دستگاه سرفیس اندرومدا مایکروسافت ممکن است هیجان انگیز ترین دستگاهی باشد که این شرکت ساخته و عرضه نکرده است. انتظاراتی که عده بسیاری این اواخر از دستگاه معرفی نشده مایکروسافت یعنی سرفیس اندرومدا دارند به سطح خنده داری رسیده است. من می‌گویم خنده دار چون که این دستگاه حتی معرفی هم نشده است.یعنی انتظارات و کانسپت‌هایی که از این دستگاه در اینترنتی می‌بینیم، همه حول حدس و گمان‌هایی بر مبنای احتمال توسعه دستگاهی حیرت انگیز توسط مایکروسافت هستند.

بر اساس پتنت‌های ثبت شده، اخبار درز شده، قطعه کد‌های حلقه فست اینسایدر و شایعات، ما یک تصور کلی نسبت به دستگاهی که آن را اندرومدا می‌خوانند پیدا کرده ایم. یک تبلت تاشو با قابلیت‌های کامل یک تلفن همراه، تکنولوژی اینک، قدرت گرفته از سیستم عامل متنوع جدید ویندوز و دارای قابلیت اجرای نرم افزار‌های ویندوز استور. اندرومدا یک منبع تغذیه چند منظوره خواهد بود که قطعا، نخواهد توانست جای گوشی‌های هوشمند امروزی کاربران را پر کند اما، من افراد بسیاری را دیده ام که همزمان آیپد‌های خود را در کنار لپ تاپ و گوشی هوشمندشان حمل می‌کنند. این تبلت اندرومدا نیز، برای رقابت در همین بازار هرچند کوچک و محدود ساخته شده است.

من اصلا و به هیچ عنوان هیچ گونه شکی نسبت به جاه طلبی و قدرت تیم مهندسی پانوس پانای جهت توسعه سرفیس فون ندارم. درست همانند بسیاری از دیگر خدمات و محصولات این شرکت، تنها چیزی که می‌تواند مانع از عرضه سرفیس اندرومدا شود سیاست‌های اشتباه احتمالی است که ممکن است توسط این شرکت اخذ شوند و ترس مدیران آن از سرمایه گذاری روی این دستگاه است. من به مایکروسافت پیشنهاد می‌دهم که یک چرخ شانس را بچرخاند و تصمیم نهایی خود را بگیرد.

شایعات تأخیر و یا حتی کنسل شدن این پروژه

اندرومدا در هفته گذشته در میان داغ ترین خبر‌ها بود. پس از این که خبر گذاری ورج متن افشا شده از ایمیلی داخی را در سایت خود قرار داد که در آن از اندرومدا به عنوان یک دستگاه نفاق افکن یاد شده بود، کمی بعد خبر گذاری ZDNet گذارش کرد که عرضه سرفیس اندرومدا یا کنسل می‌شود یا لغو می‌شود. دلیل آن نیز، تقلا و تلاش مایکروسافت برای یافتن دلایل متقاعد کننده ای برای عرضه آن بود.

هنوز چند روز از انتشار آن ایمیل درز کرده توسط ورج نگذشته بود که ZDNet خبر‌های مثبتی را در مورد سرفیس اندرومدا دریافت کرد. این امر، بیش از پیش داخلی بودن درگیری‌ها بر سر سرفیس اندرومدا را نمایان می‌کند. خبرنگار این وبسایت Mary Jo Foley خاطر نشان می‌کند که برخی مواقع، شرکت‌ها اخبار را به این علت به بیرون نشر می‌دهند که کاربران پر سر و صدا از این دستگاه حمایت کنند و لغو توسعه آن از نظر مدیران خارج شود. من خودم به وضوح این اتفاق را در مورد Xbox Career system مشاهده کردم. در آن زمان هم در مدتی کوتاه، اخبار تکان دهنده بسیاری از لغو توسعه این دستگاه به گوش می‌رسید و حتی برخی سخن گویان ایکس باکس می‌گفتند که این سیستم دیگر تحت توسعه نیست. اما، این سیستم به هر حال عرضه شد.

آیا ممکن است سرفیس اندرومدا نیز با چنین سرنوشتی مواجه شود؟

دستگاه‌های نفاق افکن، دستگاه‌هایی در جایگاه مناسب

مایکروسافت همیشه توسعه ایده هایش را بدون ذره ای شک ادامه داده است. اما، سرفیس اندرومدا دستگاهی است که دنیا هرگز نظیر آن را ندیده است. حد اقل، چیزی است که از سوی مایکروسافت بسیار مورد انتظار بود. البته، شاهد دمو‌هایی از تکنولوژی‌های پیشرفته و یا نسخه‌های هک شده اندروید از سوی این شرکت بودیم. اما، ما هیچ گاه شاهد این نبودیم که سخنگویان این شرکت عملا بیایند و بگویند که “این” دستگاه فرم جدیدی در ساختار دستگاه‌های امروزی ایجاد می‌کند، چیز بسیار متفاوتی نسبت به دیگر دستگاه هاست و ما از این اکوسیستم حمایت خواهیم کرد. ویندوز و سرفیس‌ها به خوبی در موقعیتی قرار گرفته اند که جا برای جولان این دستگاه محیا شود.

ویندوز اینک، در حالی که به خوبی برای کاربران بولد شده است، مخاطبان و طرفداران بسیاری را جذب خود کرده است. اگر این تکنولوژی نیز یک شکست بود، مایکروسافت ارائه به روز رسانی‌هایی برای این تکنولوژی در سرفیس هایش را متوقف می‌کرد. سرفیس استودیو که شایعات گسترده ای مبنی بر عرضه نسخه دوم آن به بازار می‌شنویم، بهترین مثال از تجلی ویندوز اینک است که با یک صفحه نمایش خیره کننده به مقصود توسعه هنر‌های دیجیتالی به بازار عرضه شده است. شما به راحتی می‌توانید بگویید که حتی، این دستگاه بدون هیچ گونه نیازی برای بولد کردن از سوی مایکروسافت، به اندازه کافی در نظر مخاطبان بولد بود. مایکروسافت نیز، علاوه بر تصمیم به عرضه این دستگاه، به خوبی اعلام کرده است که این نسل و نسل‌های پس از آن را نیز پشتیبانی خواهد کرد. پس چرا یک دستگاه مشابه همین سرفیس استودیو در قالب یک موبایل کوچیک برای این شرکت به چنین تابوی بزرگی تبدیل شده است؟

لبه غیر هوشمند

حجمه خبری همین الان هم، بر ضد سرفیس اندرومدای مایکروسافت است و می‌گویند که این دستگاه نیز، درست همانند دیگر آرزو‌های مایکروسافت برای حضور در بازار گوشی‌های هوشمند شکست خواهد خورد. ویندوز  فون 7 شکست خورد، 8 شکست خورد، در نهایت ویندوز 10 موبایل نیز شکست سختی خورد. ما همه داستان این شکست‌ها را می‌دانیم. مایکروسافت به جای این که به خوبی پشت لومیا‌ها و ویندوز موبایل بایستد، آن را کنار گذاشت و عرضه نرم افزار‌های مهم یونیورسال برای صفحه نمایش‌های کوچکی نظیر گوشی‌های هوشمند ویندوزی اش را متوقف کرد و این گونه تیر خلاص را به ویندوز موبایل دوست داشتنی مان زد. ویندوز موبایلی که هنوز هم، در کنار دستگاه‌های اندرویدی و آی او اس دلمان برای ظاهر زیبا و زنده اش تنگ می‌شود. این شرکت به جای آن که اسپیکر‌های هوشمند را توسعه دهد و بازار را به نفع خود تصاحب کند، یا حتی آن که کینکت را برای اکس باکس وارد نسل جدیدی از تکنولوژی کند، اجازه داد تا آمازون و دیگر شرکت‌های مشابه جای پای خود را در بازار گجت‌های هوشمند محکم کنند و به کمک اینترنت اشیا که حتی بخش اعظمش را خود مایکروسافت توسعه می‌دهد، اسپیکر‌های هوشمند خود را همه گیر کند.

به عقیده من، تکنولوژی “intelligent edge” مایکروسافت تبدیل به بهانه ای شده تا این شرکت، از هر برنامه ریزی و ایده پر خطری دوری کند. اکنون، این شرکت تمرکز خود را بر روی اتکا به پلتفرم‌های شخص ثالث کرده است. این شرکت پلتفرم‌های شخص ثالث را به محل جولان خود تبدیل کرده است و با عرضه نرم افزار‌ها و خدماتش در پلتفرم‌های موبایلی آن ها، از زیر باز توسعه نرم افزار‌های یونیورسال شانه خالی کرده است. اکنون، با این تفاصیر کاربران ویندوز، مجبور هستند به جای داشتن نرم افزار‌های مورد علاقه و یا مورد نیاز خود در اکوسیستم ویندوز، دستگاه‌هایی مبتنی بر پلتفرم‌های توسعه داده شده توسط اپل، آمازون و گوگل را خریداری کنند و در اکوسیستم‌های شرکت‌های دیگر، از سرویس‌ها و خدمات مایکروسافت استفاده کنند.

به عقیده من، وابستگی به حسن نیت و اکوسیستم‌های خوب این شرکت‌ها که در گذشته رقبای مایکروسافت بوده اند، بسیار خطرناک تر از آن است که خود مایکروسافت به سادگی اکوسیستم خود را به پایان راهش برساند. اپل به تازگی Valve را در iOS مسدود کرده است و لینک‌های استیم را از تمامی پلتفرمش حذف کرده است. استیم و مایکروسافت هر دو دارند به سختی تلاش می‌کنند تا لینک‌های استیم را از iOS دریافت کنند. اما این طور که پیداست، اپل قصد دارد تا به کلی لینک‌های Valve و استیم را از استور خود حذف کند و بدین شکل، ضربه مهلکی به هر سه کمپانی وارد خواهد شد. این حتی می‌تواند به مشکلی برای سرویس استریم تحت فضای ابری ایکس باکس تبدیل شود و یا حد اقل سودش را تا حد زیادی کاهش دهد.

این تنها یکی از مثال‌هایی بود که نشان می‌داد وابستگی به اکوسیستم‌های دیگر شرکت‌ها چگونه می‌تواند به پتانسیل‌های این غول نرم افزاری آسیب وارد کند و مانع بروز آن‌ها شود. اما، من هم نمی‌گویم که مایکروسافت شانس این را دارد که در این مرحله، سیستم عامل موبایلی خود را توسعه دهد و به پای گوگل و اپل برسد. این کشتی نه تنها حرکت کرد، بلکه غرق شد و اکنون در کف اقیانوس است. بلکه، من می‌گویم که حد اقل باید یک اقدام یا حضور از سوی مایکروسافت احساس شود.

فرصت برای اندرومدا

اگر مایکروسافت فرصت این را دارد که نشان دهد می‌تواند ریسک پذیر باشد، نه تنها دستگاه‌های بی همتایی بسازد و بلکه آن‌ها را پشتیبانی هم بکند، من معتقدم که چنین عملی می‌تواند حجمه بسیار زیادی از مزایا را بر سر ویندوز 10 رایانه‌ها بریزد. دستگاهی با ساختار دو صفحه نمایشی، می‌تواند شرایط هر گونه استفاده هیجان انگیزی را مهیا کند. مایکروسافت به چیزی نیاز دارد که نه تنها تطبیق پذیری ویندوز به عنوان یک پلتفرم در هر دستگاهی را نشان دهد، بلکه با استفاده از eSIM ها، تکنولوژی LTE، و وب اپلیکیشن‌های ادامه دار، می‌تواند یک دستگاه موبایل همیشه متصل هیجان انگیز که درست همانند رایانه‌ها است را بسازد. شایعات دستگاه سرفیس کوچک تر، به خوبی این ایده دستگاه هوشمندی که نظیر رایانه‌ها است و در جیب جا می‌شود را در ذهن کاربران تداعی می‌کند.

البته… عوامل بسیاری است که باید به خوبی در کنار هم قرار گیرند تا این ایده عملی شود.به طور مثال، اگر سرفیس فون همین امروز عرضه شود، به دلیل نداشتن واتس اپ، به طور کامل در اروپا غیر قابل استفاده خواهد بود. یا این دستگاه هیچ موزیک پلیر قدرتمندی نخواهد داشت؛ چرا که اسپاتیفای نرم افزار یونیورسال نیست و گروو موزیک هم کنار گذاشته شده است. این دستگاه نیاز به تکنولوژی‌های کاملا جدیدی دارد تا به خوبی کار کند. ویندوز هم باید قابلیت‌های جدید بسیاری دریافت کند و یک مجموعه SDK جدید مخصوص این دستگاه عرضه شود. این دستگاه نیاز دارد کارمندان همه ساختمان‌های مایکروسافت در یک جهت حرکت کنند، پشتیبان این دستگاه باشند، روی آن سرمایه گذاری کنند و آن را باور داشته باشند.

این روز‌ها، من (نویسنده مقاله در سایت منبع) امیدی ندارم که مایکروسافت بتواند ریسک‌های بیشتری را متحمل شود. حتی در مواردی با Zac Bowden هم موافق هستم که می‌گوید سرفیس اندرومدا هیچ گاه عرضه نخواهد شد. این ترس از خطر تا کنون باعث شده مایکروسافت بسیاری از مسیر‌هایی را که این شرکت در آن‌ها قدرت داشت و می‌توانست در هر کدام بازار را تصاحب کند را رها کند. اگر مایکروسافت سرمایه گذاری خود را روی دستگاه‌هایی با صفحه نمایش کوچک و در اندازه گوشی‌های هوشمند متمرکز نکند، به زودی همین عدم  توجه منجر به منزوی شدن سیستم عامل ویندوز خواهد شد و عدم اعتماد توسعه دهندگان و کمپانی‌ها به این شرکت هنگام عرضه دستگاه‌هایی با ساختار جدید ادامه خواهد داشت.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

302 پست
احسان رستمی پور
او دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه خلیج فارس بوشهر است. به عکاسی، طراحی و بازی های رایانه ای علاقه زیادی دارد و وقت خود را با فعالیت های مرتبط پر می کند.
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
رنجبر
پاسخ دهید شنبه 16 تیر 1397

کاش انقدر غلط تایپی و املایی نبود در متن
و کاش استانداری در سایت در نظر میگرفتید برای بعضی از اصطلاحات مثل وب اپلیکیشن‌های ادامه دار! که از چند اسم استفاده نشه در متن های مختلف
در کل با تشکر

    احسان رستمی پور
    پاسخ دهید شنبه 16 تیر 1397

    سلام دوست عزیز
    توی مقاله به این بلندی پیدا کردن همه غلط ها تقریبا غیر ممکنه اما ما استاندارد هامون سخت گیرانست و همیشه کیفیت مطلب رو در نظر می گیریم
    اما باز هم همیشه از این مشکلات پیش میاد

win
پاسخ دهید شنبه 16 تیر 1397

سرفیس فون باید یک رایانه جیبی باشه تا موفق باشه. این دستگاه باید از برنامه های یونورسال، ویندوز ۸ و ۸/۱ و۱۰ موبایل و برنامه های ایکس ۸۶ پشتیبانی کنه تا خلاء نرم‌افزاری نداشته باشه. یعنی باید از ویندوز ۱۰ آرم با پوسته تطبیق پذیر (اندرومدا یا سی‌شل) استفاده کنه.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,