناس برنامه ریزی و کنترل پروژه، علاقه مند به مایکروسافت
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
milad535
پاسخ دهید دوشنبه 26 تیر 1396

من اخرین نسخه ویندوز ۱۰رو دارم قبلا توتنظیمات دیسپلی میشد اندازه نوشته ایکون ها و منو و تایتل بار هارو تغییر داد و بولدشون کرد
الان تنظیمات دیسپلی کجاس

هادی
پاسخ دهید دوشنبه 26 تیر 1396

با سلام
یعنی اینکه من که سیستمم قدیمیه و core 2 duo هست نمیتونه
من اینسایدرم و اخری رو که اومد راحت زدم روی سیستم و سرعتش عالیه
یهنی نمیشه
رم ۸ گیگه
هارد ssd سامسونگ
گرافیک ۲ ati Adm Radeon hd 6670

    سیّد محمّد نصری
    پاسخ دهید دوشنبه 26 تیر 1396

    دوست عزیز فقط این خانواده خاص از پردازنده های اینتل پشتیبانی نمیشن، اونم یک مشکله که احتمالا سریع حل میشه.
    رایانه های شخصی مشکلی برای نصب ندارند مشروط بر این که پردازنده شون از نسل سوم معماری ۶۴ بیتی به بعد پشتیبانی کنه
    مدل دقیق پردازنده شما چیه ؟

nyas
پاسخ دهید سه شنبه 27 تیر 1396

سلام من امروز ۱۷۰۳ رو دریافت کردم تغییرات زیادی ندیدم البته اج و همچنین استارت و دیفندر تغیراتی داشته ولی از تغیرات دیگه خبر ندارم

keivan
پاسخ دهید سه شنبه 27 تیر 1396

سلام دوستان یه سوال دارم من دارم آپدیت کریتورز رو نصب میکنم با آپدیت اسیستنت خود مایکروسافت تا حدود هشتاد در صد دانلود کرد و الان باز برگشت از صفر داره دانلود میکنه … آماده سازی واسه نصبم نیست واقعا داره دانلود میکنه دوباره… مشکل چیه؟ دوباره نره تا اخر همینجوری شه…. حجمم اینترنتم محدوده….

Alireza
پاسخ دهید سه شنبه 27 تیر 1396

CPU های نسل اول core i3 پشتیبانی میشن؟
من الان iso ویندوز ۱۰ کریترز رو نصب کردم و مشکلی ندارم.
Core i3 540

fasmlinux
پاسخ دهید یکشنبه 21 آبان 1396

جالبه
لینوکس هرروز پردازنده های بیشتری را. ساپورت میکنه و روی رایانه های بیشتری با انواع معماری نصب میشه. و. اونوقت مایکروسافت. هر روز داره عقب نشینی میکنه . دیروز گوشیهای ویندوزی را از رده خارج کرد امروز. رایانه .
کسی چه میدونه شاید. فردا. کلا. ویندوز را. برای. همیشه. از رده خارج. کنه. و. یک توزیع تجاری. لینوکس. را. به دنیا. معرفی کنه . مایکروسافت لینوکس. که خب. روی. همه. ی. پردازنده های دنیا. نصب خواهد. شد .
حالا. می فهمم. چرا. لینوکسیها. ما. ویندوزیها. را. مسخره. می کنند چون. می دانند. که. بازیچه ی سیاستهای. مایکروسافت. شده ایم . و. اختیاری. از خودمان نداریم . لااقل. انها. سورس لینوکس. توی دستشونه. و می تونند. هرکاری. باهاش. بکنند. اپدیت بسیار سریع. ودقیق. و اختیاری. لینوکس کجا. و اپدیت. اجباری و مبهم. و. احمقانه. ی. ویندوز. کجا . بروید. توی سایت. دبیان. . ببینید. دبیان. از چند مدل. پردازنده. بخوبی. حمایت میکنه. . هرروز هم. بزرگتر. و کاملتر میشه . ویندوز. به اخر. خط رسیده. وقتی اندروید تونست. ویندوز موبایل. رو شکست. بده. دبیان. خیلی. راحت تر میتونه. ویندوز 10. دسکتاپ. را. شکست. بده . اینده. متعلق. به لینوکسه. . ویندوز واقعا. توانایی مقابله با. لینوکس. رو. نداره . بیشتر از این. نباید. وقتمان. را بابت. ویندوز. هدر دهیم . این. پلتفرم. محکوم. به. شکسته . حالا. خود. دانید .

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,