Miguel de Icaza

در فوریه ۲۰۱۶ بالاخره میگل ایکازا و نت فریدمن، شرکت خود، زامارین را به مایکروسافت با قیمتی بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دلار به فروش رساندند، فروشی که از مدت ها قبل، خیلی ها احتمال آن را می دادند. حال آن ها نظر خود پس از ادغام با مایکروسافت را بیان می کنند. در ادامه با وینفون همراه باشید. 

دو موسس زامارین برای جامعه متن باز حکم یک افسانه را دارند اما در یک بازه زمانی، با مایکروسافت روابط خوب و صمیمانه ای نداشتند. شرکت زامارین در سال ۲۰۱۱، پس از این که دو موسس این شرکت از کار قبلی خود اخراج شدند، تاسیس شد؛ شرکتی که با این هدف تاسیس شده بود تا ابزارهای متن بازی را بسازند تا به توسعه دهندگان ویندوز کمک کند که برنامه های خود را بر بستر اینترنت توسعه دهند. (این دو برای شرکت نوول کار می کردند، پس از این که شرکت نوول به شرکت اتچمیت فروخته شد، این دو نیز از کار اخراج شدند.) این موضوع در طول سال هایی بود که مایکروسافت با مفهوم متن باز در جنگ و ستیز بود و در مقابل توسعه دهندگان متن باز هم هیچ علاقه ای به مایکروسافت نداشتند.

مایکروسافت این روزها سازمان متفاوت تری نسبت به سازمانی است که دو سال پیش تحت رهبری استیو بالمر بود. این گفته ایکازا است. او می گوید:

مایکروسافت با وجود این که مخالف نرم افزار های متن باز بود، اما در نهایت به این خصومت پایان داد؛ در عین حالی که گوگل، اپل و فیس بوک این اجازه را به مهندسان خود می دادند تا مسائل مختلف را برای صرفه جویی در زمان، با استفاده از راهکارهایی که از قبل وجود داشته حل کنند. من این حقیقت را می پذیرم که مایکروسافت ۱۵ سال پیش خیلی دوستدار مفهوم متن باز نبود، اما مردم تغییر می کنند.

یکی از دلایلی که باعث شد مایکروسافت زامارین را بخرد این بود که این ابزار به برنامه نویسان اجازه می داد تا برنامه های خود را بر روی سیستم عامل های محبوب موبایلی مانند iOS، اندروید و ویندوز انتشار دهند و از برنامه ی خودشان توسط فضای ابری که انتخاب کردند میزبانی کنند؛ فضاهایی مانند مایکروسافت اژور، آمازون، وب سرویس و یا هر چیز دیگر.
همیشه شایعاتی وجود داشت که مایکروسافت قصد خرید و یا سرمایه گذاری در زامارین را دارد، در همین حین اوراکل از آن طرف همیشه در این صدد بود که به این شایعه پراکنی ها خاتمه دهد تا با عقد قرارداد قابل توجهی با زامارین بتواند نرخ فروش خود را توسط این شرکت افزایش دهد، زامارین نیز از آن طرف به تشویق برنامه نویسان برای استفاده از فضای ابری اوراکل بپردازد. چند ماه بعد، مایکروسافت به تمام این شایعات با اعلام رسمی خرید زامارین پایان داد تا طبق گفته ی فریدمن این شرکت در آمدهای خود را ده ها میلیون دلار افزایش دهد.

ایکازا می گوید از وقتی که مایکروسافت شرکت او را خریده است، اغلب تغییری را در سیاست های شرکت خود ندیده است زیرا اسکات گاتری کسی که معاون و مسئول ابزار توسعه دهندگان و فضای ابری است این موضوع را در رویکرد عملی مایکروسافت دیده است.

تنها چیزی که تغییر کرده این است که، حال زامارین این ماموریت را دارد تا برنامه نویسان را به استفاده از فضای ابری مایکروسافت ترغیب کند، ولی هیچ اجباری برای این استفاده نیست. درست مانند تمامی شرکت های نرم افزاری بزرگ، آینده مایکروسافت نیز بر پایه رشد تجارت فضای ابری خودشان بنا است. هرچه برنامه های بیشتری از فضای ابری این شرکت استفاده کنند، پول بیشتری نصیب مایکروسافت می شود.
ایکازا می گوید:

حال هدف ما این است که توسعه دهندگان را به استفاده از پلتفرم های موبایلی به همراه مایکروسافت اژور ترغیب کنیم. چیزی که اسکات به من گفت این بود که از این به بعد حوزه ی کاری من در فضای موبایل است و باید به توسعه دهندگان آن چیزی را ارائه کنیم که آنها به دنبال آن هستند.

منبع :

BUSINESS INSIDER

417 پست
كيان زرعكانی
او دانشجوی رشته‌ی نرم‌افزار در دانشگاه شهید بهشتی کرج است. به خواندن کتاب‌ها به خصوص رمان‌های ادبی علاقه‌مند است. کدنویسی یکی از تفریحاتش به‌حساب می‌رود و سعی می‌کند اوقات فراغت خودش را صرف یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی کند. کیان اکنون دبیر بخش اکس‌باکس است.
مطالب مرتبط
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,