کورتانا دستیار هوشمند و نام‌آشنای مایکروسافت از زمان عرضه تاکنون توانسته به‌صورت پیوسته کاربران بیشتری را مجذوب خود کند و اکنون دارای 150 میلیون کاربر فعال است. مایکروسافت پیوسته تلاش کرده تا توانایی های این دستیار هوشمند را افزایش دهد، اما اخبار جدید حکایت از آن دارند توانایی های این دستیار هوشمند در چند ماه اخیر رشد سرسام‌آوری داشته است.کورتانا برای اولین بار در ویندوزفون 8.1 راه خود را به گوشی های ویندوزی باز کرد، در ادامه همزمان با عرضه ویندوز 10 پای آن به کامپیوترهای شخصی نیز باز شد و در نهایت چند روز پیش اولین بلندگوی هوشمند مبتنی بر آن وارد بازار شد. کاملا واضح است که کورتانا اهمیت بسیار زیادی برای مایکروسافت دارد، چرا که از یکسو استفاده کاربران از آن، باعث افزایش تعداد کاربران موتور جستجوی بینگ شده و در نهایت این موتور جستجو نیز دقیقتر خواهد شد، از سوی دیگر این کارکرد به افزایش توانایی های هوش مصنوعی مایکروسافت منجر خواهد شد.

مایکروسافت از زمان عرضه کورتانا توانایی های این دستیار هوشمند را به‌صورت پیوسته گسترش داده است، اما گزارشات جدید نشان داده‌اند که روند افزایش مهارت های آن در ماه جاری از رشد خارج شده و عملا به جهشی طولانی بدل شده است.پیشتر کورتانا در قیاس با رقبا از مهارت های کمتری برخوردار بود، برای مثال کورتانا در زمان معرفی اولیه بلندگوی هوشمند Invoke تنها از 67 مهارت شخص ثالث پشتیبانی می‌کرد، این در حالی بود که الکسای آمازون 17.650 مهارت شخص ثالث را در چنته داشت و دستیار گوگل نیز 468 مهارت مرتبط با دستگاه های هوشمند را پشتیبانی می‌کرد.

مایکروسافت با علم به این موضوع، همزمان با عرضه عمومی بلندگوی هوشمند Invoke روند توسعه مهارت های شخص ثالث کورتانا را به‌شکل خارق‌العاده‌ای افزایش داده است، به‌گونه ای که در طی ماه جاری تعداد مهارت های شخص ثالث کورتانا از 67 مهارت به 174 رسیده است.

در ادامه باید اضافه کنیم که این افزایش صرفا کمی نبوده، چرا که مهارت های جدیدی که بدان افزوده شده از کیفیت بسیار خوبی نیز برخوردار هستند. لازم به یادآوری است که مایکروسافت چندی پیش ابزاری را در اختیار توسعه‌دهندگان الکسای آمازون قرار داده که امکان پورت کردن مهارت های الکسای آمازون را به کورتانا بسیار ساده کرده است. این مسئله را باید یکی از دلایل رشد بسیار خوب افزایش تعداد مهارت های کورتانا دانست.

با این روند احتمالا باید در ماه‌های پیش‌رو شاهد تواناتر شدن کورتانا باشیم. آیا شما نیز از کورتانا استفاده می‌کنید؟ روند تغییرات آن را چطور ارزیابی می‌کنید؟

منبع :

VOICEBOT.AI

1206 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , ,