درست پنچ سال پیش در چنین روزی اولین عضو از خانواده سرفیس متولد شد و کاربران برای اولین بار عضوی از این خانواده را در دستان خود لمس کردند. این تولد در حقیقت شروع عصری جدیدی در عرصه کامپیوترهای شخصی بود و بنیان عمارتی بود که اکنون به یکی از مستحکم ترین بناهای مایکروسافت بدل گشته است.

اولین عضو خانواده سرفیس، مایکروسافت سرفیس نام داشت که البته در نهایت Surface RT نامگذاری شد. دستگاهی که انقلابی را در عرصه کامپیوترهای شخصی رقم زد و در حقیقت بنیان عمارت امروزی کامپیوترهای شخصی را بنا نهاد.

مایکروسافت برای اولین بار دستگاه منحصر‌به‌فرد خود را در تاریخ ژوئن سال 2012 رونمایی کرد، اما عرضه عمومی دستگاه در پاییز آن سال یعنی 26 اکتبر انجام گرفت. بله امروز تولد 5 سالگی Surface RT اولین عضو خانواده سرفیس است.

جا دارد اشاره کنیم که اولین محصول مایکروسافت با نام سرفیس میز سرفیس بود که البته مشتریان سازمانی را هدف قرار داده بود، اما Surface RT اولین عضو خانواده سرفیس است که مشتریان معمولی را هدف قرار داد و البته نسل های آتی نیز با الهام از آن وارد بازار شدند، از این حیث Surface RT را باید پدربزرگ خانواده سرفیس دانست.Surface RT دستگاهی بود که به دلیل استفاده از پردازنده های آرم، امکان اجرای نسخه کامل ویندوز را نداشت، مایکروسافت برای حل این مشکل آن را به نسخه ویژه‌ای از ویندوز با نام ویندوز RT تجهیز کرده بود. این دستگاه در با توجه به معماری پردازنده، قادر به اجرای اپلیکیشن های وین 32 نبود، از این حیث نتوانست به موفقیت زیادی دست پیدا کند.

Surface RT موفقترین عضو خانواده سرفیس نبود، اما باید پذیرفت که ساختار  و طراحی آن سنگ بنای تمامی نسل های آتی سرفیس شد، اهمیت دیگر آن معرفی مایکروسافت به‌عنوان سازنده سخت‌افزار بود. اولین عضو خانواده سرفیس شاید از جهت سخت‌افزاری و فنی قابل قیاس به محصولات بالغ امروزی این خانواده نظیر سرفیس بوک 2 نباشد، اما حضور پررنگ مایکروسافت در عرصه سخت‌افزار به‌دست Surface RT رقم خورد.

سرفیس آر تی پنج سال پیش متولد شد، راه خود را باز کرد و اکنون سرفیس به برندی کاملا مطرح و قابل اعتماد تبدیل شده است. باید ببینیم سال ششم تولد این خانواده با چه تحول جدی مواجه خواهد شد.

 

منبع : وینفون
1348 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , ,