MS+HoloLens+1-ed

مایکروسافت در یک حرکت غیر منتظره ویندوز ۱۰ هالوگرافیک را که قدرت بخش هالولنز است، برای استفاده سایر شرکت ها عرضه خواهد کرد. شرکت های مختلف اکنون می توانند یک هدست واقعیت افزوده مانند هالولنز بسازند، یا مانند اچ تی سی Vive یک هدست واقعیت مجازی را توسعه دهند و مایکروسافت نیز با ویندوز هالوگرافیک به محصول آنان قدرت خواهد بخشید.

این دقیقا کاری است که مایکروسافت در آن بسیار خبره است. آن ها سال های زیادی با ارائه سیستم عامل ویندوز به تولید کنندگان سخت افزار کمک کردند تا رایانه های رومیزی و قابل حمل بسازند. مایکروسافت به تازگی در تولید سخت افزار نیز به یک الهام بخش خوب تبدیل شده است. آن ها با تولید سرفس دسته بندی جدیدی از محصولات را به وجود آوردند و به بقیه تولید کنندگان نشان دادند که چگونه باید عمل کرد. اما بازار واقعیت مجازی هنوز مانند غرب وحشی می ماند. هر کس برای خود سازی می نوازد و هیچ خط مشی ثابتی وجود ندارد. ارائه ویندوز به عنوان پلتفرمی واحد می تواند در ثبات این بازار آشفته نقشی به سزا ایفا کند.

همانطور که قبلا هم در رایانه ها و تلفن های همراه اتفاق افتاده بود، در نهایت چند تولید کننده محدود خواهند توانست عمده سود این بازار را به جیب بزنند. در حال حاضر فیسبوک با اکولوس و اچ تی سی و والو با Vive در حال شرط بندی بر روی استریم واقعیت مجازی هستند. در این میان گوگل نیز با پلتفرم DayDream برای اندروید نقشه هایی در سر دارد. از این بین اکلوس و سونی شبیه به اپل عمل کره اند. آن ها در حال تولیدی پلتفرمی هستند که تنها با سخت افزار ساخت خودشان قادر به کار کردن است. پلتفرم استریم واقعیت مجازی ساخت والو و همچنین DayDream ساخت گوگل در حال حاضر می توانند بر روی دستگاه های مختلفی اجرا شوند. و در نهایت ویندوز هالوگرافیک…یک ویندوز است!

Hololens+mixed+reality+gal+2

 معاون بخش توسعه ویندوز و دستگاه های ویندوزی آقای تری میرسون در این زمینه می گوید:

هیچ کس تا کنون سیستم عاملی برای واقعیت مجازی نساخته است.

این چیزی است که مایکروسافت را در مقابل رقبا جلو می اندازد. در حالی که بقیه درگیر محدودیت ها هستند، وجود ویندوز به تولید کنندگان آینده هدست های واقعیت مجازی اعتماد به نفس می دهد. پلتفرم اندروید نیز محدود به معماری آرم است ولی ویندوز تنها پلتفرمی لقب می گیرد که هم از واقعیت مجازی و هم از واقعیت افزوده پشتیبانی به عمل می آورد.

در کمال تعجب میرسون در نمایشگاه Computex خبر از پیش دستی یک تولید کننده شخص سوم در ارائه محصولی مشابه هالولنز و با سیستم عامل ویندوز داد و آن را فوق العاده خواند. او همچنین در مورد هالولنز گفت که در سخت افزار چند ایراد کوچک وجود دارد، از جمله این که میدان دید هنوز باریک است. پس اگر یک شرکت دیگر با راه حل خوب و دستگاهی کامل تر پا به عرصه ظهور بگذارد، این مسأله برای کل پلتفرم ویندوز هالوگرافیک فوق العاده خواهد بود.

در حال حاضر در مایکروسافت در واقعیت مجازی نیز دست بالا را دارد. هدست های Vive و Rift هر دو تنها بر روی ویندوز قابل استفاده هستند و این مسأله برای طرفداران اپل احتمالا باعث ناراحتی خواهد بود. از طرفی دیگر با استفاده از ویندوز هالوگرافیک همه توسعه دهندگان می توانند ابزار ها و نرم افزار های خود را برای همه سخت افزار ها ارائه دهند و این یعنی دیگر مصرف کنندگان به استور های محدود به عنوان مثال Rift و یا والو وابسته نیستند.  مایکروسافت در حال حاضر در یک برهه تاریخی به سر می برد و اتفاقا تیر آخر را نیز در کمان دارد.

بزرگترین مزیت ارائه ویندوز هالوگرافیک این است که احتمالا تولید کنندگان بیشتری به تولید سخت افزار های واقعیت افزوده و واقعیت مجاری روی خواهند آورد و این به معنای نو آوری های بیشتر است. منافع مشتریان در این است که واقعیت مجازی در اختیار چند شرکت محدود مانند فیسبوک نباشد. البته مواردی نیز وجود دارد که کمی باعث بدگمانی می شود. مایکروسافت تلاش کرد ویندوز را به پلتفرم موبایل بیاورد ولی خیلی در این زمینه موفق نبود. همچنین در کنفرانس بیلد اشاره زیادی به پلتفرم موبایل نشد. مایکروسافت همچنین در حال زدودن رد پای نوکیا است. آن ها ۱۰ هزار کارمند را اخراج کردند و هزینه ۸.۵ میلیارد دلاری خرید نوکیا را به پای زیان نوشتند.

تفاوت واقعیت مجازی و واقعیت افزوده چیزی است که مایکروسافت را جلو تر از رقیبان نگه می دارد. البته هالولنز دستگاهی است که احتمالا تا سال ها نرم افزاری درخور کاربران عادی برای آن توسعه نخواهد یافت و همچنین با برچسب قیمت ۳۰۰۰ دلاری بسیار گران تر از هدست های واقعیت مجازی نشان می دهد. هالولنز بیشتر از هر چیز با دستگاه مرموز شرکت Magic leap (یک دستگاه واقعیت مجازی که هرگز نشان داده نشد) قابل مقایسه است. مایکروسافت گفته است که ویندوز هالوگرافیک کاملا برای اجرای واقعیت مجازی توانا است. اما هنوز هیچ کس اجرای واقعیت مجازی توسط ویندوز را به چشم ندیده است. با توجه به این که در نمایشگاه Computex تری میرسون به این نکته اشاره کرد که مایکروسافت در حال همکاری نزدیک با اچ تی سی در این زمینه است، انتظار می رود برای مشاهده اولین نشانه های استفاده ویندوز هالوگرافیک در یک هدست واقعیت مجازی به زمان زیادی برای انتظار نیاز نباشد. وجود دستگاه های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده بر روی یک پلتفرم بسیار درخشان است. در ویدیویی که مایکروسافت منتشر کرده است فردی را می بینید که با پوشیدن هالولنز در حال همکاری با یکی از دوستان خود است که او نیز هدست Vive به صورت دارد. از طرف دیگر همکار سوم آن ها هالولنز پوشیده است و از مکانی دور به آن ها ملحق می شود. هر سه این افراد در حال طراحی یک اتاق خالی به صورت مجازی هستند.

ممکن است چند سالی زمان نیاز باشد تا چنین همکاری به صورت واقعی شکل بگیرد ولی مایکروسافت در حال ساخت آینده است و این نوید را می دهد که در آینده ای نزدیک دنیای مجازی بسی ارزان تر و آسان تر در اختیار ما قرار بگیرد.

منبع :

ENGADGET

306 پست
حسین محمدزاده
لیسانس مدیریت. (تکنولوژی دوست داشتنی ترین چیز در دنیا است)
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
sazhen
پاسخ دهید دوشنبه 16 خرداد 1395

مایکروسافت واقعا با ارائه هالولنز و ویندوز هالو گرافیک نشون داد چقدر از بقیه جلوتر هست
در حالیکه بقیه در حال درست کردن اسباب بازی هستند مایکروسافت چیزی ارائه کرد که چندین سال جلوتر هست

HaMeD
پاسخ دهید دوشنبه 16 خرداد 1395

حالا تازه کم کم داره معلوم میشه یونیورسال چه شاخیه، الان وقتی برنامه های یونیوسال ساخته بشه، واقعیت مجازی و واقعیت افزوده هم غنی از اپلیکیشن میشن😊

    hamed
    پاسخ دهید دوشنبه 16 خرداد 1395

    اخ حرف دل منو زدی دقیقا همینه…

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , ,