_مایکروسافت پنل جدید

مایکروسافت افراد ناشنوا را یاری خواهد داد کمک مایکروسافت به 360 میلیون ناشنوا در سطح جهان

برخی از مواردی که موجب کم‌شنوایی می‌شود، عملاً اجتناب ناپذیر است. متاسفانه عوامل دیگری، مانند صداهای بلند، بیماری‌‎ها، آسیب و اختلالات مادرزادی، باعث می‌شود تا این حس حیاتی برای میلیون‌ها انسان دیگر نیز از بین برود. همانند بسیاری از معلولیت‌ها، افرادی که دارای ناشنوایی یا کم‌شنوایی هستند در شاخه‌های گوناگون مشغول زندگی هستند و امروزه فرصت‌های شغلی متعددی برای آنها فراهم است. برای بررسی بیشتر این موضوع در ادامه با وینفون همراه باشید

علاوه بر مواردی که گفته شد، ناتوانی فرد در شنیدن می‌تواند اثرات نامطلوبی بر چگونگی تعاملات اجتماعی وی داشته باشد. بدین ترتیب، ممکن است احساس ناخوشایندی گریبانگیر این عده شده و آنها را از برخی فعالیت‌های خاص در جامعه دور کند. برخی ناتوانی‌ها مثل عدم در آغوش گرفتن دیگران و یا عدم پذیرش این افراد در جامعه از سوی دیگران اتفاقاتی است که می‌تواند بر ضمیر ناخودآگاه آنها اثرات سوء به همراه داشته باشد. ناتوانی در شنیدن می‌تواند یک تهدید مهم در زندگی قلمداد شود؛ همچنین، اگر یک فرد نتواند نشانه‌های زیست‌محیطی را درک کند ممکن است جان خود را به خطر بیاندازد.

ماموریت تازه مایکروسافت مشارکت، همکاری و پیوستن تعداد قابل توجهی از افراد ناشنوا به مجموعه کاری خود است تا آنها را همچون سایر کارکنان خود در شرکت به کار بگمارد و آنها نیز هرگز احساس تبعیض بین خود و دیگران را حس نکنند. علاوه بر این ، مایکروسافت قرار است فناوری‌هایی تولید کند که به افراد ناشنوا در زمینه شنیدن اصوات و صداهای گوناگون کمک کند.

 

ماموریت شنوایی

سویا ماچناناخالا مهندس نرم‌افزار مایکروسافت، یک ناشنواست. او از فرصت‌هایی که این شرکت در اختیار او قرار داده می‌گوید و دیگران را نیز تشویق به حضور در مایکروسافت بدون در نظر گرفتن ناتوانی‌ها و معلولیت‌هایشان می‌کند. به عنوان یک فرد مبتلا به افت شنوایی، او در خصوص نیازهای دیگران که با چالش‌های مشابه روبرو هستند، حساس است.

در سال 2015، ماچناناخالا تصمیم گرفت تا در رویداد سالانه مایکروسافت هکاتون شرکت کند. این رویداد به کارکنان مایکروسافت همه آنچه را که جزو ایده‌های منحصربه‌فرد در کارهایشان و نیز نفع بردن در استفاده از آن ایده‌ها را شامل می‌شود اعلام می‌کند. ماچناناخالا تیمی با حضور 16 نفر را هدایت کرد تا ارائه یک ایده برای کمک به افرادی که ناشنوا یا دارای دشواری در شنیدن هستند را کمک کند و این ایده تبدیل به واقعیتی برای مایکروسافت شود.

نمونه اولیه‌ای که تیم ماچناناخالا منتشر کرد، در رویداد جهانی هکاتون جایگاه دوم را در بخش “فناوریهای خوب” به‌ دست آورد. این دستاورد تنها نمونه‌ای است که نشان می‌دهد داشتن معلولیت، خلاقیت فرد را همراه با توانایی‌های رهبری و سایر دیدگاه‌هایش از بین نمی‌برد. ماچناناخالا از موفقیت تیمش الهام گرفته بود و تصمیم گرفت همانند پروژه رویداد هکاتون، بر روی پروژه تحرک استیو گلاسون که مربوط به بیماران ALS است، کار کند؛ پروژه‌ای که حالا در دست بهره‌برداری است. او زمان و منابعی که توسط مایکروسافت در اختیارش قرار گرفته بود را تبدیل به سرمایه‌ای کرد که حالا نمونه اولیه‌ای از محصولش آماده ارائه به بازار است.

 

برنامه هوش مصنوعی شنوایی مایکروسافت

این تیم که در نهایت فعالیت‌هایشان منجر به برنامه هوش مصنوعی شنوایی مایکروسافت شد، انگیزه خود را در خصوص کار بر روی این محصول اینگونه بیان می‌کنند:

وقتی که داستان زندگی یک خانم ناشنوا را شنیدیم که دو هفته تمام امکان شنیدن هشدار صوتی وجود مونوکسیدکربن در محیط پیرامونش را نداشته و وی در طول این دو هفته با چه استرس بالایی به زندگی خود ادامه داده است، انگیزه مضاعفی یافتیم تا بر روی کار در این برنامه هوش مصنوعی شنوایی مایکروسافت کار کنیم. ما متوجه شدیم که صداها حاوی اهمیت‌های فرهنگی و فرامتنی هستند، اما از طرفی متاسفانه به دلایل گوناگون برای همه قابل دسترس نیستند.

اغلب مردم در جهان هستی بر اساس صداها و تفاوت‌های ظاهری شنیداری که بخش پایداری از حواس شش‌گانه انسانی را شامل می‌شود، مورد توجه قرار می‌گیرند. ما همچنین با تداوم ناگهانی صداها در محیط‌ها آشنا شدیم که ممکن است ما را به خطر بیاندازد. همانطور که تیم ماچناناخالا اشاره کرد، افرادی که مبتلا به کم‌شنوایی هستند به ندرت تجارب خود را در این زمینه با دیگران به اشتراک می‌گذراند. از این رو، آنها تصمیم گرفتند تجارب این دسته از انسان‌ها را با فناوریهای موجود مقایسه کنند.

برنامه هوش مصنوعی شنوایی مایکروسافت در سال 2016 به واقعیت پیوست و دارای سه فاکتور اصلی است:

  • تجسم: که به کاربران اجازه می‌دهد فعالیت، حجم و محیط صدای اطرافشان را به طور شفاف ببینند. آنها حتی هشداری را طراحی کردند که به کاربران به جهت صدای بلند و آسیبی که ممکن است برای گوش‌شان داشته باشد اطلاع می‌دهد.
  • اطلاعات: هشدار به کاربران به جهت تغییرات ناگهانی و مهم در اصوات
  • گفتار به متن: امکان نوشتن سخنرانی‌ها و گفتار را در زمان واقعی فراهم می‌کند. همچنین نشانگر فضایی است که کسی در آن مشغول به صحبت است. (این بخش از برنامه که جزو ویژگی‌های اساسی آن است در دنیای امروز بسیار حیاتی و مهم تلقی می‌شود.)

برنامه هوش مصنوعی شنوایی مایکروسافت در حال حاضر به عنوان یک نسخه محدود بر روی سیستم عامل آی او اس در دسترس است.

 

نگه‌داشتن یک گوش باز کلید است

هر کس بدون توجه به توانایی‌های خود، چیزی برای کمک دارد. همانطور که ما در ماچناناخالا دیدیم، یک فرد مبتلا به اختلال شنوایی می‌تواند کمک‌های عمیقی به پروژه‌های مهم شرکتی همچون مایکروسافت کند که بطور بالقوه به میلیون‌ها نفر نفع برساند. این دستاورد همچنین از سقیب شیخ نیز تجلیل می‌کند؛ یک برنامه نویس نابینا در مایکروسافت که برنامه هوش مصنوعی مشاهده مایکروسافت را ایجاد کرد که همچنین در حال حاضر در فروشگاه برنامه های مایکروسافت (استور مایکروسافت) در دسترس است.

همه ما در جهانی که در آن زندگی می‌کنیم دوستانی داریم که با بیماری‌های مختلفی دست به گریبان هستند و یکی از شش حواس اصلی آنها دچار اختلال و یا کم‌توان تر از سایر حواس اوست. اما همدلی همراه با ابتکار، به ما کمک می‌کند تا به کسانی که تحت تاثیر شرایط هستند برای کمک به این چالش‌ها از طریق تکنولوژی و همدوستی بشری کمک کند.

ما فکر می‌کنیم برای پایان این مقاله بهتر است بخشی از سخنان تیم هوش مصنوعی را بشنویم که می‌گویند:

آنهایی که پیام‌های کوچک را نادیده می‌گیرند، در حقیقت آگاهی خود را نسبت به مسائل کوچکی که ممکن است تمام زندگی‌شان را تحت تاثیر قرار دهد کم کرده اند؛ پیام‌هایی که همیشه برای همه قابل دسترس نیستند؛ در نتیجه همه ما باید با یکدیگر همکاری کنیم تا جامعه جهانی مهربانانه‌تر و دوستانه‌تری داشته باشیم.

به امید آن روز

منبع :

WINDOWS CENTRAL

41 پست
سینا هنربخش
متخصص شبکه های مایکروسافتی و رفع و عیب یابی سیستم های مایکروسافت هلپ دسک (ادمین) سرور دارای مدرک MCSE2012R2+ علاقمند تخصصی به مباحث مایکروسافت ، به خصوص در زمینه ی ویندوز دسکتاپ و ویندوز فون دارای گوشی 950XL و اینسایدر
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , ,