microsoft-hero

مدتی قبل و در خبری به اطلاع شما رساندیم که مایکروسافت با همکاری محققانی از آزمایشگاه سیستم های اطلاعات مولکولی دانشگاه واشنگتن یکی از نخستین سیستم های استفاده از مولکول DNA برای ذخیره سازی تصاویر دیجیتالی را خلق کردند، که با موفقیت می تواند تصاویر کدگذاری شده را سالم و بدون خطا بازیابی کند. حال خبر جدیدی منتشر شده است که نشان می دهد مایکروسافت با جدیت به دنبال راهی بهتر برای ذخیره سازی اطلاعات است.

چند هفته قبل بود که خبر موفقیت همکاری مایکروسافت و دانشگاه واشنگتن در زمینه ذخیره سازی اطلاعات بر روی DNA منتشر شد. در آن خبر اعلام شد که تیمی که گروهی متشکل از استادان و اعضای هیئت علمی دانشگاه واشنگتن و همچنین محققانی از بخش تحقیقات مایکروسافت هستند، برای بهبود روند ذخیره سازی اطلاعات دیجیتالی تلاش می کنند. این گروه در تلاش هستند تا سیستمی بسازند که بتواند حجم اطلاعات رو به رشدی که در سراسر جهان تولید می شود را در خود جای دهد – پیش بینی این تیم رسیدن به ۴۴ تریلیون گیگابایت تا سال ۲۰۲۰ میلادی است. رسانه دانشگاه واشنگتن نیز در رابطه با آن خبر این گونه اعلام کرده بود که:

تیمی از دانشمندان کامپیوتر و مهندسین برق یکی از اولین سیستم هایی را طراحی کرده اند که قادر به رمزگذاری، ذخیره سازی و بازخوانی اطلاعات با استفاده از مولکول های DNA است، که می تواند اطلاعات را میلیون ها بار فشرده تر از فناوری های آرشیوی کنونی، ذخیره کند. در یک آزمایش تیم موفق شد که اطلاعات دیجیتالی ۴ فایل تصویری را بر روی توالی های نوکلئوتیدی قطعات DNA ذخیره سازی کند. قابل توجه تر اینکه آن ها موفق شدند روند معکوس را نیز انجام دهند و توالی های صحیح را از میان یک استخر بزرگ تر DNA بازیابی کنند و تصاویر را بدون از دست دادن حتی یک بیت از اطلاعات بازسازی کنند.

حال خبر جدیدی منتشر شده است که جدیت مایکروسفات برای یافتن راهی بهتر برای ذخیره سازی اطلاعات را نشان می دهد. کمپانی Twist Bioscience که در زمینه ساخت DNA فعالیت دارد، در مصاحبه مطبوعاتی خود اعلام کرده است مایکروسافت برای پروژه ذخیره سازی اطلاعات دیجیتالی خود ۱۰ میلیون الیگونوکلئوتید بلند را از این کمپانی خریداری کرده است. Twist Bioscience می گوید از این الیگونوکلئوتید ها می توان برای اطلاعات استفاده کرد و اطلاعات چند هزار سال بر روی آن ها باقی می ماند. این کمپانی همچنین می افزاید که تنها یک گرم از DNA می تواند نزدیک به یک تریلیون گیگابایت اطلاعات را در خود ذخیره کند.

DNA ماده ای است که توانایی بسیار بالایی در ذخیره سازی اطلاعات دارد و از این رو مدتی است که دانشمندان به دنبال یافتن راه هایی برای ذخیره سازی اطلاعات بر روی این مولکول زیستی هستند، مایکروسافت نیز مدتی است که به طور جدی به دنبال رافتن راهی برای ذخیره سازی اطلاعات بر روی DNA و توانایی بازیابی این اطلاعات است. اگرچه در این مسیر هنوز چالش های بسیاری وجود دارد که دانشمندان و محققان باید به رفع آن ها بپردازند، اما تلاش کمپانی قدرتمند و سرمایه داری چون مایکروسافت نوید آینده ای درخشان را در این زمینه می دهد. نظر شما چیست؟

منبع :

WINDOWS CENTRAL

953 پست
حسین مظفروندی
.:: عاشق خدا ::.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
حسین دیانتی
پاسخ دهید پنجشنبه 8 اردیبهشت 1395

نو آوری و تحول یعنی این. چیزی ک معادلات رو عوص کنه، مثل ارتباط بیومتریک با گجت ها، واقعیت افزوده و واقعیت مجازی، فضای ابری، چیزی ک ب انسان ها امکان بده واقعا کار تازه و جدیدی انجام بدن ک قبلا نمیتونستن. بهبود هایی ک الان توی گوشی های هوشمند انجام میشه فقط بهبود تجربه های قبلی هستن هیچکدوم تحول نیستن و باعث نمیشن کار جدیدی رو انجام بدیم.

farhad delavar
پاسخ دهید پنجشنبه 8 اردیبهشت 1395

آقای مظفروندی DNAکیلویی چقد می خرن..
فروشنده هستم..
لااقل یه لومیا جدیدتر باهاش می خرم

  حسین مظفروندی
  پاسخ دهید پنجشنبه 8 اردیبهشت 1395

  دوست عزیز این DNA ها رو می سازن نه اینکه از سلول های بدن استخراج کنن! 🙂

The Unknown
پاسخ دهید پنجشنبه 8 اردیبهشت 1395

“….و تصاویر را *بدن* از دست دادن حتی یک بیت از اطلاعات بازسازی کنند.”
بدن = بدون
اصلاح کنید (;

  حسین مظفروندی
  پاسخ دهید پنجشنبه 8 اردیبهشت 1395

  ممنون دوست عزیز، اصلاح شد. 🙂

محمود
پاسخ دهید پنجشنبه 8 اردیبهشت 1395

ناخود آگاه یاد Assassin’s Creed افتادم 🙂
اونجا هم اصل داستان روی این قضیه بود که با استفاده از DNA افراد به اطلاعات اجدادشون و وقایعی که براشون اتفاق افتاده بود دست پیدا می کردن.
گویا داره به واقعیت نزدیک میشه !!!

پ.ن: زیاد جدی نگیرید

Lumia930
پاسخ دهید پنجشنبه 8 اردیبهشت 1395

آقای مظفروندی دستتون درد نکنه
واقعا انعکاس این مطلب به دلم چسبید
آینده تکنولوژی نوید بخش روزهای فوق العاده مدرن رو میده
فکرشو رو بکنید که چه کارها که میشه انجام داد با این تکنولوژی جدید

  حسین مظفروندی
  پاسخ دهید پنجشنبه 8 اردیبهشت 1395

  خواهش می کنم دوست عزیز

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,