مایکروسافت با عرضه ویندوز ۱۰ رویکرد جدی تری در قبال امنیت در پیش گرفته است. این رویکرد با واکنش منفی برخی از سازندگان آنتی ویروس مواجه شده؛ اما ظاهرا ردموندی ها قصد کوتاه آمدن ندارند.

امنیت از آن دسته مواردی است که مایکروسافت روز به روز توجه بیشتری بدان معطوف داشته است؛ کما اینکه این شرکت سالانه ۱ میلیارد دلار در زمینه امنیت محصولات و سرویس هایش هزینه می‌کند. انتشار پیوسته به روزرسانی ها و اجبار کاربران برای دریافت آن ها، ویندوز استور و اپلیکیشن های پورت شده Win32 و دست آخر ویندوز ۱۰ اس نمونه های مهم تمرکز مایکروسافت بر افزایش امنیت کاربران است.

این تمرکز اما محل مناقشه این شرکت با سازندگان آنتی ویروس شده است. به عنوان مثال، شرکت کسپرسکی شکایت نامه‌ای را علیه مایکرسافت به اتحادیه اروپا تقدیم کرده است. بر طبق نظر این شرکت، رویکرد مایکروسافت در قبال ویندوز دیفندر باعث کاهش کارآمدی آنتی ویروس های شخص ثالث شده و در نهایت به کاهش مشتریان آن‌ها ختم خواهد شد.

با تمام این تفاسیر، اکنون شواهد جدید نشان می‌دهند که مایکروسافت در پی برداشتن قدم بعدی در جهت امنیت بیشتر ویندوز ۱۰ است و در نظر دارد تا ابزارهای امنیتی بیشتری را در به روزرسانی فال کریترز به ویندوز ۱۰ اضافه کند.

الکس یونسکیو، متخصص سیستم عامل در توییتی عنوان کرده:

خبری بسیار خوب. چه افرادی طالب EMET پیش فرض در کرنل ویندوز ۱۰ با به روز رسانی فال کریترز بودند؟

با توجه به این توییت به نظر می‌رسد که آخرین بیلد ویندوز اینسایدر (بیلد ۱۶۱۲۵) حاوی تغییراتی در کرنل ویندوز است که نشانه ای از تلاش مایکروسافت برای ساخت EMET یا Enhanced Mitigation Experience Toolkit در سیستم عامل است.

EMET ابزاری است که به جلوگیری از سوء استفاده از رخنه های نرم افزار کمک می‌کند. این ابزار از فناوری های دفاعی امنیتی ویژه ای برای ایجاد مصونیت حفره ها استفاده می‌کند، در نتیجه برای نفوذ موفق از طریق رخنه امنیتی بایستی ابتدا از این سد عبور شود. البته باید اشاره کنیم این فناوری امنیتی دفاعی که به نوعی سدهای اضافی را در در مقابل رخنه ایجاد می‌کند، تضمین کننده عدم نفوذ به یک رخنه امنیتی نیستند؛ اما به هر شکل نفوذ را تا حد ممکن دشوار می‌سازند و امنیت ذهنی را ایجاد می‌کنند که بیشتر بر شناسایی فعالیت های غیر عادی تمرکز دارد.

در حال حاضر ویندوز ۱۰، ویندوز ۷، ویندوز ۸.۱، ویندوز سرور ۲۰۰۸، ویندوز سرور ۲۰۱۲، ویندوز سرور ۲۰۱۲ آر ۲ و ویندوز ویستا از EMET آنتی ویروس ها پشتیبانی می‌کنند” اما مایکروسافت عنوان داشته که از تاریخ ۳۱ ماه ژوئیه پشتیبانی از EMET را در نسخه های دیگر به جز ویندوز ۱۰ متوقف خواهد ساخت.

این حرکت مایکروسافت در حقیقت تلاشی دیگر برای تحت فشار قرار دادن شرکت ها جهت مهاجرت به ویندوز ۱۰ است. بومی شدن EMET در ویندوز ۱۰ باعث بهبود شرایط امنیتی آن می‎‌گردد، که البته این وضعیت مطمئنا با واکنش منفی سازندگان آنتی ویروس مواجه خواهد شد؛ اما هر چه که هست، حملات اخیر واناکرای اهمیت امنیت سایبری و به روز بودن سیستم عامل را بار دیگر به جهانیان نشان داد.

منبع :

MSPU

1348 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
Saeed
پاسخ دهید چهارشنبه 7 تیر 1396

ولی ربطی نداشت ها
مایکروسافت هرکاری دوست داره بکنه من همچنان آنتی ویروس نصب میکنم
الانم تو این خبر چیزی نگفته که مایکروسافت جلو شرکت های آنتی ویروس گرفته
تا زمانی که آنتی ویروس مایکروسافت تو آزمون vb100‰ رتبه های آخری داره من آنتی ویروس شخص ثالث نصب میکنم

مایکروسافت از نسخه ویندوز ایکس پی سرویس.پک سه آنتی ویروس نصب میکرد رو سیستم عاملش ولی…..

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , ,