مایکروسافت اج مرورگری است که همراه با ویندوز ۱۰ متولد شد، این مرورگر با به‌روزرسانی های پیوسته ویندوز ۱۰ روز به روز عملکرد بهتری پیدا کرده است. برطبق اخباری که مایکروسافت در سایت ویندوز بلاگ منتشر کرده به‌روزرسانی فال کریترز علاوه بر تغییرات زیادی که در زبان طراحی ویندوز ۱۰ ایجاد کرد، سرعت مرورگر اج را به شکل شگفت انگیزی افزایش خواهد داد.

مایکروسافت برای افزایش سرعت بارگذاری و نمایش صفحات وب در مرورگر اج از فناوری با نام رندرینگ مستقل استفاده کرده است، در این فناوری مرورگر این امکان را پیدا می‌کند که به‌صورت انتخابی پردازش های گرافیکی را به رشته های سی پی یو تخلیه سازد، بنابراین صفحات با کمترین میزان تاثیر بر رابط کاربری نمایش داده خواهند شد.

اساس این شیوه پیش از این در اینترنت اکسپلورر ۱۱ مورد استفاده قرار گرفته بود اما اکنون با بهبودهای فراوانی راه خود را به مرورگر اج باز خواهد کرد. این شیوه در EdgeHTML 16 مورد استفاده قرار گرفته و با عرضه به‌روزرسانی فال کریترز در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به برخی از ویژگی های رندرینگ مستقل:

انتقال سریعتر محتوا به صفحه نمایش هنگام پردازش محتوا

در حقیقت رندرینگ مستقل این امکان را به مرورگر می‌دهد تا استفاده بهترین از چندین هسته پردازشی پردازنده مرکزی داشته باشد. بنابراین با تغییرات صورت گرفته مرورگر اج هنگام نمایش یک صفحه وب، ابتدا محتوای آن صفحه را پردازش کرده که این پردازش شامل دانلود، تجزیه، خلق DOM و ظاهرسازی عناصر آن صفحه است. در ادامه این فرآیند رندرینگ حقیقی شروع شده و محتوا در صفحه نمایش به تصویر کشیده می‌شود. نکته مهم که باعث افزایش سرعت بارگذاری و نمایش صفحات می‌گردد، عدم نمایش مجدد عناصری است که در صفحه ظاهر شده اند. با اینکه مرورگر همواره قادر است تا محتوا را در هرجایی که لازم است به تصویر بکشد، اما به خاطر وجود برخی از عناصر پیشتر نمایش داده شده دیگر نیازی به نمایش آنها نخواهد بود.

تصویر فوق ترتیب پردازش محتوا و نمایش آن را پیش از به کار بردن این شیوه جدید نشان می‌دهد، پیش از این پردازش و رندرینگ همزمان انجام نمی‌شدند که نتیجه آن کندتر شدن رویت یک صفحه در دید کاربر بود. اما اکنون به لطف تجهیز شدن EdgeHTML 16 به رندرینگ مستقل این عناصر، نمایش این عناصر می‌تواند مستقل از محتوایی که در حال پردازش است انجام گیرد.

بازده بیشتر اپلیکیشن ها در هر فریم:

یکی دیگر از مواردی که از رندرینگ مستقل بهره می‌برد نمایش انیمیشن ها در صفحه است، برای مثال هنگامی که یک بازی آنلاین را در مرورگر خود انجام می‌دهید. به‌طور معمول نمایش اینگونه انیمیشن ها به ترتیب زیر انجام می‌گیرد:

  • تنظیم فریم و به‌روزرسانی مدل صحنه
  • درخواست به تصویر کشیده شدن صحنه به‌روزشده انجام می‌گیرد
  • در ادامه فراخوانی برای نمایش فریم بعدی انجام می‌گیرد و این روند تکرار می‌شود

اما به لطف رندرینگ مستقل حتی هنگام به‌روزرسانی مدل، نمایش صحنه می‎‌تواند انجام گیرد.

پشتیبانی بهتر رندرینگ مستقل از عناصر SVG:

با عرضه EdgeHTML 16 پشتیبانی رندرینگ مستقل از عناصر SVG ذیل فراهم خواهد شد:

  • Clip-path
  • Gradients
  • Markers
  • Masks
  • Patterns

پشتیبانی از این عناصر مدتی است که در بیلدهای پیش نمایش ویندوز اینسایدر در دسترس است، اکنون ما درنظر داریم تا پشتیبانی از نمایش مستقل فیلترهای SVG را در بیلدهای پیش نمایش آتی فراهم سازیم. داده های تله متری ما نشان می‌دهند که این عناصر SVG علت اصلی غیر فعال شدن رندرینگ مستقل هنگام مرور صد سایت برتر دنیا هستند. ما از اینکه به واسطه این بهبودها و تغییرات، این سایتها حتی سریعتر از قبل به‌نمایش درخواهند آمد، بسیار خوشحال هستیم.

اضافه شدن طرح های گرافیکی دو بعدی به رندرینگ مستقل:

علاوه بر تمامی موارد فوق‌الذکر، پشتیبانی از رندرینگ مستقل به طرح های دو بعدی نیز افزوده خواهد شد. این تغییر به‌منظور بهبود اجرای بسیاری از دموها، بازی ها و دیگر محتوای تعاملی صفحات وب بسیار مهم و حیاتی است. داده های تله متری ما نشان می‌دهند که محتوای گرافیکی دو بعدی یکی از مهمترین علل غیر فعال شدن رندرینگ مستقل هنگام مرور پیوسته صفحات وب هستند.

ای پی آی های رایج مربوط به تصاویر دو بعدی اکنون در EdgeHTML 16 از سرعت بسیار بیشتری برخوردار هستند.

بهبودهای دیگر:

از سوی دیگر باید اضافه کنیم که تلاش های ما در جهت بهبود سرعت اپلیکیشن ها و سایت ها به بهبود نتایج بنچمارک ها نیز ختم شده است. ما بنچمارک MotionMark را روی دو سرفس بوک یکسان آزمایش کردیم و نتیجه این بنچمارک حاکی از بهبود ۴۳ درصدی امتیاز نهایی بود.

با توجه به پیگیری های مداوم مایکروسافت در زمینه بهبود مرورگر اج، به‌نظر می‌رسد که با عرضه به‌روزرسانی فال کریترز بیش از پیش شاهد قدرت نمایی این مرورگر باشیم. آیا شما هم از مرورگر اج استفاده می‌کنید؟ تغییرات آن را از ابتدای عرضه تاکنون چطور ارزیابی می‌کنید؟

منبع :

WINDOWS BLOG

1039 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , ,