در بازار پردازش ابری دو رقیب عمده وجود دارد، مایکروسافت و آمازون، دیگر بازیگران این عرصه به نوعی زنگ تفریح این دو غول پردازش ابری هستند، بر طبق آخرین گزارش موسسه KP مایکروسافت در حال بلعیدن سهم آمازون است و فاصله خود را با رقیب به سرعت کاهش می دهد.

در طی کنفرانس Code که روز گذشته در حال برگزاری بود، موسسه KP گزارشاتی از عملکرد شرکت ها در عرصه پردازش ابری را منتشر ساخت که به نوعی موید عملکرد و تصمیم گیری درست ساتیا نادلا مدیر عامل مایکروسافت بود.

همان طور که می دانید آمازون یکی از بزرگترین بازیگران عرصه پردازش و سرویس های ابری است، این شرکت توانسته در سه ماهه گذشته، سود ۳.۷ میلیارد دلاری به جیب بزند. درآمد این شرکت از محل سرویس ها و خدمات ابری بیش از مجموع درآمد ۵ رقیب بعدی است.

 

اما ظاهرا شرایط در حال تغییر است، با اینکه خدمات ابری شرکت آمازون همچنان بیش ترین سهم از بازار را دارند (۵۷ درصد)، اما این رقم نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است، در حقیقت این شرکت رشد خاصی را در این عرصه تجربه نکرده است.

در نقطه مقابل مایکروسافت که در سال گذشته سهم ۲۰ درصدی از این بازار را در اختیار داشته با یک جهش خارق العاده توانسته ۳۴ درصد از بازار خدمات ابری را در سال جاری از آن خود کند.

دیگر بازیگران این عرصه یعنی Google و IBM نیز سهم ۱۵ و ۸ درصدی را از بازار در اختیار دارند، و به نوعی نقش چندان بزرگی در این زمینه دارا نیستند.

با توجه به تمرکز بالای مایکروسافت بر بازار خدمات و سرویس های ابری به نظر می رسد، مایکروسافت در سال جاری نیز سهم بیش تری از بازار را از آن خود کند، برای مثال این شرکت در ماه گذشته اعلام کرد به زودی ۴۰ مرکز داده در سراسر دنیا خواهد داشت، رقمی که به مراتب بیش از تعداد مراکز داده رقبا است.

منبع :

ONMSFT

1206 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,