ساتیا نادلا مردی است که تحولات عمده در مایکروسافت ایجاد کرده است، مهمترین تغییر ایجاد شده پس از حضور وی در مسند مدیرعاملی این شرکت تغییر فرهنگ سازمانی آن بوده است. این تحول ریشه‌ای ظاهرا با بازخورد بسیار مثبت کارمندان مواجه شده و باعث شده تا بسیاری از کارمندان قدیمی که در گذشته شرکت را ترک کرده بودند به ردموند بازگردند.

مهمترین عامل در موفقیت هر شرکت و سازمان فارغ از زمینه فعالیت آن فرهنگ سازمانی آن و نحوه تعامل کارمندان و مدیران و تیم‌های مختلف فعال در هر شرکت است. مایکروسافت پس از طی کردن دوران طلایی دات نت و مدیریت بیل گیتس، رشد بسیار شگرفی را تجربه کرد. طی آن سالها حیطه‌های فعالیت مایکروسافت تنوع بسیار بالایی پیدا کرد.

در ادامه با روی کار آمدن بالمر روند افزایش تنوع فعالیت بخش‌های مختلف مایکروسافت بیش از پیش شدت گرفت. ویندوز، آفیس، سرویس‌های ابری، ایکس باکس، سرفیس و بخش موبایل از مهمترین بخش‌های مایکروسافت بودند که برخی از آنها در آن دوره تشکیل شدند و برخی دیگر رشد خوبی را تجربه کردند.

با تمام این اوصاف در دوره بالمر مشکل عمده‌ و عمیقی در مایکروسافت ایجاد شده بود. از یکسو تیم‌های مختلف همکاری خوبی با یکدیگر نداشتند و از سوی دیگر با توجه به شرایط و جو بدی که بر شرکت حاکم شده بود بسیاری از کارمندان قدیمی این شرکت را ترک کردند. علت مسئله مشخص بود بالمر به رغم شوخ طبعی خاص خود تند خو نیز بود.

در هنگام بروز مشکل در یک بخش یا محصول تیم‌های مختلف عملا نوک پیکان انتقادات را سوی هم نشانه می‌گرفتند تا بتوانند از فشار مدیران بالا دست خود خلاصی پیدا کنند. مطمئنا چنین محیطی فضای مناسبی برای کارکردن نیست، این روند باعث شده بود تا برخی از مهندسان و کارمندان توانای مایکروسافت این شرکت را ترک کنند و حتی در فضای رسانه‌ای مایکروسافت به‌عنوان یکی از بدترین شرکت‌های برای کارمندان در مقایسه با دیگر غول‌های دنیای فناوری مطرح گردد.اکنون دیگر آن دوران تمام شده، چرا که با روی کار آمدن ساتیا نادلا به جای رقابت بین تیم‌های مختلف این شرکت شاهد تعامل و همکاری بسیار نزدیک آنها با یکدیگر هستیم. نتیجه این فضای جدید کاری نیز کاملا ملموس است، از یک طرف مایکروسافت نادلا بیشترین ارزش سهام را در تاریخ این شرکت کسب کرده است، از سوی دیگر محصولاتی نظیر ایکس باکس وان ایکس، سرفیس بوک 2، سرفیس استودیو و … که نتیجه همکاری چندین تیم مختلف این شرکت هستند با بهترین وضعیت ممکن روانه بازار شده‌اند.

این موفقیت‌ها کمی تنها خروجی مثبت حضور نادلا در این شرکت نیست. مایکروسافت از نو ساخته شده اکنون شاهد بازگشت بسیاری از کارمندان و مهندسان قدیمی به کمپ ردموند است. به‌طور دقیق باید بگوییم از زمان روی کار آمدن نادلا در سال 2014 تاکنون بیش از 2200 نفر از کارمندان قدیمی این شرکت دوباره به مایکروسافت بازگشته‌اند. روند بازگشت کارمندان در سال 2016 رکورد شکست چرا که 897 نفر از کارمندان قدیمی مجددا مقیم ردموند شدند، این رقم چیزی درحدود 14.1 درصد از استخدام‌های جدید این شرکت را تشکیل می‌دهد که کاملا قابل توجه است.یکی از نمونه‌های جالب که گواهی بر این تحول است، دین لستر کارمند کهنه‌کار مایکروسافت است که در سال 2009 این شرکت را ترک کرد. وی دلیل ترک مایکروسافت را فرهنگ سازمانی بد این شرکت در آن سالها عنوان کرده است، فشارهای درونی شرکت و از سوی دیگر میل مدیران به عرضه سریع محصولات و خدماتی که گاه بسیار ناپخته بودند، عاملی بود که باعث شد وی کمپ ردموند را ترک کند.

در سال 2016 لستر ایمیل‌هایی از برخی همکاران قدیمی خود دریافت کرد که وی را دعوت به بازگشت کرده بودند. آنها در ایمیل‌های خود تضمین داده بودند که با مایکروسافتی تجدید نیرو شده مواجه خواهی شد. در آن زمان لستر نسبت به بازگشت مردد بود. او نزدیک به 13 سال در مایکروسافت کار کرده بود و با توجه به دشواری‌های ذکر شده در نهایت شرکت را ترک کرده بود. پس از ترک مایکروسافت او جذب شرکت کوالکام شده بود و با توجه به شرایط خوب کاری که در این شرکت داشت، دلیلی برای ترک کوالکام نمی‌دید.

پس از مدت‌های گفتگو با همکاران قدیمی و بررسی جمیع شرایط لستر در نهایت تصمیم خود را گرفت و در سال 2017 به این شرکت بازگشت. اکنون لستر مدیر مشترک بخش مهندسی مایکروسافت است و هدایت تیم‌هایی که مسئول توسعه واقعیت ترکیبی و هولولنز هستند را برعهده دارد.

هدف و دیدگاه نادلا برای رسیدن به ایده “مایکروسافت واحد” شکل خود را پیدا کرده است و میوه این تفکر جدید در حال به ثمر نشستن است. مایکروسافت اکنون به فضایی تبدیل شده که تیم‌های مختلف در بهترین وضعیت ممکن با یکدیگر تعامل دارند و این مسئله در نهایت باعث تقویت جایگاه این شرکت در تقابل با رقبا خواهد شد.

منبع :

ONSMFT

1216 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
محمد
پاسخ دهید پنجشنبه 17 اسفند 1396

تحول زیادی ایجاد کرد؛ مثل نابود کردن طرفداران واقعی و قدیمی مایکروسافت در کشورهاییکه به سرویس هاشون اعتماد کردند

حمید
پاسخ دهید شنبه 19 اسفند 1396

مثلا یه گوشی لومیا خریدین حالا پشتیبانی نمی کنه لابد نابود شدن طرفدارا !!!!!!!!!!

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , ,