شرکت گارتنر به تازگی جدول خود را در خصوص شرکت‌هایی که پلتفرم یکپارچه سازمانی را به عنوان یک سرویس (eiPaaS) در شرکت خود اجرا می‌کنند منتشر کرده است و شرکت مایکروسافت با رتبه بالا در صدر این جدول قرار گرفته است. اپراتورهای سرویس ایپاس (eiPaaS) مایکروسافت شامل برنامه‌های کاربردی، مدیریت درست API، رویدادهای شبکه‌ای، کارخانه داده و جریان‌های حرکتی و فکری مایکروسافت است. برای بررسی بیشتر با وینفون همراه باشید.

برنامه‌های کاربردی مایکروسافت آژور، جزء کلیدی‌ترین برنامه‌های مایکروسافت است که به تازگی توسط این شرکت ارائه شده است و به مایکروسافت اجازه می‌دهد تا خدمات حیاتی کسب و کار خود را به راحتی با دیگران به اشتراک بگذارد و جریان کاری‌اش بدون لحظه‌ای توقف بطور خودکار به فعالیتش ادامه دهد. گارتنر در زیر به نقاط قوت فلوچارت و نمودار پلتفرم یکپارچه سازمانی مایکروسافت می‌پردازد و در خصوص بعضی از نقاط آسیب پذیر آن هشدار می‌دهد:

نقاط قوت

  • کلود و ابر یکپارچه جهانی: پلتفرم یکپارچه سازمانی مایکروسافت آژور، در بیش از 30 نقطه مهم جهان و از طریق رایانش ابری (کلود) به یکدیگر متصل است و آنطور که مایکروسافت برنامه ریزی کرده است، قرار است تا پایان سال 2018، حداقل 30 نقطه دیگر در جهان نیز از طریق رایانش ابری (کلود) به این پلتفرم یکپارچه سازمانی متصل شده و تعداد نقاط مهمی که از این پلتفرم استفاده می‌کنند را تا پایان سال به 60 نقطه برساند. علاوه بر پشته‌ها و استک‌های آژور (Azure Stack)، مایکروسافت قصد دارد گزینه‌های نصب و راه‌اندازی در این خصوص را نیز  افزایش دهد تا در زمان اجرا بتواند از سناریوهای ترکیبی پشتیبانی کند؛ این امر باعث حذف وابستگی تاریخی این پلتفرم به BizTalk می‌شود.
  • رشد قوی: براساس برآوردهای گارتنر مایکروسافت در طی سال 2017 تعداد مشتریان خود را به سه برابر افزایش داده است و جزو معدود شرکت‌هایی شده است که بیش از 5000 مشتری سازمانی دارند. مایکروسافت در حال حاضر به عنوان چهارمین پلتفرم یکپارچه سازمانی در جهان شناخته می‌شود و تعداد مشتریانی که قصد استفاده از آن را دارند نیز روز به روز در حال افزایش است.
  • همه‌کاره بودن پلتفرم یکپارچه سازمانی مایکروسافت: در طول سال 2017، مایکروسافت ویژگی‌های متعددی را به نحوه ارائه معاملات خود و در جهت ارتقاء انعطاف پذیری آن افزوده است. این ویژگی‌ها شامل ادغام داده‌ها، APIها، B2B/EDI وIoT می‌شود. این تطبیق‌ها در حال حاضر  اجرایی شده و توسط مشتریان مهم مایکروسافت نیز تایید شده است.

هشدار ها

  • تکامل این پلتفرم: مایکروسافت با ارائه یک برنامه آزمایش همه‌جانبه و خیره‌کننده در طی سال 2017، به بازخوردهایی که از سوی مشتریان در خصوص این پلتفرم ارائه شده است، پرداخت و سعی کرد پیشنهادات آنها را با دقت بررسی و لحاظ کند. این پلتفرم با وجود همه نقاط قوتی که دارد، اما هنوز بسیاری از بخش‌های آن در بازار قابلیت اجرایی ندارند. در بررسی‌هایی که گارتنر از مشتریانی که از این پلتفرم استفاده کرده‌اند انجام داد و پس از بررسی جامع تمامی شاخص‌های این پلتفرم، مشخص شد عملاً تنها نیمی از فیلدها و ابزار موجود در این پلتفرم قابلیت اجرایی دارد. مواردی نظیر نقشه‌برداری پروتکل، فرمت‌های داده،استاندارسازی داده‌ها، نقشه‌برداری و تبدیل معکوس داده‌ها که در این پلتفرم نیز دیده شده است هنوز قابلیت اجرایی ندارند.
  • اکوسیستم مبتی بر توسعه مایکروسافت: مایکروسافت به عنوان یک شرکت بسیار بزرگ و مهم که مشتریان فراوانی نیز دارد و توانسته است توسعه‌دهندگان را توانمند سازد، اغلب برای فروشندگان بخش مخصوص به SaaS نکته تازه‌ای ندارد و عملاً دست این فروشندگان را در پوست گردو گذاشته است. همین بی توجهی به این بخش از فروشندگان مخصوص SaaS می‌تواند هشداری جدی برای این پلتفرم تلقی شده و در آینده تمامی ساختار آن را به کلی نابود کند. مایکروسافت حتماً باید در این خصوص تجدیدنظر جدی‌ای انجام دهد و قطعاً با ایجاد تفاوت‌هایی در ساختار کلی پلتفرم  رضایت هر چه بیشتری را برای خود جلب خواهد کرد.
  • انتظار مشتریان: علی رغم رضایت نسبی مشتریان از این پلتفرم، بازار EiPaaS یک فضای رقابتی باورنکردنی است. نمره پلتفرم یکپارچه سازمانی در این بازار 3 از 5 است و باید برای کسب حداکثر نمره در این خصوص تلاش کند. این نمره‌ای که هم‌اکنون مایکروسافت برای پلتفرم سازمانی خود به دست آورده یک نمره متوسط است. چنانچه مایکروسافت می‌خواهد همچنان یکی از پیشروترین شرکت‌ها در زمینه پلتفرم یکپارچه سازمانی باشد، باید تحولاتی را در این پلتفرم ایجاد کرده و نسخه نوینی از آن را ارائه کند.
منبع :

Microsoft Power User

41 پست
سینا هنربخش
متخصص شبکه های مایکروسافتی و رفع و عیب یابی سیستم های مایکروسافت هلپ دسک (ادمین) سرور دارای مدرک MCSE2012R2+ علاقمند تخصصی به مباحث مایکروسافت ، به خصوص در زمینه ی ویندوز دسکتاپ و ویندوز فون دارای گوشی 950XL و اینسایدر
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , ,