ساتیا نادلا در ایمیلی در سال 2014 اندکی پس از انتخاب شدن به عنوان مدیرعامل مایکروسافت گفته بود:

در چند سال آینده ما دسته‌بندی‌های جدید و تجربه‌های متفاوت در صفحه نمایش‌هایی با اندازه مختلف خواهیم دید، مایکروسافت پیشگام این نوآوری‌ها خواهد بود و تمرکز خاصی بر کاربران دوگانه و نیازهای آنان در کار و زندگی خواهد داشت.

سال‌ها داشتن محصولات نابود شده توسط مصرف کنندگان موید این نکته بود که مایکروسافت به مصرف کنندگان متعهد نیست. با این حال اینکه نادلا پذیرفت که رها کردن مشتریان برای دست پیدا کردن به محصولات و اهداف درخشان بعدی کار درستی نیست یک نمایش نادر از شفافیت برای یک مدیرعامل بود. همچنین این امر احساسات کاربران و مصرف کنندگانی که به دلیل استراتژی ظاهرا سازمانی شرکت دچار مشکلاتی شده بودند التیام بخشید.

اگر رویکرد مایکروسافت مصرف‌کننده/حرفه‌ای باشد ارتباط و اجرای آن ماموریت و رویکرد نیاز به بهبود جدی دارد. در حقیقت فضای ابری مایکروسافت، سخت‌افزاری‌های هوش مصنوعی و پلتفرم ویندوز به طور قابل ملاحظه‌ای مایکروسافت را در اختیار مصرف‌کننده/حرفه‌ای قرار می‌دهد تا جامع‌تر از رقبای خود باشد. بیایید نگاه دقیق‌تری به این موضوع داشته باشیم و آن چیزی را که مانع مایکروسافت برای قدرت گرفتن در برخی مناطق است بررسی کنیم.

کورتانا، ربات‌ها و مصرف‌کننده/حرفه‌ای

مایکروسافت، اپل، گوگل و سامسونگ در حال رقابت در موضوع دستیارهای صوتی هستند. متاسفانه با وجود حدود 600 میلیون رایانه شخصی که از ویندوز 10 استفاده می‌کنند، کورتانا همچنان پشت سر اپل و گوگل در این حوزه حرکت می‌کند. حتی بیکسبی سامسونگ هم می‌تواند با فروش 600 میلیون واحدی دستگاه‌های اندرویدی این شرکت در هر سال، کورتانا را پشت سر بگذارد.

پاشنه آشیل مایکروسافت در این بخش عدم وجود یک گوشی هوشمند است که دستیارهای صوتی را در دست مصرف کنندگان قرار می‌دهد. قدرت کورتانا به گفته نادلا در این است که به یک دستگاه یا نرم افزار متصل نیست. طبیعت مبتنی بر ابر آن و ادغام با Office 365 و مایکروسافت گراف آن را گذرا کرده است. و کورتانا به طور کلی به کاربرانی که از سیستم مبتنی بر ویندوز 10 خود در خانه و یا محل کار استفاده می‌کنند محدود می‌شود.

تا به امروز رقبای کورتانا را رقیبی جدی برای خود نمی‌دیدند، ولی ادغام عمیق کورتانا در ویندوز10 توسط مایکروسافت دانش خود را از فعالیت شخصی و حرفه‌ای کاربران افزایش می‌دهد. علاوه بر این اگر مایکروسافت این اطلاعات را در فضای ابری خود با اطلاعات کاربران تلفن همراه تلفیق کند، توانایی وی برای خدمت به مصرف‌کننده/ حرفه‌ای به ظاهر بی نظیر خواهد شد.

ظرفیت مایکروسافت برای خدمت به مصرف‌کننده/ حرفه‌ای با رویکرد پلتفرم خود با ربات‌هایی که با بوم‌هایی مانند کورتانا که با استفاده از سرویس‌های ابری مبتنی بر مکالمه با کاربر ارتباط برقرار می‌کنند گسترش می‌یابد. با این حال به رغم تمام مزایای استفاده کننده / حرفه‌ای مایکروسافت به طور مداوم مصرف کنندگان را از دستیار دیجیتال خود و بازاریابی پیام‌ها رها می‌کند.

سرفیس و ویندوز برای مصرف‌کننده/ حرفه‌ای

دستگاه‌های سرفیس به طور ذاتی برای خدمت به مصرف‌کننده/ حرفه‌ای هستند. اولا، به عنوان دستگاه‌های مبتنی بر ویندوز و دستگاه‌هایی که از سرفیس‌ها الهام گرفته‌اند که باعث استفاده از یک سیستم عامل دفاعی در خانه و محل کار می‌شود. ویندوز و آفیس میزبان نرم افزارهایی بودند که برای سال‌ها میلیاردها کاربر از آن‌ها برای بهره‌وری حرفه‌ای و افزایش خلاقیت استفاده کرده‌اند.

دوما، سرفیس بوک، سرفیس و سرفیس استودیو می‌تواند از پیکربندی‌های سطح پایین تا بالاترین سطح سخت افزاری متغیر باشد و طیف بسیار وسیعی از نیازها و کاربران را پوشش دهد. کانتینیوم به عنوان یک راهکار بین رایانه‌های شخصی و دستگاه‌های قابل شارژ و همراه است.

همراه با خدمات ابری مبتنی بر سخت افزار و نرم افزار ویندوز در حال ارایه یک تجربه سیال دیجیتالی برای مصرف‌کننده/ حرفه‌ای در سراسر دستگاه‌هاست. Windows Core، One Core، Surface Hub و Oasis همگی باعث افزایش توانایی رقبا در زمینه تجربه مصرف‌کننده/ حرفه‌ای خواهد شد.

با این حال iOS و اندروید در گوشی‌ها و تبلت‌ها از رایانه‌های شخصی ویندوز برای برخی از کارهای سبک و روزمره گوی سبقت را ربوده‌اند و کاربران در اوقات فراغت خود از این پلتفرم‌ها بهره بیشتری می‌برند. هرچند پلتفرم مایکروسافت برای مصرف‌کننده‌ها و حرفه‌ای‌ها جامع‌تر است ولیکن رقبا با اکوسیستم‌های اپ محور غنی خود توانسته‌اند در مقابل رایانه‌های شخصی قد علم کنند. علاوه بر این بازاریابی مایکروسافت عمدتا بر روی برنامه‌های کاربردی حرفه‌ای Surface  و Windows تمرکز دارد و به منظور ارتقای استفاده شخصی از پلتفرم خود تلاش کمی دارد.

اندرومدا نهایت کاربری مصرف‌کننده/ حرفه‌ای

در آوریل سال 2016 ساتیا نادلا خبر از ایجاد یک دسته‌بندی جدید در حوزه تلفن‌های همراه داد که در سال 2019 کاربران را تحت تاثیر خود قرار خواهند داد، این دستگاه‌ها قرار است بتوانند مرز بین اسمارتفون‌ها و رایانه‌های شخصی را از میان بردارند. مایکروسافت در این مسیر جزو اولین شرکت‌هاست و با پروژه اندرومدا در اواخر امسال می‌خواهد پرچمدار این دسته‌بندی جدید باشد.

این دسته‌بندی در ابتدا بر روی کاربری حرفه‌ای تمرکز خواهد داشت، اما به عنوان یک دستگاه ویندوزی با تمام مزایای مصرف کنده/ حرفه‌ای که گفته شد توانایی این را دارد تا به عنوان تبلت، رایانه شخصی و تلفن‌همراه خدمت کند. این دسته‌بندی بیش از هر دستگاهی در تاریخ فناوری چشم انداز مصرف‌کننده/ حرفه‌ای را در بر می‌گیرد. چرا؟

موفق یا شکست خورده، با پشتیبانی کوالکام از رایانه‌های جیبی دارای ویندوز10 با قابلیت پشتیبانی از 5G، وب اپلیکیشن پیشرو و هماهنگی با چیپست‌های در حال رشد احتمالا پس از چند نسل اکثر سناریوهای مصرف‌کننده/ حرفه‌ای را در یک دستگاه تجمیع خواهد کرد.

مایکروسافت در حال حاضر دارای بستر بسیار مناسبی برای ابزارهای مصرف‌کننده/ حرفه‌ای است و بهتر از رقبا می‌تواند در این امر قدم بردارد، اما سوال این است که آیا این کار را قبل از فرا رسیدن رقبا انجام خواهد داد؟

منبع :

WINDOWSCENTRAL

31 پست
امیر میرحاج
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
diho
پاسخ دهید جمعه 20 بهمن 1396

من خودم از طرفداران سرسختش بودم و چند نفری هم به پیشنهاد من گوشی ویندوزی خریدند که الان به شدت حس ناراحتی دارم و حس میکنم وضعیتی که الان گرفتارش هستند تقصیر من بوده …
اگه مایکی هزار دسته جدید هم تولید کنه به شخصه هیچوقت دیگه از محصولاتش نمیخرم
وقتی گوشیم ویندوزی نباشه مطمعنا لپتاپ بعدیم هم ویندوزی نخواهد بود و اگه بخوام تبلت بخرم بازم هم مطمعنا ویندوزی نخواهد بود در نتیجه از سرویس هاشم استفاده نخواهم کرد و این ینی کلا هرچیزی که بخوام بخرم مطمعن میشم ک مایکروسافت توش دست نداشته باشه چون تنها چیزی که از استفاده از محصولاتش نصبم شد بی توجهیش به ساخته هاشه
مایکروسافت قشنگ ر..ده و اب هم قطه
مایکروسافت با دست دادن ادم هایی مثل من نه فقط یک مشتری بلکه دها مشتری رو از دست داده حالا دیگه هیچوقت نمیتونه با تولید دسته های من در اوردی چیزی رو تغییر بده
اونهایی که بهش ایمان داشتند ایمانشونو از دست دادن و در اینده ایمان دیگران رو هم ازشون میگیرن و اینطوری مایکی میفهمه دلیل پیشرفت شرکت های دیگه توجه به کاربرانش هست نه هیچ گروه دیگه ای …

جوادی محب
پاسخ دهید شنبه 21 بهمن 1396

مایکروسافت خسارت شدیدی به طرفدارن اصلی خودش وارد کرد؛ در نتیجه این خسارت مطمئنا برند مایکروسافت در آینده دچار مشکل خواهد شد .
هر چند داخل کشور هم افراد و سایت هایی بودن که تبلیغات کاذبی ایجاد کردند که باعث خسارت مالی به هموطنان عزیزمون شد .
من با رفیقم تو یک زمان گوشی خریدیم . اون نوت 4 سامسونگ خرید و من دو تا گوشی ویندوزی نزدیک 2 میلیون تومان .
اون چند روز پیش گوشیشو فروخت 900 تومن و شیائومی خرید . و منم گوشیمو گذاشتم توی قبر چون کسی نمیخرید !
مایکروسافت ضرر شدیدی رو به کاربران خودش وارد کرد که به هیچ طریق قابل جبران نیست .
#مرگ_بر_مایکروسافت

assemblyos
پاسخ دهید شنبه 21 بهمن 1396

حرفهای ساتیا نادلا همشون وعده ی سر خرمنه . اصلا حرفها و وعده های نادلا را جدی نگیرید . توی خود سایت مایکروسافت اصلا از چیزی بنام سیستم عامل اندرومدا حرفی زده نشده . من نمی دونم چرا سایت وینفون مرتبا این کلمه ی اندرومدا رو تکرار می کنه . بابا جان این سیستم عامل وجود خارجی نداره . ضمنا چرا اینقدر به کاربران ویندوز می گویید مصرف کننده ی حرفه ای ؟؟؟؟!!!! این حرف بهانه ای شده برای لینوکسیها که ویندوزیها را مصرف کننده و خودشون را تولید کننده و طراح و سازنده و صاحب سیستم عامل بدونند . مایکروسافت بابت این سرفیس فون لعنتی افسانه ای دروغین مرتبا به کاربرانش وعده ی سر خرمن میده . من نمی دونم این شرکت مردم را چی فرض کرده . لعنت بر مایکروسافت و دروغهای تاریخی و فراوانش . لعنت بر اینهمه دروغ و فریب و مکر . لعنت بر اینهمه پول پرستی و حرص و طمع . خدا را شکر می کنم ۲ تا گوشی اندرویدی دارم یکی سامسونگ یکی هم ال جی . از هردوتاشون هم کاملا راضی هستم . سیستم عامل دسکتاپم نیز لینوکسه . خدا رحم کرد که گوشی ویندوزی نخریدم وگرنه الان بدبخت شده بودم .
یک چیز دیگه : دیروز کرنل لینوکس رو از سایت kernel.org دانلود کردم و بعد از اکسترکت کردنش متوجه شدم که شرکتهای IBM گوگل اینتل اچ پی دل سامسونگ توشیبا ردهت و سونی و جند شرکت بزرگ و معروف دیگه بخشی از روند کدنویسی سورس کرنل لینوکس را شخصا برعهده گرفته اند و هزاران خط کد نوشته اند تا کرنل لینوکس بتونه با سرعت برق پیشرفت کنه و به روز باشه یعنی بخشی از سورس کرنل لینوکس از این به بعد توسط این شرکتهای بزرگ و معروف نوشته میشه . عملا این ثابت میکنه که دنیا داره به سمت لینوکس پیش میره و گوگل و اینتل و ای بی ام و اچ پی و دل در این مورد پیشگام شدند و بقیه همه پشت سرشون درحال مهاجرت به سمت لینوکس هستند . با این توصیف عملا تا چندسال دیگه لینوکس به کاملترین و قدرتمندترین کرنل در دنیا تبدیل میشه و توزیعهای گنولینوکسی از این کرنل قدرتمند و بروز و پیشرفته برای شکست دادن ویندوز استفاده می کنند . سورس کرنل لینوکس بعد از اکسترکت شدن بیش از ۹۰۰ مگابایت حجم رو روی هارد رایانه تون پیاده میکنه . این حجم عظیم فقط کرنل سیستم عامل گنولینوکسه . حالا خحم توزیعهای مختلف گنو لینوکس بماند . گوگل تصمیم گرفته قابلیتهای پیشرفته ی کرنل لینوکس را وارد اندروید کنه و اندروید رو به یک سیستم عامل مدرن و حرفه ای تبدیل کنه . عملا فاتحه ی مایکروسافت خونده شده . لعنت بر مایکروسافت با این سیاستهای احمقانه اش .

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , ,