۲۵ سال پیش اگر فردی عنوان می‌کرد که تلفن ها در آینده به کامپیوترهای مستطیلی جیبی و واجد نمایشگر لمسی بدل خواهند شد، مورد تمسخر قرار می‌گرفت. اکنون نیز اگر من بگویم که تلفن ها به کامپیوترهایی با ساختار عینک مانند تبدیل می‌شوند و روی صورت ما جا خوش خواهند کرد، احتمالا مورد تمسخر دیگران قرار خواهم گرفت.

بشر عموما در مواجه با آنچه که در ذهنش جای نمی‌گیرد راه تمسخر را در پیش گرفته است. ادامه دهید، بخندید. عینک های هوشمند با قابلیت برقراری تماس تلفنی در حال حاضر به رویایی علمی تخیلی شباهت دارند. اما به یاد داشته باشید که تخیل و رویای بشر همواره پتانسیل بالایی برای تبدیل شدن به واقعیت دارد. جهش های بزرگ دنیای علم نظیر فرود روی ماه، تهیه نقشه ژنتیکی انسان، همانند سازی، هوش مصنوعی، اعضا و اندام های مصنوعی و موارد متعدد دیگر همگی پیشگویی هایی بودند که داستان های علمی تخیلی نوید آنها را داده بودند.

برای برخی از افراد تصوراتی که در داستان های علمی تخیلی مطرح شده صرفا جنبه سرگرمی دارد. اما برای برخی دیگر منبع الهام بوده که ادراکات و دریافت های آنها را افزایش داده و در نهایت منجر به تقویت زیربنای نبوغ بشری گشته است. چنین نبوغی سرانجام باعث تسلط ما بر عالم مادی و شکل دهی آن مطابق تصورات ما شده است.

فناوری که اکنون هم زیربنا و هم متن جامعه مدرن است نتیجه چنین فعالیت هایی است. البته باید توجه داشت که هر فردی قادر به مشاهده ماورا الگوهای امروزی نیست. روشهایی که امروز برای انجام کارهای خود استفاده می‌کنیم، پدیدهای رایجی که امروز بسیار عادی جلوه می‌کنند زمانی برای برخی از انسان ها نشدنی به‌نظر می‌آمدند.

پس زمانی که فردی مثل من، یا خالق هالولنز یعنی الکس کیپمن، یا دونا سارکار رییس پروژه ویندوز اینسایدر عنوان می‌کنند که عینک های واقعیت افزوده جایگزین گوشی های هوشمند ما خواهند شد، باید منتظر مخالفت های سرسختانه برخی از مردم باشیم.

الکس کیپمن معتقد است گوشی های هوشمند مرده اند

دیدگاه کیپمن در مورد وضعیت گوشی های هوشمند و فناوری پیش رو و جایگزین آنها کاملا واضح و برجسته است:

گوشی های هوشمند اخبار سوخته دیروز هستند. گوشی های هوشمند پیش از این مرده اند، منتهی مردم هنوز متوجه نشده اند.

کیپمن آینده گرا است. وی هنگامی که به فناوری های داغ کنونی دنیای فناوری نگاه می‌کند، از لحظه عبور می‌کند و مسیری که این فناوری ها در آینده در پیش خواهند گرفت را شناسایی می‌کند و مقصدی که این مسیر بدان ختم می‌گردد را پیشگویی می‌کند. او واقعیت ترکیبی که فناوری حدواسط واقعیت افزوده و واقعیت مجازی است را به عنوان الگوی آینده پردازش های قابل حمل و بستر تعاملات ما با یکدیگر می‌داند.

گوشی های هوشمند، ابر هوشمند و دستیار های دیجیتال پردازش های مورد نیاز ما را بسیار شخصی و قابل حمل سازند. در وضعیتی که گوشی های هوشمند برای ما فراهم کرده اند، ما مجبوریم برای تجربه دنیای دیجیتال سر خود را پایین آورده و نگاه خود را از دنیای واقعی خود برداشته و به یک نمایشگر کوچک خیره شویم. کیپمن پیش بینی می‌کند که فناوری مثل هالولنز جای نمایشگرهای ما را خواهد گرفت و دنیای دیجیتال و واقعی ما را با یکدیگر ادغام خواهد ساخت. 

وی در جایی عنوان داشته:

پتانسیل این دستگاه ها به حدی است که روزی قادر به گرفتن جای گوشی های هوشمند، تلویزیون و دیگر نمایشگرهایی که استفاده می‌کنید، خواهند شد. زمانی که اپلیکیشن ها، ویدیوها، اطلاعات و حتی زندگی اجتماعی شما نزدیک چشمان شما به تصویر کشیده شوند شما دیگر نیازی به هیچ گونه وسیله داراری نمایشگر نخواهید داشت… این نتیجه طبیعی واقعیت ترکیبی است.

دونا سارکار اعتقاد دارد خیره شدن به صفحه گوشی هوشمند حالتی غیر طبیعی دارد

 

هنگامی که پا به هر مکان عمومی می‌گذارید دیدن مردم با سنین مختلف که زمان غذاخوردن، هنگام ملاقات، خرید سرهایشان را خم کرده اند و مشغول نگاه کردن به گوشی های هوشمند خود هستند، به منظره ای کاملا عادی و رایج بدل شده است. سرهای خم شده، انگشتانی که مشفول لمس کردن و یا زوم کردن روی صفحه نمایش موبایل هستند نوعی تغییر الگو در زندگی ما به‌شمار می‌آیند. حقیقت این است که فناوری بیش از آنکه از ما شکل بگیرد سبک زندگی ما را شکل داده است.

دونا سارکار در همین زمینه عنوان کرده:

چطور است در مورد مفهوم موبایل صحبت کنیم… مردم فکر می‌کنند که موبایل همان دستگاهی است که در جیب خود همیشه همراه دارند… من عاشق ۹۵۰ اکس ال خود هستم… اما باید توجه داشت که این دستگاه تنها دستگاه موبایل (قابل حمل) روی کره زمین نیست. هالولنز دستگاهی قابل حمل است… در آینده دسته بندی جدیدی از دستگاه ها وجود خواهد داشت که آنها هم جز دستگاه های موبایل دسته بندی خواهند شد. در حقیقت هر دستگاهی که بتواند همه جا همراه شما باشد یک دستگاه موبایل است.

برای یک انسان کج کردن گردن و نگاه کردن به پایین حالتی غیر عادی است… این پدیده صرفا در ۱۰ سال اخیر ایجاد شده است… این پدیده باعث شده تا ما از جامعه دور شویم، اطراف خود را به خوبی نبینیم، این دستگاه باعث شده تا ما مانند شیوه مرسوم پیشین انسان ها رفتار نکنیم.

سارکار نیز مانند کیپمن نکته ظریفی را روشن می‌سازد، وی عنوان داشته که مایکروسافت دسته بندی جدیدی در دستگاه های دیجیتال تعریف خواهد کرد که قادر به ترکیب زندگی دیجیتال ما با دنیای واقعی خواهد بود، دستگاهی فاقد صفحه نمایش که جایگزین گوشی های هوشمند ما خواهد شد. در حقیقت نتیجه غایی ابَر دستگاه موبایل یا سرفس فون احتمالا عینک هوشمند واقعیت افزوده مبتنی بر ویندوز ۱۰ خواهد بود.

آیا روش کنونی ماندگار خواهد بود؟

برخی از افرادی که قادر به رویت ماورای زمان حال نیستند، در مقابل این ایده که مسایل همیشه یکسان نخواهند بود مقاومت می‌کنند. برخی حتی افرادی را که تصوری کاملا متفاوت با الگوهای متفاوت از آینده دارند را مورد تمسخر قرار می‌دهند.

آنچه که مسلم است اجتناب ناپذیر بودن تغییر است. مخالفان آینده گرایی یا افراد فاقد رویا به‌ندرت درک می‌کنند که خود آنها و رفتارهایشان نیز درگذر زمان به علت تغییر آهسته و پیوسته فناوری تغییر یافته است.

برای مثال اگر به وضعیت تغییرات تلفن در دهه های اخیر نگاه کنیم این مسئله را به‌خوبی مشاهده خواهیم کرد. تلفن های خانگی در گذر زمان تبدیل به تلفن های داخل خودرو شدند که در حقیقت پدربزرگ گوشی های موبایل به‌شمار می‌آمدند، این دستگاه ها که مهمان خودروهای مردم شده بودند نیز در نهایت جای خود را به گوشی های موبایل با سایز آجر و وزن بالا دادند، اما این وضعیت نیز پایدار نماند چرا که در نهایت این آجرهای سنگین توسط گوشی های موبایل کوچک و جیبی به کنار رانده شدند. ادامه داستان را دیگر خودتان دیده اید، گوشی های هوشمند با صفحات لمسی اکنون هم نیاز ما به دستگاهی برای مکالمه را برطرف می‌کنند و هم اینکه بسیاری از پردازش های مورد نیاز روزمره ما را برعهده گرفته اند.

در طی تمامی این سالها که ماهیت و شکل تلفن تغییر یافته است زندگی جاری بوده است و ما و افراد بدون رویا را بهت زده کرده است، عصر موبایل های ساده در نهایت به پایان رسیده و اکنون گوشی های هوشمند محصول اصلی دنیای فناوری به‌شمار می‌آیند. سرعت تغییرات در دنیای مدرن جهش زیادی را تجربه کرده است، بازاریابی بزرگان دنیای فناوری و خیز بلند شبکه های اجتماعی دسترسی کاربران را به اخبار روز تغییرات دنیای فناوری میسر ساخته است. حقیقت این است که کاربران امروزی بیش از گذشتگان خود عطش این تغییرات را دارند، این عطش باعث شده تا شرکت های بزرگ این عرصه سالانه دست به تغییرات و به‌روزرسانی های پیوسته در محصولات خود بزنند، اما حقیقت مسلم آن است که اکنون نزدیک به یک دهه است که تغییر بزرگی در دستگاه های مورد استفاده کاربران ایجاد نشده است.

آیا شما نیز آنچه را که من مشاهده می‌کنم مشاهده می‌کنید؟

برای انسان های فاقد رویا، دیدن تغییرات عمده در دنیای فناوری و موضوعات داغ این عرصه که آینده دنیای ما را شکل خواهند داد امری دشوار است. هنگامی که فردی آینده نگر یا واجد بینش تصویری از آینده که با وضعیت فعلی زندگی ما تفاوت دارد را عرضه می‌کند، انسان های فاقد رویا معمولا بدان توجهی ندارند.

این دسته از انسان ها معمولا زمانی که مسیر این تحول را پس از وقوع آن مشاهده می‌کنند، البته نگاه آنها به گذشته به خوبی سیر این تحولات را بازگو خواهد کرد.

هنگامی که یک انسان پیشرو به آینده نگاه می‌کند و همزمان موضوعات داغ روز را نیز دنبال می‌کند، شاید میزان آگاهی وی از موضوعات روز با دیگران یکسان باشد، اما آنچه که باعث تمایز وی شده است، تحلیل درست وی از نیازهای آتی بشر و جهت گیری بازار است. چه عاشق گوشی های هوشمند خود باشیم و آنها را نهایت فناوری بدانیم چه آنها را دستگاه هایی از مد افتاده بدانیم، حقیقت این است تحول بعدی بزرگ دنیای فناوری عینک های هوشمند است و این دستگاه ها جامعه و زندگی بشری را تغییر خواهند داد.

عینک های واقعیت افزوده با قابلیت تماس تلفنی

درست مانند سارکار و کیپمن من نیز معتقد هستم که گوشی های هوشمند روزی جای خود را عینک های هوشمند واقعیت افزوده خواهند داد. رالف اوسترهاوت مدیرعامل شرکت ODG که عینک های واقعیت افزوده R8 (جهت کاربران معمولی) و R9 (جهت مشتریان سازمانی) را به‌زودی وارد بازار خواهد ساخت، نیز این آینده را مشاهده کرده است. البته این عینک های هوشمند که برمبنای اندروید توسعه داده شده اند در حال حاضر قابلیت تماس تلفنی ندارند، اما افزودن این قابلیت در نقشه راه این شرکت قرار دارد. این شرکت در نظر دارد تا عینک های هوشمند با قابلیت تماس تلفنی را با همکاری بزرگترین اپراتور مخابراتی دنیا یعنی China Mobile (که به بیش از ۸۰۰ میلیون کاربر سرویس ارایه می‌دهد) وارد بازار کند، این اقدام را باید نفوذ گسترده عینک های هوشمند با قابلیت تماس تلفنی دانست.

دونا سارکار و الکس کیپمن از مایکروسافت عینک های هوشمند را جانشین گوشی های هوشمند می‌دانند. دیگر انسانهای پیشرو عرصه فناوری نظیر مارک زاکربرگ و مدیرعامل شرکت ODG آینده مشابهی را رویت کرده اند. تنها سوالی که باقی مانده این است که چه کسی برای اولین بار به این عرصه ورود خواهد کرد و این کار را هوشمندانه تر پیاده خواهد ساخت.

در نهایت باید بگوییم که تغییر عمده در راه است.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

657 پست
محسن توکلی
او لیسانس میکروبیولوژی از دانشگاه آزاد تهران شمال دریافت کرده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
دیدگاه کاربران
HaMeD
💔 0 پاسخ دهید چهارشنبه 25 مرداد 1396

ولی همونقدر که دیدنه مردم تو کوچه و خیابون .در حال انجام هر کاری در هر جایی دارن با سر های رو به پایین با موبایل هاشون کار میکنن. ضایع به نظر میاد…
این که ببینیم هرکسی در حالی که با یه عینک روی چشمش داره رو هوا دستاشو میچرخونه و حرف میزنه. یجوریه

milad 222
💔 0 پاسخ دهید چهارشنبه 25 مرداد 1396

آقا بر منکرش لعنت ما الان ۵سال که برای گوشی هامون آپدیت میاد که ۷سال پیش روی گوشی های اندرویید ۱/۱بود داریم کلی ذوق میکنیم آیا شما باور میکردید ۷سال پیش باور میکردید ۷سال آینده گوشی رو بخرید که منوی برنامه هاش مثل گوشی الانتون باشه ، بخدا هیچ کدومتون باور نمی کردید .
البته این جنبه مزاح داشت دوستان اندروییدی سو استفاده نکنند ما عاشق همین باگ های ویندوز هستیم و این باگ ها رو حتی حاضر نیستیم با گلکسیاتون عوض کنیم

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , ,