_مایکروسافت پنل جدید

پشت پرده همکاری مایکروسافت با گوگل روی مرورگر اج مهندسان مایکروسافت و گوگل همکاری نزدیکی با هم خواهند داشت

به گفته‌ی نادلا مرورگر مایکروسافت اج در سال 2015 معرفی شد و تا تابستان سال 2017 پیشرفت چندانی نداشت. همچنین جو بلیفوری در گفت‌وگو با سایت The Verge اذعان کرده که انتظار بیشتری از این مرورگر داشته است. نادلا آینده‌ی وب را می‌دید و از روند پیشرفت مرورگر اج راضی نبود. جو بلیفوری در ادامه توضیح داد:

گوگل از تجربیاتی که از دنیای وب کسب کرده استفاده‌ی خوبی کرده است. ما میخواهیم مرورگرمان بهتر شود. مرورگر اج هنوز به محبوبیت مورد نظر ما نرسیده است.

مایکروسافت بسیار برای بهبود سازگاری مرورگر خود تلاش می‌کند در حالی که گوگل با کروم پیشتاز رقابت است و جایگاه آن در میان مرورگرهای پیش‌فرض دسکتاپ مستحکم است.

مایکروسافت نیاز داشت که تغییر بزرگی در مرورگر خود بدهد. در جلسه‌ای حیاتی نادلا تصمیم بزرگی برای مایکروسافت گرفت که مرورگری که در داخل این شرکت ساخته شده است دور ریخته شود و این شرکت با استفاده از کرومیوم شروعی دوباره داشته باشد. چهارچوب یک مرورگر بهتر از این نمی‌تواند باشد و آینده ویندوز و دنیای وب می‌تواند همگام با این پروژه پیش برود. در ادامه چگونگی گرفتن این تصمیم توسط مایکروسافت و چشم‌اندازی از آینده را بررسی خواهیم کرد.

بلافاصله بعد از جلسه با نادلا، تیم مرورگر مایکروسافت به بررسی مشکلات مرورگر اج پرداخت. این شروع دومینوی تغییرات این مرورگر بود. جو بلیفوری می‌گوید:

ما در جایی که تری میرسون (Terry Myerson) در اکتبر سال 2017 در آن نشست برگزار می‌کرد هدف جلسه را نوشتیم و به جمع‌بندی رسیدیم.

این کاغذ شامل بسیاری از بهبودها و عقب‌گردهای اج شد. مایکروسافت از عقب‌گردها به عنوان “بادهای مخالف” یاد می‌کرد. این عبارت نشانه‌ای برای مشکلات نه کاملا تکنیکی و نه کاملا غیرقابل حل مرورگر اج در سال 2017 بود. آن‌ها فقط روند پیشرفت این مرورگر را کند می‌کردند.

یکی از عجیب‌ترین این بادهای مخالف توزیع‌پذیری بود. اگرچه ویندوز 10 مدام در حال توسعه بود ولی کسانی که از مرورگر اج استفاده می‌کردند کافی نبودند زیرا همچنان از کروم و دیگر رقیبان استفاده می‌کردند. جو بلیفوری در ادامه توضیح می‌دهد:

تعداد کاربران مرورگر ما کم بود. یکی از دلایل آن دسترس‌پذیر بودن آن فقط در ویندوز 10 بود. اگرچه‌ ویندوز 10 در حال پیشرفت بود ولی در بین همه‌ی دستگاه‌ها کم بود.

دستگاه‌هایی که از ویندوز 7 استفاده می‌کردند نمی‌توانستند از اج استفاده کنند. حتی اگر یک شرکت به ویندوز 10 ارتقا می‌داد این به معنی آپدیت کردن مداوم ویندوزها نبود پس مرورگرهای اج نیز همگام با ویندوز آپدیت می‌شد که بازه‌ی آن هر شش ماه یک بار است. اگر محتاط بودن کسب‌وکارها در استفاده از ورژن‌های جدید ویندوز را در نظر بگیرید می‌فهمید که اج چالش بزرگی برای رقابت داشت و به راحتی از رقیبان خود عقب می‌ماند.

این باد مخالف تقریبا با دیگر باد مخالف یعنی “سازگاری” غیرقابل تمایز بود. به دلیل اینکه اج از موتور پردازش متفاوتی از کروم یا سافاری استفاده می‌کرد، نمایش بعضی سایت‌ها با مشکل مواجه می‌شد. همگام‌سازی یک سایت در مرورگرهای مختلف همیشه یک چالش بوده است و به دلیل اینکه مرورگر اج کاربران زیادی نداشت، اکثرا تنظیم‌ سایت برای آن از لیست اولویت‌ توسعه‌دهندگان وب خارج می‌شد.

اج همچنین در پلتفرم یونیورسال ویندوز (UWP) ساخته می‌شد. پلتفرمی که حاصل تلاش مایکروسافت برای اجرای برنامه‌های یونیورسال روی دسکتاپ‌ها، تبلت‌ها، گوشی‌ها، کنسول‌های ایکس باکس و دستگاه‌هایی مثل هولولنز بود. جو بلیفوری در این باره می‌گوید:

سومین باد مخالف ما پلتفرم یونیورسال ویندوز بود. این پلتفرم بد نیست اما نمی‌تواند به پای پلتفرم 35 ساله‌ای که تعداد بی‌شماری از برنامه‌ها برای آن توسعه یافته‌اند برسد.

این به معنی آن است که چیزهایی مثل پشتیبانی در دستگاه‌های مختلف دلیل قوی‌ای برای توسعه مرورگر اج برای پلتفرم یونیورسال نیست و تیم اج اگر می‌خواهد برنامه‌اش را روی این پلتفرم توسعه دهد باید منتظر پیشرفت‌های بیشتری بماند. مایکروسافت باید مرورگر اج را به برنامه‌ی دسکتاپ واقعی تبدیل می‌کرد که روی ویندوز 7، مک و ویندوز 10 در دسترس باشد.

مایکروسافت راه‌های مختلف ساده‌ای برای رویارویی با این مشکلات پیدا کرد. مثلا حضور اج در استور ویندوز که می‌توانست جدا از هسته‌ی ویندوز در هر زمانی آپدیت شود. این شرکت نیم‌نگاهی نیز به قابل دسترس کردن اج روی ویندوز 7 داشته است. مهاجرت به کرومیوم نیز یکی از راه‌حل‌های این مشکلات بود. جو بلیفوری می‌گوید:

ما در همان جلسه تصمیم به مهاجرت به موتور کرومیوم نگرفتیم. ما راجع آن فکر کردیم و سازگاری راه‌حل پیش‌رو به نظر می‌رسید.

بنابراین مایکروسافت برای حل مشکلات سازگاری اج تلاش کرد اما وقتی یک مشکل حل می‌شد ده مشکل دیگر پیدا می‌شد. از طرفی مایکروسافت در سال‌های گذشته رقیبی مثل گوگل داشت که با استانداردهای جدید و سرعت خوبی که در پیشرفت کروم در پیش گرفته بود، دسترس‌ناپذیر شده بود.

یکی دیگر از چالش‌های مایکروسافت مشکلات درون شرکتی بود. زمانی که توسعه اج شروع شد، بخش توسعه پلتفرم وب برای ویندوز (EdgeHTML) و بخش ساخت و حفظ مرورگر اج کاملا جدا بود. با جدا شدن تری میرسون از مایکروسافت جو بلیفوری تیم‌های اج و پلتفرم وب مایکروسافت را برای هماهنگی بهتر و ساختن مرورگری بهتر برای ویندوز یکی شدند.

این تغییر جایگاه‌ها باعث شد که تیم‌های وب نیز برای بهبود مرورگر این شرکت تلاش کنند و در مجموع توجه بیشتری روی حل مشکلات مرورگر متمرکز شود. مایکروسافت شروع به ساخت نمونه‌های اولیه این مرورگر با مدل‌های مختلف اپن سورسی که موجود بود کرد. یکی از آن‌ها با اسم رمزی “Blade” تلاش کرد که از موتور Blink برای پردازش‌های همان مرورگر قبلی اج استفاده کند. نمونه‌ی دیگری با اسم رمزی “Septagon” از ابزار کامل کرومیوم استفاده کرد. نمونه‌ی اولیه سپتاگون طبیعتاً بهتر عمل کرد. اما رفتن به سوی آن و پشت‌ سر گذاشتن مرورگر توسعه یافته‌ی قبلی تصمیم بزرگی بود.

تیم ریاست نادلا هر جمعه در جلسه‌ای پروسه‌‌ی “جست‌وجوی چیزهای جالب” را انجام می‌دهند. هر تیم در مایکروسافت می‌تواند چیزهای جالب را در این جلسه مطرح کند. در آن زمان تیم اج نیز نمونه‌ی جالب خود را در جلسه پیشنهاد کرد. نمونه‌ی اولیه سپتاگون مورد تایید اعضای ریاست مایکروسافت قرار گرفت و بازخوردهای خوبی دریافت کرد.

مایکروسافت ماه‌ها به تحقیق در رابطه‌ با ایده‌ی مهاجرت از اج به کرومیوم پرداخت که حرکت بزرگی نسبت به کارهای دیگر شرکت می‌باشد. بلیفوری در این باره می‌گوید:

ما شک‌های زیادی درباره‌ی این تغییر داشتیم. ما با بیل گیتس ملاقات کردیم. همچنین با کوین اسکات عضو هیئت مدیره‌ی لینکداین و رید هوفمن یکی از اعضای هیئت مدیره مایکروسافت مشورت کردیم. همچنین با نت فریدمن(Nat Friedman) رئیس گیت‌هاب (یکی از زیرشاخه‌های مایکروسافت) دیداری ترتیب دادیم.

هدف این ملاقات‌ها ترسیم دورنمای مهاجرت به کرومیوم و چالش‌های پیش‌ رو بود و اینکه مایکروسافت چه نوع ارتباطی را از گوگل انتظار داشته باشد. به‌هرحال این مهاجرت قمار بزرگی برای مایکروسافت است و کار روی کد اپن سورس نیز می‌تواند چالش بزرگ‌تری نیز باشد.

به نظر بعضی کاربران مایکروسافت رابطه‌ی خوبی با پروژه‌های اپن سورس ندارد اما این رویکرد مایکروسافت در حال تغییر است. اج هر شش ماه یک بار برای کاربران منتشر می‌شود در حالی که بیلدهای حلقه‌ی Canary کرومیوم هر روز منتشر می‌شوند! همچنین کد کرومیوم از پایه با کدی که مهندسان مایکروسافت برای اج ساخته‌اند متفاوت است.

مایکروسافت تا حدود سپتامبر 2018 که زمان زیادی محسوب می‌شود مهاجرت به کرومیوم را آنالیز کرد. نادلا و تیم مدیریت این تغییر را تایید کردند و مایکروسافت برای اعلام عمومی آن در دسامبر آماده شد. جتیندر من (Jatinder Mann) مدیر برنامه‌ی مایکروسافت اج درباره این لحظه‌ی باشکوه می‌گوید:

ما کمی مضطرب بودیم. خوشبختانه بعد از اعلان رسمی پیام‌های بسیار مثبتی از مهندسان کرومیوم و دیگر اعضای مرورگر کرومیوم دریافت کردیم که از پیوستن ما به این پروژه بسیار خوشحال بودند.

موزیلا شرکت توسعه‌دهنده‌ی فایرفاکس از این حرکت مایکروسافت خوشحال نشد. این همکاری مایکروسافت می‌تواند به این معنی باشد که توسعه‌دهندگان وب فقط برای کرومیوم و سافاری کدهای خود را خواهند نوشت. این یک تهدید بزرگ برای موزیلا محسوب می‌شود ولی موزیلا به تلاش خود برای رقابت در فضای باز وب ادامه خواهد داد.

بعد از اعلام عمومی کار‌های پایه‌ای مهاجرت از اج به کرومیوم شروع شد. مهندسان مایکروسافت در گذشته سابقه‌ی همکاری برای طراحی استاندرادهای وب داشته‌اند که با این کار تفاوت‌های بسیاری دارد. مهاجرت مایکروسافت به کرومیوم نشان ‌می‌دهد که همکاری آن با گوگل در طول ماه‌های گذشته بسیار نزدیک‌تر شده است.

در هنگام استفاده از برنامه‌هایی که توسط این دو شرکت در حال توسعه هستند و در رقابت‌اند مثل برنامه‌های ارتباطی Microsoft Teams و Google Hangouts و همچنین برنامه‌هایی مثل Word و Google Docs نیز مهندسان مایکروسافت از چیزی که توسعه‌دهندگان کرومیوم با آن راحت هستند، استفاده می‌کنند. جتیندر من در این باره می‌گوید:

ما به این جامعه پیوستیم و می‌خواستیم که به وسیله‌ی چیزی که قبلا از آن استفاده می‌کردند، با آن‌ها همکاری کنیم. ما از برای صحبت با مهندسان کرومیوم از Google Hangouts استفاده می‌کنیم زیرا همکاری را برای ما راحت‌تر می‌کند.

مهندسان گوگل راجع چگونگی کار کردن جامعه‌ی اپن سورس کرومیوم به مایکروسافت توضیح دادند. چند تمرین وجود دارد که برای عضو پروژه‌ی کرومیوم بودن در طولانی مدت نیاز است که شامل بعضی کارهایی که مایکروسافت می‌کند مثل طراحی کلی و چند پلتفرمی و چند دستگاهی می‌شود.

مهندسان مایکروسافت و گوگل با هم روی قابلیت‌هایی مثل امکانات دسترسی، scroll کردن و کنترل‌های لمسی کار می‌کنند. لمس بخش بزرگی از اج بوده است و مایکروسافت در حال انجام کارهایی روی کرومیوم است که یک تاریخ یا زمان را روی دستگاه‌های لمسی بسیار راحت‌تر دریافت کند. مایکروسافت همچنین روی پشتیبانی بهتر کیبورد لمسی ویندوز در کرومیوم کار می‌کند که شامل تایپ‌ کردن با ژست‌ حرکتی swipe می‌شود. جتیندر من در این باره می‌گوید:

نکته‌ی جالب این بود که مهندسان کرومیوم این پروژه را شروع کرده بودند. پس در واقع ما ادامه‌ی پروژه‌ی آن‌ها را انجام دادیم و به اتمام رساندیم. ما در یکی از جلساتی که با آن‌ها داشتیم شاهد هدف‌گذاری این کار برای ماه بعد بودیم. سپس ما گفتیم: “ما الان داریم روی آن کار می‌کنیم”. سپس چهره‌های خوشحال آن‌ها را شاهد بودیم.

ماجراجویی‌های کرومیوم شرکت مایکروسافت هنوز در ابتدای زمان خود قرار دارد و مهندسان مایکروسافت و گوگل برای رسیدن به هدف‌های یکسان بسیار خوب با هم همکاری می‌کنند. اما مایکروسافت و گوگل همچنان رقیب یکدیگر هستند و باید ببینیم این رقابت در دنیای مرورگر چگونه خواهد بود. قبلا سایت‌های Chrome-only را شاهد بوده‌ایم که روی اج درست کار نمی‌کردند. گوگل اخیرا طبق توافق نزدیکی که با موزیلا داشته و جست‌وجوگر پیش‌فرض فایرفاکس شده است، از اذیت کردن این شرکت که سال‌ها انجام می‌شد، دست برداشته است. جاناتان نایتینگل (johnathan nightingale) در این باره می‌گوید:

تبلیغات گوگل کروم کنار جست‌وجوهای فایرفاکس نشان داده می‌شد. جیمیل و Google Docs مشکلات و باگ‌های اجرایی زیادی داشت. سایت‌های Demo فایرفاکس را به اشتباه ناسازگار می‌خوانند و باز نمی‌شدند. گوگل نیز در پاسخ به موزیلا این مشکلات را اتفاقی می‌دانست و وعده‌ی حل کردن آن را می‌داد. من می‌خواستم این مشکلات را از روی سهل‌انگاری و نه از روی بدجنسی بدانم ولی فکر نمی‌کنم گوگل تا این حد سهل‌انگار باشد.

گوگل و مایکروسافت چندین مشاجره‌ی عمومی در طول سال‌های گذاشته داشته‌اند که منجر به جنگ‌های اکوسیستمی شده و مشتریان هر دو شرکت را تحت تاثیر قرار داده است. نقشه‌ی گوگل برای کاربران ویندوزفون موقتا از دسترس خارج شده بود و مشاجره‌هایی برای برنامه‌ی یوتیوب روی ویندوزفون صورت گرفت و گوگل مایکروسافت را با توقف سرویس ActiveSync جیمل روی ویندوفون غافلگیر کرد. در نهایت اگر خودداری گوگل از توسعه برنامه‌های ویندوزی را نیز در نظر بگیریم، می‌فهمیم که چرا تلاش‌های مایکروسافت برای رقابت با اندروید در گوشی‌های هوشمند با شکست مواجه شد.

حتی مهندسان یوتیوب در حدود 10 سال پیش پیام عدم پشتیبانی از اینترنت اکسپلورر 6 را به کاربران نشان می‌دادند. اخیرا نیز یوتیوب در مرورگر‌های غیر از کروم مثل اج، فایرفاکس یا سافاری به خوبی کار نمی‌کرد. با در نظر گرفتن تاریخ، بعضی کاربران می‌ترسند که گوگل از امکانات وب و سرویس‌های خود جهت زیرسلطه گرفتن مایکروسافت استفاده کند. این ترس خیلی هم عجیب نیست زیرا در صورتی که ارتباط این دو شرکت به بیراهه برود مایکروسافت می‌تواند قربانی استراتژی “در آغوش بگیر، استفاده بگیر، دور بریز” شود.

این ترس‌ها در هنگام متوقف شدن ناگهانی Google Meet در مرورگر اج مایکروسافت به اوج خود رسید. همچنین گوگل هشدار “مرورگر پشتیبانی‌ نشده” را به کاربران مرورگر کرومیوم اج هنگام استفاده از Google Docs نشان می‌داد. اریک لاورنس (Eric Lawrence) کسی که روی مرورگر اینترنت اکسپلورر کار می‌کرد سپس برای کار روی مرورگر کروم به گوگل پیوست و حالا نیز به مایکروسافت برگشته می‌گوید که این کارهای گوگل از روی بدجنسی نیست. و گوگل با هدف خاصی این کارها را نمی‌کند. جو بلیفوری توضیح می‌دهد:

من فکر می‌کنم که گوگل در آینده با ما رقابت خواهد کرد. ما درحال مهندسی کردن استانداردهای وب و امکانات وب هستیم که روی دستگاه‌های ویندوزی خوب کار کنند. این کار ممکن به نظر می‌رسد و مورد علاقه همه است. همچنین فضای زیادی برای رقابت و متمایز شدن وجود دارد.

گوگل همان گونه که پیش‌بینی می‌شد از همکاری با مایکروسافت در پروژه‌ی کرومیوم استقبال کرد. مهندسان گوگل مایکروسافت را روی صحنه‌ی رویداد BlinkOn کرومیوم دعوت کردند و مایکروسافت در بیش از 400 عملکرد این پروژه نقش داشته است. یکی از سخنگویان گوگل می‌گوید:

از زمانی جدایی، کروم در دنیای باز وب قهرمان بوده است و ما از پیوستن مایکروسافت به کرومیوم استقبال کرده‌ایم. ما از کاری که با همکاری مایکروسافانتت و جامعه‌ی استاندارهای وب برای پیشرفت وب باز که شامل پشتیبانی از خاب کاربر و فراهم کردن تجربه‌های عالی وب انجام می‌دهیم راضی هستیم.

مایکروسافت همچنان در حال کار روی کرومیوم است

مایکروسافت هنوز کار زیادی تا آماده شدن نسخه نهایی اج برای ویندوز دارد و کارهای ناشناس بسیاری باقی مانده است. این شرکت همچنین ریسک به وجود آمدن مشکلات قدیمی ویندوز مثل سازگاری با نسخه‌ی قدیمی که برای توسعه‌ی آینده مشکل‌ساز خواهد شد را قبول کرده است. احتمالا ورژن آینده‌ی ویندوز 10 باید همزمان مرورگر اج، اینترنت اکسپلورر و اج کرومیوم را پشتیبانی کند.

تغییر از اج قدیمی به اج جدید کار ساده‌ای نیست و مایکروسافت همچنان در حال پیدا کردن راه‌حلی برای آن است. همچنین تکنولوژی پردازش وب چیزی نیست که فقط درون یک تب مرورگر انجام شود و در برنامه‌ها و خیلی از جاهای سیستم‌عامل که فکرش را هم نمی‌کنید اجرا می‌شود. چگونگی تقابل مایکروسافت با این گونه چالش‌ها دیدنی است.

غول نرم‌افزاری به تدریج قابلیت‌های جدیدی برای اج کرومیوم معرفی می‌کند و این مرورگر روی مک نیز در دسترس است. مثلا حالت “IE mode” برای اج که مناسب کاربرانی است که مکان کار آن‌ها از سایت‌های داخلی مبتنی بر اینترنت اکسپلورر استفاده می‌کند. یا قابلیت “collections” که در مرورگر اج برای جمع‌ کردن اطلاعات و یادداشت‌ها از وب استفاده می‌شود. مایکروسافت همچنین به آرامی در حال دنبال کردن شما برای پیدا کردن راه‌های مختلف متوقف کردن تبلیغات است.

فرای این قابلیت‌ها ارتباط بهبود یافته و خوب بین اج کرومیوم و مایکروسافت با گوگل نوید پیشرفت‌های خوبی را در آینده می‌دهد. در نهایت این همکاری‌ها در ماه‌های آینده به بهبود تجربه‌ی شما روی ویندوز که شامل استفاده از هر دو مرورگر کروم و اج می‌شود منجر می‌شود. اج از قبل نیز مرورگر خوبی بود و می‌تواند به راحتی به بهترین مرورگر پیش‌فرضی که ویندوز تا به حال داشته تبدیل شود. در پایان این به تلاش مایکروسافت برای متقاعد کردن کاربران به ترک کردن کروم و رو آوردن به اج کرومیوم بستگی دارد.

منبع :

THEVERGE

72 پست
امیر محمد امانی
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,