شب گذشته مایکروسافت گزارش مالی سه ماهه چهارم سال 2018 خود را منتشر کرد که حکایت از تداوم رشد سالانه درآمدهای این شرکت دارد. برطبق این گزارش بخش عمده‌ای از این افزایش درآمد ناشی از رشد کسب‌وکار کلاود و سرویس‌های ابری این شرکت بالاخص آفیس 365 بوده است.ردموندی‌ها از زمان روی کار آمدن ساتیا نادلا پیوسته روی نوار موفقیت و افزایش درآمد قرار گرفته‌اند. هر زمان که این شرکت گزارش مالی سه ماهه خود را منتشر می‌کند، کاربران و کارشناسان منتظر تداوم افزایش درآمد و به تبع آن بهبود اوضاع سهام این شرکت هستند. شب گذشته مایکروسافت گزارش مالی سه ماهه چهارم سال مالی 2018 خود را منتشر کرد که حکایت از درآمد 30.1 میلیارد دلاری و سود خالص 8.9 میلیارد دلاری طی این بازه زمانی دارد.

گزارش مالی شب گذشته این شرکت نشان از موفقیت و ثمربخش بودن تلاش‌های ساتیا نادلا و تصمیمات وی دارد. برای مثال این شرکت موفق شده بود طی مدت مشابه در سال گذشته درآمد 25.6 میلیارد دلاری و سود خالص 8.1 میلیارد دلاری را به جیب بزند. برخی از مهمترین بخش‌های گزارش مالی این شرکت بدین شرح است:

  • درآمد شرکت طی این سه ماهه 30.1 میلیارد دلار بوده که نشان از رشد 17 درصدی دارد.
  • درآمد عملیاتی 10.4 میلیارد دلار بوده که در حقیقت رشد 35 درصدی داشته است.
  • سود خالص GAAP 8.9 میلیارد دلار و سود خالص non-GAAP نیز 8.8 میلیارد دلار بوده است.
  • میزان عایدی هر سهم از سهام شرکت در حالت GAAP طی این مدت 1.14 دلار و در حالت non-GAAP نیز 1.13 دلار بوده است.

کسب و کار ابری و آفیس

عملکرد مایکروسافت طی این مدت به مراتب بهتر از پیش‌بینی‌های کارشناسان بوده است، کارشناسان بازار سرمایه بر این باور بودند که ردموندی‌ها قادر خواهند بود تا طی سه ماهه انتهایی سال مالی 2018 درآمد 29 میلیارد دلاری را از آن خود کنند. شرکت تحت رهبری ساتیا نادلا اما با کسب درآمد 30.1 میلیارد دلاری توانسته به مراتب بهتر از انتظار کارشناسان فعالیت داشته باشد. بخش مهمی از این موفقیت را باید در رشد سرسام‌آور کسب‌وکار ابری و سازمانی مایکروسافت طی این مدت دانست.

به‌طور دقیق‌تر باید بگوییم درآمد آفیس از مشتریان تجاری و سرویس‌های ابری مایکروسافت در مجموع 10 درصد رشد داشته که بخش عمده این رشد مرهون جهش خارق‌العاده 38 درصدی درآمد ناشی از آفیس 365 برای مشتریان تجاری بوده است. با رشد پیوسته مشتریان آفیس طی سالهای اخیر این سرویس اکنون 31.4 میلیون کاربر دارد و عملا آفیس را باید پلتفرم شماره 1 برای مشتریان سازمانی و شرکت‌ها دانست.

لینکدین نیز طی این مدت عملکرد بسیار درخشانی داشته و درآمد مایکروسافت از این شبکه اجتماعی حرفه‌ای در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 37 درصد رشد داشته است. با این تفاسیر خرید لینکدین را باید اقدامی هوشمندانه از سوی مایکروسافت دانست، چرا که از زمان تصاحب این شبکه اجتماعی از یک سو تعداد کاربران آن افزایش بسیار خوبی داشته و از سوی دیگر درآمد مایکروسافت از این شبکه اجتماعی کسب‌وکار محور پیوسته رو به افزایش بوده است. طی این سه ماهه درآمد بخش ابر هوشمند که شامل سرویس‌های ابری و مبتنی بر سرور است نیز 23 درصد رشد داشته است.

سرفیس، ویندوز و گیمینگ

طی این سه ماهه در کنار عملکرد بسیار درخشان و خوب بخش سازمانی مایکروسافت، کسب‌وکار مشتریان معمولی و نهایی مایکروسافت نیز روند بسیار خوبی را طی کرده است. در مجموع درآمد مایکروسافت از بخش “رایانش شخصی‌تر” که عملا کاربران معمولی را شامل می‌شود با 17 درصد رشد به رقم 10.8 میلیارد دلاری رسیده است. افزایش 17 درصدی درآمد این بخش ناشی از رشد 7 درصدی درآمد حاصل از فروش لایسنس ویندوز به سازندگان سخت‌افزار و رشد 23 درصدی محصولات تجاری ویندوز بوده است.

یکی دیگر از بخش‌هایی که عملکرد بسیار خوبی طی این مدت داشته بخش گیمینگ مایکروسافت است. میزان درآمد این بخش در این سه ماهه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 39 درصد رشد داشته که بخش بیشتر این افزایش درآمد ناشی از رشد 36 درصدی فروش بازی‌ها و سرویس‌های ایکس باکس بوده است.طی سه ماهه چهارم سال 2018 تیم تحت رهبری پانوس پانای یعنی تیم سرفیس نیز عملکرد بسیار خوبی از خود نشان داده است. بخش سرفیس مایکروسافت طی این مدت در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد 25 درصدی داشته که حکایت از نفوذ بیشتر سرفیس‌ها در میان کاربران دارد.

با توجه به اینکه این سه ماهه آخرین فصل از سال مالی 2018 به‌شمار می‌آید، ردموندی‌های گزارشی در مورد عملکرد مالی این شرکت در کل سال 2018 نیز منتشر کرده‌اند. برطبق این گزارش مایکروسافت در سال مالی 2018 توانسته درآمد 110.36 میلیارد دلاری را کسب کند که در مقایسه با سال مالی 2017 (با درآمد 96.57 میلیارد دلار) رشد 14 درصدی را نشان می‌دهد.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

1310 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , ,