islandwood

در حالی که همگی بابت پروژه آستوریا و امکان نصب اپلیکیشن های اندرویدی در ویندوز موبایل خوشحال و کمی شوکه هستیم، مایکروسافت جزئیات بیشتری از از پروژه Islandwood را فاش کرده است. این پروژه عملکردی کاملا متفاوت و البته امیدوار کننده تر از پروژه آستوریا دارد، به توسعه دهندگان اجازه می دهد اپلیکیشن های IOS را برای ویندوز موبایل به صورت کامل پورت کنند.

برخلاف پروژه آستوریا، پل نرم افزاری Islandwood طوری طراحی شده که توسعه دهندگان نیاز به کمی کار بیشتر برای پورت اپلیکیشن خود به ویندوز فون داشته باشند. به این معنی که توسعه دهندگان کد های اپلیکیشن IOS خود را برای ایجاد یک اپلیکیشن کاملا مستقل ویندوزی استفاده خواهند کرد و اینجا فقط مسئله جایگزینی سرویس ها مطرح نیست و علاوه بر آن جایگزینی API هم یکی از شروط کار است، زیرا قرار است یک اپلیکیشن کاملا ویندوزی که هیچ نقصی هم ندارد به وجود آید!

البته این تلاش بیشتر توسعه دهندگان، مزایای بیشتری هم در پی دارد و مایکروسافت سخت مشغول هرچه آسان تر کردن پروسه پورت کردن و تبدیل کد ها برای ویندوز است و نهایتا توسعه دهندگان سختی چندانی در راه پورت اپلیکیشن خود تجربه نخواهند کرد.

مایکروسافت در یک پست وبلاگی، اصولی که برای ابزار پورت در نظر دارد را مشخص کرده و اشاره کرده که در نهایت ابزار پورت، موراد زیر را دارا خواهد بود:

 • دسترسی کامل به API های ویندوز: آسان کردن استفاده از API های ویندوز توسط زبان برنامه نویسی و کد های Objective-C
 • سازگاری IOS: توانمند سازی توسعه دهندگان برای استفاده از بیشترین میزان کد های موجود در اپلیکیشن IOS برای پورت کردن، تا جایی به صورت منطقی ممکن باشد
 • عدم sandboxing: تمام API های ویندوز و IOS باید قادر به تعامل با هم باشند

این پروژه تفاوت زیادی با پروژه آستوریا دارد. پروژه آستوریا اجازه می دهد اپلیکیشن های اندرویدی با فرمت APK در ویندوز موبایل نصب شوند و تنها به API های که مایکروسافت اجازه می دهد دسترسی داشته باشند. اما در پروژه Islandwood برای API های که از نظر مایکروسافت مجاز نیست، یک معادل ویندوزی ایجاد می شود.

عدم sandboxing به این معنی است که اگر ابزار پورت مایکروسافت نتواند از یک API مربوط به IOS پشتیبانی کند، توسعه دهنده می تواند مستقیما API ویندوزی را فراخوانی کند. مایکروسافت تمام API هایی که توسعه دهنده ها لازم خواهند داشت را پیش بینی می کند و رفته رفته آن ها را ایجاد خواهد کرد تا اگر ابزار پورت، یک یا چندی از API های مروبط به IOS را پشتیبانی نکرده یا غیر مجاز دانست، توسعه دهنده بتواند API یی که مایکروسافت به صورت معادل ایجاد کرده را مستقیما مورد استفاده قرار دهد.

و متن باز بودن پروژه Islandwood هم به این معنی است که اگر توسعه دهنده ای در طول مراحل پورت اپلیکیشن با یک مشکل یا محدودیت رو به رو شد، خود بتواند آن مشکل را با اعمال برخی تغییرات در ساختار این ابزار، حل کند. و یا از دیگر توسعه دهندگانی که قبلا این مشکل را داشته و آن را حل کرده اند، کمک بگیرد. در واقع مایکروسافت نمی خواهد هیچ توسعه دهنده به خاطر یک مشکل اجتناب ناپذیر، ساعت ها از وقت خود را از دست بدهد.

این ایده با این که کامل و بدون نقص است، اما به هرحال توسعه دهندگان تعیین کننده نهایی هستند. در واقع اشتیاق توسعه دهندگان برای ساختن نمونه ویندوزی از اپلیکیشن خود، موفقیت یا عدم موفقیت این پروژه را معلوم خواهد کرد. این پروژه در حال حاضر از اپلیکیشن های مبتنی بر پردازنده های X86 پشتیبانی می کند و پشتیبانی از پردازنده های ARM هم در هفته های آینده وارد این پروژه خواهد شد.

دوستان پروژه ایلندوود، چیزی فراتر از نصب یک اپلیکیشن اندرویدی است و در واقع همه ناامیدی که پروژه آستوریا برایمان به همراه داشت را پروژه ایلندوود تبدیل به خوشحالی و امید خواهد کرد. اگر هنوز متوجه ماجرا نشده اید اجازه بدهید خیلی ساده تر توضیح دهیم. مایکروسافت از توسعه دهندگان IOS می خواهد نسبت به اندرویدی ها وقت بیشتری برای پورت اپلیکیشن خود بگذارند که منطقی هم هست. در مقابل توسعه دهندگان IOS هم خواهند توانست این اپلیکیشن خود را یونیورسال کرده و آن را وارد هالولنز، اکس باکس، گوشی ها، تبلت هاو دسکتاپ ها کنند و این یعنی میلیون ها کاربر!

روش کار هم به این صورت است که توسعه دهنده IOS برای پورت اپلیکیشن خود، از ابزاری که مایکروسافت تحت عنوان پروژه ایلندوود ایجاد می کند استفاده خواهد کرد. متن باز بودن این پروژه، همانطور که گفته شد تنها برای رفع مشکلات اجتناب ناپذیر بوده و هیچ تاثیری در اپلیکیشن تبدیل شده ندارد.

اما این پروژه هم ابعادی دارد که باعث راحت شدن مراحل پورت و همچنین بی نقص بودن اپلیکیشن نهایی می شود. اول این که مایکروسافت توسط زبان کد نویسی Objective-C به توسعه دهندگان اجازه دسترسی به API های کامل ویندوز را می دهد، اما اگر توسعه دهنده ای نخواهد همه API های اپلیکیشن خود را تبدیل کند، چرا که امری سخت و وقت گیر هم هست، می تواند تنها دسته ای از API های IOS که توسط پروژه ایلندوود پشتیبانی نمی شوند را با نمونه ویندوزی تعویض کند. به همین دلیل است که مایکروسافت اظهار داشته API های ویندوزی و IOS با هم سازگاری کامل خواهند داشت، زیرا درواقع API های ویندوزی و IOS با هم تعامل و همکاری خواهند داشت. همچنین مایکروسافت به لطف ایجاد چنین سازوکاری، از ساختن یک زیر مجموعه IOS در ویندوز موبایل بی نیاز خواهد شد. یعنی ویندوز موبایل مانند آنچه در پروژه آستوریا وجود دارد، نیازمند یک اکسوسیتم آیفونی برای اجرا اپلیکیشن های IOS نخواهد بود.

پس از غبار و ابر تیره ای که پروژه آستوریا بر سر ویندوز موبایل نهاده بود، خوشحالیم که پروژه ایلندوود نوعی راه نجات زیرکانه برای این پلتفرم خواهد بود. حتی می توان گفت که مایکروسافت در واقع اپلیکیشن ها IOS را هدف قرار داده است و اعتنای چندانی به نرم افزار های اندرویدی ندارد. شما چه نظری دارید؟

منبع: WMPOWERUSER

منبع :

WMPOWERUSER

615 پست
رضا رجب زاده
لیسانسه ICT علاقه مند به مایکروسافت و محصولاتش. تکنولوژی و وبلاگ نویسی.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
are1374
پاسخ دهید سه شنبه 21 مرداد 1394

عالیه دمشون گرم خیالمون راحت شد بابت آینده ویندوزفون!

trojan
پاسخ دهید سه شنبه 21 مرداد 1394

این کار خوبیه……پروژه ای که واس اندویدیا هستش هم بد نیست…چون مث بلکبری نیستش گوگل پلی بیاد داخلش……باز هم جایگزین میشه و باز هم وین دوز فون حرف اول رو میزنه توی اون برنامه….هر دو پروژه هوشمنده هستش اما به قولی باید واستاد تا دید توسعه دهنده ها واکنششون چیه

رضا
پاسخ دهید سه شنبه 21 مرداد 1394

عالیه پروژه ی اندروید هم ناقص هست احتمالن تو نسخه ی کاملش مشکلاتش رفع میشه
زده باده مایکی
و نوکیا!

آریان
پاسخ دهید سه شنبه 21 مرداد 1394

کاش ماکروسافت تمرکزش رو فقط روی پورت نرم افزارهای ios میذاشت و پروژه استوریا رو شروع نمیکرد. چون اینطور که پیداست پورت نرم افزار های ios کامل تر و بهینه تره.
از طرفی اکثر برنامه های اندرویدی برای اپل هم نوشته شدن و ماکروسافت میتونست با تکیه به همین پروژه ضعف نرم افزاری خودشو برطرف کنه.
پورت اپلیکیشن های اندرویدی به هر صورتی که باشه در تحلیل آخر تشویق مضاعفی از طرف ماکروسافت به توسعه دهنده اندرویدیه که کماکان برای اندروید برنامه بنویسه.
ولی اگه تنها به پورت اپلیکیشن های ios اکتفا میشد چه بسا توسعه دهنده های اندرویدی تمایل به ios و برنامه های یونیورسال ویندوز پیدا میکردن (توجه داشته باشین که گوگل به شرکت نرم افزاری و اپل شرکت سخت افزاریه و رقیب ماکروسافت در نهایت گوگل هست نه اپل)
به هر حال امیدوارم ماجرا پورن نرم افزارهای اندروید ختم بخیر بشه

  shahriar
  پاسخ دهید سه شنبه 21 مرداد 1394

  خدا مرگم… پورت نه پورن😁

بهروز
پاسخ دهید سه شنبه 21 مرداد 1394

استوریا فقط برای راضی نگهداشتن کاربر بوده انگار
اما اصل قضیه و هدف اصلی برنامه های و توسعه دهندگان اپل بوده چه خوب واقعا عالی
مایکروسافت خیلی خوب میدونه چه میکنه
همیشه چیزی جدید برای عرضه داره

majhool3
پاسخ دهید سه شنبه 21 مرداد 1394

فعلا برای نصب اپ های اندرویدی محدودیت ۲۰ اپ وجود داره

امیر ناظریه
پاسخ دهید سه شنبه 21 مرداد 1394

واقعا عالیه. کیفیت برنامه های آی او اس خیلی بیشتر از اندروید هست

MojtabaHere
پاسخ دهید سه شنبه 21 مرداد 1394

البته فک کنم از ایسلند (آیلند) منظورتون باشه…

MiladSahraie
پاسخ دهید سه شنبه 21 مرداد 1394

الان یکی به من بگه ما این برنامه های تبدیل شده رو از استور میگیریم دیگه ؟

  Sina
  پاسخ دهید سه شنبه 21 مرداد 1394

  اره دیگه. توسعه دهنده ها نرم افزارشون رو پورت می کنند میذارن تو استور مایکروسافت ما هم دانلود می کنیم. ولی در مورد آندروید هنوز در حاله ای از ابهامه. صبر می کنیم ببینیم آخرش به کجا ختم میشه !!

سینا
پاسخ دهید سه شنبه 21 مرداد 1394

نه متاسفانه. ما گیر افتادیم

faceless void
پاسخ دهید سه شنبه 21 مرداد 1394

نرم افزار های اندرویدی تا الان که پورت نمیشن فقط اجرا میشن … خدا کنه ios این شکلی نباشه

  Sina
  پاسخ دهید سه شنبه 21 مرداد 1394

  نرم افزار های آندروید هم پورت میشن بعد نصب میشن ولی فرایندش مستقیم صورت میگیره و به صورت تقریبا کامل. یعنی اگه همین نرم افزار های پورت شده رو توسعه دهنده ها بیان چند خط بش اضافه کنند یا تغییر بدند و بجای سرویس های گوگلی از سرویس های مایکروسافت استفاده کنند درواقع نرم افزارشون کامل میشه. همین موضوع که خیلی راحت پورت میشه برای ویندوزفون دردسر ساز شده.

سعید
پاسخ دهید سه شنبه 21 مرداد 1394

اقا من ب یک نکته اشاره کنم ک اصلا لازم نیست اپ های اندروید رو ب وینفون بیارندچون هر اپ با کیفیتی ک برای ای او اس ساخته میشه بعدا برای اندروید ساخته میشه ینی اصلا لازم نیست رو اون پروزه پورت اپ اندرویدی سرمایه گزاری کنند متوجه هستید

  alirezarz62
  پاسخ دهید سه شنبه 21 مرداد 1394

  حرفت بچه گانس عزیز اندروید کدباز نرم افزار هاش اول واسه ایفون میاد بعد واسه اندروید؟؟؟؟!!!!
  اصلا برادر من برنامه نویسی اندروید با ایفون متفاوته و بر پایه کد نویسی جاوا (هرچند با زبان کورودا و فونگپ میشه برنامه های مشترک ساخت) حرف شما زیاد منطقی نیست این حرفتون شاید درباره اپلیکیشن های خیلی محبوب آیفون کمی صدق کنه!
  اگر به حرف شما باشه پس یعنی من توسعه دهنده اندروید میتونم برای آیفون نرم افزار بسازم بعد پورتش کنم تو اندروید در حالی که اصلا برنامه نویسی آیفون دوست ندارم و بلد نیستم؟؟؟!!!

bagher
پاسخ دهید سه شنبه 21 مرداد 1394

اولا در جواب این جمله باید بگم ” پروژه آستوریا اجازه می دهد اپلیکیشن های اندرویدی با فرمت APK در ویندوز موبایل نصب شوند ” اصلا همچین چیزی نیست ، پس چه طور API مخصوص ویندوزموبایل جایگزین میشه من کاربر که این کار رو انجام نمیدم !!! صد در صد باید برنامه نویس این کار رو انجام بده و بعد از این کارها نمیاد که دوباره با فرمت APK برنامه رو ذخیره کنه !!! پس میاد با فرمتی که در ویندوزموبایل (XAP یا هر چیز دیگه ) استفاده میشه ذخیره می کنه .
پس برنامه توسط برنامه نویس پورت میشه و در استور ویندوز قرار می گیره و اگر برنامه نویس به هر دلیلی تصمیم نداشته باشه برنامه رو پورت کنه می تونید از ترفندی که چند روزه سر و صدا کرده استفاده کنید .
در جواب سعید آقا هم باید بگم ما خیلی نرم افزار داریم که اول برای اندروید میاد به خصوص نرم افزارهای ایرانی .

وحید
پاسخ دهید چهارشنبه 22 مرداد 1394

اقا مجتبی همون (ایلندوود ) درسته حرف اس اونجا بی صداست یعنی (consonant sounds)

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,