آینده کامپیوترها را باید در رایانش کوانتومی جستجو کرد، شرکت های بزرگ دنیای فناوری با علم به این مسئله سرمایه‌گذاری گسترده ای رو پردازش کوانتومی داشته اند. در این میان مایکروسافت به‌عنوان غول نرم‌افزاری دنیا آینده را متعلق به این شکل نوین از رایانش می‌داند و در حال توسعه زبان برنامه نویسی مناسب برای رایانش کوانتومی است.طی کنفرانس Ignite مایکروسافت مواردی نظیر آفیس 365، دستگاه های تجاری مجهز به ویندوز 10 اس و مواردی دیگر را معرفی کرد. این دستگاه ها و سرویس ها در حقیقت در طرح میان مدت این شرکت نقش ویژه ای دارند، اما مایکروسافت در این کنفرانس بخشی از برنامه بلند مدت خود را نیز مشخص کرد.

ظاهرا مایکروسافت نیز مانند دیگر بزرگان عرصه فناوری،کامپیوترهای کوانتومی را آینده دنیای کامپیوترها می‌داند و به همین علت سرمایه‌گذاری زیادی در این زمینه داشته است. مایکروسافت مدت ها است که مشغول ساخت و توسعه جنبه های مختلف یک اکوسیستم رایانش کوانتومی است، در همین جهت این شرکت در کنفرانس Ignite برای اولین بار اپلیکیشن جدید و کاربردی را برای توسعه دهندگان معرفی کرده است، این اپلیکیشن در حقیقت زبان برنامه نویسی رایانش کوانتومی است که عرضه آن را باید نشانه ای از پیشرفت های پشت پرده مایکروسافت در عرصه کامپیوترهای کوانتومی دانست.

این زبان برنامه نویسی عمیقا با ویژوال استودیو ادغام شده بنابراین برای استفاده از آن نیازی نیست که توسعه دهنده حتما یک حرفه ای در عرصه رایانش کوانتومی باشد و داشتن دانش کافی برای کارکردن با ویژوال استودیو کفایت می‌کند. در حال حاضر با توجه به نبود دسترسی به کامپیوترهای کوانتومی، در محیط برنامه شبیه ساز کامپیوترهای کوانتومی درنظر گرفته شده که کدهای نوشته شده امکان اجرا روی این شبیه ساز را خواهند داشت.

البته کدهای نوشته شده در این اپلیکیشن، این امکان را دارا هستند تا در آینده روی کامپیوترهای کوانتومی واقعی اجرا شوند. مایکروسافت در همین زمینه اظهار داشته:

این سیستم که تا انتهای سال جاری میلادی به‌صورت یک نسخه پیش نمایش رایگان در دسترس خواهد بود شامل کتابخانه ها و مسایل آموزشی نیز است، بنابراین توسعه دهندگان این امکان را خواهند داشت تا به‌خوبی با رایانش کوانتومی آشنا شوند.

رایانش کوانتومی اهمیت بسیار بالایی برای شرکت ها و حتی برخی از دولت های جهان دارد، چرا که این کامپیوترها قادر هستند تا پردازش هایی را که با قدرتمندترین کامپیوترهای فعلی سال ها یا حتی قرن ها طول می‌کشند، در طی مدت بسیار کوتاهی انجام دهند، بنابراین در عصری که اطلاعات و پردازش آنها مساوی قدرت و برتری است، توجه شرکت های بزرگ دنیای فناوری و برخی از دولت های جهان به این مسئله امری کاملا قابل درک است. مایکروسافت در نهایت عنوان کرده که این کامپیوترها قادر هستند تا سرعت پردازش الگوریتم های آموزشی هوش مصنوعی را به شکل بسیار زیادی افزایش دهند، در حقیقت رایانش کوانتومی از دید مایکروسافت قطعه ای از پازل هوش مصنوعی این شرکت به‌حساب می‌آید.

در حال حاضر ما چندین سال تا رواج رایانش کوانتومی فاصله داریم، اما اگر شما یک توسعه دهنده هستید و مایل به آشنایی بیشتر با این زبان برنامه نویسی هستید می‌توانید از حالا برای ثبت نام جهت استفاده از نسخه پیش نمایش زبان برنامه نویسی کوانتومی مایکروسافت اقدام کنید.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

1139 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
assemblyos
پاسخ دهید دوشنبه 10 مهر 1396

سلام

برای ما برنامه نویسان زبان اسمبلی اینگونه فناوریها و پدیده ها خیلی جالب هستند چون خیلی دوست داریم بدانیم معماری سخت افزاری و البته زبان اسمبلی این رایانه های جدید چطوری است . عملا زبان برنامه نویسی اسمبلی رابطه ی مستقیمی با سخت افزار رایانه داره و خیلی دوست دارم بدانم زبان اسمبلی رایانه های کوانتومی چه تفاوتهایی با اسبملی رایانه های امروزی داره . بهرحال برای من که زبانهای سطح بالا در حکم اسباب بازی هستند زیرا همه ی انها برنامه هایشان را ابتدا به زبان اسمبلی و بعد به زبان ماشین ترجمه می کنند . بنابراین من یکی که اصلا نیازی به زبان برنامه نویسی مخصوص این رایانه های نسل اینده ندارم . کافیست معماری انها را مطالعه کنم و اسمبلی انها را انالیز کنم . انوقت می توانم مستقیما با زبان اسمبلی برای این رایانه ها نیز برنامه بنویسم . اسمبلی یعنی بی نیازی از همه ی زبانهای سطح بالا و انالیز برنامه ها از روی معماری سخت افزار نه از روی ظاهر گرافیکی جذاب و رنگارنگ . خوشحالم که هیچوقت گول ظاهر زبانهای سطح بالا را نخورده ام . برنامه نویسی فقط با اسمبلی معنا و مفهوم داره . ویژوال استودیو خوراک زبان اسمبلی را فراهم می کنه . من با زبانهای سطح بالا مخالف نیستم ولی معتقدم با کمک انها می توان خوراک خوشمزه ای برای زبان اسمبلی تهیه کرد. هرنوع فناوری عجیب و غریبی هم که در اینده اختراع شود بازهم اخر مطلب سروکارش با زبان اسمبلی است زیرا بالاخره باید روی رایانه اجرا شود و رایانه یعنی سخت افزار و سخت افزار یعنی اسمبلی .

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,